בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
תינוק בא הביתה  
מילה זו מילה  
 
תינוק בא הביתה  |
 
רביד פלג

כיצד כדאי ונכון לבחור מוהל? אילו סוגי מוהלים קיימים? סיפור אישי של אם טרייה וחוות דעת של אורולוג ילדים שהוא גם מוהל במקצועו. מעט סדר בג'ונגל המילה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כמה זה כואב לנו (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 כמה זה כואב לנו (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
בן זכר הגיח לעולם. את אחרוני שבועות ההריון ביליתם בחיפושים אחר מידע אודות ברית המילה, אותו החלטתם ברוב קולות לבצע. בדקתם, פשפשתם וגיליתם שזה לא כל כך פשוט, כפי שנהוג אולי לחשוב. כיצד בעצם בוחרים מוהל? האם ישנם סוגים שונים של מוהלים? סיפור אישי של אם טרייה וחוות דעת של אורולוג ילדים שהוא גם מוהל. מעט סדר בג'ונגל המילה.

איתור מסוכן

לפני חודשים מספר, חיפשה ל' (השם האמיתי שמור במערכת) מוהל עבור מילת תינוקה. בהמלצת קרובה רחוקה נבחר מוהל ונקבע מועד הברית. בעקבות בעיה רפואית ממנה סבל התינוק, התקשרה ל' לבטל את מועד הברית וזכתה לתגובה מפתיעה. "הזעזוע היה גדול. נתקלנו בצעקות ואיומים מצד המוהל, שלא הסכים לבטל את הברית". ההטרדות הטלפוניות נמשכו זמן מה. "לא האמנו שדבר כזה יכול לקרות". לאחר מעשה, גילו בני המשפחה כי אתרי האינטרנט מלאים במידע, לרבות ביקורת, אודות המוהלים השונים, ביניהם המוהל שנבחר על ידם. ממצאי המידע שהעלו האתרים השונים, יחד עם המלצות רבות של מכרים מנוסים, נמצא המוהל המתאים ונקבע מועד מחודש לעריכת ברית המילה.

אני קובע ומחליט

כל הורה זכאי לקבלת ההחלטה באם למול את בניו. בחוק הישראלי אין חובת מילה. אודות ביצוע ההליך, קבע בית המשפט העליון בפסק דין (ע"א 2055/99) כי "מילה היא פעולה שביצועה מצריך מיומנות רפואית מסוימת וכן כרוכה בסיכונים בעלי אופי רפואי. עם זאת, אפיונה הדומיננטי של הפעולה אינו רפואי, אלא פולחני-דתי". לנוכח כך, ביצוען של בריתות אינו נכלל על פי חוק בתחום ה'עיסוק ברפואה'. משתמע מכך כי אין הכרח כי המוהל יעסוק גם ברפואה. לפיכך, קיימים מספר סוגי מוהלים, כאשר הפיקוח על העוסקים בתחום הוא מוגבל למדי. ועדה משותפת של משרד הבריאות והרבנות הראשית, היא הגוף הציבורי, האמון על הסמכת מוהלים ועל פיקוח עבודתם. עם זאת, שימו לב, אין הוועדה מסוגלת למנוע ממוהלים, שלא הוסמכו על ידה, לבצע בריתות.
 

ריבוי מוהלים

 
ראשית חשוב לציין כי ברית המילה היא אחת ממצוות היהדות, המסמלת את כניסת התינוק לדת היהודית, כשהוא בא בבריתו של אברהם, בין האלוהים לבין עם ישראל. המילה, המתבצעת בעת הברית, כוללת חיתוך והסרת העורלה, העוטפת את ראש הפין. מצוות ברית המילה נחשבת כשרה, כאשר היא מתבצעת על פי ההלכה, תוך שמירה על הדרישות ההלכתיות והרפואיות. עם זאת, ביצוע מילה והסרת העורלה יתכנו גם מסיבות אחרות, שאינן עבור קיום מצוות היהדות. או אז יתכן ויבחרו ההורים איש מקצוע, כגון רופא, כירורג, שאינו רב, לשם ביצוע ההליך. מוהל מוסמך הוא זה שקיבל רישיון מידי הוועדה המפקחת על המוהלים. ועדה זו אמורה להכשיר את המוהל בתחום הכירורגי וההלכתי, ומעניקה את הרישיון לאחר תקופת התמחות בה המוהל המתמחה מוצמד למוהל ותיק ובעל ניסיון לצורך התלמדות מעשית בבריתות. 'מוהל מוסמך' הופך ל'מוהל מומחה', לאחר שצבר שנות ותק ועמד בבחינות נוספות של הוועדה. מוהל שאינו מוסמך הוא מוהל שלא הוסמך על ידי הוועדה, וקיבל את הכשרתו ממוהל ותיק. לרוב, מדובר בשוליות של מוהלים, שהתלוו ולמדו את המלאכה ממוריהם. מוהלים אלה חסרים כל פיקוח של רשויות המדינה.

