בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
אבא  
אבא בכוננות  
 
 אני אבאל`ה. נעים מאד     צילום: אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages    
אבא  |
 
רביד פלג

כיצד יתכונן האב הטרי לקראת הלידה? האם עליו להיות נוכח בחדר? כיצד יוכל לעזור, ומה תפקידו בהמשך הדרך כשהרך יגיח אל אוויר העולם?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אם בעבר האישה הייתה כורעת ללדת בנוכחות מיילדת וצוותים רפואיים, הרי שכיום כמעט ואין שאלה באשר לנוכחותו של האב שבדרך בחדר הלידה. לעומת האישה, החווה את ההריון והלידה על בשרה, הגבר נדרש לתהליך שונה שיחבר אותו להריון, לאשתו ההרה, לעובר אותו איננו חש וללידה, אותה חווה בדרך שונה בתכלית מזו של האישה. כיצד יתכונן האב ללידה? מה תפקידם של האבות במהלך הלידה? האם נוכחותם בחדר הלידה הכרחית? כיצד נראית שותפות לדרך? על כך ועוד בראיון עם גילה רונאל, המנהלת המקצועית של רשת דיאדה, ממחברות 'טבעי ללדת' בהוצאת כתר, מדריכת הכנה ללידה, דולה ומורה לדולות ומיילדות.
 

השיח הנעלם

חיבור מידי
 חיבור מידי 
 צילום: איחלוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
הן זה ברור שביום המאורע, יתייצב האב לעתיד כעזר כנגדי. מה יש? לרוב זו אני ששם בשבילו, הפעם יהיה הוא בשבילי! מה שכמעט בגדר המובן מאליו, לא היה ברור עד לפני מספר שנים, או אז המתינו האבות מחוץ לדלתות חדר היולדות לרגע בו הכריזו כי היורש יצא את גבולות הרחם. "שיח שהיה מקובל בעבר כלל את השאלה "האם אתה נכנס ללידה?", בעוד שכיום ישנה ציפייה חד משמעית כמעט, שהגבר ילווה את האישה בחדר הלידה. מחד, עובדה זו היא משמחת, שכן מדובר בשיתוף ותהליך שהמשפחה עוברת ביחד, אך מאידך, אנחנו לא עוצרים לרגע לחשוב האם באמת לגברים יש את הכלים להתמודד עם כל הכרוך בלידה. לא תמיד הנוכחות בחדר הלידה מתאימה לגבר ואף לאישה, לכן יש צורך בשיח פתוח ומקדים בנושא, שיכלול שאלות כמו: מי נכנס לחדר הלידה? האם יהיו מלווים נוספים? האם בכלל הגבר רוצה להיות בחדר הלידה? מי יהיה זה שיחליף את הגבר בעת הצורך? וכדומה. שאלות ונושאים אלו זקוקים לליבון עוד לפני הלידה".
 

הכנה מוקדמת

 
אם נשים עוסקות בחיפוש מסיבי, שלא לומר אובססיבי, אודות הלידה ומהלכה, הרי שמרבית הגברים יעידו, כי המפגש הראשון שלהם עם 'החומרים' מתקיים לרוב בקורס הכנה ללידה. "מלבד עיסוק בשאלת נוכחותו של הגבר בעת הלידה ובחירה אישית שלו בכך, ישנו הכרח להתכונן למה שעתיד לקרות. חלק מהקורסים להכנה ללידה מתייחסים לעניין הנוכחות והשותפות של הגבר בלידה. החשוב בעיני הוא להביא לכך שהגבר יבחר בעצמו אם להיות נוכח בלידה, כמו גם את מידת המעורבות שלו בה. יכולת הבחירה היא רבת משמעות. חלק נוסף של ההכנה מתרחש תוך מתן מידע המוגש בחלקו באופן מדעי ומחקרי. חומרים שכאלה מדברים אל הגברים ומצליחים לחברם מעט יותר למה שעתיד להתרחש בלידה. במקביל, ניתנים כלים מעשיים להתמודדות עם הלידה, עם הכאבים של הצירים המתחילים בבית, טכניקות מגע ועיסוי להקלה על הכאב, שיטות להרפיה ונשימות, ההופכים את הגבר ליעיל או מעשי במהלך הלידה. פן נוסף חשוב במעלה, הדורש התייחסות והכנה מוקדמת לשם התמודדות טובה במהלך הלידה, הוא הפן הרגשי והנפשי נוכח התרחשויות הכרוכות בלידה. העובדה שהאישה שלצדו תכאב מאד, התחושות שוודאי יעלו מתוכו נוכח כך וכדומה. הלידה מפגישה הן את הגבר והן את האישה בדברים שאינם מכירים ומפגישים אותם עם חוסר אונים. יש לדבר על כך ולהתכונן לכך מראש".
 
