בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
הורים וילדים  
ברבי נגד בראץ  
 
 מלחמת העולמות     צילום: יח``צ    
הורים וילדים  |
 
לימור גריף

בעידן בו שפע הבובות מאיים על מדפינו, כיסינו וילדינו הקטנים, יצאנו לבדוק מי היא הבובה השלטת: במבחן הזמן נותרו איתנות הברבי הקלאסית הנצחית מול הבראץ הקולית הלוהטת, מי תנצח בקרב הענקיות?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בובה היא כלי משחק נשי למדי, מיועד בעיקר עבור בנות, אך גם בנים השתתפו בתחקיר הקטן שערכנו והפגינו לא מעט ידע בכל הנוגע למלחמת השלטון היפה והצבעונית.
 

איזור הדמדומים

לא לבנות בלבד
 לא לבנות בלבד  
 צילום: יח"צ  
 
דליה אלוני, פסיכולוגית חינוכית, מומחית באבחון ילדים ונוער מסבירה, כי למשחקים בבובות, הן עבור בנות (ברבי ובראץ) והן עבור בנים (סופרמן וספיידרמן) קיימת חשיבות רבה ותרומה משמעותית להתפתחות התקינה של הנפש, להנאה וללמידה משמעותית. "הרעיון של משחק, על פי ויניקוט, הוא שהמשחק מהווה מרחב ביניים שמתייחס בו זמנית למציאות פנימית (פנטזיה) ולמציאות חיצונית, ולמעשה יוצר עולם בפני עצמו. מדובר ב"איזור דמדומים", בו הכל ב"כאילו", אולם נעשה מתוך הסכמה הדדית בין השחקנים. המשחק מאפשר לילדים לשלב דמיון ויצירתיות, לפתח כושר תפיסה והבנה של סיבתיות, להבין מצבים מחיי היום יום ומצבים אישיים ובין-אישיים, לשפר את יכולת השפיטה החברתית ומציאת פתרונות". כמו כן, במשחק עם בובות, ילדים זוכים להתנסות שהיא סימבולית למצבים הלקוחים מהדמיון או ממציאות חייהם, בעיקר אם מדובר בבנות שרוצות להיראות ו"להיות" כמו ברבי או בראץ. הם יוצרים הזדהות עם הדמות, מייחסים תכונות אישיות לבובות והמשחק מניע אותם ליצור מציאות שהיא אמיתית ולא אמיתית, בו זמנית.
 

מגלגלות כסף

 
נכון שברבי הייתה כאן מאז ומתמיד, היא הגיעה לישראל בשנת 1965, כך שגם רוב דור האימהות של היום חש סנטימנטים עמוקים אל הבובה התמירה, הבלונדינית והרזה להפליא. בשוק הישראלי נמכרות בממוצע בשנה כ-100,000 בובות ברבי. היום בובת הברבי מאופיינת בשמרנות יחסית לבובות האחרות דרך לבושה הקפדני ואיפורה העדין, לעומת הבראץ שנולדה עם תשוקה אדירה לאופנה, צבעוניות וכן כן, גם רגש, ופרצה אל עולמנו רק בשנת 2001 ושיקפה מיד את רוח שנות המילניום. יותר מ - 150 מליון בובות בראץ נמכרו מאז שנת 2001, ביותר מ - 70 ארצות ברחבי העולם.
 
 

בובה להיט

נראה שכל הברביות נראות אותו הדבר, מאופרות בנועם, גבוהות ובעלות הלכי נימוסים שאיננו מכירים בארץ, ודווקא בין מגוון הבראציות השונות אחת מהשנייה, לא הצלחתי למצוא להיט, על אף שכל אחת מיוחדת בפני עצמה, לא מזכירה את השנייה, משדרת רוח אחרת, במגוון רב תרבותי שאולי היה חסר לנו מעט בשוק האפור. הברבי נתפסת כבובה "בריטית" למדי, נימוסית, מטופחת, ומאוד, אבל מאוד שמרנית, ואילו הבראץ הגיעה ופרצה עולמות, הוסיפה לילדות הקטנות חשק, צבע וחושניות. אנו כהורים, צריכים לחשוב: האם זה מה שהילדות הקטנות צריכות? הלא הסקסיות פורצת ועוטה עצמה עלינו ממסכי הטלוויזיה, הפרסומות ופריטי הלבוש המיוחדים, וההורמונים מאיימים להתפרץ כבר בגילאים הצעירים. כששאלתי את נציגי בראץ בארץ לגבי מיניותה התוססת של הבובה, הם טענו בכל תוקף כי בראץ אינה בובה מינית כלל, " מדובר בצעצוע לילדים. משחק דמיון", שנתווכח?
 

