בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
הורים וילדים  
קנאה בין אבות  
 
 הילד שלי כיסח את שלך על המגרש    צילום: אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages    
הורים וילדים  |
 
רביד פלג

קנאה בין אמהות היא עניין מוכר יחסית, אך מה באשר לאבות? האם הם מקנאים האחד בשני בכל הקשור להצלחת הילדים? האם הם עשויים לקנא גם בילדיהם?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
נשים, אמהות או לא, נוטות לקנא בנשים אחרות. אמא אחת מקנאה באחרת על היותה אם לילדים מחונכים ומוצלחים או על יכולתה לנהל משק בית לתפארה במקביל לקריירה תובענית. ומה לגבי האבות? האם גם הם בין המקנאים? אם כן מה ומיהם מושאי קנאתם? הייתכן ואבות יקנאו בבניהם? ומה דינם של אבות לבנות? על כך ועוד בראיון עם שמוליק סגל קינר, פסיכותרפיסט, ת.ל.מ תל אביב, המרכז לטיפול פסיכולוגי, יעוץ ואבחון.
 

היכולת להרגיש

אבא גאה בך, בן
 אבא גאה בך, בן  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
"קנאה היא רגש בסיסי המתעורר בין בני אדם, יש הטוענים כי גם בקרב מינים שונים של בעלי החיים ישנה היכולת לחוות קנאה", מבהיר סגל קינר. "לכן, טבעי שגם בקרב גברים, שהם אבות, תעלה תחושת הקנאה. מבחינה מגדרית, ניתן לומר, כי לעומת נשים, הרבה מן הערך העצמי של הגברים מושתת על פעילויות חיצוניות ועל סממנים חיצוניים, על ערכים הניתנים לכימות, מדידה והשוואה. על כך ניתן למנות את הסטטוס הכלכלי, הרכב בו נוהגים, הבית בו גרים, גובה השכר והמשרה בה מחזיקים. גברים, שהם גם אבות, 'מכניסים' את ילדיהם לפרמטרים הניתנים לכימות והשוואה כדוגמת, עד כמה הילד שלי מחונך, עד כמה הבנים שלי חזקים וגבריים, וכדומה. במובן הזה, אין ספק כי קיימת קנאה בין אבות, שמרגישים כי ילדיהם אינם עומדים בקריטריונים שהם עצמם מחזיקים, לבין אבות שילדיהם כן עומדים בהם".
 

מי מקנא?

 
"באופן טבעי, הפוטנציאל שהקנאה תתעורר טמון במידת הביטחון שחש האדם, הן באופן כללי והן תלוי סיטואציה. אב הבטוח פחות בעצמו וחרד יותר, הוא בעל פוטנציאל גבוה יותר לחוות קנאה. כך שאב, שערכו העצמי נמוך, יהיה בסיכון גבוה יותר לחוות אירועים רבים יותר של קנאה. בנוסף על כך, ישנם אספקטים תרבותיים חברתיים שנכנסים למשוואה, עליהם נמנים הציפיות המגדריות, הנורמות החברתיות הקשורות להתנהגות ועוד. לדוגמה, למרות האג'נדה הטוענת לשוויון בין המינים והרצון לפתור סכסוכים בצורה פחות כוחנית ואלימה, אבות רבים, כחלק מהחברה, עדין מתקשים לקבל אלמנטים רכים, כשאלו מופיעים אצל הילדים שלהם. באופן ספציפי, אבות רבים מתקשים לקבל רצון של הבן שלהם להתאפר באיפור של אימא, ללבוש חולצות בצבעים ורודים, ללכת לגננת לספר כי הרביצו לו במקום 'להחזיר' לילד מכה. באופן פחות קיצוני, ניתן למצוא אבות רבים, שלמרות שבניהם כלל לא אוהבים ורוצים לשחק בכדור, תמיד יבואו לגן המשחקים כשכדור כדורגל בידם. לדוגמה, אותם אבות, המוטרדים מהרכות והיעדר הגבריות שבניהם משדרים, עלולים לקנא בילדים ואבות שנוטים להיות גבריים מאד".
 
