בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
תינוק בא הביתה  
מכשירי ניטור לנשימת התינוקות  
 
 שנת ישרים     צילום: אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages    
תינוק בא הביתה  |
 
רביד פלג

האם מכשירי ניטור נשימת התינוק אכן מפחיתים את הסיכוי למוות בעריסה? אילו מכשירים מוצעים להורים בשוק? האם הם אכן אפקטיביים, מומלצים או באמת הכרחיים?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אחד המוצרים המוצעים להורים בשוק מוצרי התינוקות הוא מכשיר ניטור נשימת התינוק בשעה שזה ישן במיטתו. שאלת ניטור הנשימה עלתה נוכח תסמונת המוות בעריסה, העלולה להיות קשורה להפסקת פתאומית של הנשימה. מטרת המכשיר לפיכך היא לנטר את הנשימה ולהתריע כשמופיעה חריגות, מתוך תקווה שניטור מוקדם יפחית את שכיחות מקרי המוות הבלתי צפוי. האם כל זאת מתרחש הלכה למעשה? אילו מוצרים בתחום מוצעים להורה הישראלי? האם זה מומלץ או הכרחי?
 

נשימה מונעת

 
אחת הדרכים לניטור נשימתו של התינוק היא על ידי סנסורים החשים את תנועות הנשימה של בית החזה. העדר תנועה שכזו מביא לאיתות והתראה על ידי המכשיר המנטר. יניב שטלריד, סמנכ"ל שיווק חברת היי-סנס בע"מ הישראלית, מציין כי תנועות בית החזה בעת נשימה, הן בעלות דפוס מובחן וספציפי, שאינו דומה לתנועה מוטורית אחרת, כדוגמת תנועת גפיים. על כן ניתן להתריע אודות הפסקת התנועות והפסקת נשימה באמצעות סנסורים מתאימים.
 

בייבי סנס

מכשיר הבייבי סנס
 מכשיר הבייבי סנס 
 צילום: יח"צ  
 
אחד המכשירים המוצעים לצרכן הישראלי הוא מכשיר ה'בייב-סנס. "מכשיר הבייבי סנס, הומצא בשנת 1991 על ידי חברת 'היי-סנס בע"מ', וכעבור שנה קיבל אישור רפואי התקף על פי תקנים אירופאים בכל העולם", מספר שטלריד. "מכשיר הבייבי-סנס מצויד באלמנט הרגיש לתנועה מכאנית, הנמצא בסנסורים שממוקמים תחת מזרן התינוק. כאשר התינוק שוכב במיטתו, תנועות בית החזה הנגרמות תוך נשימה, מאותרות על ידי האלמנט והוא משדר 'פולס'. חשוב לציין שהמעבד, שנמצא ביחידת הבקרה, מצויד בפילטרים שתפקידם לסנן את הרעשים הסביבתיים, כך שההתייחסות של האלמנט תהיה רק לתנועות הנשימה. כאשר הנשימה יורדת מקצב של עשר נשימות לדקה, או כאשר היא נפסקת לפרק זמן של יותר מעשרים שניות, המכשיר משמיע אזעקה, שמאפשרת התערבות וטיפול בפרק זמן של שלוש עד ארבע דקות, ללא נזק מוחי. ככלל, הרפואה מגדירה הפסקת נשימה כנורמלית כל עוד היא נמשכת עד עשרים שניות, מעבר לכך ההפסקה נחשבת אבנורמלית", הוא מחדד.
 
