בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
סלבס מאמצים  
אנג'לינה, תביאי לי ילד  
 
 מצילה את העולם     צילום: אימג`בנק/gettyimages    
סלבס מאמצים  |
 
רביד פלג

האם גל האימוץ שסחף את אנג'לינה, מדונה, קליסטה פלוקהרט ועוד ידוענים רבים, גרם למגמת אימוץ גם אצל "פשוטי העם"? ומה באמת יש לידוענים להציע לילדיהם מלבד אור הזרקורים?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
נראה כי אחד הקריטריונים, בימים אלו, להיות מגה סלבס בהוליווד הוא לאמץ ילד מאחת המדינות הנחשלות בעולם השלישי. אנג'לינה ג'ולי ובראד פיט עשו זאת, מדונה הצטרפה בסערה, מג ראין, קליסטה פלוקהרט ועוד רבים וטובים. האם מספיקה רק ההצלחה ההורית? האם וכיצד גל הידוענים משפיע עלינו, 'פשוטי העם'? מלבד קלישאת 'ההצלה מעוני', מהן התרומות האפשריות הנוספות של אימוץ ילדים בידי כוכבי הוליווד?

בחירה מתוקשרת

אם נכונה החשיפה בציבור, היעדר הסודיות והשיתוף האינטנסיבי, ניכר כי זוגות של ידוענים, המצהירים בכל כותרת מזדמנת אודות היותם הורים מאמצים, עונים על אחת מהקטגוריות המתבקשות. מדורי התרבות והרכילות, התמלאו בעת האחרונה בדיווחים אודות כוכבים הוליוודים, שבחרו לאמץ את ילדי המדינות הנחשלות. אנג'לינה ג'ולי ובראד פיט, אימצו למשפחתם שלושה זאטוטים, קמבודי, אתיופית וויטנאמי. יואן מקגרגור ואשתו איב מאוורקיס בחרו דווקא בילדה מונגולית. מג ראיין התמזרחה בתינוקת סינית וקליסטה פלוקהארט התאהבה בילד מסן-דייגו. 'תינוק המריבה' של מדונה, שעניינו הוסדר רק במאי האחרון, הובא ממלאווי שבאפריקה. מרבית מקרי האימוץ הללו נערכו בליווי תקשורתי, אוהד יותר ופחות, כששאלת ההשפעה העולמית של האימוץ בידי ידוענים, עומדת העל הפרק.
 

כיצד הופך האימוץ האישי לשינוי קולוסאלי?

ילד המריבה
 ילד המריבה  
 צילום: אימג'בנק/gettyimages 
 
דליה לוי, עובדת סוציאלית מוסמכת, פסיכותרפיסטית בתחום האימוץ, ת.ל.מ תל אביב, המרכז לטיפול פסיכולוגי יעוץ ואבחון מסבירה, "הידוענים מבצעים את האימוץ בגלוי, ללא כל חשבון, באופן מאוד מתוקשר. אופן זה, לדעתי, הופך את אפשרות האימוץ לפופולרית ולמעוררת גאווה. כלומר, ילד מאומץ, שמתבונן בפרסום זה או אחר, עשוי להרגיש חשוב ושווה. החריגות נעלמת וסיפור שאולי היה שייך לעבר אפל, יכול לצאת לאור ולהפוך לכוח בעבורו. 'אם מדונה אימצה, זה שווה לאמץ, אני מאומץ, משמע אני שווה'. בנוסף, השיח הציבורי אודות תופעת האימוץ מעלה לסדר היום את הסוגיות השונות, ומאפשר שינוי של נורמות, תפיסות חברתיות ואפילו חוקי מדינה בתחום. ככלל, אני מאמינה כי הידוענים, לא בוחרים לאמץ רק על מנת 'להציל ילד מעוני', שכן משמעות האימוץ רחבה הרבה יותר מכך. הערך המוסף שלה גדול, הוא יכול להיות בדמות הייחודית שמתלווה לבחירה באימוץ, לעובדה שבחירה זו מעידה על יכולת התמודדות, על הרצון והנכונות של המאמץ להשקיע מעצמו וכדומה. מעבר לכך, במשוואה יש גם ילד, שעם השנים מעניק יותר ויותר למסגרת המשפחתית".
 

עוול מצטבר

המציל נפש אחת כאילו הציל עולם כולו. לא?
 המציל נפש אחת כאילו הציל עולם כולו. לא?  
 צילום: אימג'בנק/gettyimages 
 
