בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
תערוכות בוגרים 
הבוגרים, חלק א' 

הבוגרים, חלק א'

 
תערוכות בוגרים |
 
אודית לורן בלקין

בתי הספר הגבוהים לעיצוב ואמנויות פתחו את תערוכות הגמר שלהם. היינו שם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ברב שמחה וששון, בעיקר לבוגרים, נפתחו בשבוע שעבר התערוכות בשלל הפקולטות ובתי הספר לאדריכלות, עיצוב, אופנה, אמנות, מדיה וכדומה. התערוכות פתוחות לקהל הרחב והינן, בין היתר, הזדמנות ליזמים, מעסיקים ומעצבים פעילים לאתר כשרונות חדשים. כמו כן מיועדות התערוכות גם עבור מועמדים פוטנציאליים ללימודים שמעוניינים לבחון את תוצרי הלימודים בפקולטות ובמחלקות השונות וכמובן לקהל הרחב שמוזמן להתרשם משלל הכשרונות הצעירים.

בוגרי המחלקה לתקשורת חזותית ואינטראקטיבית של המרכז הרב תחומי לעיצוב ומדיה, המכללה להנדסאים אריאל, הם הראשונים שפתחו ביום ראשון בשבוע שעבר את אירועי תערוכות הגמר. בתערוכת הענק Up Date 08 הם הציגו עבודות בעיצוב גרפי, ארט, מולטימדיה, אנימציה, איור, צילום, עיצוב חלל ועיצוב מוצר.
 
 
 
לדברי אפרת גרוסמן, ראש המחלקה לתקשורת חזותית ואינטראקטיבית, "מאה ועשרים בוגרי המחלקה מגיעים מקבוצות אוכלוסייה שונות ומכל קצות הקשת החברתית בישראל. הדבר ניכר במגוון הנושאים הרחב שנבחרו על ידם לפרויקטים". ואכן, בין הנושאים שהוצגו ניתן היה לראות תדמית מתריסה למרכז להפריה מלאכותית 'מיקס-קידס', בוטיק לחמים אתיופיים 'לחם שחור לחם לבן', מיתוג מחדש לשירותים ציבוריים, חנות ביצים מהפכנית הנושאת את השם 'אגו', תדמית חדשה ואסתטית לשוק הפשפשים ביפו ועוד.
 
עבודה של דניל קונדרטייב, עיצוב תעשייתי חולון
 עבודה של דניל קונדרטייב, עיצוב תעשייתי חולון   
ביום שלישי, באווירה קיצית מלווה בגלידות ואביזרי ים וחוף מתנפחים, נפתחה תערוכת הסיום 'קיץ 08' של הפקולטה לעיצוב H.I.T, המכון הטכנולוגי חולון. בתערוכת הבוגרים המסורתית מוצגות עבודותיהם של בוגרי המחלקה לעיצוב תעשייתי, המחלקה לעיצוב תקשורת חזותית והמחלקה לעיצוב פנים. בתערוכה נחשפו הפרויקטים שאת רובם אפיינה ההתייחסות קונספטואלית שהיחס בינה לבין מוצרים פרקטיים שמותאמים למציאות הוא די מקרי. אמנם נקודת החיבור שבין עיצוב וטכנולוגיה הומחשה באפן מרבי אך עידודם של הסטודנטים על יד ראשי המחלקות לפעול מתוך פיתוח יצירתי וחשיבה עצמית, חדשנית ונועזת הולך מעט רחוק מדי.

המחלקה שבלטה לטובה מתוך השלוש הייתה המחלקה לעיצוב תקשורת חזותית, אבל אם תחפשו את אותן כרזות ואריזות שאפיינו אותה בשנים קודמות, סביר להניח שתמצאו מעט מאוד. רב רובן של העבודות, בהן סרטונים, משחקים אינטראקטיביים, יצירות וידאו, מיתוגים וקליפים מוצגות באמצעות מכשירים שונים של מדיה דיגיטלית. דווקא בשל כך בלטו לטובה עבודותיהן של נעה באסל שחיברה מהדורה מחודשת ל'מלחמות היהודים' של יוסף בן מתתיהו, של שלהבת ברד שעיצבה את 'עיבריד' -מערכת סימנים חדשה שמשלבת בין סימני מוסיקה לשפה האלפבתית, של מעין עופר שמציגה תערוכת תמונות נוף שמביעות ביקורת על תהליך ההתיישבות תוך התייחסות לעבר והווה/כובש ונכבש, ושל עדי קרליץ שבנתה, ברוח תנועת 'השומר', מיצב פרודי לשומר החדש הלא הוא שומר הקניון.
 
 
 
ביום חמישי נפתחה תערוכת סוף השנה של בצלאל, אקדמיה לאמנות ועיצוב ירושלים. כצפוי, הייתה זו תערוכת הסטודנטים המרתקת והמעניינת עד כה. מאות עבודות של בוגרים מהמחלקות לאמנות, עיצוב תעשייתי, תקשורת חזותית, צילום, צורפות ואופנה, וידאו וניו מדיה, אנימציה, עיצוב קרמי וזכוכית מוצגות ברחבי הקמפוס. המבקרים מוזמנים ליהנות משעות רבות של שיטוט מסקרן ומפתיע וזה, כמובן, במידה ויצליחו למצוא את דרכם בין שלל הקומות, האגפים והחדרים בהם מוצגות העבודות. אותו מבוך מוכר של הקמפוס מהווה איכשהו חלק בלתי נפרד מההנאה של הביקור.
 
