בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
תזונה ומשקל 
רזה בהריון  
 
תזונה ומשקל |
 
רביד פלג

האחת ירדה במשקלה במהלך ההריון בעקבות רומן, השניה בגלל הבחילות שלא הפסיקו. נשים היורדות במשקלן במהלך ההריון. כן, זה קורה, גם במחוזותינו. האם עלינו לקנא? באילו מקרים זה עלול לקרות? והאם תהיינה השלכות העלולות להדליק נורה אדומה?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
רובן המכריע של הנשים ההריוניות מוסיפות למשקלן במהלך ההריון. הכמויות הן שלרוב משתנות. עם זאת, התקלות מקרית בנשים שהחלו את ההריון במשקל תקין ודווקא הורידו במשקלן בעת ההריון, הביאה אותי לבדוק האם מדובר בתופעה או מקריות, שנועדה לגרום לי להתקנא. הן לרוב נראות כמו שרוך עם קשר בפרופיל, מאחור כלל לא נבחין כי מדובר באישה שנושאת עובר ברחמה. מה גורם לאותה ירידה במשקל? באילו מקרים היא תתכן? מה עלולות להיות ההשלכות שלה ומתי אמור להידלק רמזור אדום להתראה? שתי עדויות חיות והסבר מלומד של עדי אפרתי רסולי, תזונאית קלינית.
 

יחידת סגולה

תשכחו מזה. לא מדובר בתופעה. כך לפחות טוענת התזונאית, אפרתי רסולי. "אין עדויות או מחקרים העוסקים בנושא כתופעה. כן יתכנו גורמים שונים, שיביאו דווקא לירידה במשקל בעת ההריון, למרות שהציפייה היא לא לרדת במשקל".
 

לרדת בגדול

אחת הסיבות: צמצום מכוון של האכילה
 אחת הסיבות: צמצום מכוון של האכילה  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
"ירידה במשקל עלולה להיגרם ממיני סימפטומים השייכים לתקופת ההריון. בחילות, הקאות והעדפות למזונות שונים, הנגרמים משינויים הורמונלים, עלולים לגרום לצמצום אכילה המביאה לירידה במשקל. מלבד ההשפעות ההורמונליות של ההריון, ישנו אספקט נוסף, שעלול גם הוא להשפיע על התנהגות האכילה במהלך ההריון. השינויים המתרחשים בגוף האישה בעת ההריון הם פעמים רבות מהירים מן היכולת לקבל אותם. דימוי הגוף של האישה מאותגר בעת ההריון כשמקרים קיצוניים, כדוגמת קושי לקבל את השינויים, עלולים אף להביא להתנהגות, שמסכנת את ההריון כדוגמת צמצום מכוון של האכילה, הקאות יזומות וכדומה. צריך להבין כי השינויים מעידים על התפתחות תקינה ובריאה הן של ההריון והן של העובר".
 
 

ירידה מסוכנת

"אין מקרים בהם ירידה במשקל בהריון תחשב תקינה, אך ניתן להסתייג ולומר שלא כל ירידה תהווה בהכרח סיכון. ההמלצה הכללית היא לא לרדת במשקל בתקופת ההריון, בין אם האישה במשקל תקין ובין אם היא בעודף משקל. גם במקרים של עודף משקל יש לשמר את המשקל ואף לעלות בצורה מתונה יותר. באשר לירידה במשקל, ישנן עדויות מחקריות המעידות על קשר בין עלייה בלתי מספקת במשקל להולדת עובר קטן. המשקל הנמוך של העובר עלול לגרום לסיבוכים, התפתחות שאיננה אופטימלית וקשיים לאחר הלידה. כשהירידה במשקל או עלייה בלתי מספקת נובעות מצריכה לא מתאימה של צרכי תזונה, עלולים להיגרם חוסרים ספציפיים, שיכולים להשפיע על התפתחות העובר מחד ובריאות האישה מאידך. חוסרים כגון אבץ, סידן, חלבון וברזל, משפיעים בין השאר על יצירת תאים, התפתחות השלד, מערכת העצבים וכד'. כל אלו ועוד עלולים להיפגע בעקבות חוסרים. חשוב לזכור כי הריון תקין גורר עלייה במשקל ולכן יש קשר בין תוספת במשקל לתקינות ההריון. אבל, בפועל ניתן לראות נשים, שהעלו במהלך ההריון מעבר לתוספת המומלצת ועדיין נולדו להן תינוקות במשקל תקין, התפתחותם היתה תקינה, ואף להיפך".
 

