בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בריאות הילד 
הקשר הסלולרי  
 
  צילום: אימג`בנק/gettyimages    
בריאות הילד |
 
רביד פלג

מחקר שקבע כי קיים קשר בין שיחות בסלולר במהלך הריון והיפראקטיביות בקרב ילדים, מוטל בספק. כך מעיד פרופ' אור נוי ממשרד הבריאות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בניגוד למחקר חדש, שקבע כי ישנו קשר בין שימוש בטלפון סלולרי בזמן ההריון לבין הפרעות התנהגות והיפראקטיביות בקרב ילדים, יוצא פרופ' אשר אור-נוי, מנהל המחלקה להתפתחות הילד ושיקומו במשרד הבריאות, ומסביר מדוע הקשר מקרי ובעייתי.
 

מאומה רבה על לא דבר?

 
המחקר בדק מעל עשרת אלפים ילדים ומצא כי אלו שנחשפו לשימוש בטלפון סלולרי בהריון ולאחריו, היו בסבירות גבוהה לסבול מבעיות התנהגות, בעיות רגשיות, היפראקטיביות וקשיים חברתיים. מכאן הוסק כי ישנו קשר בין השימוש בסלולר לבין הפרעות ההתנהגות. המצאותו של קשר אינו מעיד על הסיבה, כלומר, לא ניתן לומר שהשימוש בסלולרי הוא שגרם להפרעות ההתנהגות. פרופ' אור-נוי מרחיב ומעלה נקודות בעייתיות במחקר הנוכחי ותוצאותיו. "המחקר לא לקח בחשבון אפשרות שעישון במהלך ההריון קשור אף הוא להפרעות ההתנהגות. ידוע שעישון במחצית הראשונה של ההריון מביא לעלייה משמעותית בהפרעות התנהגות, קשב וריכוז וכדומה. יתכן ואותן אמהות אכן השתמשו במכשיר הסלולרי, אך במקביל הייתה גם בעיה של עישון והיא זו שתרמה להמצאות ההפרעות".
 

הפוטנציאל הסלולרי

יש דברים שהשתיקה יפה להם
 יש דברים שהשתיקה יפה להם  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
"שנית, יתכן והקשר שנמצא נובע מההבדלים במעמד הסוציו אקונומי של המשתתפים. ידוע שליקויים בהתנהגות מושפעות באופן מכריע מסביבתו של הילד. בנוסף לכך, יתכן והקשר שנמצא קשור בכלל להתנהגות של האמהות כלפי הילדים. יתכן וקיימים הבדלי התנהגות והבדלים במעמד הסוציו-אקונומי, בין אמהות שעושות שימוש רב בסלולרי לבין אלו שלא. אודות הטענה כי יש השפעה לשימוש במכשירים הניידים בעת ההריון מגיב אור-נוי וטוען, "הטענה כי עוברים נפגעו בהיותם ברחם, מן השימוש במכשיר הסלולרי, היא אינה אפשרית. כמות הקרינה האלקטרומגנטית, שמגיעה לרחם בשיחת טלפון, היא שולית לחלוטין. המחקר לא התייחס כלל למיקום הטלפון הסלולרי, אם היה בסמוך לראש או בסמוך לרחם. בכדי לבדוק את הקשר בין השימוש בסלולר על הקרינה שבו, לבין העובר, יש צורך ממשי לנתח נתונים כדוגמת מיקום הטלפון הנייד. ככלל, קרינה אלקטרומגנטית יכולה לגרום נזק לעובר כשהיא מופיעה בכמויות גדולות בהרבה מאלו של המכשיר הסלולרי ובנקודות זמן מוגדרות במהלך ההריון. כלומר, קיים פוטנציאל שקרינה מטלפון סלולרי תגרום נזק לעובר, אך קשה מאוד לקשור אותו לכמות הקרינה שנפלטת ממכשיר סלולרי, שכן היא קטנה מאוד", מסכם אור-נוי.

לפיכך, קשה מאוד לייחס את ממצאי המחקר להשפעה של קרינת הטלפון הסלולרי ואף לשימוש המרובה בו. יתכן וסביר כי ההפרעות ההתנהגות נגרמות בשל מאפיינים אחרים, שלא נבדקו במחקר הנוכחי, וקשורים גם להרגלי השימוש בטלפונים הסלולריים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by