בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
הורים וילדים  
משפחה מחפשת תשובה  
 
 יוצאים למסע (צילום אילוסטרציה אימג`בנק/gettyimages)   
הורים וילדים  |
 
לימור גריף

כיצד משתנה המערך המשפחתי עם הפיכתו של אחד מבני המשפחה לדתי או חילוני? כיצד מתמודדים עם חילוקי הדעות הרבים? ומה קורה כשהילדים צריכים לבחור צד?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שינויים חלים בינינו כל הזמן, אלו הרגילים, הקטנים, משתלבים בחיינו כמעט מבלי משים, ואילו אלה הגדולים, כמו שינוי ערכי הדת והמסורת, עשויים לשנות את חיינו עד לבלי היכר. כשהורה אחד בוחר לשנות את תפיסתו, בין אם להפוך לחילוני או דתי, הוא גם צריך לקחת בחשבון את אלו המושפעים ממנו, הילדים.

לדבריה של דליה אלוני, פסיכולוגית חינוכית, מאבחנת ומטפלת בילדים ונוער, ההגדרה המקורית של נשואי תערובת מתייחסת לנישואים של יהודי/ה עם לא יהודי/ה. אולם, במובנים רבים, גם נישואים בין עדות, עמים ודרגות שונות של דתיות, נחשבים לתערובת.
 

הבדלי מעמדות

 
חוקרים שונים מגדירים את רמת הדתיות בצורות שונות, על בסיס היבטים כאלה או אחרים באורח החים הבסיסי, מסבירה אלוני. מעבר לכך, מידת הדתיות של הפרט הינה בראש ובראשונה עניין של זהות עצמית ותפיסה עצמית; כל אחד חופשי לבחור בין כותלי ביתו אילו ערכים מנחים אותו ועל אילו מנהגים הוא מקפיד. נכון שקיימת שונות רבה באוכלוסיה וניתן לראות גם אנשים שמשנים את מנהגיהם במהלך החיים, או מקומות בהם הם מתגוררים. כמו למשל, ישראלים שבארץ היו חילוניים גמורים ולאחר שעשו רילוקיישן לחו"ל, מתחילים ללכת לבית הכנסת המקומי, לקשור קשרים עם הקהילה ולהקפיד על קידוש ביום שישי".
 

חילוקי דעות

"במשפחות בהן קיים פער במידת הדתיות של ההורים, קיימים גם מטבע הדברים חילוקי דעות בנוגע לאורח החיים של בני הזוג והילדים". לדעת אלוני, הנושאים יכולים להיות גם ברמה העקרונית של ערכים ועמדות לחיים, כמו למשל, האם לעודד את הילד לאינדיבידואליזם או לכוון אותו לחיי קהילה? וגם שאלות מאד פרקטיות וקונקרטיות, כמו למשל, היכן המשפחה בוחרת לגור, לאיזה בית ספר לשלוח את הילד? האם לקחת אותו בשבת לבית הכנסת? האם להדליק טלוויזיה בשבת או ללכת לשחק כדורסל ולאיזה חוגים לרשום?
 
 

בוחרים צד

נראה כי מתפקידם של הילדים לבחור צד: חילוני או דתי. הקושי של הילד הוא גם ברמה האישית, בינו לבין עצמו וגם ברמה הבין אישית - בינו לבין החברה בה הוא חי.

"העובדה שהילד משתייך למעשה לשתי קבוצות הזדהות אינה פשוטה, ולפעמים אף מבלבלת ומעמידה אותו בפני שאלות נוקבות מצד החברים ובני המשפחה. הורים שמעבירים לילד את המסר שעליו לבחור צד, יוצרים אצלו קונפליקט של נאמנויות בין האם לאב, וצורך להחליט בין שני קיומים שונים. ככל שהילד ילמד להכיר לעומקם את שני העולמות, כך יוכל לחיות בשלום עם שניהם ולגבש לעצמו זהות ייחודית משלו, המורכבת מהטוב שבשני העולמות".
 

מה קורה כשאחד תופס את צד האב והשני את צד האם?

ללכת עד הסוף (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 ללכת עד הסוף (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)   
בכל משפחה קיימת נטייה לבני המשפחה לקבל תפקיד מסוים. במשפחות בהן קיים פער משמעותי בין האם לאב ובמידה ונלווים למצב מתחים בזוגיות, תתעורר נטייה טבעית של ההורים לנסות ולקרב אליהם את הילדים. תלוי כמובן עם מי הילד מזדהה יותר. "נוצר מצב של טשטוש גבולות בין המערכת ההורית למערכת הילדים. יתכן מצב בו הבן מזדהה יותר עם האם והופך להיות "בן הזוג" שלה, בעוד הבת מזדהה יותר עם האב ותהפוך להיות "בת הזוג" שלו. מקרים שכאלה גורמים להקצנת יתר של המצב, התבצרות וקונפליקטים במשפחה, הן בין ההורים והן בין הילדים".
 

המלצה גורפת

הסוד הוא פתיחות ותקשורת, מחזקת אלוני. חשוב ששני ההורים יהיו בעלי תודעה פתוחה, יחזיקו באמונותיהם הדתיות או הלא דתיות, בדרך שהינה רלוונטית לאספקטים אחרים בחייהם, יטו להבחין בין ערכים שונים שהינם חשובים באופן יחסי, יבינו את המשמעות וההשלכות של האמונות הדתיות בהן הם מחזיקים ויגלו רצון לבחון ערכים שונים משלהם, אותם מייצג בן/בת הזוג האחר.

"חשוב לדבר עם הילדים על הפערים, על הדמיון ועל השוני, על האהבה שגוברת על מנהגים אלו ואחרים ועל היכולת לבחור להיות מי שאתה ולקבל אותם ללא תנאים. חשוב לאפשר להם לבטא את מלוא טווח הרגשות ולחזק את תחושת העצמי והביטחון שלהם בעולם. זאת כדי שיוכלו לעמוד במורכבות החיים שנגזרה עליהם ויוכלו לבנות בהמשך, מערכת ערכים הרמונית משלהם, שמכבדת את שני העולמות. כמו כן, חשוב לא ליצור רגשות אשם אצל הילדים במידה והם נוטים בשלבים מסוימים בחייהם ליישם יותר צד זה או אחר".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by