 

רגע של נחת

תהליך הלידה מתחיל עוד בבית, עת האישה חווה צירים ראשונים. השתתפותו ועזרתו של הגבר בתהליך יכולה לתפוס מקום כבר בשלבים הראשונים. "המטרה הכללית היא ליצור רגיעה ונחת ברגע שהלידה מתחילה. הגברים, שהוכנו מראש ויודעים פחות או יותר לקראת מה הם הולכים, צריכים להישאר רגועים. עוד בהיותם בבית לגבר מספר כלים שיכולים לסייע ליולדת בכאביה, הוא יכול למלא עבורה את האמבטיה, כשהוא יודע שהשהייה במים מקלה על הכאבים, הוא יכול להכין לה ולעצמו לאכול, שכן חשוב מאד לאכול ברגעים הללו. בזמן שהוא דואג ליולדת, עליו לדאוג גם לעצמו, לאכילה, לשתיה, עוד לפני ההגעה לחדר הלידה".
 

לפקודתך המפקדת

תחייכי. אבא מצלם
 תחייכי. אבא מצלם  
 צילום: bolinhanyc/flickr.com 
 
"עם ההגעה לחדר הלידה, אם יש שיתוף פעולה מצד הצוות הרפואי, הגבר יכול להסתייע בכלי העשייה שרכש, שכן ההוויה הגברית היא עשייה, וכלים לעשייה בחדר הלידה מונעים ממנו את חוסר האונים של ההמשך. בבחינת תפקידיו של הגבר במהלך הלידה, החשוב שבתפקידים הוא: להיות עם האישה! להיות עם האישה בחוויה, שלא תחוש לבד. אם הוא לא מסוגל להיות נוכח, עליו לדאוג שמישהו אחר יהיה. גבר יכול להיות שותף גם כשהוא מחוץ לחדר, בתפילה או בכך שדואג לנוכחות אחרת או נוספת בעת הלידה. עליו לנסות ולאתר את הצרכים שלה, לחשוב אם שתתה מספיק, מתי אכלה לאחרונה, מתי עשתה פיפי ולהציע למלא את הצרכים הללו. תפקיד נוסף הוא בעזרה הפיזית שהוא יכול להגיש לה, כשכואב לה בעת ציר הוא יכול להעניק מגע, להניח את הידיים, לשים רטיות חמות במקומות הכואבים, לנסות להקל באופן אקטיבי על הכאבים. נוסף על כך, הגבר יכול להוות גשר בין היולדת לבין הצוות. אישה בלידה אמורה להיות עסוקה עם ההורמונים שלה, הצירים וההרפיות שלה, את השיח והדיבור היא יכולה להשאיר לגבר שלצידה. תפקיד חשוב נוסף מתרחש לאחר שהתינוק יוצא לאוויר העולם, הנוכחות של האב מאוד חשובה לאחר שהתינוק יצא (גם אם הוא לא נכח ממש בעת הלידה), התינוק צריך להריח את האב, להכיר אותו, כשבמקביל אם התינוק מופרד מן האם, האב יכול להיות איתו, להתלוות אליו, כך גם האם יותר רגועה כשתינוקה איננו לבדו. אחד התפקידים לאחר הלידה, לאחר שהאב דאג לנוח, שכן גם הוא זקוק למנוחה שכזו, הוא בהיותו זה שמסנן את גל השמחים והמבקרים וזה הדואג לצרכיה של האם והתינוק".
 

שותף למסע

"חשוב להבין ששיתוף במסע הקרוי 'לידה', איננו מחייב כניסה ונוכחות של הגבר בחדר הלידה. באם הגבר מאתר בין צרכיו את הצורך שלא להיות נוכח בעת הלידה ובחדר הלידה, יש לכבד את הצורך הזה. גבר שדואג לאדם אחר שילווה את האישה, אם זו חברה, אם או דולה, ומביע את התמיכה שלא בנוכחות של הלידה עצמה, עדיין שותף בהיותו דואג לה ולרווחתה. אישה לא חייבת את זוגה לצידה בחדר הלידה כדי להרגיש שהוא שותף, היא יכולה להרגיש ביחד, גם בהעדרו. חשוב בראש ובראשונה להבין את הצרכים אחד של האחר".

היו שלמים עם כל שלב ושלב בדרך ועם התפקיד אותו אתם נושאים במהלכו, והבינו שמה שמתרחש ברגעים אלו, ישנו את חייכם מעתה ואילך.

המהפך - מגבר חסר אחריות לגבר שקול ומסור
האם עליו לדבוק בתפקיד המסורתי האב המסורתי?
מה עובר על הגבר במהלך הלידה?
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by