בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
מטיילים בארץ 
המדריך הטבעי לשבת 
 
 מצילים את הצבים, גם בסופ``ש הזה    צילום: יח``צ    
מטיילים בארץ |
 
מיה זיו

קבלת שבת בשקיעה, יום הולדת לצוק מנרה ומסיק משפחתי: מהצפון ועד הדרום, מבחר מאירועי הטבע לסוף השבוע

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לא סתם מכנים את תקופת חגי תשרי בשם המעט מלחיץ – "הימים הנוראים" – נדמה כי כל סבלו של העם היהודי מתמצה באותם שבועות עמוסים באירועים ומפגשים משפחתיים, שכוללים מריבות קטנוניות, מזג אוויר הפכפך, ופקקים אימתניים. שהות קצרה בחיק הטבע יכולה להחזיר לחוגג המותש את שלוות הנפש שאיבד במהלך אירועי החג. כל שנותר לכם הוא למצוא פינת מסתור בטבע הצפוף והמאוכלס של ארצנו, לשאוף אוויר צח, לבהות בציפורים הנודדות, ולהרגע מעט, לפחות עד הארוחה המשפחתית הבאה.
 

אזור הצפון

שמורת חוף הבנים. להינות לפני שהורסים
 שמורת חוף הבנים. להינות לפני שהורסים 
 צילום: דורון ניסים 
 
• מפגש מרתק עם חיות התנ"ך. סיור בשמורה בנושא השבת בעלי-חיים: נשרים, יחמורים, אילים, עזי בר וכבשי בר.
מקום: בשמורת טבע חי-בר כרמל.
תאריכים: שבת, 4 באוקטובר.
שעות הפעילות: 10:00, 12:00, 14:00.
לפרטים נוספים: "כוכבית בטבע" – 3639 *.

• להכיר את החיים אז והיום. מפגש מרתק עם ביתו של האדם הקדמון אל מול נופו הירוק של הכרמל. סיורים מודרכים וחזיון אור קולי.
מקום: שמורת טבע נחל מערות .
תאריכים: שבת, 4 באוקטובר.
שעות הפעילות: 10:00, 12:00, 14:00.
לפרטים נוספים: "כוכבית בטבע" – 3639 *.

• רשות הטבע והגנים מזמינה את הציבור לתערוכת איורי אגדות אינדיאניות שמוצגת ע"י אורלי נירן יהלום במבואה של שמורת טבע מערת הנטיפים. אורלי נירן יהלום - אומנית, מורה לפילוסופיה אינדיאנית ומחברת הספר "בינת הלוויתן" - תרגמה אגדות אינדיאניות שאספה משבטים שונים בעקבות האהבה שלה לטבע, לחיות ולפילוסופיה האינדיאנית. האיורים והאגדות הנלוות אליהם, מוצגים לקהל המבקרים.
מקום: מערת הנטיפים.
תאריכים: החל משישי, 1 באוגוסט.
שעות הפעילות: 8:00-15:00.
לפרטים נוספים: "כוכבית בטבע" – 3639 *.

• קבלת שבת לאור השקיעה. סיורים מודרכים בשמורת חוף הבונים, שמורת טבע מיוחדת במינה המשלבת בין חופים סלעיים וחופים חוליים ובה מפרצי צדפים, מערה החצובה בכורכר, וכמובן צמחים ובעלי חיים האופייניים לים ולחוף באזור זה. נקנח בקבלת שבת חגיגית- עם חלה ויין לאור השקיעה ומול גלי הים.
מקום: בגן לאומי חוף הבונים.
תאריכים: שישי, 3 באוקטובר.
לפרטים נוספים: "כוכבית בטבע" – 3639 *.

• היום יום הולדת לצוק מנרה החוגג עשור לפתיחתו. מופעים מוזיקליים, סיורים מזמרים, סדנאות בלונים סדנאות אבן פלא, מעגל מתופפים, פינת ליטוף, מתקנים מתנפחים, ג'ימבורי, הפעלות יצירה ועוד.
תאריכים: בכל שישי ושבת.
לפרטים נוספים: 04-6905830.