התוספת שתופסת

"הריון המתחיל במשקל תקין אמור להסתיים בתוספת משקלית הנעה בין אחד-עשר עד שישה-עשר קילוגרמים למשקל תקין. כשמדובר בעודף משקל בתחילת ההריון מדברים על עלייה מתונה יותר. ירידה קיצונית במשקל, באם היא מכוונת על ידי האישה, סביר שלא תטופל במסגרת רפואית, אם כי פעמים רבות עדיף כמובן שתתרחש התערבות חיצונית. נשים שמרגישות כי הן מאבדות ממשקלן ללא כוונה, מכיוון והן אינן אוכלות מגוון רחב מספיק של קבוצות מזון (לדוגמה, אוכלות בעיקר לחם), רצוי שיפנו לתזונאית לשם ייעוץ, שיוכל בעתיד גם לכוון אותן להרגלי אכילה בריאים גם בתקופה שלאחר הלידה. מקרים קיצוניים של ירידה במשקל עשויים לערב מתן תוספים, בהתייעצות ופיקוח רופא או תזונאית".
 

יש דברים כאלה

יש מישהו שצריך לשמור עליו והוא לא המשקל
 יש מישהו שצריך לשמור עליו והוא לא המשקל 
 צילום: אילוסטרציה:אימג'בנק/gettyimages 
 
לעיתים במכוון ולעיתים פשוט כיוון, שהשינויים המתרחשים מביאים לתגובות פיזיות לא רצויות.
סיגל, (השם האמיתי שמור במערכת) כיום אם לתאומים, ירדה עשרים קילוגרמים במשקלה בתקופת ההריון. "כל מה שעניין אותי היה לא להשמין, שכן עיקר ענייני דאז היה ברומן שרק החל. מעייניי הופנו לשם ולא להריון, לכן השתדלתי שלא לאכול. אני לא גאה בזה ומבחינתי זה אפילו לא ראוי לאזכור. במהלך ההריון המאזניים העידו כי התרחשה עלייה של שלושה ק"ג, כשלאחר הלידה גיליתי שהפחתתי עשרים קילוגרמים מהמשקל שעימו התחלתי את ההריון". שרון, אם לפעוט ותינוק, העלתה שמונה עשר קילוגרמים בהריון הראשון, ובשני דווקא ירדה במשקלה. "בשני ההריונות לא הגבלתי את עצמי מבחינת האכילה, אלא שבהריון השני סבלתי מבחילות לכל אורכו וחוסר תאבון תמידי. הכרחתי את עצמי לאכול. הביקורות הרפואיות לא הביעו דאגה, שכן העובר היה במשקל תקין ואף מעל לממוצע, לראייה הוא נולד מעל 3,300 בשבוע שלושים ושבע. ערכו לו בדיקות סוכר וגם הן יצאו תקינות. כיום אני במשקל נמוך בהרבה מכפי שהתחלתי את ההריון. זו הייתה ירידה ללא מאמץ וללא כוונה. השאלה שהעסיקה אותי בתקופה של ראשית ההריון הייתה כיצד אני אשיל את העודפים בסופו.."

עד כמה שרובינו היינו רוצות להיות שותפות לחוויה שכזו, חשוב לזכור כי הריון תקין מערב עלייה במשקל וירידה מחייבת בדיקה והשגחה. טיפ קטן של התזונאית נשאר חקוק בראשי: "אל תתעלמו מן החשקים למיני מזון, גם ה'אסורים' שביניהם, כי הם פשוט לא ירפו. מלאו אותם בצורה מתונה, במקביל לתצרוכת מאוזנת של מקורות תזונה בריאים".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by