בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אל תקרא לי דינה 

אל תקרא לי דינה

 
 
לימור גריף

הילד קורא להוריו בשמם הפרטי. האם יש עם כך בעיה? מהן ההשלכות הפסיכולוגיות - חברתיות העלולות להיווצר מתוך כך? והאם תתערער הסמכות ההורית?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
טוב שם משמן טוב? (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 טוב שם משמן טוב? (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
'אני אמא שלך, תקרא לי אמא', יוצא לנו לא פעם לבקש מהעולל, שלא יגזים, שלא ייפדח. האם יש סיבה מוצדקת לבקש ממנו לחזור למקורות?

העולם שייך לצעירים

ענת זפרני, מרצה ומנחת קבוצות הורים מסבירה, כי תופעת השם הפרטי עשויה להתרחש באחד משני המצבים: כשהילד שומע אחרים הקוראים להורים בשמם הפרטי (ההורה הנוסף, חברים, משפחה), מה שאופייני יותר לילד ראשון, שכן אין עדיין אחים נוספים והשימוש במושג "אמא","אבא", לא קיים. במצב אחר, הורים שמעודדים את ילדיהם לקרוא להם בשמם הפרטי, "זאת משום שהעולם היום, יותר מתמיד, שייך לצעירים. אנשים רוצים להמשיך להיתפס כצעירים גם כשהם הופכים להורים, וכשהילד קורא להם בשמם הפרטי, הם בעצם לא בתפקיד 'הורה' במשמעות הכבדה והמסיבית של הכותרת, אלא אנשים בעלי זהות עצמאית כפי שהיו בעבר".

תפקיד מסורתי

מבחינה פסיכולוגית, מוסיפה זפרני: "אנו זקוקים לדמויות משמעותיות בעלות סמכות על מנת שיגנו עלינו מפני העולם". הוריו של הילד מהווים את המשענת הפסיכולוגית הבלעדית עבור הילד ונתפסים כבעלי תפקיד שהוא מעבר לכותרת והנגזרת. (גם קשיש בן 80 כשכואב לו נאנח ואומר "אוי אמא").

השפעה תרבותית

"תרבות המערב יצרה בלבול בחברה, בה תפקידים מסורתיים איבדו את הגדרתם. לפני כ – 50 שנה, שררה היררכיה ברורה, בה מבוגרים הובילו וילדים עקבו. כאשר אני לא קורא להוריי בשם התפקיד שלהם, אני גורם לסוג של התרופפות מבחינת הסמכות ההורית".
 

ההורה צריך להיות חבר?

רוצים להיות חברים? יש הרבה דרכים (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 רוצים להיות חברים? יש הרבה דרכים (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
לא בהכרח כל מי שקורא להוריו בשמם הפרטי מתייחס אליהם כבעלי סמכות פחותה, מסבירה זעפרני, אך גם מוסיפה כי יש כאן בעיה של תפיסת האחר - חבר לעומת הורה. "לחברים אנו פונים בשמם, למורים אנו פונים בכינוי התפקיד "המורה", בעבר בחברות מסורתיות נהגו לקרוא לקרובי המשפחה בהתאם למיקומם "דוד" ו"דוד גדול" וכו'.

עובר את הגבול

מתי חולפת לה אופנת השם הפרטי? מהר מאוד, מסבירה זעפרני, במיוחד אם מתקנים אותם. "בערך בגילאי שנה, רוב הילדים אומרים "אבא" ואם הם קוראים בשמו הפרטי בגילאי הינקות ומתקנים אותם - הם לומדים".

אם המצב אינו חולף מעצמו, מציעה זעפרני, שנבדוק האם קיים עידוד (למשל, צוחקים ומתלוצצים סביב הנושא והילד מקבל הרבה תשומת לב) או אם הילד מנסה לבדוק גבולות. "רוב הילדים מפסיקים לקרוא להוריהם בשמותיהם כשהם הולכים לגן ופוגשים ילדים אחרים או כשנולד ילד נוסף והוא מתחיל לקרוא להורים בכינוי התפקיד שלהם".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by