בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בריאות היולדת 
איפה הציר שלי? 
 
בריאות היולדת |
 
רביד פלג

נכתב כי 'בעצב תלדי בנים'. אם כתוב, כנראה שזה נכון, אך האם זה הכרחי? האם כל לידה מחויבת בחוויית כאב עוצמתי? מהן השיטות האפקטיביות כיום להקלה בכאבים? מה מידת התערבותן? האם ובאילו שיטות ניתן באמת ללדת ללא כאב?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כשהאלחושים מגיעים מאוחר מאד (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 כשהאלחושים מגיעים מאוחר מאד (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
הלידה כרוכה בהתכווצויות של הרחם, המתפרשות במוח ככאב דרך שדרים עצביים אותם הוא מקבל. מהלך לידה תקין מביא לפתיחה מלאה של צוואר הרחם, שמביא לשיא בעוצמת הכאבים בשלב השני של הלידה. קיימות שיטות שונות לשיכוך והקלה בכאב, החל מחומרים המוחדרים לגוף וכלה בשיטות טבעיות להקלה. יש לזכור כי חלק מן החומרים המוחדרים לגוף עלולים להשפיע גם על העובר. השיטות המקובלות כיום בבתי החולים לשיכוך כאבים במהלך הלידה, ומערבות שימוש בחומרים הם 'גז צחוק' (ניטרוס אוקסיד N2O), הזרקת פטידין יחד עם פנרגן והזרקת אפידורל.

חומר מסייע

'גז הצחוק', נשאף על ידי היולדת ומקל על הכאב בזמן הציר. הפטידין, הינו חומר נרקוטי, מן האופיאטים הסינטטיים, המוזרק ליולדת אל הווריד או אל השרירים. הפטידין עובר אל העובר דרך מחזור הדם של האם, ולכן משפיע עליו. בעקבות כך ניתן בכמויות מוגבלות ולרוב תוך ניטור קצב לבו של העובר לצורך מעקב על השפעתו. ילוד שנולד והושפע מן הפטידין יכול לקבל מנת חומר הסותר ומבטל את ההשפעה עליו. הפטידין עלול לעורר ביולדת בחילות, ולכן ניתן בצירוף עם חומר הרגעה הנקרא פנרגן ובין השאר נוגד הקאות. שיטה נוספת, מערבת הרדמה אזורית, שמשתקת את עצבי החישה, שיוצאים מחוט השדרה ומעבירים את המידע אודות הכאב אל המוח. הרדמה שכיחה בלידה היא הרדמה אפידורלית, הכוללת חומר המוזרק על ידי מרדים אל עמוד השדרה – לתוך החלל האפידורלי. דרך מחט ארוכה וחלולה, מוחדרת צינורית אל החלל, דרכה עובר החומר המזריק לאורך כל זמן הלידה הרצוי, על פי הנדרש. הצינורית מוצאת מן הגוף רק בתום הלידה ולעיתים מסייעת ההרדמה גם למהלך התפירה, באם יש צורך בכך. ההרדמה גורמת לחוסר תחושת כאב באיברי פלג הגוף התחתון, אך לא לשיתוק שרירים, כך שהיולדת יכולה להזיז את רגליה ולסייע במהלך הלידה. חומר ההרדמה אינו עובר לעובר ולכן זה אינו מושפע ממנו. יש לזכור כי יש לבצע הערכה רפואית של היולדת לפני החלטה על שימוש בכל חומר רפואי, בשל השפעתו הרצויה והבלתי רצויה על הגוף. "השיטות השונות, לשיכוך כאבי הלידה, מתבצעות באופן סדיר בבתי היולדות בארץ ומאפשרות הקלה בטוחה ליולדת בתהליך הלידה", מסכמת ד"ר יסמין שיבלי, מתמחה ברפואת נשים, בית חולים 'בני ציון'.
 

כוח האמונה

 
מלבד ההתערבויות העושות שימוש בחומרים, ישנן דרכים שונות המסייעות להקלה בכאב, שאינן חודרניות. שיטת קיי, היא שיטה המלמדת את האישה להשתמש במשאביה הטבעיים על מנת לחוות את הלידה על פי רצונותיה. תמר עילם, המאסטר של שיטת קיי, מסבירה כי הפילוסופיה שבבסיס השיטה, טוענת כי הכאב בלידה משמעותי בעיקר בתרבות המערבית המבוססת על ספר התנ"ך. בתרבויות החסרות את התנ"ך, לידה איננה נתפסת כדבר כואב מאד. "חלק גדול מן הרציונל, המועבר ליולדת, הוא ברמה נוירולוגית, פיזיולוגית, המסביר כיצד עובד הכאב בתהליך הלידה, וכיצד ניתן למנוע אותו", מסבירה עילם. "בנוסף, כל אישה בוחרת לעצמה את חווית הלידה האישית שלה. התוצאות בזמן אמת תלויות באימון, באמונה ובמטרות, שהיולדת אימצה לעצמה במהלך פרק זמן הלמידה. כל אישה מציבה לעצמה מטרות אישיות ללידה, על פיהן מנסחים את החיזוקים והמשפטים אותם תתרגל. לדוגמא, מטרה של אישה אחת היא להצליח ללדת באופן טבעי ללא משככי כאבים, מטרתה של אחרת היא להצליח להכיל את הכאבים עד רגע מתן האפידורל, ושל השלישית היא להרגיש בשליטה לאורך כל הלידה.

