בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
יפה לכם  

יפה לכם

 
 
רביד פלג

עד כמה חשובה מידת יופיים של ילדינו, עבורנו, עבור הסביבה ויותר מכך עבורם עצמם? מתי תופס התינוק את עצמו ואת סביבתו האנושית כ'יפים'? האם באמת יופי כל כך חשוב ומה לגבי תכונות אחרות?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ילדים יפים רואים את העולם יפה יותר (צילום: אימג'בנק/gettyimages)
 ילדים יפים רואים את העולם יפה יותר (צילום: אימג'בנק/gettyimages)   
"איזה ילד יפה", מחווים העוברים ושבים לעברו של היושב בטיולון. 'טפו טפו' את מסננת ובסתר ליבך שמחה שהעולל עימו את מטיילת מוצא חן גם בעיני הסביבה, הרי את ממילא משוחדת, עבורך הוא 'הכי יפה בעולם'. עד כמה יופים של ילדנו חשוב בעינינו ובעיניהם. ומתי ידעו יופי מהו? על כך ועוד בראיון עם ד"ר עידית גוטמן, פסיכולוגית, ת.ל.מ רשת ארצית לטיפול פסיכולוגי, יעוץ, אבחון והכשרה.

יופי מועדף

"תפיסת היופי היא מולדת", מדגישה ד"ר גוטמן. "ככל הנראה מסיבות אבולוציוניות. ההעדפה ל'יפה' מושרשת הרבה מעבר להשפעות החברתיות. כן יש באידיאל היופי תנודות סביבתיות, תלויות חברה וזמן. אך החיבה לסימטריה, למאפיינים ילדותיים מבחינת פרופורציות וכדומה היא חוצה תרבויות, זמן וקיימת מגיל אפס. יתרה מכך, השפעתה של התפיסה היא דרמטית. הילדים הפופולרים בגילאי שלוש הם תמיד הילדים היפים של הגן, המשתנה העיקרי בבחירת פופולריות, אף כשהילדים עצמם נשאלים, הוא היופי. בדומה, מבוגרים תמיד מעדיפים ילדים יפים, ולעיתים מעניקים להם יחס מועדף. ילדים יפים נשפטים לרוב באופן שיטתי גם כתלמידים טובים. ההעדפה לילדים יפים היא גורפת, דרמטית, חד משמעית ומאוד עקבית".

אמהות אוהבות ילדים יפים

"יופי הוא גורם חזק אף יותר מכל מיתוס. פעמים רבות קל יותר לאמהות לאהוב ולהתחבר לתינוקם כשהוא יפה. אהבת אם, הנחשבת טוטלית ובלתי אמצעית, אף היא נתונה ומושפעת ממידת יופיו של התינוק. ילדים יפים זוכים לפידבקים חיוביים רבים יותר מן הסביבה, מאשר ילדים יפים פחות. החשיבות והמשמעות של מידת היופי מתחילה בראשית הדרך. תינוקות יפים אף זוכים לחיוכים רבים מן הסביבה, כך שהעולם הנתפס על ידם הוא עולם מחייך, זהו מקום שטוב להיות בו. תינוק הזוכה לחיוכים ואהבה מצד המתבונן בו, רואה את עצמו כיפה, מוכשר, מוצלח ובעיקר אהוב. תינוקות שהם יפים בצורה מוחלטת, כלומר לא רק נחשבים ליפים על ידי קרוביהם ומשפחתם, זוכים לתגובות שמחה ורצון לקרבה גם מהסביבה הזרה. כתוצאה מכך הדימוי העצמי הנרכש על ידם הוא טוב יותר. בדומה, המיומנויות החברתיות שלהם עשויות להיות טובות יותר".
 

"יפה שלי"

