בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בריאות המשפחה 
טיפת חלב - המדריך  
 
 הצעד הראשון שלכם    
בריאות המשפחה |
 
רויטל קיבק ארמה

ילדתן? המשימה הבאה - טיפת חלב. מה צפוי לכם שם? מה כדאי לשאול את האחות? אילו בדיקות היא תבצע? ומספר טיפים שכדאי להצטייד על הדרך

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מה קורה מאחורי פרגוד טיפת החלב? מי מודד ושוקל את התינוק שלכם? ומה אתם צפויים לשאול ולהישאל? הכול אודות המפגש הראשון שלכם ושל העולל החדש עם האחות הצמודה שלו, ועוד הרבה על מה שיש לטיפה להציע.
 

קשר ארוך טווח

 
"למפגש הראשון בטיפת חלב יש חשיבות רבה עבור המשפחה", אומרת איריס אלימלך, אחות מוסמכת בסניף טיפת חלב, מרפאת 'מכבי', תל-מונד.

"למעשה, הוא הבסיס ואבני היסוד לתחילת קשר טוב מקדם בריאות. הצוות בטיפת חלב מלווה את המשפחה מהילד הראשון ואילך, כך שלהכרות הראשונה משמעות רבה גם בהמשך הקשר".
 

מי אתם?

קשר ארוך טווח לאורך התפתחות הילד
 קשר ארוך טווח לאורך התפתחות הילד    
אחרי שנפגשתם פנים אל פנים את אחות טיפת החלב הצמודה של התינוק שלכם, זה הזמן להכיר:
תידרשו לספק נתונים כללים אודות מהלך ההריון, הלידה והאשפוז שלכם ושל תינוקכם. האם התעוררו קשיים במהלך הלידה? האם אושפזתם מעבר לרגיל? על כל דבר יוצא דופן יש לספר בפירוט. במהלך הביקור האווירה נינוחה, רגועה, תומכת ומאפשרת ערוץ פתוח עבור ההורים לשאול שאלות, לבטא רגשות, לבטים וקשיים. לכן, זה הזמן גם להעלות פרטים רגישים, שמומלץ לחשוף ולא להסתיר: מהו מצבכן הנפשי והרגשי לאחר הלידה? האם התיאבון תקין וכיצד אתן מנהלות תזונה תקינה? גם הגבר לא נשאר מחוץ לחדר, והאחות תרצה לדעת על ההתמודדות וההתארגנות החדשה של שניכם בבית לאחר הלידה: מהי מידת התמיכה של בן זוגך? ועוד.
 
 

לומדים ורושמים

חדר האחות במוקד טיפת החלב הוא המקום שבו תוכלו תמיד לקבל הדרכה והעברת מידע והנחיות על נושאים חשובים, אבל בפגישה הראשונה לא ייחסך מכם המידע הראשוני החשוב ובו הנחיות בטיחות מפורטות, שלבי ההתפתחות של תינוקכם, חשיבות הגרייה, וגם: אומדן הנקה (הנקה עפ"י דרישה), הסבר המתאר את חשיבות ההפרדה בין אוכל לשינה, מניעת מוות בעריסה ומתן חיסוני ילדות. מעבר להנחיות היומיום בטיפול בתינוק, מושם דגש מיוחד על זיהוי מצבים חריגים, אומדן יציאות ומתן שתן.
 

בודקים ומתפעלים

אחרי כל הפתיח הזה, מגיע החלק שמעניין אתכם באמת: איך הוא ומה חושבת עליו האחות?
בדיקה כללית ראשונה של התינוק מתבצעת על משטח ההחתלה. היא כוללת סריקה של כל חלקי הגוף, צבע ומצב עור, טבור, סימטריה וטונוס שרירים. תקבלו הדרכה בשטח להרמה נכונה של התינוק מהמשטח, תקבלו מענה מקיף על שאלות הקשורות בהחתלה ועוד. התינוק שלכן יישקל לראשונה על משקל תינוקות, ויימדד היקף ראשו. תקבלו הסבר מפורט על עקומות גדילה וגם תדפיס מזכרת הביתה.

בנוסף להדרכה תקבלו ערכת הסבר לקריאה בבית ובה עלונים חשובים, ביניהם גם הנחיות למתן עזרה ראשונה לתינוק, אך שימו לב, אין בזה להחליף קורס החייאה מקצועי, שמומלץ להירשם.
 

משתנה ההתמודדות

רמות הידע וההתמודדות משתנות בין המשפחות. תפקיד האחות לזהות את צרכי המשפחה ולפעול בהתאם לשיקול דעתה: "תגובה לבכי, למשל, משתנה מאד מהורה להורה והתפקיד שלנו הוא להרגיע ולהנחות בהתאם", אומרת איריס. חשבתם שזה קשה רק לאחר הילדה הראשונה? "קשיים ניתן לזהות גם אצל הורים ותיקים. אנחנו מזהות את צרכי המשפחה ובהתאם מתכננות את ההתערבות. יתכן ואם מנוסה בלידה חוזרת תגיב בסטרס גבוה יותר לבכי מאם טרייה, שדווקא תצליח להבין את התינוק שלה כבר מההתחלה".

