בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ליגת העצלים  

ליגת העצלים

 
 
אמא נענע 10רויטל קיבק ארמה

הם רובצים מול הטלוויזיה, לא מוכנים להשתתף בשום פעילות המצריכה מהם פעילות גופנית, ולא נותנים יד בעבודות הבית. האם אנחנו מגדלים דור של ילדים עצלנים?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
רגל פה רגל שם (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 רגל פה רגל שם (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
אנחנו שונאים אנשים עצלנים ונזהרים מפני הפאסיביות וחוסר הרצון להניע ולנוע בחיינו. את הילדים שלנו אנחנו רוצים אוהבי מלאכה וחרוצים, יצרני הציונים הטובים ויזמי שטיפת כלים וסידור החדר. האם עצלות היא בגנים? ואולי היא סתם עוד מיתוס שהמציאה האנושות?

עצלנות נרכשת או מולדת?

כמו רבות מתכונות האופי, גם עצלות היא תכונה שיכולה להיות התנהגות נרכשת או מולדת. לדברי ד"ר לידיה גביס, מנהלת המכון להתפתחות הילד, בית חולים "ספרא" לילדים, שיבא תל השומר, כדי לנתח התנהגות צריך לבדוק ממה היא נובעת: "עצלות מוגדרת כאי ביצוע מטלה או איטיות בביצוע מטלה, ולכן זהו למעשה סימפטום שיכול לנבוע מדברים שונים: חוסר רצון או מוטיבציה, הימנעות, חוסר יכולת לבצע, סרבנות, תנגודת, שכחה, חוסר תשומת לב לבקשה לבצע, איטיות בתפיסה או בביצוע, לחץ חברתי או תפיסה חברתית. כל אחת מהתכונות הנ"ל יכולה להיות עם בסיס ביולוגי נרכש או נלמד. הימנעות יכולה להיות תוצאה של חרדה. תנגודת ושכחה יכולות להיות תכונות של אדם עם הפרעת קשב וריכוז או הפרעה מתנגדת. איטיות יכולה לנבוע מקושי קוגניטיבי, קשיי הבנה או קושי ביצועי כגון סרבול מוטורי, דבר הגורם לכך שהמטלה עבור אדם מסורבל הינה מורכבת יותר והוא מעדיף להימנע ממנה".

מתחילים לדרוש

שותפות בעשייה היא פרק חשוב בלימוד של סדר פעולות, אחריות והתייחסות לאחר כשווה. רוצים לטפח חריצות כבר מגיל צעיר? התחילו לדרוש. לדבריה, דרישה לביצוע מטלות יכולה להתחיל מגיל שבו ילד מתחיל להבין הוראות: "בין גיל שנה לשנתיים ילד כבר מתחיל להבין הוראות ראשוניות כגון "איפה..", "תביא את.." ובהמשך גם מתחיל לבצע מטלות - תחילה של עזרה עצמית, כגון: לאכול לבד ובהדרגה להתלבש, לצחצח שיניים וכדומה. בגיל שלוש עד חמש, ילדים כבר מתחילים ליהנות משיתוף במטלות הבית ולהיענות בשמחה להוראות בקשת עזרה מההורים".

מרשה לך להתנסות

ככול שמעמידים פחות דרישות לילדים ועושים דברים עבורם ובמקומם, גדול הסיכוי, שהם יוותרו מראש על הניסיון לבצע את המטלות בעצמם כשיגדלו, אם בגלל חוסר בטחון או בגלל חוסר התנסות וחוסר יכולת. "קטיעת הביצוע באמצע יוצרת תחושה קשה של תבוסתנות וכישלון ומורידה את המוטיבציה לביצוע בפעם הבאה".
 

כיצד נטפח חריצות והשגיות?

 
לילדים יש מוטיבציה להצליח, לכן הם זקוקים לאתגרים, אך כדי לשמר כוחות אלו הם זקוקים גם לחוויה של הצלחה, לעידוד ולתגמול. על כן, האתגר או המשימה צריכים להיות ישימים לפחות באופן חלקי ומותאמים לשלב ההתפתחותי והיכולות האינדיבידואליות של הילד: "אם הילד אינו הולך יציב עדיין, אל תבקשו שיביא לכם כוס מים, ובוודאי אל תכעסו כשהמים נשפכים על השטיח. אפשר לבקש שיביא לכם במבה והוא יעשה זאת בשמחה. כמו כן, צריך לשים לב שהתגובות לאי הצלחה צריכות להיות מותאמות, חיוביות ומעוררות תקווה "לא נורא, פעם הבאה תצליח", ולא תגובות שמנציחות את הכישלון ומורידות את הביטחון העצמי. כדאי לעודד את הילד גם על הצלחה חלקית ("יופי שלבשת את החולצה, אני רק אעזור לך להפוך אותה") ולעודד אותו לניסיון חוזר".

