בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
הורים וילדים  
מסופר נני לסוקרטס  
 
 רואים את האופק     צילום: אילוסטרציה:אימג`בנק/gettyimages    
הורים וילדים  |
 
רביד פלג

הם יוכלו ללכת ליועץ פילוסופי מרגע שילמדו לדבר. מה שעשוי להחליף את ספת הפסיכולוג, הסופר נני האסרטיבית או סדנאות ההורים במכון אדלר. התכוננו לדבר הבא

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שיטות רבות מבקשות לסייע לאדם להתמודד עם תחלואים, כאבים ואתגרים פיזיים ונפשיים, הכרוכים במשימת 'החיים'. אחת השיטות החדשות, שמתעתדת לעשות את דרכה גם לעבר אוכלוסיית הילדים, היא שיטת 'הייעוץ הפילוסופי'. מה בבסיס שיטה זו? למי היא מתאימה? האם מדובר בעוד סוג של 'טיפול'? האם היא עשויה לסייע גם לילדים? טליה בירקאן, יועצת חינוכית, MA בפילוסופיה של החינוך, מנהלת שותפה של המרכז לפילוסופיה בחינוך – 'פילוסופיה לחיים', פורצת דרך ומסבירה.
 

מבט על

רואה את האור
 רואה את האור  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
כמעט כל אחד ואחת מאתנו עוצרים מדי פעם לרגע של התבוננות על 'חיינו', לאן הגענו, מה צברנו, מה היינו רוצים יותר ומה פחות, מה עזבנו ומה רכשנו עד לאותה נקודה בה מתעוררת החשיבה. "הפילוסופיה והחשיבה הפילוסופית, עומדת ברשות האדם ולעזרתו לצורך פיתוח המחשבה וחידודן של נקודות מבט בנושאים המעסיקים את חייו", מסבירה בירקאן. "הגדרת המושג 'ייעוץ פילוסופי' תלויה מאד בנקודת המבט של האדם שמגדיר. מחד, ישנה התפיסה האקזיסטנציאליסטית, שמעניקה חשיבות ל'כאן ועכשיו', כלומר אין התייחסות לעבר ואין חיבור והתייחסות לתפיסות רוחניות. בנוסף, יש אוריינטציות שהן יותר 'רגשיות', שמטשטשות את הרווח שבין ייעוץ ל- טיפול. מרבית העוסקים בייעוץ הפילוסופי מתנגדים ל'איזכור' המילה 'טיפול', 'תרפיה' או 'אבחון', הסיבות לכך שונות, כשהעיקר טמון בעובדה שהייעוץ הפילוסופי הוא סיטואציה שעוזרת להבהיר נקודות מבט בסיוע המחשבה, ולא לטפל באדם. אני באופן אישי גורסת כי הייעוץ הפילוסופי עושה לבסוף טיפול פילוסופי, כי אין אפשרות שלא 'לגעת' באדם. בעבודתי ומשנתי, אני מחברת את שלוש הגישות, הפסיכולוגית טיפולית, הפילוסופית והרוחנית יחד, לכדי מענה שלם".
 

