בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
הריון ולידה  
עולות בגדול  
 
 הזלילה הגדולה החלה     צילום: אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages    
הריון ולידה  |
 
רביד פלג

מהן ההשלכות הצפויות בעקבות עלייה מסיבית במשקל במהלך ההריון? מה נחשב כמשקל יתר? האם התינוק יכול להינזק? ומהן ההשפעות ארוכות הטווח?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
יש נשים עבורן ההריון הוא אישור להסרת המחסומים באוטוסטראדת המזון. האחת מפצה על השנים בהן חל איסור על המתוקים, השנייה טובעת במלוח ועל השלישית מבוסס מיתוס המלפפון בשוקולדה. פעמים רבות העדר הבקרה ותחושת החופש מביאים לעלייה מסיבית במשקל, החורגת את גבולות המותר והבריא. מה מוכרז בגדר משקל עודף? האם עלייה עודפת במשקל גובה מחיר? מהן השלכותיה? האם תתכן פגיעה בעובר או השפעה על בריאותו וחייו של הילד? טובה קראוזה, דיאטנית קלינית, מחברת הספר 'המדריך השלם לתזונה בהריון', מתריעה וממתנת.
 

עושות עלייה

הריון מערב עלייה במשקל, זו עובדה שאין עליה עוררין. השאלה המורכבת יותר נוגעת למספר הקילוגרמים שאמורים לתפוס מקום, תרתי משמע. "בשנת 1990, המכון האמריקאי לרפואה (IOM), ניסח המלצות לסך עלייה במשקל לפי 'אינדקס מסת גוף' (BMI=המשקל בק"ג חלקי הגובה במטרים בריבוע), לפני ההריון" מסבירה קראוזה. "כלומר, העלייה במשקל במהלך ההריון תלויה בדרגת המשקל של האישה לפני ההריון. הדין אינו זהה עבור מי שהחלה את ההריון ב'תת-משקל' ועבור מי שהחלה את ההריון במשקל 'תקין' או ב'עודף משקל'. עבור מי שהחלה את ההריון בתת משקל (BMI<19.8), טווח העלייה המומלץ הוא בין 12.5 ק"ג ל- 18 ק"ג, עבור מי שהחלה את ההריון במשקל תקין (19.8
 

לפי הקצב

בלי עכבות
 בלי עכבות  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
"מלבד התוספת במשקל, ולמרות העובדה שיש דפוס עלייה שונה מאישה לאישה, ישנה המלצה לקצב העלייה במשקל, התלוי אף הוא בדרגת המשקל של האישה לפני ההריון. באופן עקרוני, בשליש הראשון מומלץ לעלות לא יותר מ-1.800 ק"ג, בשליש השני נשים שהיו ב'תת-משקל' מקובלת עלייה של חצי קילו בשבוע, נשים במשקל תקין – 400 גר' בשבוע ונשים בעודף משקל 300 גר' ומטה. אם העלייה איננה, פחות או יותר, על פי הממוצע הזה בבחינת מספר שבועות, כנראה שמדובר בעלייה עודפת במשקל".

גורם כבד משקל

האם התנהגות בלתי מבוקרת כגון העתקת המגורים למקרר או לארון התופינים היא הגורמת לעלייה מוגזמת במשקל, או שמא בעול האחריות נושאים גם גורמים בריאותיים? "מחקר שנערך בארצות הברית העלה כי רק ארבעים אחוזים מההריוניות עולות במשקל על פי ההמלצות. שישים אחוזים מהן עולות בטווחים גדולים הרבה יותר. יש להניח כי המצב בישראל די דומה. ניסיוני בתחום הראה כי האוכל והאכילה הם בעלי משמעות רחבה הרבה יותר מלבד היותם סיפוק הרעב הפיזיולוגי. מספר גורמים החוברים יחדיו בתקופת ההריון, מביאים לאכילה מוגברת ולהתנהגות שמובילה לעליה רבה מדי במשקל. בין הגורמים נמצאים התחושה כי בהריון 'מותר לי', העובדה שממילא הבטן לא תהיה שטוחה, ההורמונים שמשפיעים הן על מרכז הרעב והשובע והן על העדפות המזון, השתוקקויות למיני מזון ושינויים תכופים במצבי הרוח המביאים ל'אכילה רגשית'. מקרים נדירים מאד מערבים עלייה במשקל בעקבות גורמים בריאותיים, כמו תת-פעילות של בלוטת התריס במהלך ההריון. מצב כזה גורר השלכות מרובות על העובר ומחייב טיפול.
 