• "חכמים בלילה"- סיור לילה היוצא עם רדת החשכה על גבי עגלת המסתור של האגמון, בעקבות דורסי הלילה – תנשמות, עטלפי פירות ואנפות לילה. כמו כן נציץ אל חייהם של הטורפים כמו חתול הביצות, חזיר הבר, שועלים ותנים. הסיור כולל תצפית כוכבים וביקור בנביעת הגז הטבעי. נסיים בקומזיץ עם כיבוד קל על שפת הירדן.
תאריכים: במהלך כל חודש ספטמבר.
לפרטים נוספים: "קו ליער"-800-350-550- 1.

• "מתעוררים עם הציפורים" - סיור מרתק עם מגוון ציפורים המתעוררות ליום חדש של פעילות. בסיור נצפה במינים רבים של עופות המקייצים ומקננים באגמון. ברוז משויש, מיני אנפות, סיקסק, חסידות, חופמאים, מינים של עופות דורסים ומגוון של בעלי חיים. הסיור כולל קפה ועוגה.
תאריכים: במהלך כל חודש ספטמבר.
לפרטים נוספים: "קו ליער"-800-350-550- 1.

• "לילות שאן"- לחוות את ההיסטוריה מתעוררת לחיים יחד עם כל החושים. סיור לילי ייחודי שיכלול מיצגים אורקוליים מורכבים ויעניק למבקר בו תחושה של יישוב חי ותוסס ועדות להתרחשויות היסטוריות בעיר בית שאן לאורך אלפי שנים. במהלך הביקור נחזה בתכנית אור קולית בתלת מימד,
ניכנס בשערי העיר ורחובות העמודים, נפגוש את הדמויות שבאו מהסהר הפורה לסחר בשווקי בית שאן, נטעם ונתבשם בריחות תבליני השוק, ונקנח בביקור באחד ממופעי העיר בתיאטרון הרומי.
מקום: בית שאן.
תאריכים: בכל מוצאי שבת.
לפרטים נוספים: 04-6481122 .

• הביאו את הסתיו- סיור צפרות לכל המשפחה. התחנה לחקר ציפורי ירושלים, אי ירוק ושליו במרכז העיר, מושכת אליה אלפי ציפורי שיר קטנטנות העוצרות למנוחה בנדידתן דרומה. נתבונן בהן מנקודת מסתור, נצפה בטיבוען, ונלמד על תופעת הנדידה המרתקת.
תאריכים: שבת, 4 באוקטובר.
לפרטים נוספים: החברה להגנת הטבע- 03-6388688, 057-2003030.

• לוגמים שישי - סיור מקורי בין יקבים, תרבויות וטעמים בגליל. הסיור משלב ביקור ביקבים מובחרים, חשיפה למרקם התרבויות המרתק של הגליל, ביקורים בכפרים, סיור אותנטי בכפר ריחנייה- כולל סיור והדרכה במוזיאון למורשת הצ'רקסית. בכל יקב ייערכו מבחני טעימה של מיטב היינות.
תאריכים: בכל שישי.
שעות הפעילות: 10:00.
לפרטים נוספים: Lir בגליל, 050-6956385 או 050-8924365.

• בחוות יענים שבכפר הנופש האון ניתן לצפות, מלבד בבת היענה גם במינים אחרים של בעלי חיים. בחווה מקרינים סרט על חיי היענים והילדים יוכלו לקחת חלק בסדנאות יצירה כמו יצירת סיכות ועדיליונים משברי ביצי יען אמיתיות, ולהשתעשע במתקנים שונים. במקום יש חנות מזכרות.
תאריכים: בכל שישי ושבת.
שעות הפעילות: שישי: 9.00- 13.00, שבת : 9.00- 15.00.