כל ישראל מוהלים

מוהלים רופאים הם רופאים בהכשרתם, בעלי התמחויות שונות, חלקם מומחים בתחום הכירורגי וחלקם לא, שעוברים הסמכה לתחום המילה, כשהם מתלווים למוהלים בקליניקות פרטיות ולומדים את המלאכה. לרוב, הכשרתו של הרופא כמוהל, אינה מכשירה אותו להיות מוהל על פי ההלכה. ד"ר בנימיני, אורולוג ילדים, בי"ח דנה "איכילוב" ומוהל, מספר כי גם תחת קבוצת המוהלים הרופאים ישנם סוגים שונים שיש להבחין ביניהם. "ישנם רופאים, לדוגמה, רופאי ילדים, חסרי הכשרה כירורגית, שהחליטו לעשות הסמכה בתחום ולהתלוות לרופא מוהל. מתוקף היותם רופאים, ועל פי התקנות של משרד הבריאות, הם רשאים לעשות כן, לרבות בריתות ללא הכשרה כירורגית. לעומתם, ישנם רופאים כירורגים, שהידע שלהם מעט יותר תואם לתחום, וכשמדובר באורולוגים, הרי שהכירורגיה בהתמחותם היא ספציפית לאיברי המין. האורולוגים עוברים השתלמות, מתלווים למוהל שמבצע מילות בבתים או בקליניקות, צופים ומתלמדים. הבעייתיות בתחום נעוצה בעובדה שעד שלא ייושב נושא הכשרת המוהלים, על הדרישות המוקדמות, תהליך ההסמכה וכדומה, תחת חקיקה מסודרת, כמעט כל אדם, לרבות רופאים, יוכלו להחליט שהם מוהלים".
 

כיצד נבחר את המוהל המתאים?

ישנם רבנים מוהלים שהם גם רופאים, ישנם מוהלים שאינם רופאים, ישנם רופאים מוהלים שאינם רבנים. מה יתרונם של אלו על פני האחרים? השיקולים בבחירת מוהל הם אישיים ותלויי הערכים והעקרונות של ההורים הבוחרים את המילה עבור בנם. אלו המקפידים על כשרות ההליך מבחינת ההלכה, נוטים יותר לבחור במוהלים מתוך רשימת המוסמכים על ידי הוועדה. הורים ששמים פחות דגש על העניין ההלכתי ורוצים להקטין את סבלו של התינוק, כמו גם להתכונן למקרה של סיבוך ההליך, יבחרו ברופא, כירורג, העושה שימוש בהרדמה מקומית. "חשוב לדעת, שיש יתרונות בבחירת רופאים כירורגים או אורולוגים לביצוע הליך המילה. מוהלים רבנים אינם מוסמכים לבצע הרדמה -אלחוש מקומי, הם אינם בעלי סמכות לכך", מסביר ד"ר בנימיני. "בנוסף, הם אינם רשאים לבצע תפרים, באם יש צורך בכך. חשוב להבין שברית מילה אינה חפה מסיכונים. לעיתים קורה שהתינוק, כתוצאה מהברית, מדמם באופן כזה שמצריך התערבות רפואית. רופא יכול לתת מענה יעיל ונכון יותר ממוהל שאינו רופא. הצריבה, הידועה לשמצה מתוכניות התחקיר בטלוויזיה, נעשית על ידי מכשיר רפואי הלוקח חלק בעבודה הכירורגית. השימוש בו הוא נכון ואפשרי רק על ידי רופא, ורק תחת הרדמה מקומית של האזור, כאשר הצורך הוא רפואי ולא אסתטי. יתרה מכך, ישנם רופאים מוהלים, המבצעים את הטקס על פי כללי ההלכה. אני לדוגמה עושה כן ואף ביצעתי בריתות אצל משפחות דתיות. בנוסף, יש מוהלים רבנים, שמזמינים לצורך הברית רופא כירורג, שיבצע אלחוש מקומי, ואז הם מבצעים את הברית. יתכנו שילובים שונים, על פי הצרכים של ההורים".
 
 

המלצות

גישה לתינוקות לא פחות חשובה (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 גישה לתינוקות לא פחות חשובה (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
• "חשוב מאד לבדוק ולקבל המלצות וחוות דעת על המוהלים", מדגיש ד"ר בנימיני. "מכרים, אנשים בסביבה הקרובה והרחוקה יכולים להיות עדות טובה.

