בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
הגודל כן קובע  

הגודל כן קובע

 
 
רביד פלג

מעוניינים במשפחה גדולה? רוצים באמת לדעת איך עושים את זה? שתי אמהות משני עולמות שונים, חילוני ודתי, מסבירות איך באמת זה אפשרי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הגדול בהחלט בהחלט קובע (צילום: marian chapr-flickr.com)
 הגדול בהחלט בהחלט קובע (צילום: marian chapr-flickr.com)   
יש שלא מתכננים וזורמים עם המציאות. יש את אלה שמראש יודעים שסביב שולחן השבת ישבו לפחות שישה בני משפחה גרעינית אחת. בין התכנון למציאות הפער גדול, ונדרשים אי אילו התאמות, ויתורים והחלטות כדי להקים ולקיים משפחה גדולה וברוכת צאצאים. שתי אמהות לשישה ילדים, אחת המקיימת אורח חיים דתי, והשנייה חילוני, משתפות ומסבירות איך באמת 'עושים' את זה.

החלטה רבת משקל

הרצונות, ההרגלים, החוויות האישיות, החסכים, החלומות, האילוצים, הדאגות, כולם לוקחים חלק בהחלטה להקים משפחה, קטנה כגדולה. לצד ההחלטה, המלווה את הפרט, המציאות תופסת מקום חשוב ורב משקל בהוצאה לפועל. אפרת, אם לשישה, גדלה בעצמה במשפחה דתית, בת יותר משישה ילדים. "לגדול במשפחה גדולה הייתה חוויה טובה מאוד עבורי, ובאופן אישי רציתי שגם לי יהיה 'בית מלא ילדים'", מספרת אפרת. "ההחלטה הזוגית שלנו הייתה 'הרבה ילדים', מבלי לנקוב במספר. עם כל ילד חשבנו על הילד הבא, ללא תכנון ארוך טווח. מטבע הדברים לא יכולתי לתאר לעצמי את הקשיים, ולכן מלכתחילה חשבתי על יותר ילדים. בפועל נולדו לנו שישה ילדים, ארבעת הראשונים צפופים מאוד ונולדו בתוך חמש שנים. בין הרביעית לחמישית יש פער של שלוש וחצי שנים, ובין החמישית לשישית הפרש של ארבע שנים". עבור אביגיל גורל, אמא לשישה וסבתא לנכד, המנהלת אורח חיים חילוני, בסיס ההחלטה קשור קשר הדוק לחוויות ילדות משותפות עם חברת ילדות טובה וקרובה שהייתה ממשפחה רבת ילדים. "בדיעבד, לקחתי עימי תמונות רבות ממשפחתה. ידעתי שארבעה ללא ספק יהיו לי, את ההמשך לא תכננתי מראש. הפערים הם בהתאם. ארבעת הראשונים נולדו תוך חמש וחצי שנים, בין הרביעי לחמישי יש פער של שש שנים, ובין החמישי לשישי הפרש של ארבע שנים".
 

חלוקת משאבים

 
זמן הוא משאב יקר ולצערנו מוגבל. אם ניתן היה להוסיף שעות ליממה, ללא ספק התור לדלפק ה'הורים' היה הארוך ביותר. כיצד אם כן מחלקים ההורים למספר רב של ילדים את הזמן, כך שכל ילד מקבל את תשומת הלב הדרושה לו? "קשה להשיב על שאלה כדוגמת זו מבלי להיכנס לקלישאות", מפתיעה אפרת. "חלוקת זמן היא אפשרית, אך לא תמיד היא נצרכת. כלומר, זה שכל ילד צריך תשומת לב אישית, לא אומר בהכרח שאי אפשר להעניק אותה במקביל, ביחד לכמה ילדים. לכן, אני מעדיפה לדבר במונחים של חלוקת קשב, ולא חלוקת זמן. חלוקת הקשב היא לשים לב מתי ילד מסוים צריך את תשומת הלב האישית שלי, ואז להפנות אותה אליו. לדעתי זה יכול להיות גם תוך כדי טיפול טכני בילד אחד או כל עיסוק דומה (הכנת ארוחת ערב, רחצת תינוק, הנקה ועוד). חשוב להבין שלרוב במשפחה ברוכת ילדים, הגילאים מתפצלים בקשת רחבה. כרגע, כשיש לי פעוטה ותיכוניסטית, לוח הזמנים שלהם שונה בתכלית ומתפרש על גבי שעות שונות של היממה. לכן, מבחינת לוח זמנים, כשחלק מהילדים גדלים, קל יותר למצוא זמן אישי של אחד על אחד, עם כל אחד מהילדים. אני באופן אישי לא 'מעריצה' את ה'לבד' שכל כך נוטים לקדש אותו בהדרכות הוריות. זמן איכות ילד-הורה הוא חשוב, ויש לדאוג לו, אבל בתדירות יומיומית, הבאתי משפחה גדולה בכדי שיהיה הרבה 'ביחד' ולא כדי שיהיו הרבה זמנים של 'לחוד'". אביגיל מביעה קושי, שאפיין במיוחד את השנים הראשונות בהן הצטרפו למשפחה ארבעת הילדים הראשונים. "אני בטוחה שהצלחתי לחלק את תשומת הלב והזמן, אך לא מספיק", מדגישה אביגיל. "בימים ההם לא ראיתי או חשתי את הקושי, אך בדיעבד, את ההבדל הגדול חוויתי בעקבות שני הילדים האחרונים, להם היה לי, באופן אובייקטיבי, זמן רב יותר להעניק את תשומת הלב ולהיות נוכחת בסבלנות ובקשב".
 

