בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בריאות המשפחה 
לאן נעלם הסידן? 
 
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimges) מחלה שפוגעת גם בילדים   
בריאות המשפחה |
 
ד``ר טל פלג שולמן, נענע 10

אוסטאופורוזיס היא מחלה שפוגעת בעיקר במבוגרים, ובנשים בסמיכות לגיל המעבר. על המחלה שעושה לנו המון שרירים, ועשויה לתקוף גם ילדים. לא לימדו אותנו תמיד כמה חשוב הוא הסידן?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimges) לא חייבים להיסחף עם מוצרי החלב
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimges) לא חייבים להיסחף עם מוצרי החלב   
כ-200 מיליון איש ברחבי העולם סובלים מאוסטיאופרוזיס, מחלה המתבטאת בירידה הדרגתית בצפיפות העצם ונטייה לשברים בעצמות. המחלה שכיחה הרבה יותר במבוגרים, ובעיקר בנשים בתקופת גיל המעבר, אך יחד עם זאת, יתכנו גם מקרים של אוסטיאופרוזיס בילדים.

נתחיל עם החדשות הטובות: לדברי ד"ר אלחנן בן און, מנהל היחידה האורתופדית במרכז שניידר לרפואת ילדים, אוסטיאופורוזיס היא מחלה נדירה ביותר בילדים. במידה ומאובחן מצב של אוסטיאופורוזיס בילדים, הרי שהוא בדרך כלל שניוני, ונגרם בשל גורמים מחלתיים אחרים. באופן מילולי, פירושה של האוסטיאופרוזיס היא עצם נקבובית, שבירה.
 

זהירות: שברים

 
אוסטאופורוזיס היא מחלה המתבטאת בירידה הדרגתית בצפיפות העצם, ובעקבות זאת החלשות של העצמות והפיכתן למועדות יותר לשברים. העצמות מכילות מינרלים כתרכובות של סידן וזרחן, ההופכים אותן לקשות וצפופות. נוסף לכך, יש צורך בכמות מסויימת של הורמונים כגון אסטרוגן (אצל נשים), הורמון הגדילה, תפקוד נאות של בלוטת התריס (תירואיד), וויטמין D שמסייע בספיגת סידן מהמזון ובהחדרתו לתוך העצם. העצם היא איבר פעיל בו מתרחשים שני תהליכים בו זמנית של ייצור עצם וספיגתה. באוסטאופורוזיס, תהליך ספיגת העצם עולה על תהליך התהוות העצם, כך שסך כל מסת העצם יורדת, נעשית פריכה, והופכת שבירה.

כפי שמדגיש ד"ר בן און, המחלה שכיחה הרבה יותר במבוגרים, ובעיקר בנשים בתקופת גיל המעבר. ברחבי העולם, כ-200 מיליון איש סובלים מהמחלה; הסיבות לכך הן רבות, ובינהן תורשה ובני משפחה נוספים הסובלים מאוסטיאופרוזיס, תזונה דלת סידן, חוסר בפעילות גופנית או פעילות גופנית מועטה מדי, מבנה גוף, הפסקת הווסת בגיל צעיר, עישון, וכן צריכת אלכוהול גבוהה. במקרים רבים, אוסטיאופורוזיס אינה מאובחנת במועד, ואינה מטופלת כראוי עד להופעת שברים בעצמות, כסימן ראשון לנוכחות המחלה. לעתים, המחלה תאובחן גם אצל נשים צעירות על סביב תקופת ההריון, אולם גם מצב זה נדיר מאד בישראל. יחד עם זאת, יתכנו גם מקרים של אוסטיאופרוזיס בילדים. בילדים, המחלה תתבטא בעיקר בגילאי 8-14, אולם דווחו גם מקרים בילדים צעירים יותר.
 

מה גורם לאוסטאופורוזיס בילדים?

ד"ר בר און מדגיש כי ברוב המקרים בילדים מדובר באוסטאופורוזיס שניונית, הנגרמת על ידי בעיה רפואית אחרת או עקב שימוש בתרופות כגון קורטיקוסטרואידים, ברביטורטים, תרופות מדכאות חיסון, וכן תרופות נוגדות פירכוסים. בעיות רפואיות דוגמת מחלות כלייה, הפרעות הורמונליות בתפקוד בלוטת התריס או בלוטת האדרנל, או בעיות על רקע גנטי, דוגמת אוסטאוג'נסיס אימפרפקטה (osteogenesis imperfecta), שיכולות אף הן לגרום להופעת אוסטיאופורוזיס בילדים.