• קרוב לזית: ביקור בבית הבד "ארץ גשור". בבית הבד החדש שבקיבוץ גשור, הממוקם בדרום רמת הגולן, מזמינים את הקהל הרחב לבקר, ללמוד על תהליך הייצור וגם לטעום מהנוזל הירקרק.
תאריכים: בכל יום שישי.
לפרטים נוספים: 04-6764169.

• שבת של חוויה גלילית במסיק משפחות בבית הבד שמנא שבמושב חגור. הפעילות כוללת סיור בכרמי הזיתים, מסיק זיתים ידני משפחתי בשיטה המסורתית, מיני סדנא תחת עצי הזית לכבישת זיתים. הילדים אוספים את הזיתים שמסקו לצנצנת לכבישה ביתית, על פי מתכון המותאם לילדים. הדגמת ניעור עצי זית באמצעות טרקטור ומערכת ניעור הבנויה לכרם זיתים מודרני. לצפייה בקו הייצור בו זיתים יהפכו לשמן זית.
תאריכים: בכל שבת.
שעות הפעילות: 10:00-16:00.
לפרטים נוספים: 03-9033380.
 

אזור המרכז

 
• ת"א בתקופת המנדט הבריטי": "הצהרת בלפור, מחתרות והעפלה "אלטלנה". מסלול הסיור יחל בכיכר מוגרבי, הנקראת גם ככר ב' בנובמבר, הצהרת בלפור, שם נתאר את האתרים ששרדו מהמנדט ואת סיפור ההצהרה. משם נלך לכיוון הים על רחוב אלנבי לרציף הרברט סמואל, הקרוי גם ככר האופרה או ככר הכנסת ובו נספר על הכנסת הראשונה ומי היה הרברט סמואל ובית האופרה שהיה במקום . נעבור משם לאורך הטיילת ובה נתעכב במקומות בהם עגנו אוניות המעפילים ומהן ירדו העולים הבלתי לגאליים לחוף, לבית הקפה הראשון – הקזינו של ת"א. מחוף פרישמן נעלה לרחוב הירקון ונסיים בכיכר אתרים.
מקום: תל אביב.
תאריכים: שישי, 3 באוקטובר.
שעות הפעילות: 10:00.
לפרטים נוספים: המרכז להכרת תל אביב- 03-5100337.

• בדרך המים לקיסריה הקדומה. סכר עתיק, אמה שהובילה מים לקיסריה, הדגמה "על רטוב" של הפעלת טחנות הקמח העתיקות ועוד.
מקום: שמורת טבע נחל תנינים.
תאריכים: שבת, 4 באוקטובר.
שעות הפעילות: 10:00, 12:00, 14:00.
לפרטים נוספים: "כוכבית בטבע" – 3639 *.

• עולמם המופלא של צבי הים- מפגש הכולל סיור לאורך החוף וביקור במרכז ההצלה הארצי לצבי ים, בסמוך למושב מכמורת שבעמק חפר. נעלה לגבעת הכורכר הסמוכה לחוף ונראה את הסביבה הימית, בית גידולו של צב הים. לאחר מכן נבקר במרכז הארצי להצלת צבי ים ושם נמחיש בעזרת תמונות וסיפורים את סיפורם של צבי הים והסכנות האורבות להם ע"י בני אדם, ולקינוח נפגוש באופן אישי את גיבורי הסיפור, גל הנדלס חסרת הגפיים וחבריה הצבים.
תאריכים: שבת, 4 באוקטובר.
לפרטים נוספים: "כוכבית בטבע" – 3639 *.

• אמנות בצל הסהר. סיור מרתק אל עולם האמנות המוסלמית, בו נגלה את עושרה דרך ארכיטקטורה, עיטורי קבורה, קליגרפיה וקרמיקה בירושלים. נבקר בבית אל אערגי, בית הקברות המוסלמי בממילא, מלון פאלאס המפואר, ונסייר במוזיאון לאמנות האיסלאם.
תאריכים: שישי, 3 באוקטובר.
לפרטים נוספים: החברה להגנת הטבע- 03-6388688, 057-2003030.

