בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
הורים וילדים  
לא רק אדלר  
 
 מחפשים תשובה     צילום: אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages    
הורים וילדים  |
 
לימור גריף

מדוע דווקא שיטת אדלר זכתה לפופולריות כה גבוהה בקרב ההורים? האם המשיכה אליה אכן מוצדקת? ומה באשר לפתרונות אחרים המוצעים כיום להורים שמחפשים מוצא לבעיותיהם?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
יש בינינו לא מעט גישות חינוכיות להורים המגששים דרכם בעלטה, ובכל זאת רובינו זוכרים בעיקר את גישת אדלר המפורסמת. מדוע זכתה דווקא זו לפרסום כה נרחב? מה זה אומר עלינו כהורים וכחברה? ומה באשר לשיטות אחרות?
 

כבשה בסערה

צופים אל עתיד חדש
 צופים אל עתיד חדש 
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
למעט סופר נני שנכנסה אל חיינו ואת חלקינו אף כבשה בסערה, כדאי שתכירו גם את אלפרד אדלר, שהיה רופא ומי שייסד את השיטה שעם השנים הלכה והתרחבה: הפסיכולוגיה האינדיבידואלית. מדובר באסכולה הגורסת כי על האדם להשתתף מעשית בטיפול בעצמו וכי רק שינוי והכרה שלו בחולשותיו, תוך רצון עז מצידו להתגבר עליהן, יובילו להרגשה בריאה יותר.

כשפניתי למבחר פסיכולוגים בשאלה: מה דעתכם על גישת אדלר, היו לא מעט התנגדויות: אני לא מכיר את הגישה, לא ממש שמעתי, יש בכלל תהודה אליה? – נו באמת. למעט העובדה שכולם נמנעו מלדבר בשבחה או בגנותה של גישה כה מדוברת, רובם הסכימו כי הפופולריות שלה, נובעת בשל יכולתה להיתפס בפתרונות מהירים יחסית לבעיות קונקרטיות, וגם משום שהיא בהחלט זולה הרבה יותר מטיפול פסיכולוגי מעמיק. עוד נשמעו קריאות, כי חלק ניכר מהמטפלים באדלר, הם יועצים חינוכיים או אנשים עם הכשרה אקדמית "זולה" וקצרה יותר מזו של פסיכולוגים, ואולי בשל מצבנו הכלכלי והביטחוני שאינו נמצא בשיאו.
 

קרקע בטוחה בעידן של חוסר ודאות

 
עוד נשמעה הטענה כי הרבה הורים התמכרו משום ששיטת אדלר סיפקה עבורם קרקע בטוחה וברורה בעולם של חוסר ודאות. נראה כי בעידן הפוסט מודרני, מסתובבים הרבה אנשים עם שאלות מהותיות על מה שנכון ולא נכון בעולם הזה. במקום בו הכל נכון והכל אפשרי, אין אמת מוחלטת. מצד שני, ריבוי הציפיות והדרישות יוצר לחץ נוסף, בלתי אפשרי עבור ההורים. בסופו של יום הם כבר לא יודעים להקשיב לאינטואיציה, לקול הפנימי שלהם. אדלר מספק להם תיאוריה ברורה בגדר של עשה ואל תעשה. גישה שאפשר ללכת על פיה ולצמצם את חוסר הוודאות. אין עדיין מחקרים על הצלחתם של בוגרי אדלר, כך שקשה לדעת עד כמה הגישה נכונה. עם זאת נראה שעצם העובדה שהיא מספקת קרקע יציבה עבור ההורים ומאפשרת להם לבטוח בדרך ההורות שלהם, היא הצלחה בפני עצמה.
 
 

יש עולם אחר בחוץ

נכון שכולנו יודעים שיש בחוץ עולם אחר, נוסף ועצום של ידע, גישות ושיטות, שיכולים להתאים ללא מעט הורים באשר בהם. נכון ש"אדלר" מעניק להורה את הפיתרון המיידי, העכשווי, וגורם לו להתחבר אל הצד הילדותי, זה שלא יודע לדחות סיפוקים, אך נראה כי גם אפקט הקואוצ'ינג שנשאבנו אליו בחמש עשרה שנים האחרונות, או הדיאדי, מעניקים לנו פיתרון כאן ועכשיו. כל שעלינו לעשות, בכל דרך שנבחר היא להתמודד עם המקומות הכי סגורים שלנו, לנבור יותר או פחות ולהביט לילדים שלנו בעיניים. זה לאו דווקא אומר לראות את העולם במקומם של הקטנטנים, אלא לבדוק, איזו גישה – שיטה מתאימה למשפחה שלי. חשוב לציין שאף גישה אין במטרתה להחליף את הטיפול הפסיכולוגי המקצועי, ואף גישה אינה פחות מקצועית – כך ששוב, כמו שאנו נתקלים בדעתו של רופא אחד מול רופא שני וטוענים: "כל רופא אומר אחרת", חשוב שנזכור כי כל גישה טוענת אחרת ולא בהכרח מתאימה. עוד נראה כי בשנים האחרונות צצים להם, כמעט בכל עיר בישראל כמה מרכזי התפתחות לילדים. כל אחד מן המרכזים מציע סדנה להתפתחות הורית, מעגלי הקשבה, שיטות חינוך מוגדרות, סדנאות להצבת גבולות, שיטות גמילה, העצמה אישית ועוד. הנה כמה דוגמאות נבחרות:
 

