בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
בלוז ליום ההורים  

בלוז ליום ההורים

 
 
אמא נענע 10

עוד רגע החופש הגדול מפציע ורובינו מתכננים לקראת הכניסה לגן חדש. זה הזמן של הגננות לשווק את עצמן. הן פותחות את שעריהן ומזמינות את ההורים המהוססים ליום הורים/ כיצד תתכוננו? התוכנית עלינו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הצטיידו מראש בשאלות הרלוונטיות (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 הצטיידו מראש בשאלות הרלוונטיות (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
שנת הלימודים קרבה ועימה ימי ההורים. זה הזמן לשאול שאלות, לבדוק, לגשש ולהבין כיצד ילדכם עתיד להתנהל בשנה הבאה. הכינו את נפשותיכם.

מתחילים ברגל ימין

מיכל הרפז, יועצת חינוכית לגני ילדים ומנהלת מרכז הרפז, מסבירה שרוב הגננות מעדיפות לקיים את ימי ההורים דווקא אחרי תחילת שנת הלימודים, באיחור של יומיים שלושה, מה שעוזר להן לא להתמודד עם ההורים. הגננות האחרות, שכן מכנסות אסיפת חירום כבר בחודש יולי – אוגוסט, יודעות כי מתפקידן להרגיע ולהכין את ההורה, להקנות לו שקט וביטחון וכן, גם לתת לו זמן להתלבט. "אסיפת ההורים צריכה להתרחש לפני כניסת הילד לגן במטרה שהדברים לא יימסרו להורה ברגע האחרון. ככל שההורה רגוע יותר, כך גם קליטת הילד בגן תהיה קלה יותר, בעיקר אם ההורה ישדר לילדו כי הוא שלם עם ההחלטה שלו".

"מטרת אסיפת ההורים ליצור ודאות בקרב ההורה", מחזקת הרפז, "ההורה מתחיל שנה חדשה יחד עם ילדו וייתכן ורמת החרדה שלו גבוהה בגלל חוסר הוודאות הקיים בנוגע לגננת, לצוות המטפלות, כמות הילדים, ההתנהלות היומית, הארוחות וטיבן ומה לא".

מה צפוי לכם במהלך אסיפת ההורים?

ישנן גננות שמנסות להעביר דרך אסיפת ההורים את מורשת הגן, מקריאות קטע שירה קצר, מספרות סיפור משל או משתפות את ההורים במפגש דומה למפגשי הבוקר של הקטנטנים, במטרה שיטעמו. יש המותשים מן העניין ויש השמחים עליו, אך לא זו הבעיה. לדברי הרפז, באסיפה המכונסת, מתפקידה של הגננת להעביר להורים מסרים בנוגע לגישה ושיטת הגן. כמו כן, לספר על דרך היום בגן, הערכים המועברים, הצוות המקצועי, דרכי העבודה והחינוך, טווח הגילאים, כמות הילדים ביחס לכמות הצוותים ולענות, כמובן, על כל שאלה שההורה מציב. "גננת שתגיע לאסיפת ההורים כשאינה מוכנה, תיתקל בשאלות, תישאר חסרת מענה ותשדר להורים חוסר ביטחון בלבד, מה שעשוי להרחיק אותם ממנה".
 

תיאום גישות

 
על ההורה לבדוק האם גישת הגן מתאימה לגישה המתנהלת בביתו, בנוגע לגמילה, לארוחות, ההחלפות ועוד". אחת השאלות העשויות לעלות היא: האם בביתנו מאמינים שילד יאכל מתי שהוא רעב ואם אינו רעב בזמן הארוחה הוא יכול לדחותה לאחר כך. בגן הילדים מאמינים שכל הילדים יושבים לאכול יחדיו, מי שפספס לא יקבל מנה מאוחרת. כדאי לבדוק את הסוגיה. האם אשמח להתאים את אורח התנהלות הארוחות בגן לביתי או שמא ארצה לשמור על הערכים הקיימים?
"מתפקידו של כל הורה לבדוק התאמה, וכמובן לבדוק גם עם עצמו, האם שיטת הגן מקובלת עליו. במידה והשיטה אינה מקובלת עליו, סביר להניח שעם תחילת השנה הוא כבר יחוש ממורמר, עצבני ואף יעביר את תחושותיו לילד – וחבל".

טיפ להורים: תדרשו מהגננת שתעביר אליכם בכתב את תפריט הארוחות, את נוהל סדר היום, את הגישה החינוכית, החוגים שיתקיימו בגן וכמובן דפי קשר ולוח חופשות. "האמירה בכתב מחייבת ועוזרת למניעת קונפליקטים עתידיים".
 

מה קורה במידה ומתרחשים עימותים בזמן האסיפה?

מרגישים טוב בנוכחות הגננת? גם ילדכם יחוש כך (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 מרגישים טוב בנוכחות הגננת? גם ילדכם יחוש כך (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
הורים בדרך כלל תוקפים את הגננת, מסבירה הרפז, הם מרגישים שבדרך זו הם מגנים על הגוזלים שלהם. "חשוב שנזכור שהגננת לא עומדת למשפט על אף שזה מה שקורה בפועל. מתפקידה להעביר את דרכה החינוכית ומתפקידכם לבחור אם זה מתאים לכם או לא". אם היא מגיעה לפגישת ההורים מסודרת ומאורגנת, רוב הסיכויים שלא ייתכנו עימותים. במידה ועולות שאלות שנותרות חסרות מענה, דעו כי הגננת אינה מוכנה לפגישה וייתכן שדברים בנוגע לנוהלי הגן עדיין אינם סגורים.

האם ניתן להתערב לגננת בהחלטות ניהוליות?

"לטעמי לא. גננת צריכה להיות סגורה ומוכנה בקשר לנוהלי העבודה שלה. מתפקידה לשמור על הקיים ולא לתת להורים לנהל אותה. באסיפה מעורבים הורים רבים, דהיינו דעות רבות, והגננת חייבת לעמוד על שלה, מתוך שמירה על האינטרסים הקיימים לטובת הילד".

לסיכום, בואו מוכנים לאסיפת ההורים, מצויידים היטב בשאלות רלוונטיות הנוגעות להתנהלות בגן והציפייה מהצוות המקצועי. וכן, נסו להרגיש את האנרגיות, אם אתם תרגישו תחושה נעימה בגן, סביר להניח שגם ילדכם יהנה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by