קשה באימונים קל בקרב

לאחר הבנת המטרה, מנסחים יחד משפטים וחיזוקים, אותם אמורה האישה לשנן ובעזרתם להתאמן. האימון כולל מחד את השינון של החיזוקים ומאידך טכניקת הרפיה, הניתנת לנשים על גבי דיסק. חשיבות האימון בטכניקת ההרפיה נעוצה בעובדה שבעת מתח, כמו בתהליך של לידה, הגוף מפריש כמויות גדולות של אדרנלין, שנמצא כאחד הגורמים המעכבים לידה. ההרפיה היא זו המשחררת את הגוף מן האדרנלין. שיטת קיי מדריכה כיצד להגיע להרפיה בדרך מהירה, יחד עם טכניקות של דמיון מודרך לניהול כאב. תשעים אחוז מן הכאב נחווים 'בראש' ועשרה הנותרים בגוף. טכניקות ניהול הכאב, יכולות לנהל את הכאב שנשאר ב'ראש', לאחר שחלק ממנו נוטרל על ידי ההסברים הנוירולוגים והפיזיולוגים. האמונה, שלדעתי היא החשובה מכל בתהליך, כוללת את המהפך מן ה'אמונה כי הלידה היא הדבר הכי כואב שיש, עוד משחר ההסטוריה וכו', אל האמונה כי זה לא חייב להיות כך. לפעמים מספיקה אמונה חזקה ואפקטיבית, על מנת לחוות לידה שונה וטובה, ללא אימון וללא מטרות. נשים רבות ואף אני (הלידה של תמר מתוך הסדרה הדוקומנטרית, "אמא יקרה לי"), נעזרנו בשיטה בהצלחה יתרה".
 

היפנוזה עצמית

התכונני בדמיון מודרך כמה חודשים לפני הלידה (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 התכונני בדמיון מודרך כמה חודשים לפני הלידה (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
שיטה נוספת, הנרתמת לעזרתה של היולדת היא שיטת ההיפנוזה העצמית. ד"ר נועה ברק, פסיכולוגית קלינית ורפואית מומחית, מורשה להיפנוזה, מסבירה כי היפנוזה היא תהליך שבו אדם מפנה את הקשב פנימה, במקום החוצה כפי שנעשה ביומיום. "ההיפנוזה איננה שינה, אך היא כן מצב מודעות מעט שונה ממצב העירות הרגיל. המוח שלנו נחלק לשתי אונות, ימנית ושמאלית. האונה הימנית היא האונה החווייתית, תחושתית. תחת ההיפנוזה היא האונה הפעילה. לפני ההריון או במהלכו, האישה לומדת להביא את עצמה למצב היפנוטי, לומדת את תהליך ההיפנוזה העצמית, על מנת שתעשה בו שימוש עצמאי במהלך הלידה. המהלך ההיפנוטי מאפשר לנשים לסייע לעצמן להתמודד ולשלוט בכאב. למעשה, בעזרת ההיפנוזה, נשים יכולות לזרז את תהליך הלידה ואף ללדת ללא כל סיוע של אלחוש חיצוני אחר. שיטת ההיפנוזה מתאימה לכשמונים אחוזים מהאוכלוסייה, ולכן לא מתאימה לכל הנשים היולדות. המוטיבציה היא חלק מהותי וחשוב בתהליך, כלומר על האישה לרצות להצליח להתהפנט, על מנת להצליח ליישם את השיטה. היפנוזה עצמית היא יכולת שיש לבני אדם, כאשר הלימוד הוא למעשה האפשרות להשתמש ביכולת זו, באופן עצמאי וללא גורם מתווך חיצוני.

תרגול מוקדם

היפנוזה עצמית היא טכניקה המחייבת למידה ותרגול לפני הצורך בשימוש. השער להיפנוזה נעשה באמצעות דמיון מודרך, שמלווה את ההיפנוזה עצמה לאורך כל הלידה. שהייה תחת היפנוזה במהלך הלידה מאפשרת שליטה בסיטואציה, רמת חרדה נמוכה, תחושת בטחון ואף שליטה בגוף, המסייעת ומשפיעה על מהלך הלידה. ניתן באמצעות ההיפנוזה להקטין את משך הציר, להקטין את תחושת הכאב וכך גם את השימוש בחומרי האלחוש. נמצא שההיפנוזה מפחיתה את הסיבוכים בלידה, ובעיקר הלידה נחווית כאירוע חיובי, תחת תחושה של שליטה. המועד האולטימטיבי ללימוד השיטה, לקראת לידה, הוא בטרימסטר השני, כך שיש די זמן לתרגול והתכוננות. פרק הזמן המינימלי האפשרי הוא כחודש לפני מועד הלידה המשוער, כדי שיהיה זמן כלשהו לתרגול. ככל שהתרגול רב יותר, כך הטכניקה נגישה יותר. חשוב לציין ראשית שאין כל סיכון בטכניקת ההיפנוזה העצמית ומרגע רכישת הידע, הוא הופך לכלי הנגיש לשימוש בכל עת שנצטרך, מאותה נקודה והלאה".

חבלי הלידה, על הכאבים הכרוכים בה, חזקים או חלשים ככל שיהיו, נמנים עם אותם כאבים שניתן להגדירם כ'טובים'. כאלה שבסופם אושר ושמחה, כאלה שמעידים על התרחשותו של תהליך טבעי ותקין. התמודדות מוקדמת עם החרדות, הפחדים והאמונות, שאנו מחזיקות אודות הלידה הקרבה, יוכלו ללא ספק לשנות, לעצב ולהשפיע על החוויה, שבסבירות די גבוהה תגיע בתום 40 שבועות של הריון, כך שאולי לבסוף 'בשמחה תלדי בנים'.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by