בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
הורים וילדים  
בלי ידיים  
 
 עצור בטרם תעבור     צילום: אילוסטרציה:אימג`בנק/gettyimages    
הורים וילדים  |
 
רוית חבקוק, RED

הילד הגיע לגיל 9 ועל פי הקמפיינים הוא כשיר לחצות את הכביש לבד. האם באמת כך? כיצד נכשיר אותו לעשות זאת לבדו עם ולהישאר עם לב שקט?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הזאטוט הזה, שעוד מבקש ממני מדי פעם לשכב לצידו כשהוא הולך לישון, כבר בן תשע, ועל פי הקמפיין המתנהל בשנה האחרונה, הוא כבר כשיר לחצות את הכביש לבד. בכל בוקר אנו יורדים ביחד לרחוב, שם הוא אמור לעלות על ההסעה לבית הספר שלו. רכב ההסעה ממתין מעבר לכביש. ליד המדרכה כבר מחכים שני חבריו שיגיע וביחד אנו חוצים את הכביש. ממושמעים וצייתנים הם עומדים ומחכים לאות שלי. בכל בוקר אנו יורדים ואני אומרת להם "קדימה, אתם לבד, תעשו כאילו אני איננה", ממתינה לראות איך הם יחצו. ברוב המקרים הם מתנהגים למופת, מביטים עשר פעמים לכל צד ומחכים שהכביש יהיה ריק ורק אז חוצים. אבל זו בדיוק הבעיה. זה רק ברוב המקרים.
 

אין מקום לטעויות

פעמים רבות דעתם מוסחת
 פעמים רבות דעתם מוסחת  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
לפני כחודש איחרנו לרדת. הוא ראה את רכב ההסעה מגיע, עזב את ידי ורץ במהירות על מנת להספיק ולעלות לאוטובוס עם חבריו. במו עיני ראיתי איך הוא קופץ לכביש, לא מביט לשום ימינה ושום שמאלה וברגע אחד של מזל, למול עיני הפעורות ופי המיובש, עצר בחריקת בלמים רכב חולף של נהג עייף הממהר לעבודתו.

לפעמים הם פשוט מפטפטים אגב הליכה, מדסקסים משחק מחשב חדש או איזה ספר, לפעמים הם קוראים בשבועון של "דיסני". בכל מקרה, באותם מקרים, הכביש בכלל לא קיים מבחינתם, הוא המשך ישיר למדרכה והם פשוט ממשיכים ללכת לתוכו. אז הוא בן 9 מזה חצי שנה, ועל פי המלצות כל הארגונים הרלוונטיים, הוא כבר כשיר לחצות לבד. האבא שלו טוען שרק כשזורקים אותם למים הם לומדים לשחות ושכל עוד אני שם הוא לא ייקח אחריות על החצייה לעולם ובכלל, עד מתי אמשיך ללוות אותו? האם בעוד שנה הוא כבר יהיה יותר מרוכז?

אולי הוא צודק. אולי באמת צריך לתת לו להתנסות. אבל, מה אם לא? מה אם הוא לא עומד בסטנדרטים של תקנוני ההדרכה? אני נוטה לחשוב שאני לא אמא חרדתית, אבל הלא אין פה מצב לניסוי וטעייה, זה לא מבחן בפיסיקה עם מקום לטעויות. חיפשתי תשובה אצל המומחים.
 

מה מקשה עליהם את החצייה?

 
"על מנת לפתח בקרב הילדים את המיומנויות הנדרשות בחציית כביש", מדגישה ד"ר מיכל חמו-לוטם, מנכ"ל ארגון 'בטרם' לבטיחות ילדים, "עלינו להכיר במגבלות הפיזיולוגיות והפסיכולוגיות האובייקטיביות המאפיינות ילדים צעירים, ומקשות עליהם בהתמודדות ובהשתלבות במרחב התנועה".

א. אבחנה בין ימין לשמאל: ילדים מתחת לגיל 9 מתקשים להבחין בין ימין לשמאל. קושי זה מחייב אותנו להנחות אותם להסתכל לכל הצדדים.
ב. הערכת מהירות ותפיסת מרחק: יכולת הילד להעריך מרחקים ומהירויות מוגבלת. הילד עלול לטעות בהערכת מהירויות גבוהות ובהערכת המרחק שעצם מסוים נמצא בו.
ג. קשב: יכולת הקשב של ילדים בכלל, ושל ילדים מתחת לגיל 5 בפרט, מוגבלת. הדבר מתאפיין בכך שהילדים מוסחים בקלות מרעשים וגירויים, ובכך שהם עסוקים בפרטים שאינם רלוונטיים לביצוע המשימה.
ד. ראייה וראות: כיון שהילד נמוך בקומתו, הוא רואה פחות ונראה פחות.
 
 

רשימת ההמלצות של ארגון "בטרם" לחצייה כבישים

הדגימו חצייה נכונה
 הדגימו חצייה נכונה  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
1. ילדים עד גיל 9 חייבים בליווי מבוגר בעת חציית כביש.
2. בוחרים יחד עם הילד את המסלול הבטוח לבית הספר. בוחרים בדרך הכוללת את המספר הקטן ביותר של כבישים שיש לחצות. חשוב ללכת יחד עם הילדים בנתיב הנבחר, לתרגל עמם את כללי הזהירות ולהימנע מקיצורי דרך.
3. מוודאים כי הילד יסתכל לכל הכיוונים לפני חציית הכביש. מלמדים אותו לעצור על שפת המדרכה, להסתכל לכל הכיוונים ורק אז לחצות את הכביש.
4. מלמדים את הילד לא לחצות כביש בין מכוניות חונות, מאחורי אוטובוסים או שיחים. רוב התאונות נגרמות מזינוק אל הכביש, כשהנהג אינו מבחין בילד.
5. מנחים את הילד לוודא שכל המכוניות עוצרות בכל המסלולים.
6. מדגישים בפני הילד, כי עליו ליצור קשר עין עם הנהגים ולוודא שהם הבחינו בו.
7. מלמדים את הילד לחצות כביש במעברי חצייה. מלמדים אותו ללכת ולא לרוץ. מלמדים אותו לציית לתמרורים, לסימונים ולמשמרות הזה"ב.
8. שמשו מודל לילדיכם להליכה בטוחה. ילדים צריכים גם לשמוע הסברים על כללי הליכה בטוחה, אך גם לראות הדגמות של כללי הליכה בטוחה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by