 

קנאה קדומה

"הילד שלנו מהווה כעין השתקפות שלנו עצמינו. הורה מחזיק בדימוי אידיאלי, שהיה רוצה לראות את עצמו, הן בילדותו והן בבגרותו. את המימוש של האידיאל הילדי, הורים מנסים פעמים רבות להגשים על ידי ילדיהם. לעיתים התהליך הזה הוא מודע ולעיתים איננו מודע. הטענה שלי היא כי אידיאל שלא הצלחתי לממש בילדותי, הופך להיות כעין משימה התפתחותית שלא הושלמה, שבעטייה הופכת למשימה שהילד שלי יממש עבורי. במובן הזה, צריך לשים לב, כי פעמים רבות מדובר בצורך של ההורה בלבד, ולא בזה של הילד. ככל שהפער בין מי שהייתי רוצה שהילד שלי יהיה, שהם הדברים שחסרו לי כילד ותואמים את האידיאל שלי, לבין הילד שיש לי באמת, יהיה גדול יותר, כך אני יותר אקנא".
 
אבות לבנות יקנאו פחות מאבות לבנים
 אבות לבנות יקנאו פחות מאבות לבנים  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
ישנם ביטויים ומופעים שונים לקנאה. היא יכולה להיות מוחצנת ומופנית כלפי חוץ, אם כלפי האבות והילדים שמעוררים אותה, או כלפי פנים – כלפי הילד הפרטי של האב המקנא. "לרוב, הביטויים החיצוניים של הקנאה יבואו לידי ביטוי דווקא כשיש גאווה. כלומר, אדם שנוטה לחוש קנאה, ובכל זאת בעל מספר מוקדים שמעוררים גאווה בבנו, יספר וישתף אב אחר בנקודות החוזק. פחות מקובל למצוא אב, שמדבר עם אב אחר על הקנאה שלו בילדים או אבות אחרים. בבחינת הביטויים האחרים של הקנאה, מוזר לחשוב כי הורה יקנא בילד שלו, אך עניין זה בהחלט קיים. לעיתים, אבות, שבילדותם לא התאפשר להם לממש את האהבה שלהם לספורט, יתמלאו גאווה נוכח האפשרות של הילדים שלהם לעשות כן. הם יחושו גאווה ומילוי צורך קדום שהיה שייך להם, בתנאי כמובן שהילד אכן אוהב ועוסק בספורט. באופן אחר, אבות אחרים עלולים לחוש כעס, כלפי הילדים שלהם, שמממשים את הצרכים שלהם כשהם לא היו מסוגלים לכך. אחד יתמלא ואחר יכעס, כלפי אותה סיטואציה. פעמים רבות זה שוב תלוי במידת הסיפוק של האב מחייו, ממידת בטחונו וערכו העצמי. מצב שבו הכעס מופנה כלפי הילד, יכול לבוא לידי ביטוי במצבים 'ברורים' ורווחים יותר, לדוגמה, כשהאב חושב שבנו 'חנון' מדי, לעומת אחרים ולעומת האידיאל של עצמו, מתנהג באופן לא מספיק גברי, לא יוצלח בספורט וכדומה".
 

אבות לבנות

סגל קינר טוען כי אבות לבנות מקנאים פחות מאבות לבנים. "קנאה של אב לבנות יכולה להתקיים סביב העובדה שהוא רוצה בנים ולכן יקנא באבות שיש להם גם בנים. יש משהו יותר הרמוני בין אב לבת, לא קיימת השתקפות שהופכת את המצב למורכב, אין את הקונפליקטים האישיים עם דמויות גבריות ועם גבריות בכלל, אין איום על הגבריות של האב. בדומה, אבות מקנאים פחות מאמהות, שכן הזהות ההורית של האבות היא פחות מרכזית משל האמהות. מרכיבי הביטחון והערך העצמי של הגברים בנויה ממרכיבים בולטים אחרים ונוספים על עובדת היותם אבות, לכן במובן הזה, בחייהם פחות קנאה הנובעת מהיותם הורים".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by