בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
וירוס הפפילומה האנוש 
גילוי מוקדם מציל חיים 
 
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) גילוי מוקדם מציל חיים   
וירוס הפפילומה האנוש |
 
מאיה שמש, נענע 10

גילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם יכול להציל חיים, ובכל זאת רובנו לא הולכות להיבדק. האם זה מפני שאנחנו חושבות שהמחלה אינה כה שכיחה? על סיכויי הידבקות והחלמה מסרטן צוואר הרחם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) רק 255 מהנשים בישראל נבדקות
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) רק 255 מהנשים בישראל נבדקות   
כ-190 נשים בישראל יפתחו סרטן צוואר הרחם מדי שנה. בעוד שבארץ המחלה מתגלית בשלב הראשוני שלה רק אצל 50% מהחולות, בארה"ב כ-90% מהחולות יתגלו בשלב זה. מדוע יש בין כזה פער בינינו לבין ארה"ב? האם זה כיוון שבארה"ב כ-80-90% מהנשים עושות בדיקת פאפ (משטח צוואר הרחם- בדיקה שמאתרת תאים טרום סרטניים), ואילו אצלנו רק 25% מהנשים עושות את הבדיקה המדוברת? קשה לדעת, אולי מחוסר מודעות, אולי מהמחשבה שזה סרטן נדיר בארץ, אולי משום שחוק משרד הבריאות לא ממליץ לבצע סקר לכל הנשים, אז הדבר תלוי בעיקר באישה שמקפידה לבוא לרופא הנשים לשם בדיקות שגרתיות, וכמובן, ברופא הנשים שלוקח את הבדיקה.
 

גורם המחלה

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) נגיף בעל 100 זנים, לא כדאי להתחסן?
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) נגיף בעל 100 זנים, לא כדאי להתחסן?   
המחלה נגרמת על ידי זיהום של צוואר הרחם בנגיף הפפילומה האנושי ( HPV ). לנגיף יש כמאה זנים, חלקם זנים שפירים וחלקם זנים שעלולים לגרום סרטן בצוואר הרחם ובאיברים נוספים.
בגיל 17-20 כאשר מתחילים לקיים יחסי מין כ- 80% מהנשים נדבקות בנגיף ה- HPV . ברוב הנשים מערכת החיסון מעלימה את הווירוס תוך שנה – שנתיים, אך בכאחד אחוז הווירוס לא נעלם וגורם לנגעים טרום סרטניים, ואם הם לא מאובחנים במשטח פאפ ולא מטופלים בזמן, לאחר כ- 15-20 שנה הווירוס מתחיל להתרבות בתאים ולגרום לסרטן. השיא ראשון של המחלה הוא בגיל 35-45 ואילו השיא השני בסביבות גיל 60.

לסרטן צוואר הרחם יש מעט סימנים (לא מיוחדים) הכוללים: דימום בין וסתי, הפרשות דמיות והפרשות רבות ודימום לאחר יחסי מין.
 

גילוי מוקדם

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) אל תסתמכו רק על הבדיקה הגניקולוגית
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) אל תסתמכו רק על הבדיקה הגניקולוגית   
גילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם יכול להציל חיים. ככל שהוא מתגלה בשלב מאוחר יותר, כך הסיכוי להיוותרות בחיים קטן. גילוי בשלב הטרום סרטני כרוך בטיפול קצר של הקפאה או כריתת חלק קטן של צוואר רחם. באם הגילוי הוא בשלב הסרטני - כאשר הוא מתגלה בשלב הראשוני שלו כ-90% מהחולות יישארו בחיים בחמש השנים שלאחר הגילוי. בשלב השני- 75%, בשלב השלישי- 50% ובשלב הרביעי- 25%. גם הטיפול שניתן משתנה לפי שלבי הגילוי: בשלב הראשוני הטיפול הוא טיפול כירורגי -כריתת רחם. בשלב השני-שלישי-רביעי הטיפול הוא בהקרנות ובכימותרפיה (הטיפול הניתוחי לא מספיק כיוון שהמחלה כבר התפשטה מחוץ לצוואר הרחם).

שימו לב: בדיקה גינקולוגית ברוב המקרים אינה מגלה את המחלה. האמצעי היעיל ביותר לגילוי המחלה הוא ביצוע בדיקת פאפ לכל הנשים פעם בשלוש שנים. אם לא עשית בדיקת פאפ בשלוש השנים האחרונות- לכי להיבדק.

המידע הרפואי נמסר על ידי ד"ר סיגלר אפרים, יו"ר החברה הישראלית לקולפוסקופיה ופתולוגיה של צוואר הרחם, מנהל שירות צוואר הרחם מחוז חיפה ומרכז רפואי כרמל.

עוד בבריאות האישה
הצטרפו וחתמו גם אתן על האמנה נגד סרטן צוואר הרחם
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by