 

אזעקות שווא

פעמים רבות מצאו עצמם הורים רבים נזעקים לחדר התינוק, כשהמערכת משמיעה צפצוף צורמני, ומצאו את תינוקם הבריא ישן שנת ישרים. מהן אותן אזעקות שווא והאם ניתן להימנע מהן? לדבריו של שטלריד, אזעקות או התראות שווא לא אמורות להתקיים, וכאשר הן מתרחשות מדובר בהתקנה או שימוש לא נכונים של המערכת. "חשוב להשתמש במכשיר הבייבי-סנס על פי ההוראות. חריגה מהן עלולה לגרום לאזעקות והתראות שווא של המערכת. אחת הטעויות הנפוצות למשל היא שימוש בשני גלאי החישה לפני גיל שלושה חודשים, כאשר ההוראה היא שימוש בגלאי אחד עד גיל זה, ומאוחר יותר בשני הגלאים. כאשר ממקמים את שני הגלאים, ישנה ירידה ברגישות של הגלאים, שלעיתים גורמת לאזעקות שווא. נשימותיו של תינוק קטן הן עדיין חלושות ולא מפותחות בתנועותיהן, לכן חשוב להשתמש בגלאי אחד שיהיה רגיש יותר. סיבה נוספת לאזעקת שווא יכולה להיות תינוק בריא שמציג דפוס נשימה אחר מהנורמלי, אך עדיין תקין, ומאותר על ידי המכשיר כ'חריג'. זה לא נפוץ מאוד, אך עדיין קורה. בנוסף, פעמים רבות, בעקבות החלפת מצעים, נגיעה במזרן, הגבהת המזרן מכל סיבה שהיא (יש מי שמניח תפילין תחת המזרן), עלולה להתרחש התראת שווא, שכן אין מגע נכון בין הסנסור למזרן".

בייבי-סנס, מחיר מומלץ לצרכן 449 ₪. אחריות לשלוש שנים על ידי היצרן, כמו כן מציעה החברה בדיקת תקינות למכשיר בייבי-סנס ישן בעלות של 80 ₪, והכשרת המכשיר הישן עם שנת אחריות נוספת.
 

מלאך שומר – angel care

מתריע למי שיודע באמת להציל
 מתריע למי שיודע באמת להציל  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
השוק הישראלי מציע מכשיר נוסף, המשווק בלעדית ברשת "שילב". מכשיר האנג'ל קר מציע הן מוניטור נשימה והן מוניטור קולי (אינטרקום) במכשיר אחד. שני משטחי הניטור ממוקמים תחת מזרן בעל תקן, כשניתן להשתמש במשטח אחד בעת שהתינוק ישן בעריסה. טווח הקליטה של המכשיר הוא עד מאה מטרים, כאשר המקלט הוא נייד ודורש חיבור חשמלי. ההפעלה מתבצעת על ידי שנאים כשקיים גיבוי של סוללות בהפסקות חשמל. בנוסף, מציעה החברה מכשיר מוניטור נשימה (ללא אינטרקום), שמאתר אף הוא את נשימות התינוק באמצעות שני משטחים המושמים תחת המזרן ומתריעים על מצוקה אפשרית, כאשר נעדרת תנועת נשימה במשך יותר מעשרים שניות.

מכשיר האנג'ל-קר מתאים למזרן בעובי 2.5 ס"מ ועד 15 ס"מ. מחיר המכשיר הכולל אינטרקום הוא 549 ₪, מחיר מוניטור הנשימה בלבד הינו 349 ₪. אחריות לשנה. החברה מאפשרת בדיקת מכשיר משומש ללא עלות, תיקון, באם נדרש, כרוך בתשלום.
 

סופר נני?

מכשיר ניטור נוסף, המצוי בשווקים עונה לשם 'נאני'. כל הניסיונות לאתר את שירות הלקוחות ויבואן המוצר עלו בתוהו. דומני כי רצוי שלמכשיר חשוב שכזה יהיו גם אמא ואבא?!

חשוב לזכור כי על פי הוראות משרד הבריאות בישראל, השימוש במכשיר ניטור איננו מומלץ לתינוק הבריא, למעט מקרים ייחודיים של תינוקות, שבקרבם נצפו אירועים של הפסקות נשימה, או לחילופין תינוקות שישנו חשש לגבי תפקוד הלב ומערכת הנשימה שלהם. ככלל, סביר כי יעילותה של התראת אמת תבוא לידי ביטוי כאשר הורי התינוק, או מי שנזעק לקראתו נוכח ההתראה, יוכשרו בקורס החייאה ועזרה ראשונה בתינוקות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by