בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
תינוק בא הביתה  
אמבטיה ראשונה  
 
 זה לא בושה לבקש עזרה     צילום: אילוסטרציה: NCbrain/flickr.com    
תינוק בא הביתה  |
 
לימור גריף

כיצד לגשת לאמבטיה הראשונה מבלי לפעול מתוך לחץ? על כללי הבטיחות, הזהירות וגם הניקיון הנכונים לרך הנולד. אמבטיה ראשונה גם עבורנו, טבילת אש שממנה ייוולדו הורים בטוחים בעצמם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לאחר ששבנו הביתה מבית החולים עם מתנה חדשה לחיים, חסרת אונים, קטנטנה ומעורסלת, בוכה ולעיתים צווחת, נשארנו כמעט לבד במערכה עם המשימה לעשות לה אמבטיה. נטע ענברי כתב, דולה, מדריכת הכנה ללידה ומטפלת בשיאצ'ו תעזור לנו להפריך כמה דברים שחשבנו שאנו יודעים.
 

טבילת אש

אחת החוויות המשותפות הנעימות ביותר
 אחת החוויות המשותפות הנעימות ביותר  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
"הרבה הורים מפחדים מאד מהאמבטיה הראשונה עם הילד הראשון, בעיקר חוששים שהתינוק יחליק להם מהידיים, יטבע או יבלע מים". הורים אינם בטוחים בעצמם איך להפוך את הקטן מהבטן לגב, מוסיפה ענברי כתב, כמו גם איך לשלוח ידיים בזהירות ולהגיע לכל מקום. איננו חיים בעידן הג'ונגל ובכל בית חולים שמכבד את עצמו נערכת הדרכת אמבטיה, אך בואו נזכור שמדובר בנשים שלפני דקה וחצי עברו את אחת החוויות המרגשות, הקשות והאינטימיות בחייהן, הן נסערות, מוצפות והדבר האחרון שהן יכולות להכיל זו שיחת הסבר על אמבטיה. לא תמיד שעת ההדרכה מתאימה ליולדת שבדיוק מנסה להניק, או לקבל את אורחיה המבקרים. מלבד זאת, מזכירה לנו ענברי כתב, כי גם בקורסי ההכנה ללידה נהוג לדבר על רחצת התינוק, אך מי שנמנעה מהם מוזמנת לעבור איתנו קורס מזורז:
 

החלטה גורלית

 
"החליטו היכן אתם רוחצים את התינוק". כלומר: אמבטיה או כיור. תודו שלא ממש חשבתם על הכיור והאמבטיה המעוצבת נראית מושלמת ברשימת הקניות לרך הנולד, כאילו והייתה רשימת חובה. קבלו תיקון: "אני אישית מאוד ממליצה לרחוץ תינוק בכיור. נתחיל מכך שלא תשכחו לנקות את הכיור לפני כל רחצה. הוא נוח כי התינוק קטן והכיור תוחם את שטח הרחצה".

באופן הרחיצה ממש אין הרבה הבדל, רק שבאמבטיה יש יותר מקום. "הגישה שלי היא לפשט כמה שיותר את העניינים ולא לסבך, אם יש מוצרים שמקשים, אז כדאי לשקול לוותר עליהם, בעיקר אם מדובר בחדר אמבטיה צר וקטן שלא יכול להכיל את אמבטיית התינוק. חשוב לזכור, שלא תמיד האופצייה המוצעת בחנויות הוא הטוב ביותר".
 
 

שבתם מים בששון

"אל תשכחו להתחיל עם התינוק מנקודת הנחה שהוא אוהב מים. זה המקום הטבעי שהוא בא ממנו, מקום מוכר, בטוח ונעים". קחו בחשבון, מציעה ענברי כתב, כי חוסר הביטחון שלנו לפעמים תופס פיקוד ומקרין על התינוק, ולפעמים גם המעברים מביגוד לעירום עשויים להקשות על הקטן.
 

טבעיות יתר

"תינוק שרק נולד לא צריך לרחוץ עם סבון ושמפו, הוא נולד נקי ולא מתלכלך בבוץ ואוכל, ואם הוא כן מלוכלך, אז אני ממליצה על סבון טבעי, כמו סבון סלק מתוק שהוא בעיקר ללא כימיקלים. ככל שיש יותר כימיקלים בסבון, התינוק עשוי לפתח אלרגיות ויובש. אפשר בהחלט לנקות אותו רק עם מטלית רטובה ומים".
 

"אם לי חם אז גם לתינוק שלי חם"

מדובר אמירה ששולטת בפיהן של אימהות חדשות. על אף שנדמה כי כל מה שהתינוק חש אנו חשות ולהפך, אין הדבר נכון במקרה זה. אנו מניקות, מתרוצצות, נטולות שינה ולעיתים הטמפרטורה האישית שלנו שונה מזו המתחוללת בחוץ. "טמפרטורת המים צריכה להיות בסביבות 37 מעלות". איך בודקים? ענברי כתב ממליצה: בשיטת סבתא בה מכניסים את המרפק למים ומרגישים שנעים לנו: לא חם מדי ולא קר מדי, או אפילו עם גב כף היד. "אני מאוד ממליצה להורים כן להשתמש בשיטה הזו כדי לסמוך על עצמם. גם בכיור, אותה השיטה עובדת".
 

