בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
תינוק בא הביתה  
על כלבים ותינוקות  
 
 ידיד נאמן     צילום: rekkid/flickr.com    
תינוק בא הביתה  |
 
רביד פלג

מה קורה כשהזוג המאושר + כלב מביא הביתה עולל חדש? כיצד משתנה המערך המשפחתי בעיני הכלב? כיצד יש לנהוג איתו והאם יש לעשות לו הכנה מוקדמת לפני שהזאטוט הקטן משנה את מעמדו בבית?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
זוג פלוס כלב משנים מצב משפחתי, כשצלע נוספת מצטרפת למשוואה. תשעת ירחי הלידה מאפשרים התארגנות מחודשת והסתגלות לקראת המצב החדש, לפחות לזוג ההורים שבדרך. ומה לגבי כלבלב המחמד? האם גם הוא זקוק להכנה מוקדמת טרם הצטרפותו של התינוק? וכשזה מגיע הביתה, כיצד נכון לנהוג? מהן הסכנות הטמונות במצב והאם הן בכלל קיימות? הכל אודות כלב המשנה מעמדו, עם ד"ר דורון נרי, וטרינר, מרכז וטרינרי רמת השרון.
 

לא לגַלוּת

חברות ארוכת שנים
 חברות ארוכת שנים  
 צילום: raul_a/flickr.com 
 
"אין שום סיבה להוציא את הכלב מהבית", אומר ד"ר נרי. "לא בתקופת ההריון ובטח שלא לאחריו. פעולה שכזו עלולה לגרום לקשיים מאוחרים יותר, שכן הכלב חש מוענש, שלא לצורך. כשם שההורים מתכוננים לבוא התינוק, כך גם הכלב זקוק להכנה. פעמים רבות, עוד בהריון, חש הכלב בשינויים. ניתן לראות זאת כשהוא מנסה להתכרבל, לרחרח ולהתקרב לבטן הגדלה. יש לאפשר לכלב לעשות כן. באם הולדת התינוק תגרור שינויים הקשורים בקשר ישיר לכלב, לדוגמה, אם עד הולדת התינוק הכלב ישן בחדר/במיטת ההורים ולאחר הלידה הוא מוצא מן החדר, יש להתחיל בַשינוי זמן ניכר לפני הלידה, כדי שלא יתקשר באופן ישיר לתינוק שמגיע. בנוסף, לקראת הלידה רצוי לאמץ בובה, אליה יתנהגו ההורים כאל 'תינוק', יחבקו, יישאו עימם ברחבי הבית, 'יאכילו', כשבכל פעם, שהכלב מתקרב ומרחרח, יינתן לו חיזוק חיובי – מילה טובה, פרס או מזון. כך ייווצר קישור פשוט בין התינוק לדבר מה נעים וטוב עבור הכלב. בנוסף, רצוי להכיר לכלב את החדר שמחכה לתינוק, כשבאופן מיוחד רצוי לתת לו להריח מצעים, רהיטים, אם כבר יש כאלה בחלל. במידה והם אינם בנמצא, נכון יהיה, לאחר הלידה, להביא אל הבית חיתול חד פעמי או כל בגד שהתינוק לבש, לפני בואו הביתה, כדי שהכלב ירחרח אותו. כל אלו גורמים לקרבה והכנה מוקדמים".
 

וגר תינוק עם כלב

 
הורים רבים חוששים מתגובת הכלב בעת ישובו לביתם כשבידיהם התינוק החדש. מפחידות מכל הן תגובות תוקפניות, תגובות של קנאה וכדומה. "יש חשיבות לתגובות הכלב לתינוקות אחרים שבסביבתו, עוד בטרם הלידה. אם נצפית התנהגות לא הולמת, חשוב יהיה לבצע חשיפה הדרגתית לגירוי הבעייתי – שהוא למעשה התינוק. כל זאת על מנת להכחיד את ההתנהגות הבלתי רצויה שהוא מפגין כלפי תינוקות או ילדים. הפגישות עם תינוקות וילדים צריכות להיות בתהליך, כשכל הזמן ניתן לכלב משוב חיובי הכולל תשבוחות וצ'ופרים. לימים, כשיגיע התינוק האמיתי, התגובות הללו אמורות שלא להתרחש. ככלל, לרוב הכעס, האכזבה או העלבון של הכלב יופנה לבעליו – להורים, ופחות כלפי התינוק. התינוק פחות צריך להוכיח עצמו, יש לו את הריח של הבעלים, הוא עתיד להתחבב על הכלב מראשית, כשיש חשיבות ליחס שההורים מעניקים לו. לכן חשוב מאוד, עם החזרה הביתה מבית החולים, דווקא להעניק יותר תשומת לב לכלב, יותר זמן ואהבה, כמתאפשר. במידה ומופיעה התנהגות שלא מקובלת על הבעלים, מצד הכלב כלפי התינוק, יש לאמר "פויה" ו"אסור", זה נכון גם אם מדובר בכלב קופצני מטבעו שרוצים להרגיעו בסביבת התינוק".
 
