בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
ועדת חינוך 
לא רוצים ללמוד, רוצים להשתגע  
 
ועדת חינוך |
 
אמא נענע 10

האם הקורסים הנפוצים שנועדו להפחית את החרדה לפני הכניסה לכיתה א' אכן נחוצים? וכיצד ניתן לעשות הכנה כזו בבית?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כבר בגן חובה זה מתחיל. בכניסה לגן נתלות המודעות המזמינות את הילדים לקורסי ההכנה לכתה א', כאילו היו מועמדים לפקולטה לרפואה באוניברסיטה. המודעות הללו פונות ישר למרכז העצבים שלנו ודורכות על כל החששות והפחדים שבמעבר ילדינו הקטן לכתה א'. מה מטרת הקורסים והאם הם באמת נחוצים? איך נדע אם ילדינו מוכן לכתה א'?

מוכנות לכתה א' היא שלב בהתפתחות הילד. המעבר לבית הספר הוא מעבר למסגרת פורמלית, בה הוא צפוי לשבת ליד שולחן כ-4- 5 שעות ביום, להקשיב לדברי מורה, ולתרגל את המידע שהיא מעבירה לו עפ"י הוראותיה. כאשר יש רושם שילד איננו בשל להיכנס לבית הספר, נוהגים לערוך לו בדיקת בשלות הכוללת, בדרך כלל, אבחון פסיכולוגי רחב, ולעיתים גם אבחון רב-מקצועי, הבוחן את מכלול יכולותיו של הילד. ילד שנמצא מתאים, עדיין צריך להיות בשל ולגשר על פערים הנובעים מהמעבר מפעילות שהיא ברובה משחקית, לפעילות של למידה מוסדרת ומושכלת.
 

הצורך שממלאים הקורסים

הלכתי לאיבוד בעולם הגדול של המידע
 הלכתי לאיבוד בעולם הגדול של המידע  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
כחלק מן ההערכות הפרקטית והנפשית ומתוך הרצון להפיג את החששות הנובעים מן הזיכרונות האישיים של ההורים, חלק גדול מאיתנו, מתפתה ורושם את הילד לקורסי הכנה, כי מי רוצה שדווקא הילד שלו ישאר מאחור? אבל לא רק הפחדים שלנו מנחים אותנו כשאנו רושמים את הילדים לקורסים הללו. הורים רבים מביעים, בעצם הרישום לקורסים פרטיים אלו, את חוסר אמונם במערכת החינוך. הקורסים מאפשרים לערוך מבדק פרטני לילד מבעוד מועד ועם ההמלצות הללו יכול ההורה לפנות באופן אישי למורה, כדי שזו תדע להתמודד נכון עם אותו ילד.

למעשה, ברמה המעשית של לימוד קריאה והכנה למיומנויות הנדרשות לישיבה בכתה, גני הילדים פועלים בהתאם לתוכנית ליבה מטעם משרד החינוך בשם "לקראת קריאה". התוכנית מטפלת בתכנים ובמיומנויות להם זקוק ילד בגילאים חמש ושש. הגננת אמורה לפעול על-פי התוכנית, כך שייווצר רצף ישיר מהגן לכיתה א'. הרצף הזה תורם למפגש עם המורה, המקבל את התלמיד החדש ומלמד אותו בהתאם לרמה שלו ולתכנים שקיבל. סדנאות ההכנה לכיתה א' עלולות לייצר פערים בין התלמידים, אולם לא מדובר בפערים דרמטיים, מאחר ומלכתחילה קיימת שונות מובנית בין תלמיד אחד לשני בכל כיתה. ילד אחד זקוק ליותר זמן משחק ואילו לאחר, יש יותר יכולת לשבת על הכיסא ולהקשיב במשך מספר שעות.
 

מה זה עושה לילד

 
עצם ההכנה לשנת הלימודים הראשונה יכולה להרגיע את הילד ואת ההורה ולתרום וזאת בתנאי שהילד רוצה ומוכן לכך. ילדים בעלי צרכים מיוחדים לא יתקלו בקשיים דווקא בשנת הלימודים הראשונה בבית הספר. בדרך כלל, קשיים אלו יבואו לידי ביטוי כבר בגן. קורסי ההכנה לכיתה א' לא בהכרח יעזרו לילדים כאלו, אלא לאלה שהינם בעלי יכולת להשתלב ולהסתגל. כאשר קורס ההכנה לכיתה א' מלווה בכיף ובהנאה, ונותן דגש על מיומנויות חברתיות ולאו דווקא דידקטיות, הוא יכול בהחלט לתרום להרגעה ולהעלאת הביטחון העצמי של הילד. אסור שהקורס יהווה גורם מלחיץ ותחרותי מול החברים. ילד שיחוש שהוא בתחרות עם חבריו, יאבד מביטחונו ויפחד שכולם יודעים מלבדו.
 
 

וגם אם לא...

האינטרנט מלא באתרים המנסים לתת מענה לחלק הדידקטי. באתרים כאלו ניתן למצוא דפי עבודה בנושאי קריאה וכתיבה ובנושאים מתמטיים בסיסיים. כהורה, בין אם בחרת לקחת את ילדך לקורס שכזה ובין אם לאו, מערכת החינוך מכוונת להביא את כל התלמידים לרמת הקריאה הנדרשת. צריך לזכור שהכניסה לבית הספר היא אירוע חגיגי לכל המשפחה ולא צריכה להוות אירוע מפחיד. עמדת ההורים משפיעה על הילד ועל צפיותיו ולכן עדיף להיות רגועים ככל האפשר. אימרו לילדכם בכל הזדמנות כי אתם אוהבים אותו ללא קשר לתוצאותיו בלימודים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by