הלכה למעשה

 
"היועץ הפילוסופי הוא אדם שבהשכלתו רכש מאסטר (MA) בתחום הפילוסופיה, כשלא נדרשת גישה או ידע בתחום הטיפולי או רוחני. אל היועץ מגיע נועץ, שהוא בן אדם שותף לשיחה, שמקומו שווה ליועץ, כלומר היועץ אינו במקום 'מורם' מן הנועץ, כפי שאולי נהוג במקרה של טיפול פסיכולוגי בו הפסיכולוג 'יודע דבר', לעומת האדם שמגיע אליו מעורער בנפשו. בייעוץ הפילוסופי יש שוויון בין שני המשוחחים. היועץ והנועץ מקיימים דיאלוג ביניהם, שתפקיד היועץ הוא להקשיב וליצור דיאלוג משמעותי, שמאפשר לאדם להיפגש עם עצמו, עם המציאות, עם חייו האישיים ועם תפישות העולם שלו. לפילוסופיה שני מאפיינים עיקריים, הראשון הוא שהיא מהווה כלי אנליטי לוגי, שמאפשר לנתח דברים, והשני, שהיא עוזרת להגיע לאמת ולמצוא משמעות. כך, היועץ מסתייע בפילוסופיה, על מנת לעזור לנועץ לברר מושגים בחייו, הנחות יסוד שלו, אמונות ותפישות עולם. הבירור הוא אנליטי ולוגי ומעניק הגיון לראייתו של הנועץ את עולמו ואת המציאות. המטרה היא להגיע ל'אני האמיתי' של האדם ולאותנטיות, אז הוא ימצא יותר משמעות, כשעולמו יותר ברור ומאורגן עבורו. בייעוץ הפילוסופי למעשה מחפשים אחר המציאות הראויה, כלומר 'איך אני צריך לחיות'. אני מוסיפה לכך שתי נקודות חשובות: לכידות פנימית (קוהרנטיות) ועקביות (קונסיסטנטיות), כשהכוונה היא, אם האדם הגיע לתמונת עולם ואמונה שנראית לו נכונה ומסודרת, כיצד הוא מממש אותה בבסיס היומיומי, בעקביות".
 
 

בין ייעוץ לטיפול

לדבר איתם על החיים
 לדבר איתם על החיים  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
ספת הפסיכולוג מאוכלסת בידי הלוקים בנפשם מן העבר האחד, ובאנשים בעלי בקושי לשאת ולהתמודד עם החיים, מן העבר השני. מי הוא זה שפונה לייעוץ הפילוסופי? "לרוב, ההצגה התקשורתית היא, שאלו הם 'מאוכזבי הטיפול הפסיכולוגי'. אני מאמינה כי מדובר פשוט במדיום אחר. לא כל בן אדם מסוגל לחפור בנבכי נפשו, והטיפול הפילוסופי, לעומת הטיפול הרגשי הפסיכולוגי, שומר את האדם 'מעל למים', ומאפשר לא להישאר בשליטה ובקרה מסוימת. החשיבה אודות החיים היא שמשתנה, המדיום שבו נעשה השימוש בייעוץ הוא השכל, זהו מדיום שמוכר לכל בני האדם. אגב, השימוש במילה 'טיפול' לעיתים מרתיע אנשים, ולכן המינוח 'ייעוץ', מאפשר לעיתים התקרבות ללא חשש. הייעוץ הפילוסופי לוקח שלושה שלבים שקיימים בטיפול פסיכולוגי ומרחיב אותם לכדי חמישה. ראשית, מזהים את הבעיה, את הביטוי הרגשי שלה, מנתחים אופציות אפשריות, בוחנים את התמונה הרחבה תוך גיבוש 'אני מאמין' ומציגים לבסוף איזון בחיים. הניסיון הוא לנסות ולהעניק, באמצעות שיחה, נקודות מבט פילוסופיות על החיים, האמונות והבעיות עימן מגיע האדם, ללא רגשות וללא עבר. אני סבורה אחרת, וטוענת כי האדם הוא 'מוטה' ורואה את העולם מנקודת מבט סובייקטיבית, כך שהוא 'סובל' מהטיות בחשיבה, בלבול של הנחות יסוד וסתירות פנימיות, שגורמות לו לראות ולפרש את העולם בדרך שאינה נכונה. לכן, הייעוץ הפילוסופי, לטעמי, הוא טיפול לכל דבר ועניין, שכן מסייע לאדם לתקן את העיוות וההטיות בחשיבה שלו. לא זו בלבד, שאני גורסת שיש למוסס רגשות מסוימים, שאנחנו כלל לא זקוקים להם בחיים כמו כעס לדוגמה. אני קיצונית בתפיסה זו, אך מרגישה שעד כה היא נמצאה נכונה לי ולסביבתי".
 

