בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
נערת ליווי  

נערת ליווי

 
 
רביד פלג

מהו תפקידו של המלווה בחדר הלידה? האם ניתן 'להיעזר' במי שלא עבר הכשרה מקצועית לכך? האם כל יולדת זקוקה למלווה? ומהו פרופיל דמותו של המלווה האידיאלי?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל אחת זקוקה לליווי (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 כל אחת זקוקה לליווי (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
אם בעבר מקובל היה שאישה יולדת את תינוקה ללא נוכחות של מלווים, פרט למיילדות ולצוות הרפואי, הרי שבשנים האחרונות מקובלת מגמה שונה בתכלית. רוב בתי היולדות מאפשרים נוכחות של מלווה אחד או יותר בחדר הלידה, חלקם אף מאשרים נוכחות של מלווה 'מקצועי', שאינו מכר קרוב של היולדת. מהו בכלל תפקידו של המלווה בחדר הלידה? האם ניתן 'להיעזר' במי שלא עבר הכשרה לכך? ומיהו המלווה האידיאלי? על כך ועוד בראיון עם יפה קבלה, אחות ומיילדת מוסמכת, מנהלת אקדמית של בית הספר 'קשת בענן', המרכז למיילדות וגניקולוגיה הוליסטית.

שינוי התפיסה

העשור האחרון התברך בשינוי המעורבות של בני הזוג בניהול והקמת משפחה. אם בעבר לאישה ניתנה האחראיות הבלעדית על המרחב הביתי-משפחתי ולגבר על המרחב הציבורי-כלכלי, הרי שאנו עדים לשינוי המתבטא במיזוג אחריות ובחלוקת תפקידים שונה בחברה המערבית של העת האחרונה. נשים לוקחות חלק בפרנסה, גברים משתתפים במלאכת הבית ואף בגידול הילדים. אך טבעי היה כי נשים תחדלנה ללדת את ילדיהן כשהן שרועות במיטת חדר הלידה בבדידות. יותר ויותר בני זוג מצטרפים לחוויית הלידה ומנסים כפי יכולתם לסייע במהלכה. מעבר לכך, טוענת קבלה, כי "מעורבותה ההולכת וגוברת של היולדת באשר לזכויותיה ולמקומה בתהליך הלידה, הביאו לכניסתן של מלוות מקצועיות, כגון 'דולות' לחדרי הלידה, כשזכות הבחירה והקביעה של המלווה, נמצא בידי היולדת עצמה".
 

תפקיד המלווה

 
"זכותה של האישה ההרה לקבוע מי ילווה את הלידה ואם בכלל יידרש לה ליווי", מדגישה קבלה. "באופן כללי הצרכים מהמלווה משתנים על פי צרכי היולדת. יש מי שתזדקק לתשומת לב, למגע ולפעילויות אקטיביות של המלווה, ויש מי שתזדקק רק לנוכחות לצידה, ללא דרישות מעשיות. כן ניתן לומר, שבאופן הפשוט ביותר, על המלווה להיות לצד היולדת על פי צרכיה. חשוב להבין שהצרכים של היולדת עשויים להשתנות אפילו תוך כדי הלידה. כיוון שמדובר באירוע משמעותי, המביא את היולדת לשיאים שהיא טרם חוותה, קשה מאוד לצפות את הצורך ואת ההתנהגות בעת הלידה, בטרם היא מתרחשת. לכן, יש להיות מוכנים לכך שיתכנו שינויים, בין אם הם תלויי המצב הגופני והתפתחות הלידה, ובין אם הם תלויי מצב רוחה של היולדת. על המלווה להיות נכון להסתגל לשינויים, להעניק לגיטימציה לשינויים ולהיות שם עבור היולדת כפי שהיא זקוקה לו. בנוסף, תפקיד המלווה הוא להשרות רוגע ובטחון".