כלכלת בית

ילדים אינם גדלים מעצמם, כך גם הוריהם. את כל המערכת יש לתפעל, לתחזק, לכלכל ולא לשכוח ליהנות פה ושם לאורך הדרך. אביגיל מספרת, שחודשים בהם נדרש תיקון חירום לרכב ורכישת נעליים חדשות לארבעה ילדים, היו חודשים קשים, גם כאשר שני ההורים החזיקו במשרה מלאה. "מלבד העובדה ששנינו עבדנו ופרנסנו את המשפחה, דאגנו לסדרי עדיפויות. בבסיס הגישה דאגנו לא לצרוך אשראי או להיכנס לחובות. בנוסף, העדפנו סוגי בילוי משפחתי שלא הצריכו עלות יקרה, כמו טיולים משפחתיים, העולים פחות באופן משמעותי. בדומה, נעזרנו בציוד יד שנייה, רכב אחד וכדומה. לעולם לא חסר מזון או ספרים, אף השתתפות הילדים בחוגים היתה בראש סדר העדיפויות. מה שחשוב לדעתי סדר עדיפויות נכון, כך שההורים יהיו שלמים עימו. באופן זה גם הילדים לא מרגישים חסרים", מסכמת אביגיל. "אם אבחן את רשימת ה- must שלנו (רשימת הדברים שאנו חייבים), אוכל למצוא בין הדברים החיוניים גם את אלו שאינם מחויבי המציאות", מתארת אפרת. "יש דברים שניתן לצרוך פחות או בתדירות נמוכה יותר. זה נכון לרכישות 'גדולות' כמו ריהוט וגם לגבי מוצרים יומיומיים. יש לדוגמה דברים שנקנים אחת לשבוע ולא כל יום. נכון להיום האחראי על הפרנסה הוא האיש, אבי המשפחה. בעבר עבדתי במשרה מלאה או חלקית, על פי הנסיבות".
 
 

נקודות קושי

וזוהי רק ההתחלה  (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 וזוהי רק ההתחלה (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
מלבד ההיערכות הכלכלית, המצריכה התייחסות, תכנון ומחשבה, משפחה גדולה משמעותה התמודדות עם אתגרים ומכשולים יחודיים. "משפחה גדולה מביאה עימה הרבה 'רעש' והרבה בלאגן", מספרת אפרת. "בנוסף, הורה במשפחה שכזו חווה לא אחת קושי, בשל הצורך לפיצול הקשב. זו מעמסה נפשית גדולה למדי להיות קשוב לצרכים ולאישיות של הרבה ילדים שונים באופיים, ולהגיב בהתאם. לפעמים זה מצריך התכווננות עדינה וקיצונית בעת ובעונה אחת. לדוגמה, כשעוברים מילד אחד שיש לדובב אותו, לילד אחר שדווקא אותו צריך 'להשתיק' ". חסרון נוסף שאפרת מציינת הוא דווקא בזמן של אסון, כששני ההורים נפטרים, קשה מאוד לשמור על שלמות המשפחה, כשיש מספר רב של ילדים". אביגיל מזכירה את הרגעים בהם ילדיה, בהיותם קטנים חזרו וטענו כי "אם לא היינו כל כך הרבה ילדים היה הרבה יותר כיף", כשלטענתה מדובר בהעדר הזמן האישי של כל אחד מהילדים עם ההורים. הקושי בחלוקת הזמן והפניית תשומת הלב האישית לכל אחד מהילדים, בהיותם קטנים, הוא זה הזכור באופן מיוחד לאביגיל כאתגר המוצב בפני משפחה גדולה.