הכנת השטח

כיצד תכינו את הסביבה? הביאו את הסבון למקום קרוב, מגבת שתוכלו לשלוח אליה יד, ואם החורף בפתח, אל תשכחו לחמם את החדר לטמפ' של 23 מעלות. איך זה נעשה? "בעזרת מדחום או שתוכלו להרגיש בחולצה קצרה או דקה שנעים לכם".
 

אחיזה נכונה

הכירו את תנוחת הגב המפורסמת: "מעבירים את היד מתחת לעורף התינוק ואוחזים את הכתף החיצונית (הרחוקה מאיתנו), כך שראש ועורף התינוק נשענים על הזרוע שלנו, שאר הגוף מוחזק עם היד השנייה מתחת לישבן. בזמן ההכנסה למים, משחררים את היד האוחזת בישבן ואז בעצם התינוק נשען על הזרוע וגופו צף".

תנוחת בטן: "מעבירים את היד כשפני התינוק כלפי מטה, מתחת לצוואר התינוק ואז בעצם הסנטר שלו נשען על זרוע היד שלנו, שאוחזת בכתף החיצונית שלו". שימו לב: במצב הזה לא צריך להחזיק את הטוסיק.
 

כיצד הופכים את התינוק בזמן הרחצה?

שאלת מיליון הדולר. זוהי נראית כסכנה המלחיצה ביותר. ענברי כתב מרגיעה: "נוח לנו הרבה פעמים להתחיל כשהתינוק עם הגב למים, אך יש הרבה תינוקות שלא אוהבים את התנוחה הזו. במקרה כזה, עדיף לנסות ולהתחיל עם הפנים כלפי מטה, ואז כשהופכים את התינוק הוא פשוט נשאר שעון על ידינו". חשוב לזכור, שבכל מקרה, בטן או גב הוא נשען על זרוע היד שלנו, וכדי להפכו בזהירות יש להשתמש גם ביד השנייה ולא להרפות מאחיזת הכתף.
 

מי צריך כסא אמבטיה?

כסא אמבטיה, מסבירה ענברי כתב, מונע את הפחד שהתינוק יגלוש לנו מהידיים ומפנה לנו את הידיים לרחצה. מצד שני, היא טוענת, לתינוק יש פחות אפשרות של ציפה במים ופחות תנועתיות.
 

הסבון בכה מאוד

חוויה ראשונה חיובית, תשאיר רושם לבאות
 חוויה ראשונה חיובית, תשאיר רושם לבאות  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
"חשוב שהתינוק יהיה מכוסה במים עד המותן לערך, אפילו קצת יותר. יש לדאוג שהראש והצוואר פחות או יותר בחוץ. הכי חשוב: אל תשפריצו מים על התינוק, העבירו עליו מים בעדינות. רחצו את כל הכפלים למיניהם: בית שחי, מרפקים, ירכיים, צוואר וכו' – השחילו את האצבעות בתוך הכפלים".
איברי מין – אצל בנים צריך יש להרים את שק האשכים ולנקות עם מים מתחת, ואצל בנות בין הכפלים.
את הפנים כדאי לרחוץ רק עם מים, הכי חשוב להרים את הסנטר ולהגיע לצוואר ולעורף.

חפיפה: "אם רוצים אפשר לחפוף עם שמפו, או רק עם מים. יש לשפוך מים עם כלי קטן מאחורה, למלא מים נקיים נטולי סבון מהברז". חבל הטבור: בעבר טענו שלא להרטיב בכלל את הטבור, מה שפחות אפקטיבי. "היום אפשר להרטיב אך לייבש היטב. או עם חיתול בד או פד גזה. עדיף לא עם צמר גפן כדי לא להשאיר סיבים".
 

סיימנו – מה עכשיו?

איך עוטפים את התינוק במגבת? לענברי כתב יש שיטה: "מניחים את המגבת מתחת לסנטר, מוציאים את התינוק אל החזה שלנו כשהוא עם הגב אלינו והפנים החוצה, ואז הוא נמצא באמצע המגבת ועוטפים אותו משני הצדדים, מרימים גם את החלק שמתחת לרגליים ואז הוא ממש עטוף כולו וגם ראשו מכוסה בשארית המגבת מלמעלה". נשמע פשוט? בהחלט, מניחים את התינוק על משטח ההחתלה או המיטה, ומנגבים אותו היטב בעיקר בכל כפלי הגוף, מה שמונע תפרחות ופריחות.
 

הכנה נפשית

"אם ההורים מרגישים לחוצים ופוחדים לקראת האמבטיה, אני ממליצה להם להרגיע את עצמם בשיטת הנשימות, כדאי שתיגשו לאמבטיה ברוח חיובית ותזכרו כי מדובר בזמן איכות מאוד נעים".

מדריך וידאו - האמבטיה הראשונה
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by