בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
תינוק בא הביתה  
תינוק עצבני  
 
  צילום: אין לי רגע דל    
תינוק בא הביתה  |
 
לימור גריף

האם נדמה לכם שלתינוק שלכם טמפרמנט עצבני? לא אוכל טוב, לא ישן בלילה, בוכה כל העת ונודניק במהלך כל היום. האם כך ישאר עד שיגדל?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
חושבים שהתינוק שלכם עצבני יותר מתינוקות אחרים – הוא לא אוכל כמו שצריך, מתעורר מכל פיפס ובעיקר הופך את שעות היום ללילה? תירגעו אתם לגמרי מגזימים – אין תינוקות עצבניים – יש תינוקות שקשה להם להסתגל לסביבה החדשה שאינה הרחם שהם כל כך אוהבים. מה עושים? מייצרים סביבת רחם נעימה, שתעזור גם לכם לשים את הראש בשקט על הכרית.
 

עצבניים לנצח?

מה זה כל הרעש מסביבי?
 מה זה כל הרעש מסביבי? 
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
האם יש תינוקות שעצבניים יותר מתינוקות רגילים? האם תינוק בעל טמפרמנט זעקני: אינו אוכל מסודר, אינו מרבה לישון, מתעורר כמעט מכל דבר ובעיקר בוכה – עשוי להשתנות בעתיד? או שמא עלינו לקבל את הגזרה שקיבלנו תינוק בליווי טמפרמנט צעקני – לנצח?
ד"ר שלי רקובר, פסיכולוגית ופסיכותרפיסטית בחוג לפסיכולוגיה, המכללה האקדמית כנרת, עמק הירדן חושבת אחרת בכל הנוגע למינוח – טמפרמנט. לדבריה, טמפרמנט של תינוק זה המונח שאנו משתמשים בו כאשר רוצים להתייחס לפן הרגשי של התינוק. מאחר ואצל תינוקות, היא סבורה, עדיין אין מערכת מורכבת ומפותחת של רגשות אנושיים, כפי שאנו מכירים אצל אנשים מבוגרים, ההתייחסות היא אל "טמפרמנט" היינו, מזג התינוק. עוד היא מוסיפה כי אין בכך לומר שהתינוק אינו חווה מגוון של חוויות רגשיות, אלא שהן בטווח מצומצם יותר, שקשור קודם כל להיבטים של סיפוק דחפים וצרכים, כגון: תחושה של רעב שסופקה ע"י מזון או חוסר שקט מוטורי שהורגע ע"י מגע וכדומה. "תינוקות גם חווים שינויים טמפרמנטאליים כשהם נחשפים לגירויים חדשים ו/או מפתיעים, כשנוגעים בהם ומטלטלים אותם (למשל: כל נושא ההתפשטות וההתלבשות ואפילו הכניסה לאמבטיה יכול להיות קשה אצל תינוקות מסוימים) ואף לקולות אנושיים כועסים וצעקות, אלא שאז אין המדובר כמובן בתחושה של סיפוק ורגיעה".
 

מערכת עצבים תקנית

 
לדבריה של ד"ר רקובר, היבטי "טמפרמנט" אלה, בעלי בסיס ביולוגי בעיקרו, שכן מערכת העצבים (המוח וביתר ספציפיות קליפת המוח – הקורטקס) טרם הגיע לשיא בשלותו. מכאן ש"רגזנות" יתר או קשיים במעבר מעירות לשינה ולהיפך – הם פעמים פועל יוצא של אותן מערכות שטרם הבשילו ועם הגיל ושלבי ההתפתחות, התינוק יוכל להסתגל טוב יותר לסביבתו החדשה. "חשוב שהורים יזכרו עד כמה הסביבה החדשה של התינוק שונה מזו שהיה רגיל בה עד כה. המעבר מסביבה מימית, שמווסתת לטמפרטורה קבועה, שאין בה גירויים חזקים ואין בה תחושה של רעב – לסביבה יבשה, שיש בה מגע וחיכוך, טמפרטורות משתנות, גירויים חזקים ותחושה של רעב – היא תקופה שמציבה אתגרים הסתגלותיים לא פשוטים כלל וכלל".
 