"לכל משפחה צרכים משלה וכיום החשיפה למידע דרך התקשורת ומידת ההתעניינות רבה כבר במהלך ההריון, כך שמשפחות מגיעות מוכנות ועם ידע קודם. כמובן שנפגוש משפחות שלהן ניסיון קודם וההורות אינה חדשה עבורם, אך לא פעם נפגוש אמהות טריות עם היכולת להבין את תינוקן ולהתמודד עם מצבים, כאילו צברו כבר ניסיון קודם".
 

מה הורים שואלים בדרך כלל?

"דבר ראשון הם רוצים לדעת, האם העלייה במשקל של התינוק מספקת. לאם מניקה אין יכולת למדוד כמויות והיא רוצה לדעת, האם יש לה מספיק חלב. מתעוררות שאלות בנושא ההתפתחות: הורים רוצים לדעת למה עליהם לצפות ומתי. חשוב להם לדעת כיצד להתמודד עם כאבי בטן, גזים ופליטות, האם הטבור נראה בסדר, מדוע העור מתקלף ויבש ומה יש לעשות? מה אומרות הנקודות המופיעות על פני העור והאם ללכת לבדיקת רופא? האם איזור הברית נראה תקין? הם לרוב מעוניינים להקשיב ולשמוע על כל נושא שיתמוך בטיפול נכון וטוב יותר עבור תינוקם. תפקידנו לתמוך ולעודד לאורך כל הדרך".
 

על מה מקפידים בימים הראשונים?

"בימים הראשונים של התינוק יש לשים לב לצבע עורו, ליציאות ומתן השתן ולעלייה במשקל. חשוב לראות שהתינוק רגוע וישן בין הארוחות - תינוק שאינו מרוצה יראה סימני אי שקט וירבה לבכות.
במיוחד בימים הראשונים עלינו להיות קשובים וערניים להתנהגותו ולתגובותיו, למסרים שהוא מעביר לנו, ולהתייעץ עם אחיות טיפת חלב או עם הרופא המטפל אם אתם לא בטוחים.
 

טיפים לראשית הדרך

הילד פעמים רבות הוא השתקפות שלכם
 הילד פעמים רבות הוא השתקפות שלכם    
תנו מענה לכל בכי - הבטיחו לתינוק שלכם ביטחון, שהעולם מקום בטוח ושיש על מי לסמוך.

הקפידו על מגע מתמיד - הצורך ההדדי במגע ונתינה של ההורים והתינוק, לקבל וגם לתת. הסבירו לתינוק לפני כל פעולה מה אתם עומדים לבצע. באופן זה הוא ייחשף לשפה ולתקשורת וגם לא יופתע וידע למה לצפות.

למדו - אתם המורים של הילדים שלכם. ילד שמכבדים אותו, ילמד לכבד - קודם כל את עצמו, וגם את האחר. התינוק שלכם קולט וסקרן וכבר מהיום הראשון, הוא מחקה את מה שהוא רואה, כך שאל תופתעו אם תיראו בו את ההשתקפות של עצמכם. על כן, הקפידו לתת מסרים חיוביים ונכונים.

הקריאו ספר, אך אל תציפו בפרטים – כבר בימיו הראשונים יכול התינוק להיחשף למלל של סיפור. הדבר תורם להתפתחותו הקוגנטיבית ולקשר עם הוריו ובני משפחתו, המקריאים לו את הסיפור. אבל: הקפידו שלא להציפו במידע. ספרים ובהם מלל קצר ותמונות גדולות יתאימו. הקריאו את אותו הסיפור שוב ושוב וללא תחלופה רבה בין הספרים. סיפור ידוע מראש ינסוך בהם תחושת ביטחון ושליטה.

הקנו הרגלים כבר בהתחלה - תינוקות זקוקים למסגרת ולתשומת הלב שלכם. הקפידו על הרגלי שינה ("התינוק ישמח לישון במיטה שלו אם כך תלמדו אותו"), הרגלי אכילה, הרגלי התנהגות, הרגלי בטיחות, הרגלי שמירה על היגיינת הגוף – כל אלו בהתאם לגיל התינוק, עפ"י גילו ורמת הבנתו.
 

מה בשירותי טיפת חלב?

הדרכה בהתאם לגיל בנושאים רלוונטיים, כולל הקניית הרגלים
מעקב גדילה שיגרתי, התפתחות (חיזוק חגורת כתפיים והדרכה לגרייה)
הדרכה בהנקה ותזונה לפי קבוצות גיל
מתן חיסוני ילדות
בטיחות והיגיינה
ביקורת התפתחות של רופא טיפת חלב
קורס החייאה של מד"א
דיאטנית ופיזיותרפיסטית התפתחותית במקרה הצורך
עובדת סוציאלית סניפית

המדריך להנקה נכונה
לחסן או לא לחסן
איך מחזקים את מערכת החיסון של הילד?
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by