 
הורים רבים רואים את ילדיהם כ'יפים' ומרבים לציין זאת בפניהם. האם בשלב כלשהו, בעת המעבר לסביבה חברתית רחבה יותר התינוק או הילד עלולים לחוות פער ולגלות כי המציאות אינה כפי שחשבו? "בכל הקשור ליופי אין כלל מקום לפער ויש פחות חשיבות ל'דעת הקהל'. בן אדם שמרגיש טוב בעורו ומראשית הדרך העניקו לו את התחושה שהוא 'הכי בעולם', לרוב מגיע לעולם כשהוא מצויד בפוזיציה טובה יותר, עם סנטר מורם וגו זקוף, הגורמים אף לסביבה הזרה להתייחס אליו באופן דומה. במקרה הזה הנבואה אכן מגשימה עצמה, ועל הצד הטוב ביותר. אם נגדל את ילדינו לחשוב שהם הטובים ביותר עבורנו, היפים ביותר בשבילנו וכדומה, כך העולם יתייחס אליהם במפגש עימו. בתחום הזה לא קיים כמעט פער, למעט מקרים קיצוניים. הסיבה לכך היא שברמה הבסיסית ביותר, על פי הפסיכולוגיה, אנו משחזרים לאורך חיינו את החוויות הראשוניות שלנו, כפי שנחוו בביתנו. אם בבית התייחסו אלי כאל דבר נפלא, ולמדתי והבנתי כי אני נפלאה - בבגרות ולאורך כל החיים, אני אשחזר את אותם תכנים ואת אותה התנהגות. אני אמשוך אלי אנשים ואצור לעצמי סביבה שתמשיך להתנהג אליי באותו האופן. אני היא זו היוצאת נשכרת. וכמובן שגרעין יציב בילדות מביא בסיס איתן וחיובי להמשך החיים".

כמוני כמוך

הורים הם שותפים פעילים במסע להכרת הסביבה את ילדם, ומשקיעים אף במראהו החיצוני של הפעוט, אם על ידי מלבושים נקיים, בבחירת מותגים יוקרתיים ובעיצוב השיער לתסרוקת עדכנית. "מעבר לבניית הביטחון העצמי, שזהו פן אחד של ההשקעה ההורית, הורים רבים עושים מניפולציות כדי שהסביבה תחוש כמותם אודות ילדיהם, 'אני חושב שילדי נהדר, וחשוב לי שגם הסביבה תחוש כך', בהתאם הסביבה נוטה להגיב למאמצים אלו, כך שגם הם במרבית הפעמים נושאים פירות".

לא על היופי לבדו

"חד משמעית יופי זה דבר חשוב ומשפיע. עם זאת, תכונות חשובות נוספות אחרות ודאי נמצאות באותו גוף יפה. במידה ורוצים לחזק צדדים נוספים אחרים אצל הילד, תגובות ההורה לסביבה הן שעשויות ללמד ולחנך את הילד לכך. לדוגמא, הורים ששופטים את סביבתם על פי המראה, סביר כי ילדם יעניק את מירב המשמעות ליופי ולמראה החיצוני. לעומת זאת, הורים המהווים דוגמא אישית, בה החשיבות היא לא בהכרח ליופי או לא ליופי ולמראה חיצוני באופן בלעדי, סביר כי הילד ילמד שמלבד היופי, יש תכונות חשובות אחרות. באשר לתגובות הסביבה, בעת שאדם זה או אחר מחמיא לילד על יופיו, תגובת ההורה שנוכח יכולה להיות:"והוא עוד יותר טוב לב" או "והוא אפילו עוד יותר חכם". תגובת ההורה מעצימה תכונה אחרת אל מול היופי".
 

גבול בריא

אני במראה (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 אני במראה (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
ומה בין יופי לטיפוח? אף כפתור, עיניים תכלת ופני בובה, ודאי ישוו לילדה את היופי הטבעי שלה. מתי העצמת היופי היא בשירות הילדים ומתי תהפוך לפוגעת? "באופן אישי אינני ממליצה כלל על עידוד המודעות לטיפוח, במיוחד לא בגילאים הצעירים. ילדים צריכים להיות ילדים, כשכן צריכה להיות התאמה לנורמה שבסביבתם החברתית, על מנת שלא יחושו 'חריגות'. מודעות עצמית לנוכחות של הילד היא טובה, אך לא כשהיא מוגזמת ואינה תואמת גיל. ילדה אמורה להתעסק בכיף ובהנאה שלה ולא בקצוות השיער שחלילה תברח מהקוקו שלראשה. התחושה של ילדה או ילד, שכל הזמן מסתכלים ובוחנים אותם ואולי ישנה אפשרות שהם לא יראו מושלמים, פוגעת ביצירתיות הטמונה בילדות, פוגעת בחופש של מי שאתה וביכולת לחוש נוח בעור של עצמך".

זה אולי לא 'פוליטיקלי-קורקט', אך לא נוכל להתעלם מהעובדה שבכל העולם, היופי נותן את הטון. יופי, העונה על הקריטריונים, המולדים והחברתיים, נמצא בשירות האני, עד כי נדמה שחייהם של ה'יפים' מעט קלים יותר. טוב שהלוגיקה לא עובדת הפוך, ויותר מכך, חשוב לזכור שישנה לנו ההורים השפעה ויכולת להפוך את ילדינו, היפים בעינינו, ליפים בעיניי עצמם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by