סדנת "הורים ונהנים"

כולם נושאים בכובד המשקל. "הורים ונהנים"
 כולם נושאים בכובד המשקל. "הורים ונהנים"  
 צילום: יח"צ  
 
הסדנה משלבת ביקורים ב"דיאלוג בחשיכה", "הזמנה לשקט" וגם ביקור משותף עם הילדים במסלולי המוזיאון המודרכים. האם יש דרך אחת נכונה לחינוך ילדים ומדוע ההורים לא פעם מאד מבולבלים? לשאלה זו מציעה הסדנא תשובה אחת המורכבת מכלים, עצות, רעיונות ותובנות לחיזוק הקשר המשפחתי ולהורות קלה, מהנה ויצירתית. הסדנה תתקיים במוזיאון הילדים הישראלי, חולון להורים לילדים בגילאי 4 -7 בהנחיית הגב' מירב אגם – גבריאל. הסדנה כוללת 5 מפגשים. מחירה : 825 ₪ (המחיר הינו לשני בני הזוג. במקרה של הרשמת אחד מבני הזוג- תינתן 10 % הנחה). לפרטים והרשמה יש לפנות לצביה בינדר- 03-6503005
 

סדנת אימון למנהיגות הורית

הסדנא מעניקה כלים תכליתיים ומעשיים לניהול המשפחה. במהלכה לומדים המשתתפים על עצמם ובונים את הפרופיל הרצוי של משפחתם, מגדירים את המטרה אליה הם רוצים להגיע במשפחה - תוך רכישת מיומנויות אישיות, שיסייעו להם להגיע אל היעד שהגדירו. תוכנית האימון הייחודית למנהיגות הורית נבנתה מתוך ההבנה שכל משפחה מתנהלת אחרת ומתוך כבוד והערכה מלאים לדרכם של ההורים, וההבנה כי הם היודעים מה טוב לילדיהם. לפרטים נוספים על הסדנה: מ.מ.ה מרכז מנהיגות הורית 0545-333180, 052-6959184, 052-2936114.
 

עושים אומנות

הסדנה מיועדת להורים וילדים, ומשלבת יצירה ולימוד על ציורי הילדים. ההבנה של ציור הילד על ידי ההורה מעשירה את חווית היצירה, וגורמת הנאה רבה גם לילד וגם להורה וכמו כן לחיזוק הקשר ביניהם. הסדנא בת 10 מפגשים. מחיר: 850 ₪. פרטים באתר.

ארגז כלים להורים חדשים

הסדנא פותחת פתח לעולמו הפנימי של התינוק, לנקודת המבט שלו על העולם ולתהליכים ההתפתחותיים שהוא עובר. התפקיד ההורי הינו מורכב, מאתגר ומרגש, ובסדנא יוקנו להורים ידע, כלים, מיומנויות הוריות והרבה טיפים. לפרטים.

חדר חזרות

התפקיד: הורה, הוא ללא ספק אחד התפקידים החשובים והמשמעותיים בחיינו. אולי תפקיד חיינו. אך מי כותב את הטקסט לתפקיד הזה? איפה עושים חזרות? מי הוא הקהל? איפה מחיאות הכפיים? למה לא משלמים על זה? ומתי נגמרת ההצגה? קורס פסיכודרמה להורים הוא "אולם החזרות" האולטימטיבי להורים. בעזרת אימון ומשחקי תפקיד ההורים מוצאים את הילד הספונטני שבתוכם, מחזקים אותו ומתחזקים ממנו, משתמשים בו כדי לענות הן על צרכי עצמם והן על צרכי ילדיהם. ומצד שני לומדים כיצד להיות "הבוגר האחראי" - המחזאי, הבמאי והמפיק של "ההצגה הגדולה בעיר" - המשפחה והילדים שלנו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by