בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בדיקות שגרתיות 
מסע אל הרחם  

מסע אל הרחם

 
בדיקות שגרתיות |
 
רויטל קיבק ארמה

דרך ארוכה עשינו מאז ימי אי הוודאות בדבר מין העובר. כעת טכנולוגיות תלת מימד וארבעה מימדים מאפשרות לנו לראות הרבה מעבר לדמיון. בואו לראות את הנולד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כמה הוא דומה לי (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 כמה הוא דומה לי (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
אחת הבעיות של המוח האנושי היא לאחד חלקים ולראותם כשלם. אם עד לפני שנים ספורות יכולנו לצפות בעובר שלנו בטכנולוגית האולטראסאונד הדו-מימדי בחתך אחד בלבד, הרי שטכנולוגית התלת מימד, שהתפתחה בהדרגה בשנים האחרונות, מאפשרת לנו לצפות בעובר שלנו כשלם ולאבחן שטחים שלא ניתן היה לאבחן בעבר.

אולטרסאונד תלת מימד

מי השפיר יוצרים סביבה אידיאלית להדמיה בתלת מימד ועל כן טכנולוגיה זו מאפשרת לראות את העובר כפי שלא נראה מעולם, להגיע לתמונה "אמיתית" של פנים, גפיים, בטן, לב וכדומה, לשפר מהותית את יכולת אבחון המומים ברקמות רכות (בעיה קשה באולטראסאונד רגיל, למשל מומי שפתיים), ואפילו "לסובב" את העובר באופן וירטואלי ולראות אזורים המוסתרים בדרך כלל. "טכנולוגית התלת מימד יודעת לאסוף מידע מ- 250 חתכים עוקבים ולחבר אותם לקובית מידע, שאפשר לסובב ימינה ושמאלה, למעלה ולמטה, אחרי שהדגימה בוצעה", אומר ד"ר דורון רוזן, המכון לאולטראסאונד במיילדות וגניקולוגיה, "רוזן-סאונד": "להבדיל מלקחת דגימה בחתך אחד בלבד בטכנולוגית הדו-מימד הרגילה".

אולטרסאונד 4 מימדים

האולטרא-סאונד ה-4 מימדי נותן לנו תלת מימד, אולם בזמן אמת, בניגוד לתלת מימד. הסריקה מתבצעת תוך שניות ומתקבלת תמונת תלת מימד ב"זמן אמיתי", בו התמונה מתהווה ומשתנה תוך כדי הסריקה. "זהו למעשה תלת מימד, רק בתמונה חיה. תלת מימד במקור מוציא לנו תמונות סטילס, בעוד ה- 4 מימד מאפשר לנו לראות את העובר ממש בזמן אמת. יש לנו את היכולת לצפות בתמונה המחדשת את עצמה כל הזמן (כמו בווידיאו) יחד עם היכולת לראות אותה כמכלול", אומר ד"ר רוזן. "גם כאן נדגמים 250 החתכים, אך הטכנולוגיה הייחודית הזו יודעת לבצע את זה במעגלים והיא כל הזמן מתחדשת. אפשר לכוון למהירות איטית או מהירה, אבל צריך להבין שאיכות התמונה יורדת ככל שאנחנו מגבירים את מהירות התמונה".
 

ערך מוסף חשוב

אז מה הוא עושה עכשיו? (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 אז מה הוא עושה עכשיו? (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
"טכנולוגיית התלת וה- 4 מימד מאפשרת לי לאתר בעיות שמשפיעות על השכבה החיצונית של העובר ולאתר בעיות מנח של כפות ידיים ורגליים", אומר ד"ר רוזן. "עוד היא מאפשרת לי לאתר טוב יותר מומים בפנים. הניתנים לאיתור בצורה טובה יותר מתוך תמונה כוללת. קובית המידע מאפשרת לי לבצע חתכים שמאפשרים לי להיכנס למקומות, שהאולטראסאונד הדו-מימדי מקשה עלי להגיע אליהם, בעיקר בגלל בעיות הקשורות בזוויות צפייה". מסתבר, שקשה מאד לפספס מומים באולטראסאונד התלת-מימד, שבחלקם מעידים על מגוון של תסמונות אפשריות, כגון תסמונת דאון.

אולטרא-סאונד "צבעוני" והערכת זרימת דם (דופלר) בעובר ובשיליה

בשנים האחרונות התפתחה טכניקה להערכת זרימת הדם בשיליה, ברחם, בחבל הטבור ובאברי העובר השונים. בשיטה זו מודגמת זרימת הדם בצבעים על פני מסך הטלוויזיה ומבוצעים חישובים מסובכים של התנגדות לזרימה. נתונים אלו יכולים לסייע באיתור מוקדם של הפרעות בצמיחת העובר, רעלת הריון, פיגור צמיחה תוך רחמי וסבל עוברי. כמו כן מסייעים הנתונים בקבלת החלטות הנוגעות לילוד מוקדם בנשים עם מחלות כגון יתר לחץ-דם.

צבע שיער ועיניים לא תצליחו לגלות כאן: "חשוב שידעו שכל צבע שרואים הוא צבע של מחשב",אומר ד"ר רוזן. "הוא לא אמיתי ואין קשר למציאות והוא גם לא בא לסמל דבר". לדבריו, אולטראסאונד לעולם אינו מבטא את הצבעים הטבעיים מהסיבה הפשוטה - הוא מבוסס על גלי קול והגלים הללו עיוורי צבעים בהגדרתם הפיזיקלית.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by