 
 
 
העבודות שמוצגות בתערוכה מורכבות מקשת רחבה של פרויקטים שעוסקים במגוון נושאים אישיים, כאלה שנוגעים למציאות הישראלית, לשאלות קיומיות ולרעיונות חדשניים מחד ומסורתיים מאידך. מבין המחלקות בלטו במיוחד בוגרי המחלקה לעיצוב קרמי וזכוכית שהציגו עבודות מרתקות, בהן: אורלי אדלביץ' שהציגה סדרת פיגורינות בשילוב כלי אוכל, גאולה בן ארוש פלסר שהכינה מיצב עשוי חול שהודבק לרצפת הבטון שמקורו בחוויה אישית מתקופת ההתנתקות, רבקה כץ שהכינה סדרת צלוחיות שמדברות על ילדות וזיכרון ונטעלי צופף שבחנה את משמעותה של אסלה ככלי סניטרי פונקציונאלי אך אסתטי.

במחלקה לצורפות ואופנה מוצגות עבודות הבוגרים בשלושה מסלולי התמחות: תכשיטים ואביזרים, לבוש וחפצים. העבודות עוסקות בין היתר בשאלות של דת, זהות אישית, קונפליקטים חברתיים, מודעות סביבתית וזכויות האדם ובעלי החיים. העבודות, שכוללות מערכות לבוש, תכשיטים, משקפיים, כלי אוכל, יודאיקה ואובייקטים נוספים, עשויות חומרים מסורתיים כמו בדים ומתכות ולצידם חומרים כמו גומי, נייר, בטון, אבני בניין ואפילו סוכר ושוקולד. במחלקה זו ראוי לציין את פרויקט 'אפריקאו' של טל ארבל שמורכב מסדרת תכשיטים שמשלבים זהב עם שוקולד ומציעים תיקון לזילות חייהם של פועלי הקקאו השחורים במערב אפריקה. פרויקט מעניין נוסף הוא של שירה גולדברגר שבחרה להתמודד עם הסתירות בחיי האישה המודרנית באמצעות סידרת תכשיטים שמשלבים מתכות, צמר ומשי עם שרשראות פנינים קלאסיות. נעמה ברגמן בוחנת בסדרת תכשיטיה 'על גדות הויסלה והירקון' את המתח בין חייה בארץ לשורשיה הפולניים, ומבררת את האופנים בהם מתקיימת התרבות האשכנזית במזרח התיכון.
 
 
עבודות משובחות נוספות ראויות לציון הן סדרת כלי השוקולד של אדווה נוח מהמחלקה לעיצוב תעשייתי, הסרט המשובח והמשעשע של רבקה פרס מהיחידה לאנימציה - 'גארי ומילדרד', שעוסק ביחסים בין אם לבנה בפרבר אנגלי, סרטי התעודה הדרמתיים והאנושיים על כביש 443 ועל חייו של תינוק נרקומן שננטש לאחר לידתו מהיחידה לוידאו וניו מדיה ועוד. עבודות המחלקה לארכיטקטורה מוצגות בבנין בצלאל ההיסטורי במרכז העיר ויסלחו לי בבקשה בוגריה וכל אותם בוגרי המחלקות האחרות שקצרה היריעה מלפרט את הישגיהם המופלאים.

עוד ביום חמישי בערב נפתחה תערוכת מעצבי המרחב של בוגרי החוג לעיצוב פנים במסלול האקדמי המכללה למינהל. הבוגרים בחרו להקדיש את תערוכת פרויקט הגמר השנה למרחב הציבורי בעיר ולחללי הפנים במבנים שמגדירים אותה. תוך שהם חוקרים את אותו מרחב ציבורי בערים שונות ברחבי גוש דן, הציעו הבוגרים לשלב בהן מוזיאונים, ספריות, מסעדות, חנויות ובתי מלון אותם עיצבו באווירה ייחודית וחדשנית. התפיסה לפיה החלל הציבורי אינו רק פונקציונאלי אלא מיועד גם לכינוס ויצירת קשרים חברתיים, הביאה את הבוגרים לחקור ולהגדיר מחדש את החללים.
 
 
 
העבודות מתייחסות לפתרונות שונים לנושאים שנקבעו מראש על ידי המרצים בחוג: מתחם שדרות הר ציון שבקריית המלאכה בתל אביב, העיר תל אביב, העיר בת ים, אזורי קניות פרבריים, בחינת המושג 'גבול' ומספר סטודנטים שקבלו חופש לבחור נושא כאוות נפשם. לדברי טל דה לנגה, מרכזת פרויקט הגמר "מטרת הפרויקט לאפשר תכנון פתוח תוך בחינה וניתוח של מצבים ייחודיים כבסיס לדיון, הבעת עמדה ופיתוח שפה אישית. התוכנית בשנה זו באה לחזק ולאפשר חשיבה יצירתית יחד עם הבנה של תהליכים אנושיים, סביבתיים ועירוניים ומימושם באמצעות הידע הטכני והטכנולוגי שרכשו הסטודנטים במהלך לימודיהם".

בשבוע הבא – המשך סקירת תערוכות הגמר

המרכז הרב תחומי לעיצוב ומדיה, המכללה להנדסאים אריאל - ננעל
הפקולטה לעיצוב H.I.T, המכון הטכנולוגי חולון – גולומב 52, חולון, עד ה 20/7
החוג לעיצוב פנים במסלול האקדמי המכללה למינהל – שד' יצחק רבין 7, ראשון לציון, עד 22/7
בצלאל, אקדמיה לאמנות ועיצוב ירושלים – קמפוס הר הצופים, עד ה 25/7

לאתר של בצלאל
על תצוגת האופנה של בוגרי שנקר
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by