בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תופסים ראש  

תופסים ראש

 
 
לימור גריף

17% מהילדים ובני הנוער עד גיל 15 יתלוננו לפחות פעם אחת על כאב ראש במהלך חייהם. מתי כאב ראש אצל ילדים צריך להדאיג אותנו ולהדליק נורה אדומה?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שימו לב כשכאב הראש מפריע לזגרת החיים שלהם (צילום אילוסטרציה: photos.com)
 שימו לב כשכאב הראש מפריע לזגרת החיים שלהם (צילום אילוסטרציה: photos.com)   
כאב ראש בילדים הוא נושא מלחיץ אשר דוחק את ההורים אל פינה אפלה, למה אנו חושבים על הגרוע מכל, ומה יעזור לנו להירגע?

אחת התלונות השכיחות ביותר אצל ילדים היא התלונה על כאבי ראש. לדבריה של ד"ר טל אידליץ – מרקוס, מומחית לרפואת ילדים, מנהלת מרפאת כאבי ראש במרכז הרפואי שניידר, כ – 17% מהילדים עד גיל 15, יגיעו לפחות עם תלונה אחת על כאב ראש במהלך חייהם. כאב הראש מכניס את ההורים ללחץ, כולם חושבים על הנורא מכל, ד"ר טל מחזקת: "לא רק על הנורא מכל, כולם חושבים מיד על גידול חלילה". מתי ילדים מתחילים להתלונן? כשהם לומדים לדבר, בסביבות גילאי 3-4 והשכיחות לכאבי הראש הולכת ומתרחבת עם השנים כמו גם גודל התפיסה.

זריקת הרגעה

"יש להפריד בין הילדים שלא צריך לדאוג מהם, לבין אלו המדאיגים באמת. קחו בחשבון כי 65- 69% מהילדים שיתלוננו על כאב ראש, לא תימצא אצלם בעיה אורגנית, כלומר, ממצא ברקמת המוח". מתי כן כדאי לחשוש? "כאשר מדובר בילדים מתחת לגילאי 5 - 6. ככל שהילד קטן יותר, כך הסבירות שנמצא משהו בבירור גבוהה יותר. אם מישהו מתלונן במשך 7 שנים על כאב ראש ועדיין מרגיש בסדר, הסברה היא שאין לו משהו רציני". במצב בו כאב הראש מעיר משינה, מלווה בהקאות או מופיע עם ההתעוררות בבוקר, או כזה המלווה בפרכוסים, הילד נשלח לבדיקת הדמיה: סיטי או MRI המאפשרות תצלום של רקמת המוח.
 

אז למה כואב לי הראש?

 
במידה וכל הסימפטומים תקינים ואף הבדיקה הנוירולוגית והגופנית תקינה, יש להחליט מדוע הילד מתלונן על כאב ראש. אחת הסיבות היא דחק והשנייה היא מיגרנה, בואו ננסה להבין. עד שנות ה – 50, מסבירה ד"ר אידליץ, לא הכירו בקיומם של כאבי ראש אצל ילדים. במשך הזמן מדדו קריטריונים של מבוגרים והדביקו אותם לילדים, מה שהוכיח שהתוצאות אינן תקינות. הבדיקות האחרונות שנעשו בשנת 2004 הציבו קריטריונים שונים מאלו של מבוגרים, כמו למשל משך הכאב. אצל ילדים הוא קצר יותר. קריטריון נוסף הוא רגישות לאור – ילדים אינם יודעים להתלונן בצורה מדויקת, לכן הקריטריון שונה בהתאם להתנהגות בסביבת אור או בקשתו של הילד להיות בחושך. כאב ראש, למשל בזמן מיגרנה אצל מבוגרים, מצטייר ככאב בצד אחד בלבד, ואילו אצל ילדים אינו חד משמעי. כל זאת מתוך ההנחה שמערכת העצבים במוחו של ילד, אינה בשלה כמו זו של המבוגר, ומכאן גם תפיסת הכאב וההתבטאות הינן שונות.

את הסיבה השנייה, סיבת הדחק, מסבירה ד"ר אידליץ כהגדרה די מסובכת. "זו הגדרה שמסתמכת על שלילת המיגרנה, כאשר אין בנמצא קריטריונים שמאפיינים את המיגרנה. מכיוון שהסיבות אינן תמיד ברורות, נוטים לחפש סיבות רגשיות או נפשיות".

מצוקה נפשית?

לאחר הערכה רגשית וטיפול נפשי נלווה, יוצא לא פעם שהסימפטומים עוברים. "צריך לזכור שדווקא אצל ילדים, כאב ראש יכול להיות ביטוי למצוקות רבות, לכן ברגע שאנו שוללים את המיגרנה והבדיקה הנוירולוגית והגופנית תקינה, אנו עוברים לטיפול פסיכיאטרי".
 

יש תרופה למכה

סקירת MRI, תאשר או תשלול  (צילום אילוסטרציה: photos.com)
 סקירת MRI, תאשר או תשלול (צילום אילוסטרציה: photos.com)   
התרופות המוכרות ביותר לכאבי ראש הן אקמול, אדוויל או אופטלגין. ילדים רבים נוטלים בהמלצת הוריהם אקמולי. האם קיימת סכנה? "אין בעיה עם לקיחת אקמולי, בתנאי שאינה מתרחשת סביב השעון ולא נעשית בהגזמה".

הגרוע מכל

ובכל זאת, מתחייב שנדבר על הגרוע מכל, גידול. עד כמה הוא נפוץ אצל ילדים? "הוא נמוך מאוד אצל ילדים. מתוך 300 ילדים שנבדקו ואף אובחנו לאחר הערכת הסימפטומים והבדיקה הנוירולוגית ונשלחו לביצוע בדיקת הדמיה, רק שניים נמצאו חולים באמת, כלומר השכיחות היא מאוד מאוד נמוכה".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by