בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
נשים 
האם הביציות יהודיות? 
 
 האם אני יהודי?    צילום: אילוסטרציה:אימג`בנק/gettyimages    
נשים |
 
רביד פלג

מדוע מעדיפים רבנים כי נשים המבקשות תרומת ביציות, תקבלנה ביציות מנשים גויות? כיצד נקבעת דתן של ביציות אלו? ומדוע בארץ אין בנמצא ביציות לתרומה?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ההורות היא משאת נפשם של מרבית הזוגות והנשים בארץ. אנחנו עדיין נחשבים מסורתיים בתפיסתנו, הקובעת כי משפחה היא ערך שיש לקיימו. ומהי משפחה ללא צאצאים? הריון המושג בדרך הטבעית איננו נחלתה של כל אישה ותרומת ביציות היא לעיתים הדרך היחידה של נשים וזוגות להרות ולממש את חלום ההורות. יהדותנו נקבעת על פי דתה של אמנו, אם כן מי היא אמו של תינוק שנולד מתרומת ביציות? האם התורמת? האם הנושאת אותו בבטנה? כיצד נקבעת אם כך זהותו הדתית? היכן טמונה הבעייתיות שבתרומה מאם יהודיה? הלכה בשירות ההורות או הלכה כמעמסה? סיכום דעת ההלכה מאת הרב שמואל דוד והתחבטות חיה ונושמת של אישה מאמינה, המנסה להרות מתרומה.
 

בעית גילוי עריות

חשש מגילוי עריות
 חשש מגילוי עריות  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
הרב שמואל דוד, נמנה אף הוא בין הזוגות שהסתייעו בתרומת ביצית על מנת להרות ולהפוך להורים. "זוגות, שאינם זוכים לפרי בטן בדרך הטבעית והמקובלת, נדרשים לעיתים להסתייע בתרומת ביציות כפתרון או מוצא אחרון. בניסיוני, ערכתי התייעצויות עם רבנים גדולים בשאלת תרומת הביציות, כשמתוכה עולות מספר שאלות הלכתיות. אישה שעוברת טיפולי פריון ומצליחה להשיג כמות גדולה של זקיקים, קרי ביציות מפותחות, יכולה לבקש או להתבקש לתרום את חלק מן הזקיקים לאישה הזקוקה לתרומה של ביציות. יש לדעת כי החוק הישראלי מתיר תרומה של ביציות בארץ, אך ורק מנשים, שעוברות ממילא טיפולי פריון, שכן לא רוצים לבצע התערבות רפואית בנשים בריאות, שאינן נזקקות לטיפולי פריון. ההיתר ההלכתי תלוי בשאלה מי היא אמו ההלכתית של העובר? אם נאמר שהאם ההלכתית היא תורמת הביצית, יתכן מצב ובו בנה מבעלה יישא לאישה את בתה מן הביצית שתרמה בעברה, כלומר יתרחשו נישואי אח ואחות, שזהו מצב בלתי נסבל על פי ההלכה. לכן, על פי חלק מהפוסקים יש מקום לאסור תרומת ביציות מאם יהודיה. אם נאמר, שהאם ההלכתית היא זו שהרה, מגדלת את תינוק בבטנה ויולדת אותו, הרי שמותרת תרומת ביצית מאם יהודיה".
 

ביציות גויות עדיפות

 
"בפוסקים נוכל למצוא את שתי הדעות. אם כי, נראית יותר הדעה הסוברת, שתורמת הביצית היא האם. לכן, על פי ההלכה, אם ישנה אפשרות לקבל תרומת ביצית מאישה שאינה יהודיה, תהיה זו האפשרות העדיפה. אבל, אם הדבר יוצר קושי, או דחייה של הטיפול, יש להתיר תרומת ביציות גם מאישה יהודיה. ההלכה למעשה מבינה את הזעקה של ההורים המתקשים להביא ילדים בדרך הטבע. אחת הטענות בזכות האפשרות להתיר ביצית מאם יהודיה, היא שכמות הביציות הנתרמות איננה יכולה להיות גדולה מאוד, כך שהסבירות שאכן ימצא אח את אחותו ויינשא לה, היא סבירות שאיננה גדולה".
 
 

האם התינוק אכן יהודי?

עם הטענה כי אם התינוק היא זו שתרמה את הביציות, עולה שאלת דתו של התינוק. על פי הדת היהודית, יהודי הוא זה שאמו יהודיה. "במקרה של תרומה מנוכריה, יש צורך בגיור הוולד, על ידי טבילה של התינוק במקווה לאחר לידתו. הלכה למעשה, מדובר בטבילה קצרה של התינוק על ידי אביו, בהיותו בן כמה שבועות, כשהדיינים נוכחים בעת הטבילה ומאשרים את הפיכתו ליהודי. מילה על ידי מוהל אף היא נעשית לשם גיור הוולד".
 

