בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
הורים וילדים  
אמבטיה משותפת. כן או לא? 
 
הורים וילדים  |
 
לימור גריף

מקלחת משותפת עם הילדים היא נושא שנוי במחלוקת, שמעורר לא מעט תגובות קיצוניות לכאן ולכאן. מאיזה גיל "כדאי" להתקלח עם הילד, מתי מומלץ להפסיק את ההנאה הצרופה? ובכלל עם מי נעים יותר, אבא או אמא?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
למשפחות שונות יש מנהגים שונים ותפיסות עולם שונות, מזכירה לנו רות כהן, פסיכותרפיסטית ומטפלת בילדים. היא מחדדת כי ישנן משפחות שאצלן נושא העירום המשותף מקובל ונעים לכולם, בעוד ישנן משפחות, עבורן הנושא ירגיש מאוד לא מתאים. "עירום הוא נושא שמעלה רגשות שונים ועמוקים, וחשוב לזכור שלא מדובר בנכון או לא נכון מוחלט. כשמדובר בפעוטות או בתינוקות צעירים, אני מאמינה כי הדגש צריך להיות על כך שהסיטואציה תהיה נוחה למי שמעורב בחוויה. כלומר, אם העירום מביך או מפריע לאחד ההורים, המסר יעבור לילד גם ללא מילים, מסר שעשוי לקשר אותו עם עירום בכלל ועם עצמו בפרט, מה שבהחלט לא רצוי". כיצד נפעיל שיקול דעת? כהן ממליצה להורה לשאול את עצמו האם יהיה מוכן להגיב בטבעיות ובניחוחות גם במצבים שבהם הילד יסתקרן למראה איבר מינו. במידה וההורה חש בנוח, לא נראית כל בעיה. אך לא בנוחות עסקינן.
 

על גבול הרטוב

חשבו על הדברים מחדש בהגיעם לגיל ארבע
 חשבו על הדברים מחדש בהגיעם לגיל ארבע  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
ענת זפרני, מרצה לפסיכולוגיה ומנחת קבוצות הורים מתארת את היחסים בין הורים לילדים כמלאים ברגעים של אינטימיות, "מה יותר כיף מלהיות בבית עם פיג'מות ולהתכרבל בשמיכות, להיכנס למיטה של אבא ואמא, ואפילו לעמוד מעבר לדלת של השירותים/מקלחת ולדבר או לשיר עם האנשים הכי יקרים לנו?" החל מגיל שנה בערך, כשהילד עומד ואין סכנת החלקה, הורים רבים מתקלחים עם הילדים, כחלק מאותה אינטימיות - "זה הילד שלי וזה הכי טבעי בעולם" או מתוך רצון לחסוך זמן ולסיים עם כל המטלות: מקלחת ארוחת ערב וכו'. אך לפעמים, היא מזכירה לנו, יש לחשוב על גבולות גם במקלחת. "הנושא מאוד עדין ונתון לדעות שונות – שלכולן מקום, כל עוד הדבר נעשה בצורה טבעית, לא גורר שאלות או דאגות ומאפשר לילד להרגיש בנוח עם הגוף שלו ולהורה לא לחוש מובך. כשמתחילים מבטים ושאלות תחקיר מביכות מומלץ להפריד".
 

יצר הסקרנות

 
לגבי ילדים גדולים יותר, מגילאי שלוש ומעלה, מסבירה כהן: "הדעות בין אנשי המקצוע חלוקות". יש אנשי מקצוע שמסתייגים באופן מוחלט ממקלחות משותפות בטענה, שבתקופה זו הילדים מודעים מאוד להבדלים המיניים, ובשל התמודדותם עם תהליכים אדיפאליים (תהליכים פנים נפשיים תקניים וחשובים), מדובר בגיל טעון מאוד. ילדים עשויים לחוש מוצפים ואף להגיע למצב של עוררות מינית, וגם לחוש רגשי נחיתות בשל ההבדל, הגודל והשוני בין האיברים שלהם לאיברי ההורים. כהן ממליצה: "לקראת גיל שלוש - ארבע כדאי להיות עם היד על הדופק. "היו קשובים לדעת הילד. אם הוא מביע מבוכה, עניין מוגבר או רתיעה, כדאי שתבדקו האם הסידור מתאים לו. ומלבד זאת, אתם צריכים לשאול את עצמכם מדוע אתם מעוניינים במקלחת משותפת, ואיך אתם מרגישים עם העניין כשהזמן חולף".

גם זפרני מחזקת כי רוב הפסיכולוגים ממליצים שלקראת גיל ארבע חמש תפסק המקלחת המשותפת – זהו גיל שמומלץ מאוד ללמד את הילד שישנם איברים פרטיים/מוצנעים שהם שלו ואין להראות אותם לאחרים. כמו כן היא מציינת שעד גיל ארבע כדאי להפסיק את המקלחות המשותפות אמא-בן/אבא-בת מכיוון שמבחינת ההתפתחות הפסיכו-סקסואלית, הילדים נכנסים לשלב הפאלי (בו עיקר העיסוק הוא באיברי המין) בסביבות גיל 3. "חשוב לזכור, שמקלחת משותפת אינה מעידה כלל ועיקר על מעשים בעלי קונוטציה מינית".
 
 

אידיאולוגיה מינית

חשוב לזכור, שגם אם יש סיבות אידיאולוגיות חשובות ורציניות מאחורי הרחצה המשותפת (ישנן הרבה משפחות שמחזיקות באני מאמין סדור בנושא), טוענת כהן, שבסופו של דבר עומד ילד ספציפי עם צרכים ייחודיים, שחשוב להתייחס אליהם. עוד היא מוסיפה כי במידה ומישהו מבני המשפחה מרגיש פחות בנוח בשלב מסוים, הוא יוכל להשתמש בבגד ים, בכדי שלא לוותר על החוויה המשותפת, ובכך גם להעביר מסר מוגבר יותר של פרטיות.
 

לאמא אין כמו של אבא

חוויה משותפת
 חוויה משותפת  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
יש כאלו שמקלים ראש ומעדיפים שהאם תתקלח עם הילד ועל האב אוסרים בתכלית האיסור. בעניין הזה יש הסכמה גורפת בין אנשי המקצוע, מסבירה זפרני, שמומלץ שהורה בן אותו מין יתקלח עם הילד בן אותו מין ולא להיפך, כמובן שהדגש הוא החל מגיל ארבע. "יש משהו מאיים באיברי גוף גדולים", היא מסבירה, "אברי המין הנשיים והגבריים של מבוגרים יכולים לגרום לילד לשאלות/פחדים ולכן לא מומלץ. הפרדה נכונה מלמדת את הילד את גבולות העצמי, מרחב אישי וזכות לפרטיות". ומה יותר חשוב לנו מזה? את המקלחות המשותפות כדאי שתשמרו לימי הקיץ הנעימים בהם אנו נהנים ללבוש בגד ים, פרטיות וצנעת הפרט הם ערכים שנשמח להקנות תמיד לילדנו. ובכלל אם המקלחות המשותפות חוסכות לכם זמן (מה שבהחלט לא נכון – אתם לא מחכים לו והוא לא מחכה לכם ואין מלחמה על צינור המים) והילד מתעקש שתיכנסו, תמיד תוכלו להכניס שתי רגליים למים ולקלח אותו ממש מקרוב.

גיל ההתבגרות המינית יורד
ילדה יולדת ילדה
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by