בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
הורים וילדים 
אימהות מאוחרת 
 
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) תמיד חלמתי על נסיכה קטנה משלי   
הורים וילדים |
 
לימור גריף

מהן שיקוליהן של אימהות שפצחו בקריירה הכי נשית שיש, והחליטו ללדת לראשונה בחייהן בגיל מבוגר. על התייחסות הסביבה, התמודדותן האישית וכמובן על הילדים שגדלים למציאות שאולי בעשור הנוכחי – כבר לא כל כך שונה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לא מעט גבות מורמות לגבי אימהות שהתחילו מאוחר, הן אולי אפילו מתוארות כ"סבתות" הקוליות של הדור הצעיר, ומן הצד השני גם מוערכות כמי שלא פספסו את ההזדמנות הנדירה לחוות אימהות בשיא נשיותן ולהקים משפחה. דליה אלוני, פסיכולוגית חינוכית, מומחית באבחון וטיפול בילדים ונוער, עוזרת לנו להחזיר את הגבה למקומה.
 

שעון המציאות

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) לא מוכנה לוותר על האושר הכי גדול
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) לא מוכנה לוותר על האושר הכי גדול   
במחקר שהתפרסם לפני מספר שנים נמצא כי 77% מהנשים דחו את האימהות לשלב מאוחר יותר עקב חוסר מציאת בן זוג או בעיות פוריות. כיום, לנשים מעל גיל 40 שמבקשות להפוך לאימהות ונתקלות בפני בעיות פוריות, יש הרבה אפשרויות אחרות כגון אימוץ, תרומת ביציות או פונדקאות (בכפוף לחוקים במדינות העולם השונות).

"בימינו, הרבה נשים קרייריסטיות מתלבטות בשאלה מתי הזמן הנכון להפוך לאמא. יתרה מזאת, ההחלטה מתי להיכנס להריון נחשבת אף יותר קשה מאשר ההחלטה לדחות את האימהות. נשים בתפקידים בכירים, או בעלות שאיפות, לא בעלות חשש אמיתי שההיריון והטיפול בתינוק ישפיעו על איך שהן נתפסות ומוערכות מבחינת מידת המקצועיות והרצינות שלהן".

בואו נתאפס, מציעה אלוני ומוודאת שנזכור שני דברים בהקשר הנתון: ראשית, שאימהוּת מאוחרת אינה תופעה חולפת. ממצאי מחקרים מראים שמספר האימהות מעל גיל 35 הולך ועולה בשנים האחרונות. שנית, שהיום אנו יודעים שאין תשובה אחת לשאלות כמו מה הדבר הנכון ביותר, או למי יש חיים טובים יותר. השאלה הנכונה שיש לבחון, היא מוסיפה, היא מה הכי טוב, למי ובאלה נסיבות.
 

אמא או סבתא?

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) סבתא או אמא?
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) סבתא או אמא?   
עד כמה האימהות מושפעת מלחצי החברה? זו שאלת מפתח שכבר דנו בה בהמוני היבטים. ובכל זאת בקונטקסט החברתי עולות הרבה שאלות. אלוני מבהירה כי דווקא בנושא אימהוּת מאוחרת החברה נוטה להעביר מסרים סותרים ולהחזיק במוסר כפול. "החברה, בייחוד הישראלית, תעודד הבאת ילדים לעולם (פרו ורבו) ובדרך כלל תעריך גברים שהופכים לאבות בגיל מבוגר, כמו למשל קלינט איסטווד לו נולד הבן השביעי בגיל 67 ועוד דוגמאות מהארץ ומהעולם. לעומת זאת, החברה תבקר נשים שהופכות לאימהות בגיל מבוגר, כמו למשל במקרה של האישה בת ה63 שילדה (מתרומת ביציות) ונאלצה להתחבא מהתקשורת".
 
 

לא האימהות של פעם

 
השאלה אם להביא ילדים לעולם או לא, בכל גיל, נובעת ממגוון מניעים מודעים ולא מודעים ומנסיבות מצביות, מסבירה אלוני ומוסיפה כי אין ספק שהאימהות של היום שונות מאלה שלפני דור או שניים ויותר. מדובר בנשים שמרביתן משלבות את הנישואין, ילדים ומשפחה בעבודה. במקביל, ניתן לראות איך החברה שלנו מדרגת בצורה היררכית אימהות, כשבקצה אחד נמצא את האם הצעירה הנשואה ובקצה השני את האם המבוגרת הלא נשואה.
 

ילד אסור – ילד מותר

ממה מרוויח הילד וממה הוא מפסיד? "בין היתרונות ניתן למנות את העובדה שאימהות מבוגרות יותר הן בדרך כלל משכילות ובעלות ניסיון חיים עשיר יותר. בגיל מבוגר אין ''פאנצ'רים'' או אימוץ מקרי. מדובר בנשים שהקדישו הרבה מחשבה, מאמצים (למשל בטיפולי פוריות) ומשאבים (למשל באימוץ מחו''ל), ולכן המחויבות שלהן לילד מאד גדולה, ולא מובנת מאליה. נשים אלה פחות חשות שהילד מעכב ו''מפריע'' להן בבניית מסלול עבודתן".