תרומה הכרחית

מי היא אימו של התינוק על פי ההלכה?
 מי היא אימו של התינוק על פי ההלכה? 
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
ריקי אשכנזי, עבורה הדרך להגשמת חלום ההורות היא באמצעות תרומת ביצית, התחבטה יחד עם בן זוגה בשאלות ההלכתיות העולות בנושא תרומת ביציות. "ראשית אני רוצה לספר שזוגות רבים, בעקבות כישלונות חוזרים ונשנים של ניסיונות להרות, לאחר שעירבו טיפולי פריון, IVF, הזרעות וכדומה, מהרהרים באפשרות להפוך להורים באמצעות אימוץ. כך היה גם אצלנו. הלכה למעשה, לאחר שהתבשרנו שלא נוכל ללדת מהביציות שלי ולאחר תקופה לא פשוטה בכלל של הכלת המשמעויות ועיבוד התחושות הקשות שנלוו לבשורה, החלטנו להתבונן על כל תהליך תרומת הביציות כאל 'אימוץ משודרג', שכן למעשה, ניתנת לי האפשרות המדהימה כן לחוות את ההריון. בניסיון להבין מול מה אני עומדת, הגעתי לעופרה בלבן, מעמותת 'חן לפריון', שבסבלנות וחום, ליוותה את דרכי, הבהירה את כל הדרוש, תמכה, תיווכה והפנתה לגורמים הנכונים, כדי שהתהליך יצא לדרך".
 

שאלה קיומית

"אני ובן זוגי מגיעים ממשפחות מאמינות ומסורתיות, במקביל למהלכים המעשיים, התלוותה להחלטה הדילמה ההלכתית. עשינו מחקרים שונים בנושא בניסיונות להבין כיצד תרומת ביציות מתקבלת על ידי ההלכה. באופן אישי, נתקלנו דווקא בתגובות של בית הלל, אלו הנחשבים לפחות מחמירים. קודם כל, אם נתייחס לשאלת מהי דתו של התינוק, חיפשנו מה אומרת ההלכה אודות מי היא אמו של התינוק, זו שיולדת או זו שתורמת את הביצית. פסק ההלכה, שעליו אנחנו התבססנו, טען כי 'יהודי הוא מבטן ולידה', שכן אין ספק באשר למי ילד את התינוק, הספק יכול להיות באשר לאביו ולא לאמו. אין שאלה באשר למי שהעניקה לתינוק את חייו ונתנה לו את דמה. לכן, האישה היולדת היא האימא, והיא זו שקובעת את יהדותו של התינוק. אותם רבנים, שפסקו את פסק ההלכה הזה, כיוונו לכך שהאימא היא זו שיולדת את התינוק ולא זו שתורמת את הביצית. הרי שאת החומר הגנטי אין אפשרות לגייר, הוא אינו יצור חי. לכן התינוק, גם אם ייווצר מביצית של אישה נוכריה, וקיבל את חייו ברחם של יהודיה, יהיה יהודי ולא יהיה צורך בגיור".
 

ביצית זרה

"באשר לשאלת מקור הביצית, ברור היה לנו שניקח את התרומה מאישה גויה, ולו בשביל הילד שייוולד, שלא יפגוש בעתיד באחיו, כמובן מבלי לדעת, שכן את זהותה של התורמת איננו יודעים. זה היה ברור לנו מראשית, ולכן, כל שנותר לנו לעשות הוא להשקיע את כל מרצנו והאנרגיות העומדות לרשותנו לכיוון של תרומת ביציות בחו"ל. אילו היה מאגר מסודר בארץ, של תורמות פוטנציאליות, כשם שישנו בנק הזרע, ניתן היה לקבל תרומה גם בארץ, בעלויות פחותות לאין שיעור. ככלל, התחושה היא שהמדינה לא רק שאיננה תומכת, אלא אף מפקירה נשים שרוצות להגשים את החלום באמצעות תרומת ביציות. ההחזרים על התהליך, שככורח נעשה מחוץ לגבולות הארץ הם זעומים ביותר וניתנים לשני ניסיונות בלבד. החוק שמתיר תרומה בארץ, של אישה שעברה הפריות, הוא חסר משמעות נכון להיום, שכן הלכה למעשה אין בנמצא ביציות שכאלה לתרומה. אילו הייתה מוסדרת בחוק גם האפשרות לקבל תרומה בארץ, מתורמות מתנדבות, פני הדברים היו נראים אחרת לגמרי. לא ההלכה מהווה מכשול, כי אם היעדר התמיכה החוקית ואף הרעיונית של המדינה, בנו, הנשים שמעוניינות בתרומת ביציות".

אם מצאתן עצמכן מבקשות להגשים את החלום ההורי באמצעות תרומת ביציות, אתן לא לבד. פורומים שונים בקהילה, כפורום 'תרומת ביציות' של תפוז, נכונים לסייע, לתמוך וללוות אתכן בכל שלבי המהלך. נראה כי שאלת יהדותו של התינוק, הופכת בתוך המאבק הממושך והכואב לבניית בית ישראל, לעניין זניח ושולי.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by