סיבה נוספת להופעת אוסטיאופורוזיס בילדים היא רככת עצמות, שבעבר נגרמה בשל חוסר חשיפה לשמש או בשל תזונה לקויה ומחסור בויטמין D. היום, במידה וקיים מצב של רככת עצמות, גם הוא עצמו יהיה בדרך כלל על רקע של בעיות כלייתיות. בנכים קשים, חולים בשיתוק מוחין (CP, cerebral palsy), וחולים הסובלים ממחלות שיתוקיות אחרות, תיתכן גם כן בריחת סידן מהעצמות בשל חוסר בתנועתיות.

במקרים נדירים ביותר, אין סיבה ידועה למחלה, ואז מדובר באוסטאופורוזיס נעורים אידיופתית. זוהי מחלה נדירה המופיעה אצל ילדים ומתבגרים בעלי רמות ויטמינים, רמות הורמונליות ותפקוד הורמונלי תקין, וללא סיבה ידועה ליצירת עצמות חלשות, פריכות, ושבירות. המחלה כל כך נדירה, שעד לשנת 1997, דווחו בספרות הרפואית אך ורק 150 מקרים.

ללא שום קשר עם הגורם, אוסטיאופורוזיס בילדים ומתבגרים היא בעיה חמורה, מאחר והמחלה מתרחשת בשנים הקריטיות בהן נבנות עצמותיו של הילד או המתבגר. מגיל הלידה ועד לבגרות, מסת העצמות הולכת ונבנית, ומגיעה לשיאה לקראת גיל 30. לאחר אמצע שנות ה-30, מסת העצם מתחילה לדעוך באופן טבעי, עד לשיא בקצב הדעיכה, לקראת גיל 50-60.
 
 

מהם הסימפטומים בילדים?

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimges) מה שילדים אוהבים
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimges) מה שילדים אוהבים   
ילדים הסובלים מאוסטאופורוזיס, הן על רקע שניוני והן מאוסטאופורוזיס נעורים אידיופתית, עלולים להתלונן על כאבים בגב התחתון, כאבים במותניים, וכאבים ברגליים. לעתים, המחלה אינה מאובחנת באופן ישיר, אלא בשל ריבוי מקרים של שבירת עצמות והחיפוש אחר הסברים לשברים רבים וחוזרים אלו. כפי שסיבתה אינה ידועה, בחלק גדול מהמקרים, מחלת האוסטאופורוזיס נעורים האידיופתית, חולפת מאליה, ללא כל טיפול. עם חלוף המחלה, גדילת העצם מתחדשת באופן תקין, ורק במקרים נדירים מכלל המקרים הנדירים ממילא, נותרת פגיעה קבועה, שיכולה להתבטא בעקמת.

במקרה של אוסטיאופורוזיס שניונית, יש לטפל במידת האפשר במחלת הרקע, דבר העשוי להביא לשיפור במצב האוסטיאופורוזיס בילד המטופל. כפי שמעיד ד"ר בר און, איזון של מחלה כלייתית, יביא לשיפור במצב העצם. במקרה של מצבי שיתוק, דוגמת שיתוק מוחין, עידוד לתנועתיות מפחית אף הוא את מצב האוסטיאופורוזיס אצל הילד החולה. כאשר מדובר במחלת רקע גנטית, דוגמת אוסטאוג'נסיס אימפרפקטה, דווח כי טיפול בתרופות ממשפחת הביספוספונאטים מביא לתוצאות מבטיחות, אולם במקרים כאלו, העתיד טמון בתיקון הפגם הגנטי מלכתחילה, בשיטות של הנדסה גנטית.
 

לכמה סידן זקוק ילד?

לגוף הילד דרושה כמות מינימום של סידן ביום, וכל תוספת מעבר לרמה זו, חסרת השפעה על מאזן הסידן בגופו. ילדים בני ארבע עד שמונה שנים נזקקים ל-800 מ"ג סידן ליום, ואילו מתבגרים בני 9- 18 זקוקים ל-1,300 מיליגרם סידן ליום. מועצת החלב ממליצה על שלוש מנות חלב ביום. ע"י אכילת יוגורט, גבינה לבנה ושתיית כוס חלב, ניתן להגיע בקלות לכמות הסידן היומית המומלצת. ד"ר בר און חוזר ומדגיש כי כל עוד הילד בריא, עוסק בפעילות גופנית סבירה, ונהנה מתזונה יומית נכונה, אין כל צורך בתוספת סידן מן החוץ, וכי אין כל סיבה ממילא להופעת מצב של בריחת סידן.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by