 

נזקים כבדים

"עלייה עודפת או מוגזמת במשקל בעת ההריון מעמידה בסיכון הן את האישה ההרה והן את עוברה", מבהירה קראוזה. "לעיתים, עליה פתאומית במשקל במהלך ההריון, יחד עם בצקות, מהוות פוסט סימן לבעיה רפואית. לרוב מדובר בסימנים לטרום רעלת הריון או ללחץ דם גבוה. יש לערוך בדיקות לבירור, שכן מדובר במצב לא טבעי ולא בריא. ככלל, הסיבוכים המידיים לעלייה מוגזמת במשקל הם סיכון גבוה לסוכרת, סיכון גבוה יותר לרעלת הריון ויתר לחץ דם. מלבד זאת, ישנו סיכון ל'מקרוזומיה', כלומר ללידת תינוק בעל משקל גוף של יותר מארבעה קילוגרמים. הסיכון במקרוזומיה הוא שהמטבוליזם של העובר, בעודו ברחם, הוא בסיכון גבוה לפתח סוכרת, השמנה ובעיות כולסטרול כשיגדל. מלבד זאת, מקרוזומיה מובילה פעמים רבות ללידה קיסרית, המערבת את הסיכונים שלה. הריונית שנמצאת בעודף משקל ועוברת ניתוח קיסרי נמצאת בסיכון גבוה יותר לזיהומים לאחר הניתוח".
 

נזק ארוך טווח

 
"מבחינת העובר, אחת ההשלכות של עליה מוגזמת במשקל בעת ההריון, היא בסיכוי הגבוה לאחוזי שומן גבוהים בגוף התינוק, שמנבא ומהווה סיכון גבוה להשמנה בגילאי הילדות, בגיל ההתבגרות ובבגרות. מחקר עדכני מצא כי עלייה במשקל בהריון קשורה ישירות עם סיכון להשמנה בגיל ההתבגרות ובעיות של עודף משקל כבר בגיל שלוש שנים. נמצא כי ההשפעה גדולה ומשמעותית יותר בקרב נשים שמנות, מאשר בקרב נשים במשקל תקין, לכן ישנה חשיבות מכרעת להוריד את ה-BMI של האישה עוד לפני ההריון. השלכות נוספות לעובר והתינוק שנולד הם בסיכון ללחץ דם גבוה, לסוכרת, לכולסטרול גבוה, לסיכון לחלות במחלות לב, על אחת כמה וכמה אם האם היא סוכרתית בעצמה. באופן כללי, השמנה היא גורם סיכון למומים מולדים, במיוחד אותם מומים שחומצה פולית אמורה להפחית את הימצאותם. מומים בלב העובר / תינוק קשורים גם הם להשמנה. אחת הבעיות בהריון המתחיל בהשמנה או מערב השמנה מסיבית לאורכו, היא הקושי לאתר את המומים, שכן השומן באזור הבטן מקשה על איתור שמתבצע באמצעות בדיקות אולטרא-סאונד".

יש מקום לתוספת משקל בתקופת ההריון. עלייה מועטה או שאיננה מספקת, דינה דומה לעלייה מוגברת, ואף היא מעמידה בסיכון את ההרה ואת העובר. ניכר כי מודעות, אכילה מבוקרת והתייעצות עם גורמים מקצועיים בעת הצורך, הן שנכונות בתקופה בה ההורמונים והפינוק תופסים מקום של כבוד.

יש גם כאלה - נשים המרזות במהלך ההריון
מהי סוכרת הריון וכיצד מטפלים בה?
כיצד תחזרי לביקיני?
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by