 

קשר נקי

ישנם הורים החוששים כי נוכחותו של הכלב וקרבתו לתינוק מסכנות את בריאותו. "אקדים ואומר כי יש להקפיד על בריאותם השוטפת של חיות המחמד שברשותכם, לחסן במועד, לטפל כשיש צורך וכדומה. בנוסף, רצוי טרם בואו של התינוק, לערוך ריסוס נגד פרעושים, שכן לאחר שהתינוק בבית כבר אין אפשרות לבצע זאת. הפרעושים לא מסכנים את התינוק, אך עלולים לעקוץ וזה לא נעים. מעבר לכך, כלב אינו מעביר מחלות לבני אדם. אבל, בשל העובדה שבתקופת חייו הראשונה של התינוק, נבנית מערכת החיסון שלו, רצוי שלא לאפשר לכלב ללקק ולרחוץ אותו בלשונו. יחד עם זאת, לא רצוי להילחץ ולשמור על סטריליות יתר. ידוע כי מערכת החיסון נבנית תוך מפגש עם חומרים המעודדים תגובה חיסונית ולכן כן חשובה חשיפה מתאימה לבעל חיים. שערות הכלב אינן מסכנות את התינוק, אם כי מגען לעיתים לא נעים, לכן אפשר להימנע, לפחות בשלבים הראשונים, מלאפשר לכלב לרבוץ על המזרון או המשטח עליו נהוג להניח את התינוק".
 

הפרדת כוחות

"קשה לצפות באופן ברור את התנהגותו של כלב זה או אחר כלפי התינוק. רובם מגיבים באופן חיובי מאוד ותוך תקופת הסתגלות של מספר שבועות, משייכים את התינוק ל'להקה' ואף מראים התנהגות מגוננת כלפיו. חשוב לזכור, לא להשאיר את התינוק בקרבת הכלב ללא השגחה. שינוי מצב הרוח הוא אפשרות סבירה עבור כל כלב, ואין לנו אפשרות לצפות אותה. אם ישנו צורך ממשי, יש להפריד בין השניים, מבלי לקשר את הסיבה לתינוק, כלומר לא ליצור קישור בין 'הועברתי לחדר נפרד בגלל התינוק = התינוק רע עבורי', אלא לנסות לקשר לצ'ופר וחיזוק חיובי עבור הכלב. לעשות את ההפרדה במרומז ולא בהפגנתיות. בנוסף, כדאי שלא להניק בנוכחותו, לא בשל סכנה, כי אם בשל אי נוחות לאם המניקה, שכן לרוב הכלב מגיב בקנאה, נדחף ורוצה תשומת לב בעצמו".
 

טיפים להצלחה:

שומר הסף
 שומר הסף  
 צילום: listen missy/flickr.com 
 
• הכנה מוקדמת של הכלב לבואו של התינוק (בובה ; כלי מיטה, בגדים)
• תשומת לב ייחודית לכלב לאורך תקופה ארוכה הסמוכה למועד הלידה והשינוי.
• חיזוקים חיוביים, צ'ופרים והימנעות מכל קישור שלילי בין התינוק לכלב.
• הפרדה ברורה בין איזור ההאכלה של הכלב לתינוק - פעוט זוחל. זו טריטוריה ששייכת לכלב, אסור שירגיש כי התינוק הוא מתחרה למזון שלו.
• להרחיק מהתינוק מוצרי לעיסה של הכלב, העלולים להיבלע על ידו. ככלל – עדיף להעדיף צעצועים גדולים יותר עבור הכלב.
• על מנת למנוע תגובות בלתי נעימות מצד הכלב כלפי הפעוט, יש להסביר לפעוט שלא מכאיבים לכלב, לא מושכים באבריו וכדומה.

ילדים זו שמחה, וכשיש להם אחים על ארבע, השמחה גדולה כפליים. יש להם נשמה גדולה ואמיתית, שלא לדבר על רגשות כמעט אימהיים כלפי העולל הרך. בדומה לעצמכם, תנו להם את הזמן להתרגל, המשיכו לאהוב אותם וביחד תוכלו להגשים את החלום: בית, ילדים וכלב.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by