בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
הורים וילדים  
מדברים מלחמה  
 
 אמא, למה הבית של הילדה הרוס?    צילום: אימג`בנק/gettyimages    
הורים וילדים  |
 
רוית חבקוק

האזעקות, החדשות, צווי ה-8, הפצועים, נפגעי החרדה והדיירים מהדרום. כיצד מסבירים לקטנים את המציאות?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בעוד ילדי העולם הנאור גדלים על שירה ופרוזה של גדולי היוצרים, גדלים ילדי ישראל והפלסטינים על שירת התותחים הרועמים. בני בן ה- 9 כבר הספיק לחוות את מבצע "ענבי זעם", בו הוקפץ אביו בצו 8 להילחם בג'נין, את מלחמת לבנון השנייה, בה אירחנו אשה ערירית מן הצפון ואת מבצע "עופרת יצוקה" בעזה, במסגרתה אנו מארחים את בני דודיו מיבנה המוזעקת. הוא רק בן 9 , אבל את המוסיקה ואת החרדה באוויר הוא מכיר כבר כשגרה נורמטיבית. כאשר הוא ואחיו בן ה- 6 מדליקים את המחשב ונכנסים לאחד מאתרי המשחקים באינטרנט, מקבל את פניהם דף הבית של אחד מאתרי החדשות. הכותרת הראשית הדרמטית המלווה בתמונה דרמטית לא פחות, הם הדבר הראשון שהם רואים, וזה מחלחל לתוך גופם הקטן ולתודעתם הנאיבית מבלי שיבקשו זאת. נוסיף לכל את פנינו המודאגים, את קולם הרועם של קרייני ופרשני החדשות מהטלוויזיה ומהרדיו, את הדיבור ברחוב ונבין, כי הם אוחזים בתמונת מציאות כלשהי על המצב.
 

מה בתמונה?

 
לפני מספר ימים קראתי עיתון כשלצידי בני הצעיר, אוכל ארוחת בוקר. הוא נתקל בתמונה מעזה וביקש הסבר. התמונה כללה 4 תמונות קטנות המסבירות את מה שצה"ל מכנה "מבצע הקש בגג". בתמונה הראשונה רואים תמונת בית והכיתוב מספר שצה"ל מתקשר לדיירי הבית ומודיע להם שעליהם לצאת בטרם יפגיז את ביתם. בתמונה השנייה תמונת דיירי הבית עומדים על הגג במטרה למנוע מצה"ל לממש את האיום. בתמונה השלישית נראה הבית הרוס חלקית מטיל "קטן" המיועד להוכיח לדיירים כי ההתרעה רצינית ובתמונה הרביעית והאחרונה, נראים ילדים נסים על נפשם בפנים מעוותי אימה.

אמפתיה של ילד

"מה זה?" שאל בני, ואני נחנקתי. איך מסבירים לילד בן 6 את התמונות הללו? ניסיתי להסביר לו את הסיטואציה כשמחד, אני מודעת לחלוקת עולמו לשחור ולבן, טובים ורעים, ומאידך, תמונת הילדים הנסים עומדת לנגד עיני. "מסכנים" הוא אמר מזועזע, "אז איפה הם מתחבאים?" הוא הכביר ואני שתקתי. הוא המשיך להרהר בעניין, ולאורך כל היום הוסיף להעלות שאלות הניבטות מן התמונה ומן ההסבר. "איך הם יודעים שהם צריכים לברוח? מה הם יעשו ששברו להם את הבית?" הוא לא הבחין בין ילדים פלסטינים לבין ילדים ישראלים רק הזדהה עם הנפגעים.
 

מחלקת דוברות והסברה

חשופים
 חשופים  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
אין ספק. קשה להסביר לילדים סיטואציה של מלחמה. אנו רוצים להגן עליהם בכל מחיר מן המידע הקשה והורים רבים נמנעים מלדבר עמם על הנושא. יחד עם זאת, יש לזכור, כי ילדינו חשופים לאינפורמציה מכל כיוון, חלקה מגיע באופן ישיר וחלקה באופן עקיף, ולכן הם ממילא מקבלים את המידע. מה עלינו כהורים אחראים לעשות? הפסיכולוגים שותפים לדעה כי אל לנו להזניח את זירת ההסברה. אם אנחנו לא נסביר להם, תמונת העולם שלהם תתבסס על פרשנות מוטעית. חסימת האינפורמציה לא תספק להם הגנה אלא להיפך, היא עלולה ליצור פחד ובלבול גדולים יותר. הסבירו את התמונות הנשקפות מן החדשות, בהתאם לגיל הילד ולאופיו, כיוון שללא הסבר התמונות מפחידות עוד יותר. אנו ההורים יכולים להפחית ברמת החרדה. היצמדו לאמת, אל תמציאו עובדות ויחד עם זאת, שדרו אופטימיות וביטחון.

עניין של מינון

בנוסף, לא חייבים לצפות בחדשות או להאזין לרדיו כל היום. הפרשנים והקריינים נוטים לחזור על כל אירוע מספר גדול של פעמים והילד עלול להבין את אותו אירוע כמספר רב של אירועים. גם הטון המשתקף בשידורים הללו, הוא כמעט תמיד טון דרמטי שיכול לעורר חרדה בקרב הילדים ובטח שאינו מרגיע. עוד אומרים הפסיכולוגים, כי יש לנסות ולשמור על שגרת היום עד כמה שניתן, בשביל לשדר ביטחון ויציבות. להמשיך ללכת לחוגים, לחברים ולשחק ביחד. בתוך אותה שגרה מומלץ לעזור לילדים "לשחרר לחצים" באמצעות פעילות אקטיבית כלשהי, למשל, פעילות ספורטיבית או פעילות יצירה כלשהי, שגם תסיח את דעתם וגם תאפשר להם לבטא את פחדיהם או תהיותיהם.

לסיכום, אם נתמודד נכון עם הסיטואציה מול ילדינו, נצייד אותם בכלי טוב להתמודדות בהמשך, לא רק שלא נפגע בהם אלא להיפך, נחשל אותם לקראת חיים בארץ, שכנראה תמשיך ותשמיע באוזניהם מנגינות מלחמה.

האם צפוי לנו בייבי בום נוסף בעקבות המלחמה?
אמהות ישראליות כותבות תחת מטר הקסאמים
האם להביא ילדים במציאות של היום?
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by