• חשוב לברר איזה סוג של מוהל עומד לפניכם, האם מדובר ברב, במוהל מוסמך, ברופא, מה ההתמחות שלו וכדומה, יחד עם מידת הניסיון שיש לו בתחום. לא להתבייש לבקש טלפונים של הורים שמלו אצלו את בניהם.

• אחת השאלות החשובות שהכרחי שתשאל, והיא גם מסמנת אור אדום באין מענה, היא, אילו סיבוכים יש בבריתות ואיזה טיפול אתה מבצע בעת הסיבוך. מוהל שלא יודע לענות על השאלה, או מבטל את הסיכוי לסיבוכים, הוא מוהל שאני אישית הייתי פוסל. הציפייה היא כן למנות את הסיבוכים, כששלושת הסיבוכים העיקריים הם: דימום, זיהום וצלקת של הפצע (זהו לא סיבוך מיידי אלא נראה רק לאחר חודש וחצי חודשיים ונגרם בעקבות החלמה של הפצע ולא על ידי המוהל).

• לשאול ולבדוק באילו כלים המוהל משתמש, האם בכלים חד פעמיים, שהם טובים מבחינת הסטריליות, אך פחות טובים מבחינת היציבות. האם הכלים עוברים סטריליזציה, ואיזו סטריליזציה. על כל הכלים לעבור עיקור במכשיר עיקור הקרוי 'אוטוקלאב' (דוד עיקור), המשמש גם בחדרי ניתוח. ככלל, גם בעת הברית, יש לוודא שהמוהל מוציא את הכלים מתוך כלי אטום. שעושה שימוש בכפפות. יש סיכוי גבוהה לזיהום תחת הציפורניים של המוהל. לרוב, הפריעה, הנעשית כחלק מהמילה, מתבצעת באמצעות הציפורן, כאשר ניתן לעשות זאת בדרך היגיינית יותר, שלדעתי היא מחויבת המציאות. שלב נוסף במילה הוא שלב 'הקזת הדם', הקרוי גם 'מציצה'. יש מוהלים המבצעים זאת באמצעות הפה שלהם (מוצצים את הדם ביניקה), יש דרך אחרת, סטרילית, שמרבית הרבנים מאשרים אותה, והיא על ידי קשית או צינורית סטרילית. היו מקרים בהם התינוקות נדבקו בהרפס כתוצאה מתהליך המציצה, ולכן יש לבדוק ולנקוט במשנה זהירות.

• חשוב לבדוק באם למוהל יש כיסוי ביטוחי, בעבר לא היה מקובל, אך כיום כן יש חובת ביטוח. לרוב הרופאים יש ביטוח בהיותם עובדים בפרקטיקה פרטית. חשוב לבדוק גם את הנושא הזה.

• ישנה חשיבות במעלה לזמינות של המוהל, לאחר ברית המילה. ראשית כל זמינות לשיחה טלפונית. הורים חווים את חווית המילה פעמים מועטות בחייהם ולכן אינם מורגלים בכך. יש לאפשר גישה חופשית לשיחה עם המוהל, לשאלות ולהדרכה. על המוהל להיות מוכל ל'הזנק' וקריאה בכל מצב של חירום. בנוסף, ביקורים שלאחר הברית הם חשובים והכרחיים, חשוב לראות לאחר הברית כיצד הפצע התרפא, ללא כל ספק מדובר בניתוח קטן. לעיתים ישנם מצבים של החלמה שאיננה תקינה, מצבים של עור הפין שנסגר מעל העטרה (פימוזיס), שניתן לתיקון עד חמישה ימים לאחר הברית, לכן הביקור שלאחר הברית הוא חשוב מאוד.
 

זרעים של פחד

רשת האינטרנט, כמו גם התקשורת הכתובה, עתירות במידע אודות טקסי ברית המילה, המוהלים המוצעים והכשרתם, פורומים לייעוץ בתחום וכדומה. פעמים רבות נמצאות סתירות משמעותיות בתכנים. "הרבנות הראשית חוששת לאבד את סמכותה בתחום ברית המילה ולכן פעמים רבות ניתן לראות תכנים המפיצים לדוגמה כי ברית מילה באלחוש מקומי הוא מסוכן, אינו כשר וכדומה. התכנים זורעים בלבול ופחד בציבור, שהינו מיותר ולא נכון. אין שום מקום בהלכה או בתורה המציין ששימוש בהרדמה הוא אסור. במקום בו מעורבים כסף וסמכות, יש בסיס למאבק, וכך גם בתחום בריתות המילה", מסכם ד"ר ברזילי.

אם בחרתם לערוך את טקס ברית המילה ליקיריכם, בדקו, השוו וחפשו המלצות, בחנו את הסוגיות לעומקן, כך שבחירתם תהיה מושכלת ותביא לתוצאות המבוקשות והטובות ביותר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by