בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
לדרבי חוקים משלו  

לדרבי חוקים משלו

 
 
רויטל קיבק ארמה

נדיה קומנצ'י, מרק שפיץ, פלה, מוחמד עלי, מייקל ג'ורדן. כולם ספורטאים שוברי שיאים, שהיו פעם, כך אומרים, ילדים. האם נטייה לספורט היא מולדת או נרכשת?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ספורט תחרותי ניתן להתחיל בהדרגה החל מגיל 7 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 ספורט תחרותי ניתן להתחיל בהדרגה החל מגיל 7 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
אילו כלים נותן בידי ילדינו העיסוק בספורט? האם נוכל לדעת מגיל צעיר כי צפוי להם עתיד מזהיר על המגרש? ומה נדרש מילד בכדי להפוך למייקל ג'ורדן הבא?

אבי פירוז, פסיכולוג ארגוני ופסיכולוג ספורט, עוזר לנו להעריך נכון את הדברים החשובים באמת: "דרך הספורט ילדים לומדים להכיר, להבין ולכבד את מושג הגבול, החוק, הסמכות וכללי המשחק ההוגנים. מיותר לציין, כי הבנת הגבולות והכללים, הציות לסמכות ולכללי המשחק הם חשובים מעין כמוהם לחיים הבוגרים". לדבריו, הספורט תובע מהספורטאי התמדה, משמעת, סבלנות ודחיית סיפוקים מיידיים, יכולות העשויות לבוא לידי ביטוי גם במסגרות אחרות, כשהן מושרשות כהלכה. "כמו כן, מזמן הספורט לא מעט אינטראקציה עם קבוצת השווים, קרי: חברים לקבוצה, ואף מתחרים. הספורט מציף תחושות ורגשות, שעימם מתמודד הילד והמתבגר בעיסוק בספורט, כגון: תוקפנות, תחרותיות, ניצחון והפסד, דימוי גוף, עמידה בלחצים ועוד. היחשפות הדרגתית של ילדים לנושאים הללו מאפשרת פיתוח האישיות, יחד עם הסתגלות והתמודדות אפקטיבית עם מצבי החיים השונים".

לספורט נולדו

חשבתם פעם כיצד הגיעו שיאני העולם בכדור ברזל או ביידוי כידון דווקא למקצועות הללו? מחקרים רבים בחנו את השאלה, האם הנטייה לעסוק בספורט היא מולדת או נרכשת. "התשובה היא מורכבת", אומר אבי, "אבל אפשר לומר, שהאדם הספורטיבי נולד עם מטען גנטי מסוים של יכולות פיסיות ומנטליות רחבות. גירויים וחיזוקים מתאימים יאפשרו את פיתוח היכולות שלו ויעזרו לו לממש אותן". לדבריו, מתן גירויים לילדים ביחד עם חופש הבחירה יובילו אותם באופן אינטואיטיבי אל הספורט בו הם מוכשרים.
 

ספורטאי נולד

הולך להיות הפלה הבא (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimges)
 הולך להיות הפלה הבא (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimges)   
מאיזה גיל ניתן לזהות ילדים ספורטיביים? ואיך בדיוק נדע שהילד שלנו נולד להתמודד ולנצח בתחרויות ספורט? "זיהוי הכישרונות נעשה מגיל מאוד צעיר. ניתן להבחין ביכולות כמו קואורדינציה, כוח, מהירות, מבנה גוף או גישה ייחודית". יחד עם זאת הוא מבקש להדגיש, שרבים מהספורטאים הגדולים והטובים הם לאו דווקא הכישרונות והעילויים הגדולים שזוהו כבר בגיל מוקדם: "הנחישות, ההתמדה והעקביות הם כשרון אדיר בפני עצמו. כולנו מכירים סיפורים רבים על כדורגלנים מוכשרים שפרשו מהספורט בגלל 'בעיות אופי'. אני הייתי ממליץ לא למהר ולהחליט, בייחוד כשמדובר בילדים, האם הם כישרונות גדולים או כישלונות צורבים בספורט. התמדה, סבלנות ועקביות, חייבות להיות נחלתם לא רק של הילדים אלא גם של ההורים והמאמנים, שמגדלים את אותם ספורטאים. אחרת, מי ייתן לספורטאי המתחיל דוגמה לדחיית סיפוקים והתמדה?"

מאיזה גיל מומלץ להתחיל בפיתוח מיומנויות ספורט?

"יש לעשות הבחנה ברורה מאוד בין ספורט, המקנה מיומנויות פיסיות וחינוכיות בגילאים מוקדמים מאוד – כמו יוגה תינוקות, ובין העיסוק בספורט תחרותי. מומלץ מאוד להקנות יכולות פיסיות ומנטאליות בסיסיות לילדים קטנים מאוד, אך העלייה בדרישות הקשורות במשמעת נוקשה, עומס ולחץ, צריכה להיות בהדרגה החל מגיל 7".

מתמכרים לספורט כבר בגיל 7?

"ההתייחסות לספורט במונחים של התמכרות, רלוונטית יותר אצל מתבגרים ואצל מבוגרים. ההתמודדות עם התייחסות לספורט בצורה רצינית או רצינית מדיי אצל ילדים, דורשת התערבות מקצועית, שתברר בשיתוף עם המתבגר והילד, מה משרת הספורט עבורו, מה הוא מנסה "לאמן" דרך הספורט, ממה הוא בורח או חושש ומה הוא רוצה להוכיח ולמי? האם ישנן דרכים אחרות להשיג את אותה תוצאה שהוא משיג דרך ניתוק מהעולם והתמקדות רק בספורט? ועוד שאלות רבות".

ספורט יכול לאמן את ילדנו לקראת החיים. רוצים לרוץ יחד למקום הראשון? תמיכה, עידוד ושמירה על גבולות בריאים, יעזרו לילד שלכם לבעוט למרחקים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by