בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בריאות האם 
דליפת שתן  
 
 חוששת ממאמץ     צילום: אילוסטרציה:אימג`בנק/gettyimages    
בריאות האם |
 
רביד פלג

שליש מהנשים אחרי לידה סובלות מבריחת שתן. האם ניתן למנוע את התופעה? ומהן דרכי הטיפול? אל תגידו שלא אמרנו לכן

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כשליש מאוכלוסיית הנשים לאחר לידה סובלות מדליפת שתן. מלבד העובדה שהתופעה איננה נעימה, לעיתים המבוכה עלולה למנוע פניה לגורם מומחה, אבחון וטיפול. התופעה היא אחת והסיבות לה מרובות. מדוע נשים לאחר לידה מועדות יותר לסבול ממנה? מהם מאפייניה? האם ניתן לצפות או למנוע אותה טרם הלידה? על דליפת שתן בקרב נשים לאחר לידה עם ד"ר יוסי דיין, מומחה ברפואה פנימית, מרכז רפואי ד"ר דיין לרפואה משלימה ומשולבת וד"ר דן קלמן, מומחה לגניקולוגיה מילדות ופריון.
 
זקוקה כל העת לתחבושות הגייניות
 זקוקה כל העת לתחבושות הגייניות  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
טיפ-טיפה
המונחים 'דליפת שתן' ו'בריחת שתן' הם כינוייה של אותה תופעה, הכוללת קושי בעצירת שתן. צינור השופכה של הנשים מונה סנטימטרים בודדים (3 -4 ס"מ) כשבשני קצותיו שסתומים חד כיווניים. הטלת שתן רצונית מערבת הרפיה רצונית של השסתום, המאפשרת יציאה של השתן אלי חוץ. פגיעה בכל אחד מן האיברים המעורבים בעצירת והטלת שתן עלולים לגרום לדליפה. "נשים הסובלות מדליפת שתן הן נשים המתקשות בעצירת השתן. תתכן דליפה שהיא ספונטנית או כזו שמתרחשת על רקע של מאמץ גופני לא רב, שבעקבותיו עולה הלחץ התוך בטני שגורם לדליפה מן השלפוחית החוצה", מסביר ד"ר דיין. "יש שדליפת השתן קשורה להריון וללידה, אך יתכנו מצבים של דליפת שתן, שאינם קשורים להריון ולידה, לדוגמא נשים מעל גיל 45 בעלות עודף משקל גדול, המתאפיין בכרס וחולשת רקמות טבעית. הן עקב הגיל והן עקב מצב בו המעיים רופסות לאיטן, יתכן מצב של לחץ תוך בטני מוגבר הלוחץ על שלפוחית השתן וגורם לדליפה החוצה".
 
 
הקשר ההריוני
ד"ר קלמן, גניקולוג מומחה, מרחיב ומסביר. "במהלך ההריון מושפעת מערכת השתן משני גורמים. ראשית, הגורם ההורמונלי בדמות הורמון הפרוגסטרון, הגורם להרחבה של מערכת העיכול, של המערכת המאספת של השתן ושל שלפוחית השתן. ההרחבה גורמת למעין שיתוק. כשמדובר במערכת העיכול, השיתוק יכול לבוא לידי ביטוי בעצירויות כתוצאה מהאטה של המערכת. הרחבת המערכת המאספת מהכליות גורמת לכך, ששלפוחית השתן היא עצלה. הגורם השני הוא הגורם המכני, בו הרחם מגיע לקרבה אינטימית מאד עם שלפוחית השתן, כששלפוחית השתן ממוקמת לפניו. במהלך ההריון, ככל שהרחם גדל, כך משתנה מיקומה של השלפוחית, כשלבסוף היא עולה מן האגן כלפי מעלה ונלחצת יותר ויותר על ידי הרחם המתרחב. משמעות שינוי המיקום והתנוחה בא לידי ביטוי בשיבוש מנגנון הסגירה של השלפוחית, שיכול להתבטא הן בעצירת שתן וקושי במתן שתן או באיבוד ודליפה של שתן".
 