עצלות כמיתוס

רות כהן, פסיכותרפיסטית, סבורה שעצלנות היא סוג של מיתוס, שאליו אנחנו מתייחסים כשיש פער בין מה שאנחנו חווים כפוטנציאל לביצוע, שיכול להיות מאד קשה ומורכב עבור האחר: "ישנן נקודות רבות בהן ילד יכול להיתקע. בכתיבה למשל, יכולים לעלות קשיים טכניים ומחשבתיים שאיננו מודעים להם. התוצאה תהיה שאותו ילד לא כתב את החיבור ויחשבו שהוא עצלן. מושג העצלות הוא מושג שכל אחד יוצק לתוכו את התוכן שהוא מבין".

מפגש טמפרמנטי

"ישנה חשיבות גדולה למפגש של הטמפרמנט של הילד עם ההכוונה של ההורה, שכמובן תלויה גם בטמפרמנט שלו עצמו. הורה הססן וזהיר - אחד שמתקשה לקחת סיכונים, יכול להגיב בשתי דרכים שונות: יכול להיות שהוא יאמר לילד שלו 'אתה צודק זה באמת נורא מסוכן ולא כדאי שתעשה את זה', אבל גם יכול להיות שאותו הורה יבטל באחת את אותו החשש שמעלה הילד ולא יתייחס אליו, מתוך היכרות אישית שלו עם המקום הלא נעים של הססנות ופחד מכישלון. הוא לא רוצה שהילד שלו יגדל להיות כמותו".
 

להתניע ולהתמיד

התעייף מצפייה בטלוויזיה (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 התעייף מצפייה בטלוויזיה (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
כששוברים את מכלול המטלות לחתיכות, מתגלה הקושי בתחילת ביצוע משימה אל מול הקושי להתמיד בה: "יש אנשים שקשה להם לבצע את 'ההתנעה הראשונית' של הפעולה, למשל: להרים טלפון ראשון - משם הכול יזרום להם ויהיה קשה לעצור אותם. אפשר להציע להם להיות נוכחים בחדר כשהם עושים את הצעד הראשון ולתמוך בסבלנות. אבל קושי בביצוע פעולה יכול להיות גם בכל נקודה ספציפית, ובאמת יש סוגי אנשים שקשה להם להתמיד ולהמשיך בביצוע הפעולה. אם מישהו נתקע בהתמדה, יכול להיות שזה בגלל שהפתיל שלו מאד קצר ואפשר לעזור לו במתן פידבק חיובי שיעזור לו להמשיך ולנוע קדימה".

להציב מטרה

נניח שאני כהורה, מזהה אצל הילד שלי קושי חברתי, שבו קשה לו להתמודד עם ילדים במצבי תחרות. הוא לא משתף פעולה או אינו מעוניין ללכת כי הוא מתייאש ומוותר מראש. מה עלי לעשות? לדברי רות כהן, אם אציב בפניו מטרה קטנה יותר וברת השגה, שגם הוא יוכל למדוד ולא רק אני, אנחנו עושים צעד משמעותי לכיוון העשייה: "אפשר להגיד לו: ''שמתי לב שבכל פעם שאתה הולך לחבר נורא קשה לך, כי אתה לא משחק במשחקים שאתה רוצה לשחק ונותן לו להחליט בשבילך. בוא נחשוב יחד איך יכול להיות לך יותר קל. בוא נעשה משחק תפקידים ונגלה מה יקרה אם...'. באמצעות המשחק בונה הילד טקטיקה שעוזרת לו לזהות את הקושי שלו ולחשוב 'מה אני רוצה להשיג בפעם הבאה שאפגוש את יואב' וגם: 'איך עלי לעשות זאת?'.זאת בניגוד למה שהורים רבים נוטים לעשות, כשהם אומרים לילדים שלהם 'להיות ככה וככה', מבלי להגיד איך: "להגיד לילד: 'אני רוצה שתהיה חברותי' – זה לא ברור. הילד נותר בתחושה שהוא לא בסדר ומראש מוותר על ביצוע הפעולה".

כי נוע תנוע

על מנת לנוע לעבר עשייה שאנחנו מוצאים שקשה לנו לבצע אותה, חשוב שנשאל: מה מעצים אותי? מה יעזור לי לנוע מנקודה לנקודה? "זו שאלה שאנשים לא שואלים את עצמם. כן הם שואלים: 'איך הגעתי לפה'? 'מה לא בסדר איתי?' הם לא שואלים 'מה יעזור לי'? לפעמים מה שיעזור לי הוא עזרה להתחיל במשהו, לפעמים זו יכולה להיות רק הפסקה קטנה. אולי אנחנו צריכים ללמוד מיומנויות חדשות? ניהול זמן נכון בעשייה? אולי לחלק את המשימה למשימות קטנות שקל יותר לבצע?"

כל אחד יכול

הסכנה היא ליפול לפסיביות גדולה. זה הכי מתבקש, כשאנחנו מרגישים רע עם עצמנו. אפשר להגיע לכל תוצאה עם כל סוג של טמפרמנט מולד. הורים יכולים לעזור לילדים שלהם לנווט ולפעול גם אם הם באופיים פאסיביים מאד. חשוב ללמד את הילדים שלנו להיות פרו-אקטיביים: חינוך לפרו-אקטיביות עוזר ברכישת דימוי עצמי וביטחון עצמי וזה קורה רק בעשייה. אם הגדרנו משהו כמטרה והצלחנו בה, הרי שזהו עוד גרגר בדרך לביצוע"
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by