• קצרים בחוף געש- ימי הסתיו מביאים עימם ניחוחות של פריחה. נטייל בשמורת הטבע החבויה והמקסימה בחוף געש, נעקוב אחר עקבות של בעלי חיים בחול, נכיר את צמחיית האזור ואת החצבים הפורחים ונסיים בתצפית מרהיבה אל נופי הים התיכון.
תאריכים: שבת, 4 באוקטובר.
לפרטים נוספים: החברה להגנת הטבע- 03-6388688, 057-2003030.

• "לילות סתיו בעתיקה": לסייר ולחוות מקרוב את העיר העתיקה גם בשעות הערב והלילה הנעימות של חודש תשרי. סיורי ערב חווייתיים בסמטאותיה הקסומות של העיר העתיקה בירושלים והופעות מוזיקליות מפתיעות. דמויות מיוחדות, סיפורים מעניינים וצלילי מוסיקת עולם בסמטאות הציוריות, של העיר העתיקה בירושלים מזמינים את המשתתפים לשני סוגי סיורים מרגשים: סיור מספר וסיור מזמר, שבשיאם מופע מוסיקלי מיוחד.
תאריכים: בכל יום שני וחמישי במהלך חודש תשרי.
שעות הפעילות: 18:30.
לפרטים נוספים: החברה להגנת הטבע- 03-6388688, 057-2003030.

• קיפצובה מתחדשת לקראת השנה החדשה: שתי בריכות חדשות עם סירות פדלים וסירות מתנגשות. קיפצובה מתחדש ומזמין את הציבור, בראש השנה, ליהנות ממתקני הפארק ומהמתקנים החדשים בקיפצובה- שתי בריכות חדשות עם סירות פדלים וסירות מתנגשות.
לפרטים נוספים: - 02-5347952.

• שבת מאומצת עם טריאתלון – לא למבוגרים בלבד. במתחם "סולאוס" החדש לתרבות האופניים, הממוקם בפארק הירקון פותחים תוכנית אימונים חדשה מגוונת ואטרקטיבית במיוחד לילדים לטריאתלון.
מקום: פארק הירקון.
תאריכים: בכל שבת.
לפרטים נוספים: 03-6447744

• מתנדבי פארק שוהם מעבירים למבקרים בפארק סיורים מודרכים ברחבי הפארק, בנושאי בוטניקה, ארכיאולוגיה, היסטוריה וגיאוגרפיה של המקום. גבעת הספלולים, כנסיית בקחוס הקדוש, חירבת תנשמת, כיתת הלימוד בטבע ופינות חמד נוספות ברחבי הפארק.
לפרטים נוספים: www.shoham.muni.il

• טיול פרטי עם עץ- סיור חדש בהדרכה קולית ב-3 Jerusalemp. חוויה לכל המשפחה באחד האתרים המפתיעים ביופיים של ירושלים, אוסף העצים הייחודי בקמפוס היפהפה של האוניברסיטה העברית ע"ש אדמונד ספרא בגבעת רם, הכולל את גזע העץ הגדול בישראל - סקויה ענקי בן 2000 שנה. באתר האינטרנט www.jerusalemp3.co.il מוצגות הדרכות קוליות לכ-80 אתרים שונים בעיר, בעברית ובאנגלית, הניתנות להורדה כקובצי MP3 ומעניקות מידע על אתרי תרבות ותיירות בירושלים ואפשרות לטייל עצמאית באתריה השונים של העיר.
האתר מציע מגוון מדיות: סרטי וידאו, טקסטים להדפסה, מפות ותמונות ובחלק מהטיולים גם משחק הפעלה למשפחה.
לפרטים נוספים: 02-6584709.