לצד היתרונות הטמונים במגמת האימוץ הגדלה והמתוקשרת, בקרב ידוענים, ישנו חשש מתמיד כי המעשה המשמעותי, נעשה למטרות שאינן טהורות. אימוץ שנעשה לשם פרסום, קידום עצמי, רייטינג וכדומה, הוא אימוץ בעייתי. לטענת לוי, אימוץ הוא תהליך מאד עמוק, על מנת שיתבצע בהצלחה וכראוי, לא מספיקים רק שיקולי רייטינג ואופנה. "אחת הסכנות במצב שכזה הוא הבנה של הילד שהגעתו למשפחה היא לא בזכות עצמו ועבורו, אלא בזכות ההילה שהאקט נושא עימו. מלבד הסיכון, מעשה שכזה הוא אינו מוסרי". לפיכך, אחת ההשפעות השליליות שעלולות להיות ל'אופנת האימוץ בידי ידוענים' היא השאיפה להדמות להם, להיות כמותם ולאמץ ילדים משיקולים בלתי נכונים. עוד טוענת לוי, כי הרצון למשוך את אהדת הקהל, בין אם על ידי תסריט של טלנובלה דרמטית המערבת סיפור אימוץ, ובין אם כוכב שמאמץ ילד, עלול לשוות לאימוץ דימוי שאינו תואם מציאות. התקשורת מעצבת את דעת הקהל, ולכן אופן הפרסום והעיסוק באימוץ, יכול אף להשפיע על דימוי התופעה. כל עוד הסיקור הוא חיובי, מה טוב, אך סיקור שלילי וסיפורי כשלון של אימוץ, העלולים להגיע ברבות השנים, עלולים להוות בעיה. שאלה נוספת שנכון לדון בה היא מידת השפעת הפופולריות של המבקשים לאמץ (ידוענים וכוכבים), על תהליך האימוץ הנורמטיבי. תהליך האימוץ איננו קל, הוא דורש זמן, תחקירים ודיונים שונים. עצם היות מבקשי הבקשה ידוענים, עלול להשפיע על התהליך, לגרום להקלה בדרישות וכדומה. "בבואי לדון בסוגיית אימוץ, אני עושה כן ללא משוא פנים, ההתייחסות היא זהה בין אם מדובר בידוען ישראלי ובין אם לא. אני מקווה שכך עושים כל הנוגעים בדבר, בארץ ובעולם", מבהירה לוי. סיפור האימוץ של מדונה, גרר אחריו קריאות זעם אודות כיפוף חוקים לטובת ידוענים, שכן החוק המלאווי מאפשר אימוץ אך ורק בתוך גבולות המדינה. נדמה כי סוגיות בדמות זו דורשות פיקוח ודיון נוסף.
 
 

עדות מספרית

קליסטה פלוקהרט הצטרפה לחבר'ה
 קליסטה פלוקהרט הצטרפה לחבר'ה  
 צילום: אימג'בנק/gettyimages 
 
פרסומים באתר הרשמי של מחלקת המדינה של ארצות הברית, מראים כי באופן כללי, שיעורי האימוץ עולים בכל שנה (הנתונים מתייחסים לאימוץ ילדים בין מדינות). עם זאת, חלה ירידה במספר מקרי האימוץ בין השנים 2005 ל-2006. סין תופסת את המקום הראשון ברשימת המדינות מהן מגיעים הילדים לאימוץ, ולאחריה מדינות אפריקה ומזרח אירופה. מגמת הירידה ניכרת גם בין השנים 2006 ל-2007, במרבית מדינות אירופה ואף בישראל.
 

מה צריך בעל המאה על מנת להיות הורה מאמץ?

 
לא כל אדם בגיר כשיר או מתאים לאמץ ילד. מלבד הקריטריונים השונים, הנקבעים על פי חוקי כל מדינה וקובעים מיהו ההורה, האדם או המשפחה שיוכלו לאמץ, קיימים מאפייני אישיות התורמים להצלחת ההתנהלות המשפחתית שלאחר האימוץ. לוי טוענת, כי אחת הדרישות להצלחה בהורות לילדים מאומצים היא גמישות אישיותית. "אימוץ היא דרך יצירתית להרחיב את המשפחה, כיוון שאין זו הדרך הקלאסית לגדל ילדים, דרושה מניפולציה על ה'דרך המקובלת' והסכמה פנימית של ההורים לכך שגם הדרך הזו היא לגיטימית ונעשית שלא מתוך תחושת חוסר ברירה. בנוסף, על האדם להיות סובלני, לראות את העולם כמלא באפשרויות בחירה ועשייה. הספרות מעידה על יכולת עמידות וחוסן של ההורים כמשתנה המסייע מאד להצלחת האימוץ. יש צורך ביכולת 'לזרום' עם הדברים, לא להתפרק נוכח קטסטרופה או דרמה שמתרחשת. הומור, אף הוא כלי מסייע, שכן מאפשר לראות את הדברים, גם הקשים ביניהם, בדרך קלילה וחייכנית. אימוץ שנעשה לתוך זוגיות מחייבת וחזקה, שיכולה לעמוד בהתמודדויות ייחודיות. דרושה פניות של הזוג מהצרכים האישיים שלהם, על מנת לראות את צרכיו של הילד. דבר זה נכון להורות בכלל, כשבעניין האימוץ יש לכך משמעות נוספת, הדורשת רגישות למצב המיוחד של הילד המאומץ. לדוגמא, מעבר לכיתה א', שנחווה בקרב כל הילדים כמעבר משמעותי, עלול להיות קשה ומורכב יותר עבור ילד מאומץ, בהיותו רגיש אף יותר לשינויים ומעברים. בנוסף, דרושה משפחה שיש לה דיאלוג עם הסביבה, כזו שלא תתבייש בבחירת האימוץ, שלא תשמור זאת בסוד, שכן אז עלולה להיפגע הבריאות הנפשית של הילד המאומץ".

גל האימוץ שסחף את ידועני העולם, לא סחף אחריו, כך מסתבר, גם את ההמונים. אולי יש בכך מן הנחמה לאור השפעתם ההולכת וגוברת בלא מעט תחומים בחיינו. על מנת להיות הורים מאמצים זקוקים ההורים לקצת יותר מאשר אחוזות מרשימות במליבו, עובדה זו אולי תבוא לידיעתם כשיזכו ילדיהם להגיע לבגרות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by