המדרדרת המוסרית מול האליטיסטית

הורים רבים ביקרו את בובות הבראץ על כך שהן מקדמות חומרנות ותרבות צריכה. בתשדירים שפורסמו בארצות הברית נראו ילדות בנות 11 הלובשות בגדים חושפניים ועוטות איפור מוגזם. נטען כי הבראץ אחראית, לפחות באופן חלקי, להידרדרות המוסרית, החומרנות והשטחיות של הנוער. סיסמאות כ"זכרי, היי יפה" המצויות באתר האינטרנט של הבראץ זכו לביקורת. עוד טענו המבקרים כי ההבדלים בין הבובות השונות אינן ב"אישיות" השטחית המיוחסת להן כי אם בצבע השיער ובבגדים. מצד שני, בשל העובדה כי לבראץ אורך רגלים טבעי, ירכיים גדולות וגודל חזה צנוע, יש הורים השמחים לראות את בנותיהם משחקות בבובות המקדמות דימוי גוף טבעי וריאלי. אחרים משבחים את הבראץ על שבירת התפקיד הסטריאוטיפי של האישה, אותו מקדמות בובות אחרות. כמו כן, רבים שיבחו את המגוון האתני שמציעות בובות הבראץ, כאשר לכל בובה אינדיבידואלית צבע עור משלה. אחרים פשוט שמחים לראות ילדה משחקת בבובות, בזמנים בהם המדיה הדיגיטלית על כל צורותיה הסיטה הצידה את המשחקים המסורתיים. כתגובה ייצרה חברת בראץ את "בראץ קידז", קטנות ונמוכות יותר, בעלות מראה ילדותי יותר ומלתחה שמרנית יותר. בניגוד לחצאיות החושפניות של בובות הבראץ, האמורות להיות בגילאי 16 עד 19, בראץ קידז לבושות בחצאיות ארוכות ובג'ינס. הבובות פונות לגיל של רוב צרכניות הבראץ - שמונה או תשע שנים.
 

אוסף אישי

מבחן המציאות קבע שבנות שבאמתחתן שפע של בובות יעדיפו לקבל בראץ חדשה ויהי מה. את הברביות הן שומרות לזמנים "עדינים" יותר, למשחקים אישיים, לרגעים שבינן לבין עצמן, וגם כי הן לגמרי ישנות, הדודה נידבה את אוסף הברביות הפרטי שלה, או שנותרו כמה ברביות ישנות של אמא. כשהחברות מגיעות לשחק, הן ירוצו להוציא את אוסף הבראציות. למה? כי קוליות היא שם המשחק. בובות הבראץ מאופיינות בראש גדול יחסית לגוף, עם עיניים גדולות ושפתיים גדולות, גוף קטן, ונעליים שניתן להסיר ולהלביש.

מי שלא הייתה מוכנה לוותר על הברבי הנצחית, הלכה על השילובים החדשים כמו המריפוסה, שניסתה בדרכה הצבעונית להיות מעט יותר מסתורית. הברבי "מריפוסה" נסיכותית להפליא, פיית פרפרים מדהימה בהחלט, המגיעה במארז הכולל שמלת פיות ורודה, זר פרחוני לראשה וכנפיים ענקיות ש"נסגרות ונפתחות" על פי הוראות היצרן. הן אכן מרהיבות ביופיין, שופעות ורוד, שלי כאמא לבת כבר בא להקיא ממנו, ובכל זאת אינן "נסגרות ונפתחות" הן עומדות יפות במקומן, אך מה לעזאזל עושים עם כל היופי הזה? האם ילדה יכולה לשחק עם ברבי מרהיבה שכנפיה מהוות מכשול? אנחנו העדפנו להסיר את כנפי האושר ולשחק עם הבובה היפה בלי הכנפיים. היא מאופרת בצבעוניות רבה יותר ולבושה בשמלה מסקרנת. מה כן מעניין? החידוש שמציעה מריפוסה הוא שונה מכל ברבי גאדג'ט אחר: פרפר המטפס על היד או קעקועים המתגלים כאשר מרטיבים אותם במים.
 

הכי פופולרית

מבין הברביות, הבובה הפופולרית ביותר היא ברבי שיק והיא גם הזולה ביותר ונמכרת רק ב-39.90 ₪. הברבי הנמכרת ביותר בכל הזמנים היא "ברבי שיער" המצוידת בשיער מהראש ועד כפות הרגלים ומחירה 179 ש"ח, אותה אני מניחה שקל בהחלט לסרק. הברבי היקרה ביותר היא ברבי כלה ומחירה 250 ₪. מבין הבראציות, הנמכרת ביותר בארץ היא בראץ ספורט ובראץ התשוקה לאופנה. בובות בראץ בסיסיות נמכרות במחירים 120-230 שקלים. היקרות : בראץ ביג בייביז על גלגליות במחירים 320-350 שקלים. ישנן גם בובות מיקרו בראץ במחירים של החל מ-50 שקלים.
 

