בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בריאות הילד  
הרטבת לילה 
 
 סודות מתחת לשמיכה     צילום: אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages    
בריאות הילד  |
 
אמא נענע 10

האם להפחית בשתייה לפני השינה כדי להמנע מהרטבת לילה? האם מדובר בתופעה פסיכולוגית? האם חייבים להתפנות לשירותים לפני השינה? על מיתוסים מול מציאות לחה במיוחד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ילדים רבים מתעוררים בבוקר או באמצע הלילה כשהם רטובים ובעיקר נבוכים. בואו להכיר מה עומד מאחורי המיתוסים השכיחים ביותר הקשורים בהרטבת לילה.
 

האם הרטבת לילה היא תופעה מוכרת?

האם אני צריך לקום עכשיו?
 האם אני צריך לקום עכשיו? 
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
הרטבת לילה היא תופעה נפוצה ונורמלית בתקופת הילדות. למעשה, זוהי התופעה השנייה השכיחה ביותר לאחר אסתמה. 1 מכל 5 ילדים בגילאי 5 -6 סובל מהרטבת לילה (עם העלייה בגיל, השכיחות הולכת ופוחתת).

האם הרטבת לילה היא בעיה פסיכולוגית?

הגורם העיקרי להרטבת לילה הוא שיבוש בתפקודה של מערכת הרפלקסים המפקחת על שלפוחית השתן. זהו מנגנון פיזיולוגי המפקח על שלפוחית השתן. כאשר הוא פועל באופן תקין הוא אינו מאפשר כל דליפה בלתי רצונית של שתן, בזמן שינה או בזמן ערות.
רק אצל מיעוט קטן הבעיה נובעת מפגמים אנטומיים אורולוגיים או נוירולוגיים. בניגוד לאמונות רווחות, אין הבעיה נובעת מבעיות רגשיות או נפשיות, משינה עמוקה או משתיית יתר בשעות הערב.


האם מותר לשתות בשעות הערב ולפני השינה? והאם צריך להימנע ממשקה כלשהוא?

מותר לשתות לפני שינה ואין להגביל סוג שתייה. הרטבת לילה אינה נובעת משתיית יתר לפני השינה. ילד שלא סובל מהבעיה יכול לשתות כאוות נפשו לפני השינה והוא לא ירטיב בלילה. אם שלפוחית השתן שלו תהיה גדושה הוא יחוש את הלחץ ויקום לשירותים. כך גם צריך לחיות הילד המרטיב. לכן, יש לשתות בחופשיות מוחלטת לפני השינה ולהשאיר את ההחלטה בנושא סוג השתייה באופן חופשי בידי הילד.
 

האם חייבים להתפנות לשירותים לפני השינה?

 
לא, ילד שלא סובל מהבעיה לא ירטיב בלילה גם אם לא יתפנה לשירותים לפני השינה. אם תהיה שלפוחית השתן שלו גדושה הוא יחוש את הלחץ ויקום לשירותים. יש להשאיר את ההחלטה בידי הילד.

האם הרטבת לילה נובעת משינה עמוקה?

לא, שינה עמוקה וטובה היא מבורכת ותורמת רבות לתפקוד תקין במשך היום. רוב הילדים והמבוגרים ישנים עמוק ואינם מרטיבים. גם הילד המרטיב יוכל לישון עמוק ולא להרטיב כאשר יטופל ובעייתו תיפתר.

האם צריך להעיר את הילד בלילה לשירותים?

לא. ילד שלא סובל מהבעיה לא ירטיב בלילה בין אם יעירו אותו ובין אם לא. השליטה בשלפוחית היא עצמאית ואוטומטית. רוב הילדים ( והמבוגרים) ישנים רצוף כל הלילה. אם השלפוחית גדושה הם קמים מעצמם להתפנות לשירותים. כאשר מעירים ילד לשירותים בלילה ביזמת ההורים, ניתן למנוע הרטבה באותו לילה בלבד. פעולה זו אינה מובילה ליכולת שליטה עצמאית ואוטומטית של שלפוחית השתן. כאשר היא נמשכת לאורך זמן, היא עשויה לפגום באיכות השינה של הילד ולחבל בכושר הריכוז ובתפקודו בלימודים במהלך היום.
 
 

האם זה קורה בגלל שהילד מתעצל לקום?

אלמנט הבושה
 אלמנט הבושה 
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
ממש לא. השליטה בשלפוחית השתן מתבצעת על ידי מנגנון אוטומטי, שאינו תלוי בעצלנות או חריצות.


כיצד ניתן לטפל בהרטבת לילה?

כדי לאבחן את הבעיה, חשוב לגשת ולהיבדק ע"י רופא ילדים/מומחה ולשמוע את חוות דעתו. ישנם שני סוגי טיפולים עיקריים - טיפול התנהגותי הכולל טיפול בהתניה (עם פעמונית או אמצעי התומך ביקיצת הילד) ותרגילים שונים לשלפוחית השתן וטיפול תרופתי. עד הטיפול בבעיה ובמהלכו ניתן להשתמש בתחתון סופג על מנת להמשיך לקום כל בוקר למיטה יבשה.

האם השימוש בתחתון ספיגה יגרום לרגרסיה בהרטבה אצל הילד?

לא, אצל ילד הסובל מהרטבת לילה חוזרת, כלי מיטה רטובים אינם מפעילים חושים העשויים לגרום לו לשלוט בצרכיו. ולכן אין סיבה שכאשר הילד ישתמש בתחתון ספיגה וכלי המיטה יישארו יבשים תהיה רגרסיה.

האם השימוש בתחתון סופג יכול לפגוע בטיפול?

לא. תחתון סופג אינו מחבל בתהליך הטיפול. המכשור המודרני לטיפול בהרטבת לילה משתלב יפה יחד עם השימוש בתחתון הסופג.

השאלות והתשובות מטה נכתבו בשיתוף דרייניטס - תחתונים סופגים להרטבת לילה וד"ר ברוך קושניר - פסיכולוג קליני בעל מרפאות לטיפול בהרטבת לילה.

2% מבני הנוער בגיל 18, עדין סובלים מהרטבת לילה
מה עושים כדי מגר את התופעה?
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by