• עונת הקיץ בעיר דוד ממשיכה עם שלל חוויות ואטרקציות לכל המשפחה. טיולי ריינג'רים בהר הזיתים, גשר החבלים הגדול בארץ החוצה את גיא בן-הינום, אומגה , סיור מוסיקלי, וחוויות ארכיאולוגיות.
תאריכים: בכל שישי ושבת.
לפרטים נוספים: 6033* , www.cityofdavid.org.il.

לונה פארק תל אביב: בלונה פארק, אתר השעשועים הממוקם בתל אביב, מציעים פעילויות לילדים מכל הגילאים. מתקני מכוניות מתנגשות, ברבורים וסוסים, אנקונדה, בית ספר ללימוד נהיגה וסטודיו לצילום ורכבות שדים והרים.
תאריכים: בכל שבת.
שעות הפעילות: 10:00-22:00.

• בסופרלנד ראשון לציון מגוון רחב של מתקני אקסטרים, ביניהם הסייקוסטר, מתקן באנג'י, הקומבה , רכבת הרים עם לופים וברגים והקונגו, נהר גועש עם מפלים ומערת שדים .
תאריכים: בכל שבת.
שעות הפעילות: 10:00-21:00.

• ה- Iskate , אתר החלקה על הקרח במתחם הלונה פארק, נפרש על פני 500 מטר של קרח לבן אמיתי, בטמפרטורה ממוצעת של 8 מעלות צלזיוס. במקום ניתנות הדרכות מקצועיות, ואלו שאינם יודעים להחליק כלל יכולים ללמוד תוך מספר דקות את התורה כולה.
תאריכים: בכל שישי ושבת.
שעות הפעילות: 10:00-21:00.
 
 

אזור הדרום

פקח רשות הטבע והגנים בעת השריפה בעינות צוקים
 פקח רשות הטבע והגנים בעת השריפה בעינות צוקים 
 צילום: דורון ניסים 
 
• "בעקבות השריפה הגדולה" - סיורים ללא תשלום. בואו להתרשם מפגיעת שריפת הענק בשמורה ולערוך עימנו סיור בעקבות אישוש הצומח ובעלי החיים, לאורך מסלול מיוחד ב"שמורה החבוייה" .
מקום: שמורת טבע עיינות צוקים.
תאריכים: בכל שישי ושבת.
שעות הפעילות: 8:00.
לפרטים נוספים: "כוכבית בטבע" – 3639 *.

• נווה מדבר בשמורה הנמוכה בעולם. סיור ב"שמורה החבויה" המסתתרת בין מעיינות וצמחייה עשירה. סיפורם של הנמלה האורגת וברקנית האשל שחיות על שפת האגם הנמוך בעולם ומתאוששות משריפה גדולה שפקדה את המקום. בשמורה מקום מוצל לפיקניק ובריכות לשכשוך במים.
מקום: בשמורת טבע עיינות צוקים.
תאריכים: בכל שישי ושבת.
שעות הפעילות: 10:00 , 12:00, 14:00.
לפרטים נוספים: "כוכבית בטבע" – 3639 *.

• בעקבות גילוי קבר הורדוס בהרודיון. סיור כללי בהר בו נבנה ארמון המלך הורדוס לשעת מצוקה. מדוע נבנה המקום? למה שימש בתקופות מאוחרות יותר? ומה צופן בחובו ההר?
מקום: גן לאומי הרודיון.
תאריכים: בכל שישי ושבת.
שעות הפעילות: 12:00.
לפרטים נוספים: "כוכבית בטבע" – 3639 *.

• עמוק באדמה- תל גודד, לוזית וחורבת מדרס בשפלת יהודה משופעים בסוגים שונים של מערות. נבקר במערות פעמון ענקיות, מערות קבורה מסתוריות, ונזחל במחילות מסתור מימי מרד בר-כוכבא.
תאריכים: שבת, 4 באוקטובר.
לפרטים נוספים: החברה להגנת הטבע- 03-6388688, 057-2003030.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by