 

מעברים חדים

אחד ההיבטים הנוגעים למזג התינוק שמעסיק הורים רבים הוא האם הטמפרמנט שמראה התינוק הוא המנבא "האישיותי" שלו? והתשובה החד משמעית של ד"ר רקובר היא : לא. "הטמפרמנט התינוקי אכן ישתנה במהלך חיי הילד ואין הוא "מנבא" את אישיותו של הילד. הטמפרמנט התינוקי הוא תוצר בעיקר של מערכת עצבים שטרם הבשילה והמעבר בין הסביבה הרחמית לסביבה החדשה".

מה בנוגע לתינוקות שאינם ישנים?

"לגבי נושא התינוק שאינו ישן כלל – אין חיה כזאת. תינוקות ישנים כי פיזיולוגית אם הם לא ישנו – הם ימותו (גם בני אדם מבוגרים). הבעיה כמובן שמחזורי השינה שלהם לא תמיד תואמים ונוחים להוריהם. גם התנהגות מחזורית זו צריכה תקופת הסתגלות ובעזרתם של הורים סבלניים, התינוק יתרגל לישון את רוב שעותיו בלילה ולהיות ערני יותר במהלך היום".
 

כיצד מתפקדים עם חוסר תיאום בזמני העירות?

שמישהו יעטוף אותי כבר
 שמישהו יעטוף אותי כבר  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
"מחזורי השינה והעירות של תינוקות אינם בהכרח מסונכרנים עם אלה של ההורים. צריך לזכור שברחם אין יום ולילה. העובר ישן וער במחזורים שונים מאלה שמתקיימים בסביבה החוץ רחמית. אנו יודעים שבד"כ שעות הערות של התינוק הן דווקא כאשר האם נחה או ישנה (ואימהות רבות יעידו על כך) ואילו כשהיא ערה ונעה, העירסולים והטלטולים העדינים שהעובר חש בתוך הרחם – מרדימים אותו. לכן, נדנוד התינוק בעריסה, סל קל, עגלה או הנסיעה ברכב – בהחלט עוזרים בהרדמת תינוקות".

כיצד נעזור לו להירדם?

לעצתה של ד"ר רקובר, הורים יכולים לנסות לעזור לתינוק שלהם להירדם ביתר קלות אם יצרו סביבה הדומה לסביבה הרחמית: למשל: עטיפת התינוק כולו, כדי שלא ירגיש שעורו חשוף, תאורה עמומה, רעשים קוליים מוחלשים (לא צריך שקט מוחלט כי התינוק דווקא רגיל להיות "ברעש" של גוף האם – ישנם אפילו מכשירים המדמים את קולות הלמות הלב שיוצרו עבור תינוקות), ונענוע – כל אלה יתרמו מאוד להרגעתו והירדמותו של התינוק. מכל מקום, הורים מותשים צריכים לזכור, היא מוסיפה, כי התקופה הזאת היא זמנית ועשויה לעבור. "ישנן כל מיני שיטות 'חינוך', שהורים יכולים לאמץ, החל מאלה ההתנהגותיות הנוקשות, שמדריכות הורים לא להתייחס לבכי ומחאת התינוקות עד "שילמדו" את זמני השינה והערות (כמו גם את זמני ההאכלה וכדומה) - בשיטה זו מאוד חשוב לעבוד לפי לוח זמנים קפדני. למי שפחות מתאימים תנאי ה"טירונות" של שיטה זו, כדאי אולי לאמץ שיגרת "הליכה לישון" ולדבוק בה. הכוונה לסדרה של פעולות (למשל: אמבטיה, בקבוק או יניקה ואז כניסה למיטה), שהסדר שלהן קבוע וידוע מראש ונועד להכניס את התינוק למצב של הרגעות ושינה".
 

מה עושה הורה שמרגיש כי הוא הגיע לקצה יכולתו?

"הורים שמרגישים שהגיעו לקצה גבול היכולת שלהם, צריכים לגייס עזרה חיצונית שתעזור להם לשרוד את התקופה הזאת. לעניין זה, סבא, סבתא דודים, דודות ובייבי סיסטרים אחראיים – יכולים לעשות פלאות למצב הגוף והנפש של הורים מותשים. פשוט להפקיד את התינוק סרבן השינה בידיהם וללכת לישון – בלי אף נקיפת מצפון. אם אפשר לאמץ את הנוהג הזה לפחות פעם או יותר בשבוע. כל הורה מותש יתעודד לנוכח המחשבה, שבעוד יום או יומיים תהיה הפוגה זמנית במצב".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by