בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
זה שלי  

זה שלי

 
 
רויטל קיבק ארמה

הם לא מוכנים לחלוק, שלא לדבר על תגובתם למראה ילד המשחק בצעצוע השייך להם. האם ניתן לעשות אבחנה בין ילדים קמצנים ונדיבים? האם התכונות האלו יחלפו עם בגרותם?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מה יעלה בגורל הדובי? (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 מה יעלה בגורל הדובי? (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
בראש סולם הערכים והמיומנויות החברתיות שאנחנו מבקשים להנחיל להם לחיים, מובילה הנתינה, שמתבררת כקשה לביצוע בגילאים הקטנים. על רכושנות (שלא לומר קמצנות) אצלכם בסלון.

אני מלך העולם

"אני רוצה שקית עם קורנפלקס אבל לא לחברים", היא מתעקשת ומשאירה באוטו נבוכה את אמא, יחד עם שקית גדולה במיוחד שהועמסה לחבר'ה שבגן. קמצנות או רכושנות? "לא הייתי מדברת על קמצנות, אלא על רכושנות וקושי להתחלק עם האחר", אומרת ד"ר דפנה דולברג, פסיכולוגית קלינית והתפתחותית, מומחית לטיפול בגיל הרך ומרצה במכללה האקדמית ת"א-יפו. לדבריה, הרכושנות היא מאפיין התפתחותי שאופייני לילדים בגילאים הצעירים ונובע ממגבלות החשיבה שלהם. "בגילאים צעירים ילדים מבינים וחושבים על העולם על פי מה שהם רואים ותופסים בעזרת החושים שלהם. לכן, עד סביבות גיל 5 -6, הילד הוא אגוצנטרי בתפיסותיו: הוא מודע לקיום רצונות, מחשבות וצרכים, אבל אך ורק אם הם שלו, כי רק לגביהם יש לו מידע מוחשי". הסיבה? "הרצונות, המחשבות והצרכים של האחר הרבה פחות ברורים לו ובהשוואה לרצונות שלו. הוא בעצם אומר: 'אני רוצה עכשיו לשחק עם הצעצוע הזה וזה שמישהו אחר רוצה גם לשחק בו מקבל חשיבות פחותה לעומת הרצון שלי'".

קושי בדחיית סיפוקים

"מבחינת החשיבה", היא מוסיפה, "ילד בגיל הזה נוטה להתבלבל בין מציאות והגיון ובין הדרך שבה הדברים נראים ('אם הוא ישחק במשחק שלי, המשחק יהפוך להיות שלו') ומתקשה לדחות סיפוק כלשהו. הוא רואה את חברו משחק במשחק שלו שהוא שכח מקיומו, אבל ברגע שהוא ראה אותו ונזכר בו, הוא רוצה לשחק במשחק ('ועכשיו'). הגורמים ההתפתחותיים הללו גורמים לילדים בגיל הרך ובגיל הגן למצוא קושי גדול מאוד לחלוק את צעצועיהם עם אחרים ולהתנהג באופן מאוד רכושני. כמובן שכמו עם כל מאפיין התפתחותי, יש שונות רבה בין ילדים בנטייה הזו: ילדים שיש להם אחים, לעיתים יהיו פחות רכושניים. ילדים חששניים ייראו פחות רכושנים, כי הם נוטים פחות להביע מחאה באופן מוחצן כשלוקחים מידם צעצוע, אבל זה עדיין לא אומר שהם לא ממורמרים. ילדים עם גמישות ויכולת הסתגלות טובה יעברו במהרה למשחק הבא, גם אם המשחק הנחשק נלקח מידיהם, לעומת ילדים עקשנים, שימשיכו להתמקד מאוד דווקא במשחק שנלקח מהם".
 

מתי נדע שמדובר למעשה בתכונת אופי?

מישהו משחק לי בצעצוע (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 מישהו משחק לי בצעצוע (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
"ילד מבוגר יותר שממשיך להגיב בכעס או במצוקה רבה מידי כשהוא נדרש להתחלק עם אחרים, יש צורך לבדוק האם הוא סובל באופן אובייקטיבי מחסך וקיפוח שיוצרים רכושנות וקושי להתחלק. לדוגמא: ילד צעיר שאחיו הבוגרים לוקחים ממנו בכוח דברים, מצב הדורש התערבות או שמא תחושת החסך והקיפוח היא סובייקטיבית ומבחינת הילד מצדיקה את הרכושנות. כשתחושות החסך והקיפוח הסובייקטיביות הן העומדות בבסיס הרכושנות, סביבה שתשתף פעולה ותאפשר לילד באופן קבוע לא להתחלק עם האחר, תאשר את תחושותיו של הילד ש'מגיע רק לו', או שתפעל בכוח נגד הרכושנות ללא אמפתיה לתחושות הקיפוח שלו, יש סכנה שהרכושנות תתקבע ותהפוך לחלק מהאישיות של הילד כשיתבגר".

מפתחים את מיומנות הנתינה

"על אף מגבלות החשיבה וההבנה שיש לילדים בגיל צעיר, חשוב לעודד אותם לחלוק ולהתחלק, להחמיא להם כאשר הם מוותרים על משהו לטובת האחר, ובו זמנית, לא לכעוס עליהם ולא להסיק שיש להם אופי קמצני, אם הם מתקשים לעמוד במשימת ההתחלקות".

"כמו כל למידה, יש ילדים שלומדים מהר יותר, ויש כאלו שזקוקים להרבה חזרות בכדי ללמוד מיומנות חדשה. עדיף להתחיל ללמוד להתחלק בדברים ששייכים לילד, אבל פחות חשובים לו (צעצוע ישן שמתאים ל"קטנים") ורק אח"כ לעבור לדברים שיותר קרובים לליבו. אין לצפות מהילד, שייוותר על צעצוע שמאוד חשוב לו או כזה הנותן לו תחושת ביטחון, לטובת אחרים".

טרם נמצאה תכונה "קמצנית"

לדברי דולברג, קמצנות ונדיבות הן תכונות תלויות גיל ולא ידועים מחקרים הרואים בהן תכונות בעלות בסיס תורשתי. "אלטרואיזם - הדאגה לאחר, שבמידה מסוימת היא ההיפוך לרכושנות, היא תכונה בעלת ערך חברתי גבוה. ילדים שדואגים לאחרים ומוותרים לטובת אחרים (אך לא על חשבון עצמם ולא תמיד), הם ילדים אהודים יותר מאלה המתקשים לחלוק ולוותר".

כיצד תטפחו פעוט נדיב?

תגמלו אותו על נכונותו לוותר ולהתחלק וציינו לשבח את המאמץ שעשה. כשהוא מתקשה להתחלק, תארו בפניו את תחושותיו של האחר מבלי להביך. אל תצפו ממנו לוותר תמיד או לחלוק ביקר לו מכל, ,אל תביעו אכזבה בולטת מידי וחשוב מכל - אל תמהרו לשפוט את אופיו. "צעדים אלו, גם אם לא יביאו לנדיבות באופן מיידי, יעודדו נדיבות לטווח הארוך".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by