עוד יתרון לאימהוּת מאוחרת לדבריה של אלוני, הוא שעם השנים אנו הופכים יותר סבלניים, סלחניים, לומדים להתייחס לאירועי החיים בפרופורציות ויכולים לעשות סדרי עדיפויות.

יתרון נוסף הוא היתרון הכלכלי; נשים מבוגרות הספיקו לסיים לימודים, לעבוד ולבסס את הקריירה ומעמדן הכלכלי. נשים אלה, היא טוענת, מסוגלות להשתמש בכספן על מנת לספק לילד את צרכיו, לטפח אותו ולהעשיר את עולמו, לקנות עזרה ולדאוג לעתידו של הילד. "לבסוף, ילדים, בכל גיל, מאפשרים להרחיב את המעגל החברתי ולהכיר נשים כמוהן ואנשים חדשים".
 

יותר חסרונות מיתרונות?

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) עדיף מאוחר מאשר אף פעם
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) עדיף מאוחר מאשר אף פעם   
בין החסרונות ניתן למנות מספר היבטים. ראשית, מדובר בפחות אנרגיה. "מחקרים מצאו שדאגתן העיקרית של אימהות מבוגרות היא שלא יהיה להן כוח ''לרוץ אחרי הילד''. ירידה באנרגיות הינה תופעה טבעית המלווה את ההתבגרות שלנו וצריך הרבה אנרגיות. עם זאת, חשוב לזכור שהמצב הבריאותי שלנו כיום הרבה יותר טוב וגיל 35 או 40 אינם נחשבים ''זקנים''".

עוד מבהירה אלוני כי נשים דיווחו על החששׁ לאבד את פרטיותן. ככל שנוקפות השנים, כשאנו לבד אנו מתרגלים לפרטיות. "בכל חברה יהיו אלה שיתהו בגלוי (''בשביל מה את צריכה את זה''), או מאחורי הגב (''תארו לכם את הילד מגיע לבקו''ם להתגייס עם אמא בת 60'') על הצורך להביא ילד בגיל מבוגר". מה עוד שלאם מבוגרת יש פחות תמיכה מחברות באותו מצב כשלה. בנוסף, יש אימהות בשלות שרגילות לעבוד במשרה מלאה, חלקן נושאות בתפקידים בכירים ולפתע עליהן ללמוד לשלב עבודה עם ילדים.

לבסוף, היא מציינת כי מבחינת המשפחה המורחבת, יתכן והילד יגדל ללא סבים או סבתות. או שהאם תמצא עצמה דואגת לבנה או ביתה הצעירים ובו זמנית להוריה המבוגרים. שני תפקידים הדורשים משאבים של זמן, אנרגיה וכוחות נפשיים.

כיצד תתייחס אליו חברת הילדים שיגלו שיש לו אמא שהיא בעצם בגיל של סבתא? לגבי חברת הילדים, מסבירה אלוני כי בגיל צעיר הם לא יבחינו בהבדלים אך בהחלט יתכן שבגיל מבוגר יותר ישימו לב להבדלים בטיולים שנתיים, מסיבות כיתתיות או בהרגלים של המשפחה, שמאפיינים יותר אנשים מבוגרים.

לגבי קשייהן של האימהות היא טוענת כי יש קשיים שהינם נחלתם של כל ההורים באשר הם ויש קשיים ייחודיים לאימהות או להורים מבוגרים יותר. "מעבר להתמודדות בחיי היום יום, קיימת התמודדות פנימית המלווה נשים מבוגרות שבחרו להפוך אימהות וזה הצורך להתמודד עם מגוון שאלות כמו הסיפור שעליהן לספר לילד ולחברה לגבי מצבן והבחירה שעשו, צער מסוים על כך שהן אימהות מבוגרות לילדים קטנים, חוסר בהירות לגבי העתיד של הילד, חרדה קיומית שיקרה לה משהו ואז הילד יישאר יתום בגיל צעיר, היעדר דמות אב במקרה של נשים רווקות ועוד שאלות ותהיות בנוגע לאחריות המוטלת עליהן וסביב הבחירה שעשו".
 

האם מדובר בדרך כלל בילדים שהם ילדים יחידים?

"יש הרבה אפשרויות כי לאימהות חד הוריות, שבחרו להפוך לאימהוֹת בגיל מבוגר יהיו ילדים שעשויים לגדול כילדים יחידים, ללא אחים. ויש ילדים שנולדים לאימהות מבוגרות, שלהן ילדים בוגרים יותר והן החליטו ללדת עוד ילד. ואז תלוי במספר השנים המפרידות בין הילדים. יתכן שלילד הצעיר יהיו אחים, אך הוא יגדל כילד יחיד להורים מבוגרים".
לגבי הילד עצמו, יש יתרונות וחסרונות לילדים יחידים. בין אם מדובר באימהוֹת מבוגרות או צעירות, היא מבהירה, בכל מצב תמיד טוב שתהיה לילד ולהורים רשת תמיכה חברתית או משפחתית.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by