פילוסוף קטן שלי

ידוע כי יכולת החשיבה מתפתחת עם הגיל. האם נכון יהיה לשלוח את הילדה השובבה או הילד העצוב והשקט ליועץ פילוסופי? "כיום, עדיין לא קיים ייעוץ פילוסופי לילדים. לרוב, מה שתופס מקום הוא שיחות על פילוסופיה עם ילדים, ניתוח טקסטים ושירי ילדים, מנקודות מבט פילוסופיות, תוך שימוש בכלים אנליטים רציונאלים, כדי לאפשר לילדים להגיע לאמת שלהם ולמצוא משמעות. לדוגמה, מנתחים שיר העוסק בבדידות ומנסים להבין את ההבחנה שבין לבד ובדידות, תוך שעוזרים להבין ולחדד את המושגים. ניתוח שכזה עוזר לילדים ליצור מפה מושגית ברורה יותר של העולם ושל עצמם – יש יותר בהירות ברמה המושגית. כך שבפועל אלו שיעורי פילוסופיה, שניתן דרכם לעשות שימוש לחיים טובים יותר, תוך דיון על היכן בחיי נתקלתי בבדידות, מה אני לומדת מהדיון שכעת אעשה אחרת וכדומה. היבטים אלו הם מעט יותר טיפוליים ופסיכולוגיים. אני טוענת, שמרגע שהילד מדבר, ניתן לעשות ייעוץ פילוסופי. ילדים בגילאי ארבע וחמש שנים מתחילים לקבל את ההטיות המחשבתיות של הוריהם, ושיח נכון על הדברים יכול לגרום להם לתקן את המחשבה המוטה, להגיע לעקביות בחיים ולהגיון פנימי, שפעמים רבות מופר כבר בגילאים הצעירים. התזוזות וה'תיקונים' עם הילדים הם קלים ופשוטים יותר מאשר עם המבוגרים, שכבר נטועים בתפיסותיהם שנים רבות. לתפיסתי, על מנת לערוך שינוי בילד, ההורה צריך להירתם אף הוא למשימה ולעבור בעצמו מסע של מפגשים שיכולים לכלול בתוכם בין השאר גם ייעוץ פילוסופי".
 

סיוע פילוסופי

הוא חושב, משמע הוא קיים
 הוא חושב, משמע הוא קיים  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
"כשמדובר בילדים, הייעוץ הפילוסופי יכול להעניק סדר בחייו של הילד, שיכלול בהירות במושגים וערכים, אמונות ותפיסות עולם שהילד מתחיל לתפוס ולהחזיק בהם. כשילד קטן רואה את העולם כשהוא יותר ברור עבורו כבר מראשית, גיבוש הזהות 'מי אני' מתאפשרת ביתר קלות. בגילאים גדולים יותר, הילד יכול למצוא את המשמעות לחייו, את צורת החיים הנכונה עבורו, את החיים להם הוא ראוי וכדומה. נושא של 'טוב ורע' הוא נושא חזק מאוד בתפיסה ובהתפתחות של הילדים, ארגון נכון ובהיר של המושגים, יכול להקל מאד על הילד בחיי היומיום. הייעוץ הפילוסופי יעניק לילד מצפן ליציאה לדרך, כזה שיאפשר לו למצוא את הכיוון הנכון". בירקאן מסיימת בימים אלה כתיבת ספר העוסק בחיבור שבין הקבלה לשפת החינוך והחיים, דרך חווית האמהות ושיחות פילוסופיות עם ילדיה. ככלל, היא טוענת כי ילדיה גדלים, מראשית הדרך, בשיטת הייעוץ הפילוסופי, שתוצאותיה לא מאחרות לבוא".

נראה כי לא רחוק היום בו הייעוץ הפילוסופי יוצע גם לילדינו. שיטות שונות, חדשניות יותר ופחות, כבר מצאו את מקומן בסל הסיוע שמוצע להורים לעזרה לילדיהם בעיתות מצוקה. אולי נכון יותר יהיה לברר עימו, מה אפלטון היה אומר על מחאתו נוכח הסירוב לממתק נוסף, מאשר להזמין את סופר נני לאירוח בסלון.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by