פרופיל דמותו

"האדם המתאים ביותר ללוות את היולדת הוא לאו דווקא האדם הקרוב ביותר אליה. האדם המתאים הוא זה שיכול לתת ליולדת את הלגיטימציה להיות בדיוק כפי שהיא רוצה להיות. אדם סתגלן, סבלן, שלו, שיודע להיות אוזן קשבת. אדם שמסוגל לשים את היולדת במרכז ולא להשליך מעצמו על הסיטואציה. חשוב מאוד להיות קשוב ליולדת בכל רגע ועם זאת קשוב גם לצרכים שלו, לדוגמא, חשוב שמלווה יאכל, במידה והוא חש רעב, על מנת שיוכל להיות במיטבו. כמובן, שאדם שנבהל מפרוצדורות רפואיות יתקשה מאוד ללוות באופן יעיל מהלך של לידה, ולכן גם את העובדה הזו יש לקחת בחשבון. אותו אדם יכול להיות בן או בת זוג, אימא, בן או בת משפחה, חברה קרובה וכדומה".
 

מיהו המלווה המקובל?

עזר כנגדה (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 עזר כנגדה (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
"יולדות רבות מעדיפות ללדת כאשר בן או בת זוגן הם שעומדים לצידן", מתארת קבלה. "ניכר כי בן הזוג מהווה מקור חשוב לתמיכה. מצב זה, שבו בן הזוג נוכח בלידה, הופך את בני הזוג לשותפים לתהליך הלידה, כשהציפייה היא להעניק תמיכה ליולדת, כיוון שהיא זו שבסופו של דבר עוברת את תהליך הלידה עצמו. הנוכחות וההשתתפות של בן הזוג לצד היולדת היא זכות ולא חובה. הצוות המטפל תמיד נוכח. האישה מקבלת טיפול אישי וצמוד על פי הצורך מן המיילדת, ובן הזוג יכול להשתתף רק בעצם נוכחותו בחדר לידה, ללא מעורבות פיזית או לבחור עימה שותף אחר שילווה אותה. לעיתים תבחר היולדת דמות נוספת לליווי, לצד בן הזוג, שתספק תמיכה ובטחון, שבן הזוג עלול להיות חסר בו. יש יולדות שנוקטות בגישה פתוחה ומתירנית ב'רוח התקופה', ומזמינות את כל המשפחה ללידה".

מלווים מוכשרים

"כיום יש מודעות רבה בקרב הנשים ההרות לנוכחותן של מלוות מוסמכות בלידה ולשילוב רפואה טבעית בתהליך הלידה. תופעה זו זוכה ליחס אמביוולנטי מצד הצוות הסיעודי והרפואי בחדרי הלידה השונים בארץ. מלווה מוסמכת שכזו, הנקראת גם תומכת לידה או 'דולה', היא למעשה תומכת לידה מקצועית, שעברה הכשרה לצורך כך, הן ברפואה מערבית והן ברפואה הטבעית. חשוב להבין שעל מנת להיות מוסמכת, על המלווה להיות בעלת הסמכה ברפואה טבעית, מעבר לידע בתמיכת לידה. התומכת עובדת תוך שיתוף פעולה והרמוניה עם צוות בית החולים, כשבמרכז הסיטואציה נמצאים היולדת ובן זוגה, כשכל ההחלטות מתקבלות אך ורק על ידי היולדת. חשוב לציין, כי קורס הכנה ללידה יכול לסייע גם לאדם שלא עבר הסמכה מקצועית, ללוות את היולדת בעת הלידה. הידע מעניק שליטה במצב וכלים להתמודדות בזמן אמת".

הלידה היא ללא ספק אירוע רב משמעות ובמידה מסוימת אף בלתי צפוי. בהיותה כזו, קיימת חשיבות לתנאים הסביבתיים והאנושיים בהם היא מתרחשת. בחירה נכונה של המלווה לתהליך הלידה מהווה לעיתים את התוספת הנכונה, המאפשרת התמודדות חיובית ומעצימה בתוך התהליך.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by