לא משעמם

אם עד כה עמדנו על מאפייני העול או הקושי שבניהול משפחה גדולה, דומה שבהיותה רבת נפשות היא טומנת בחובה יתרונות רבים, אותם חסרים משפחות קטנות. "היתרון הגדול במשפחה גדולה", מתארות שתי האמהות, "הוא שיש תמיד עם מי לשחק, ממי ללמוד, עם מי להתייעץ, עם מי לדבר ועם מי לריב. במשפחה גדולה אף פעם לא משעמם. מלבד זאת, מציינת אביגיל, שלדעתה המעמסה הרגשית והפיזית (בכל הקשור לבני המשפחה, להורים וכדומה) על כל ילד, פחות גדולה כשיש מספר גדול של ילדים. אפרת מוסיפה מצדה "החיכוך עם בני משפחה רבים, נותן מגוון התנסויות בינאישיות, שיכולות לסייע בהתנסויות דומות מחוץ למשפחה בהמשך החיים. בנוסף, משפחה גדולה מעניקה 'רשת תמיכה' צפופה, שניתן לסמוך עליה בזמנים של מצוקה. היתרון האישי שלי, כאם לשישה ילדים", מסכמת אפרת, "הוא הזכות להיות עדה ושותפה לתהליך היווצרותם של אנשים חדשים בעולם. זה נכון גם בגידול של ילד אחד, אך ככל שיש יותר ילדים, אני לומדת להבחין מה אני אוהבת בילד 'כי הוא שלי' ודומה לי, ומה אני אוהבת בילד, בזכות אישיותו העצמאית ותכונותיו האישיות".
 

מתכננים משפחה גדולה? שימו לב, מספר עובדות חשובות מן ה'מנוסות':

• זכרו כי אין ספר הדרכה שמיועד לגידול משפחה גדולה. במשפחה גדולה יש מגוון של יחסי גומלין, שהם מנת חלקם של קבוצת אנשים גדולה המתגוררת יחד. הדוגמאות הטובות ביותר הן אלו החיות בשכנות אליכם, התייעצו עם בעלי הניסיון או בעלי המקצוע.

• משפחות גדולות מערבות קשת גילאים רחבה: לכל גיל הבעיות והקשיים האופייניים לו. זכרו כי התמרון מסובך, אך הכרחי.

• צרור של אינדיבידואלים: כל ילד הוא אינדיבידואל. יש לראותו ככזה ולספק לו את צרכיו על פי דרישתו וצרכיו האישיים.

• ילדים קטנים במשפחה עלולים לסבול מ'משפחה מרובת הורים': הם נתונים להוראות חינוכיות מפי האחים הגדולים ("תסתרק", "לא עושים ככה", "זה לא פייר איך שהתנהגת אליו") וכן לפינוק יתר בהיותם הקטנים במשפחה.

• משפחה גדולה היא משפחה דינמית: ילד עובר שינויים רבים לאורך ההתפתחות ומחליף מספר רב של תפקידים בהיותו ילד למשפחה גדולה. כל לידה משנה את מבנה הבית ודרוש זמן על מנת להסתגל לשינויים. מעמדו המקובל של ילד במשפחה רבת ילדים (בכור, אמצעי, קטן) 'מתפרק' לחלוטין, יתכן ובראשית הדרך הוא הקטן ביותר, ואחר כך כמעט הכי קטן ולבסוף אחד הגדולים.

• 'הורות מנוסה מדי' – הורים שגידלו מספר ילדים, עלולים לחשוב שהם כבר יודעים הכל, מכירים את כל ה'טריקים' ושולטים במצב. הורים אלה עלולים להכניס את הילדים הבאים לאותה מסגרת מוכרת, כשלא תמיד היא הולמת ונכונה לילד המתווסף.

הילדים אינם באמת מגדלים את עצמם, כפי שסובר המיתוס. הם אינם נושאים את נטל ההורות, והאחריות של גידול הילדים במשפחות בריאות ותקינות, נשארת על כתפיהם של ההורים. ניתן עם כל זאת, לטעון שיש בו גרעין של אמת, שכן קשת הגילאים של ילדי הבית חושפת את הקטנים להתנהגויות המצופות מן הגדולים, כמו גם לאלו שאינן מצופות. לטוב ולרע מתקיימת החשיפה, לצד מקומות בהם הגדולים כן מוצאים עצמם אחראים על הקטנים מהם במידת מה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by