בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
פגים 
ממלכת הפגים 
 
 יש יותר חסר אונים מזה?    צילום: (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages)    
פגים |
 
אמא נענע 10

בעוד כמה ימים יחול יום הפג בישראל, ורק לפני יומיים הזדעזענו מסיפור הפגה שהוקפאה. מה אנחנו יודעים על הפגים בישראל?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
10% מהלידות לפחות, הינן לידות שמתבצעות טרם זמנן. מדובר על 15 אלף בשנה, מסביר אורן מלברגר, יו"ר עמותת לה"ב - למען הפגים בישראל. בואו נעשה סדר, האם אנחנו יודעים מיהו פג? מדובר בתינוק שנולד בטרם השלמת ההריון (בשבוע ה-37). אורן מחדד: כל פג ומצבו האינדוידואלי. "ככל ששבוע ההריון נמוך יותר, סיכוייו פחותים, אך כמובן שהמצב אינו אבסולוטי. ישנם פגים גדולים שנפטרו, וישנם פגים מאוד קטנים שצלחו. הכל תלוי במצבם, ובשאלה האם קיבלו זריקה להבשלת הריאות, מתי, כמה זמן לפני הלידה ועוד".
 

איכות חיים?

צעדיו הראשונים בחיים
 צעדיו הראשונים בחיים 
 צילום: (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) 
 
האם לפגים איכות חיים ירודה יותר? לדבריו של אורן עניין איכות החיים מסובך יותר, אך פועל ברובו על פי אותו עקרון: ככל ששבוע הלידה נמוך יותר, הפגיעה באיכות החיים עלולה להיות גדולה יותר. "כשפג בשבוע 33 נדבק בזיהומים, מאבד ממשקלו, מתחילה מסכת יסוריים שמסתיימת בפגיעות בלתי הפיכות. הבעיה חלה עקב חסרון אדיר בידיים מקצועיות בפגיה". עוד הוא מוסיף כי בשל מחירו היקר של הטיפול הנמרץ, הוחלט שלא לקרוא כך לאותן יחידות ולהעניק להן את השם: טיפול מיוחד, במטרה לחסוך תקנים. על גב הילדים והוריהם? "גם על גב המערכת. אותם סכומים שאמורים להיחסך בפגייה, משולמים עשרות מונים בשלבים מאוחרים יותר על קצבאות נכות, אובדן ימי עבודה, טיפולים, תמיכה, תרופות ועוד. במקום שהמערכת תשקיע בתחילת הדרך, היא משקיעה בשלב הלא נכון".
 

דרכי הימנעות

 
לידת פג יכולה לנבוע מסיבות שונות, החל מתאונות, לקיחת סמים, עישון, פיזיולוגיה של הרחם, דלקות ומחלות, הריון מרובה עוברים, רעלת הריונית ועוד. מי שילדה פג פעם אחת, טוען אורן, תמצא באופן אוטומטי בהריון בסיכון גבוה בכל הריונותיה, גם אם הסיבה ללידת הפג לא ניתנת למעקב כגון: תאונה וכד'".

אין דרך להמנע מלידה מוקדמת? "ישנם חומרים מעכבי צירים, אך גם הם לא פועלים לאורך זמן. לפעמים מספיק לתת את התרופה להבשלת הריאות (שמצילה את חיי העובר) ולפעמים לא.
גם כאן הכסף מדבר. יש שני חומרים מעכבי צירים שאינם בנויים למטרה הזו וגורמים ליולדת סבל רב (מגנזיום ופרסולאט). ויש תרופה ספציפית שעובדת טוב (למשך 10 ימים בממוצע בערך) אך ללא תופעות לוואי של חברת "פרינג".
 
 

החלטה גורלית

לא פעם מגיע זוג לבדיקה שגרתית בזמן ההיריון ומגלה האטה בדופק העובר, או חלילה היעלמות הדופק. על אותם הורים לקבל החלטה האם ללדת לידת פג, או ללדת מראש "עובר חסר חיים". אורן מספר כי רק השנה קיבלו שתי פניות על מצבים בהם ההורים לא היו שלמים עם דעת הרופאים בנוגע להמשך ההיריון, ובחרו לשים קץ לחיי העוברים. "אני לא שופט אותם" טוען אורן, שהוא אב גאה לפגה בת שש שנולדה בשבוע 25+6 במשקל 845 גרם, "אלא מעניק להם את הכלים הבירוקרטים להתמצאות בנבכי המערכת. בשני המקרים הללו הפגים נפטרו לפני שהגיעו לכדי טיפול בירוקרטי".

עמותת לה"ב חשפה לפני שנתיים את דוח בויקס שפורסם עבור משרד הבריאות לפני 13 שנה והמליץ על תקן של שלוש אחיות על שני פגים לכל היותר. אך משרד הבריאות גנז אותו מסיבותיו הוא, וסירב לחשוף את נתוניו גם בישיבות ועדת ביקורת המדינה, עד התערבותם.
 

יום הפג בישראל

נשימות ראשונות
 נשימות ראשונות 
 צילום: (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) 
 
נראה כי בעיית הפגים הכללית אינה כרוכה בסוד כזה או אחר של נס, אלא במחסור בכוח אדם, בעיקר מחסור בתקנים שגורמים לטיפול בפגים להיות לוקה בחסר. הרופאים והאחיות עושים עבודת קודש, אך כל עוד לא יתגברו אותם באופן ממשי, מסביר אורן, ולא דרך אחות אחת לכל פגייה (שזה בעצם שליש אחות- כי היא עובדת "רק" 8 שעות ביום)- ילדינו ימשיכו להיות בסכנה.

יום הפג בישראל יתקיים בתאריכים 28-29/8/2008 ויתחלק ליומיים. ביום הראשון יתקיימו דיונים בנוגע למצב הפגים והפגיות בישראל, בתקווה שמעורבות האנשים שקובעים גורלות תוכל לאפשר הסכמה על תוכנית אופרטיבית שתוסכם ע"י כל הצדדים ותשפר לאלתר את מצבם. היום השני הינו הפנינג ענק להגברת המודעות הציבורית למצב הפגים והפגנת סולידריות. "ככל שיגיעו יותר הורים, שיוכיחו בשנת בחירות, כי הם כוח אלקטוראלי שלא ניתן להתעלם ממנו, נוכל לפעול יותר לשיפור מצב הפגים והפגיות בישראל. עד היום הצלחנו: לשדרג 10 חדרי הורים ברחבי הפגיות בארץ, לשנות את חוק הארכת חופשת לידה להורים שילדם מאושפז, לשנות התתויות מתן טיפול מונע נגד וירוס הRSV, לפתוח קרן מיוחדת למתן הטיפול למי שילדו נופל בין הכסאות בהגדרות למתן הRSV, לארגן את יום הפג בישראל, להוסיף אחיות קשר לפגיות בטיפות חלב, לתרום מוצרים מצילי חיים וציוד מקיף לפגיות". אז שלא נצטרף ונתרום? שהרי מקרים מעזעזים כמו הפגה מאמש, צמררו את לבנו. נכון שמדובר במקרים שעלולים לשוב ולקרות ואותו "הנס" הרפואי עשוי גם הוא לשוב, אך בהחלט לא לשנות. בזכות אותן עמותות ואותם ימים חלים שינויים, בעיקר כשמדובר בילדנו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by