ברבי לשלטון

ברבי וטרינרית
 ברבי וטרינרית  
 צילום: יח"צ  
 
ציון לשבח לברבי שהייתה כאן מאז ומתמיד ועברה איתנו כמעט את הכל, שיקפה אותנטיות ולויאליות הוגנת: לאורך השנים היא שמרה על מעמדה והתעדכנה לפי הטרנדים המשתנים בתחומי החיים כגון: קריירה, משפחה, חברות, אופנה ועוד, עובדה שמחזקת את הפופולריות שלה בקרב כל דור מחדש. היא צברה כ – 80 סוגים של קריירה החל מכוכבת רוק, דרך חוקרת מאובנים ועד מועמדת לנשיאות. הקריירה הראשונה שלה הייתה, איך לא, דוגמנית אופנה. בובת "ברבי הולכת לקולג'" הוצגה לראשונה ב – 1964, "ברבי צבא" הוצגה ב – 1992 כסמלת שהוצבה במלחמת המפרץ, "ברבי המתעמלת האולימפית" הוצגה לראשונה ב – 1975 והושקה מחדש כשחיינית אולימפית בשנת 2000, ב – 1980 הושקה "ברבי ועידת פסגה" שבאה לציין את סוף המלחמה הקרה בין רוסיה לארה"ב. האג'נדה של "ברבי מועמדת לנשיאות" שהוצגה ב – 1992 ורצה שוב לנשיאות בשנת 2000 תמכה בשוויון זכויות לנשים, חינוך למצוינות וזכויות לחיות. הסדרה של "ברבי צבא" שכוללת בובות בחילות שונים: חיל אוויר, מרינס, חיל הים וכו', אף עברה אישורים של הפנטגון על מנת להבטיח שמדי הברבי יהיו זהים לחלוטין למדי המציאות.
 

משפחה שכזו:

בראץ ספורט, הפופולרית ביותר
 בראץ ספורט, הפופולרית ביותר  
 צילום: יח"צ  
 
לברבי יש 5 אחיות: סקיפר שנולדה ב – 1964, אחותה התאומה תותי שנולדה ב – 1966, סטייסי נולדה ב – 1992, קלי נולדה ב – 1955 וכריסי שנולדה ב- 1999.חבר של ברבי, קן הושק שנתיים אחריה ב – 1961 ובשנת 2001 הם חגגו את יום השנה - ה – 40 במספר.

הבראץ לעומתה אינה משפחתית, הסדרות שלה שונות אחת מהשנייה, ליין בראץ כולל: בובות בראץ הבסיסיות, בראץ קידז, בראץ בייביז, בובות קטנות הנקראות איצי ביצי ובובות תינוקות קטנטנות הנקראות ליל בראץ. נציגי בראץ טוענים שישנו קשר ישראלי חזק לבראץ. אייזיק לריאן, נשיא בראץ העולמית, הוא יהודי ובעל משפחה בישראל. חלק משמות הבובות נקראות על שם קרובים ומכרים - יסמין על שם בתו. ישנה בראץ בשם דנה ובובת בראץ-בן בשם קובי. הבראץ נראית כמייצגת אישה חופשית, שאינה נתונה לתכתיבי הפנטזיה הגברית הנוקשה. היא מיוצגת כאישה מטופחת ועצמאית. קל להזדהות עימה דרך מגוון רחב של סוגיה, דרך מבחר צבעי שיער: ברונטית, ג'ינג'ית ובלונדינית. ויש לה בעיקר אביזרים קטנים, אקססוריז, שהילדות הישראליות אוהבות, אך בל נשכח – גם לברביות יש אביזרים כמעט בלי סוף.
 

הקרב האחרון

לצד הברבי השדופה, התמירה, ובעיקר הבלונדינית, שללא ספק גורמת לנו לוויברציות סנטימנטליות, עומדת כיום על מדפי המשחקים גם הבראץ התמירה לא פחות, הברונטית, זו שיודעת לעמוד על שלה, הנשענת על המיתוס הנצחי בנוגע לבלונדיניות וכנראה גם לאט לאט פוסלת אותו מן העולם. הבנות הקטנות מחליטות ולא אנחנו, וגם המציאות הוכיחה שעל כל ברבי שנמכרת, נמכרות בין 10-25 בראציות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by