 
לידה משמעותית

"הלידה אף היא משמעותית בקשר לדליפת שתן" מסביר ד"ר קלמן. "ראשית להרדמה האפידורלית יש השפעה על מערכת ההולכה של השלפוחית. יתר על כן, אצל יולדות רבות מתבצעת בעת הלידה הכנסת קטטר אל שלפוחית השתן, מה שעלול לגרום להכנסת חיידקים מן החוץ פנימה, הגורמים לדלקת. פעמים רבות דלקת יכולה לגרום לאיבוד שתן בלתי רצוני, כך שלאחר הלידה, מתפתחת הדלקת ובאה לידי ביטוי בדליפת שתן. כמו כן, ניתן היה לראות בקרב נשים, שמסיבות שונות הזדקקו לבדיקה הקרויה ציסטוסקופיה, המאפשרת לראות את השלפוחית (מבט מבפנים), כי שלפוחית השתן פגועה מאוד. הסברה אומרת כי ראשו של התינוק בעת הלידה פוצע את שלפוחית השתן, דבר שעלול לגרום לפגמים בתפקודה, בין השאר גם לדליפת שתן. אין זה אומר שכל הנשים שיולדות יחוו או יסבלו מהבעיה, אלא מעיד כי יש קשר בין לידה או מספר לידות לבין דליפת שתן". ד"ר דיין מציין גורם נוסף הקשור ללידה ובא לידי ביטוי בחתך חיץ (אפיזיוטומיה) שנעשה בצורה לא תקינה, יזום או ספונטני, הגורם לנזק בשריר הטבעתי של השופכה. לטענתו, נזק שכזה עלול אף הוא לגרום לדליפה בלתי רצונית של השתן, לעיתים אף בלתי הפיכה".
 
לטפל כדי להרגיש בנוח עם הגוף שלך
 לטפל כדי להרגיש בנוח עם הגוף שלך  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
פני הדברים לאחר הלידה

"לאחר הלידה הרחם מתרוקן, אך נותר גדול יחסית לגודלו המקורי, לפחות בימים הראשונים שלאחר הלידה", מציין ד"ר קלמן. "לכן, דין תקופה זו (משכב לידה - עד שישה שבועות שלאחר הלידה) כדינה של תקופת ההריון. הלחץ על השלפוחית משמעותי והגוף עדיין מושפע מכמויות הורמונים גבוהות, מה שימשיך תופעות שלוו בהריון וקשורות לשלפוחית השתן. לרוב, לאחר תקופה זו, השלפוחית תחזור לתפקד כרגיל ללא בעיות. עם זאת, יתכנו מקרים של דליפות שתן לאחר לידה, כשהשכיחות מדברת על 20%-30% מתוך הנשים היולדות. אמנם יש קשר בין לידה לבין דליפת שתן, אך הוא איננו סיבתי. מה שכן ניתן לומר הוא, שרואים את הבעיה יותר בקרב נשים ולדניות, קרי אלו שילדו יותר מפעם אחת ונשים שיולדות בגיל מבוגר. בנוסף, סביר כי נשים שסבלו מדליפת שתן טרם ההריון, יחוו החמרה של המצב בעקבות הלידה".
 
נתיבי בריחה

"דרגות החומרה של דליפת השתן משתנות", מסביר ד"ר קלמן. "הקלה ביותר היא זו שבה האישה כמעט ולא תשים לב לדליפה, כשמדובר בהכתמה קלה של התחתון/תחתונית/פד, הכמויות הן מזעריות. החמורה ביותר היא זו הגורמת לאיבוד טוטאלי של שתן בכמויות גדולות, ממש כשם שתינוק מרטיב. עצם העניין טמון בכך שאין יכולת של שליטה או עצירה של השתן כשמתרחשת הדליפה. לעיתים מספיק לחץ על השלפוחית בכדי שתתרחש הדליפה, לחץ כגון צחוק, עיטוש, שיעול והרמת משאות כבדים".
 
דרוש רופא

מתי, אם כן, יש צורך בפנייה לרופא? איזה מקרה מצריך או מחייב טיפול והאם זה חיוני על מנת להחלים? "דין דליפת השתן כדינן של הפרשות וגינליות, במובן הזה, אם הכמות והתדירות מפריעות לאישה, כנראה שיש צורך בבדיקה והתערבות טיפולית", מבהיר ד"ר קלמן. "רוב הבעיות של דליפת שתן לאחר לידה מסתדרות מאליהן בהחלמה ספונטנית, עד כשמונה שבועות לאחר הלידה. אם חולף הזמן האמור והבעיה נמשכת, יש צורך בבדיקה רפואית".
 
טיפ-טיפול

"אם מדובר בדליפת שתן הנגרמת כתוצאה מדלקת, טיפול אנטיביוטי יסדר את הבעיה. אם הבעיה היא כתוצאה מהריון תקין, הדליפה לרוב נפתרת מעצמה עם תום ההריון. אם ישנה צניחת שלפוחית, בקרב נשים עד גיל ארבעים, הרפואה מציעה התערבות כירורגית, שמשפרת לאין שיעור את הבעיה". ד"ר דיין מציין את שיטת 'פאולה' כטכניקת טיפול נוספת שהוכחה כיעילה, בה האישה לומדת, באמצעות התעמלות, לחזק את השרירים הטבעתיים שלה (מה שקשה מאוד לבצע באופן ספונטני). התעמלות שכזו מספר פעמים ביום מאמנת את השרירים ויכולה להבריא מצב של דליפת שתן. יש לציין כי ישנן נשים ששיטות הטיפול השונות לא מועילות עבורן, אם כי מקרים אלו די נדירים, "הטכניקות הכירורגיות של היום מצליחות ברובן המכריע לטפל בתופעה", מסכם ד"ר קלמן.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by