בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בריאות הילד  
שאלו את הרופא  
 
 בלי פאניקה     צילום: אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages    
בריאות הילד  |
 
רביד פלג

האם חום מעיד בהכרח על דלקת? מה עושים במצב של פרכוסי חום? מה ניתן לעשות להקלת כאבי אוזניים ועוד שאלות שכיחות שתרצו לשאול את רופא הילדים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מיני התחלואים והסימפטומים הפוקדים את צאצאינו בתדירות שיא, מצריכים ביקורים תכופים אצל רופא הילדים. השאלות הן רבות וכמה מהן רווחות במיוחד בגילאים הצעירים. איך יודעים כשיש לילד תולעים? מהם פרכוסי חום? כיצד ניתן להתמודד עם כאבי אוזניים ועם שלשול טורדני? שאלות ותשובות ברפואת ילדים, בראייה קונבנציונלית ומשלימה. על הפן הרפואי עם ד"ר לאה ליבוביץ, מומחית ברפואת ילדים ורפואת תינוקות ופגים, רופאה בכירה, מחלקת פגים ויילודים, בית חולים תל השומר, ובראייה המשלימה עם טל קבסה, מנכ"לית ומייסדת mamay - מרכז פרטי לרפואת ילדים משולבת מתמחה בתמיכה, טיפול והדרכת הורים ותינוקות.
 

תולעי המעיים

אפתיה צריכה להחשיד מאד
 אפתיה צריכה להחשיד מאד  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
שאלה: מהם הסימפטומים המקובלים לתולעים במעיים? כיצד אוכל להבחין כי לילדי יש תולעים
תשובה: "התלונות מתבטאות בגרד מקומי מציק סביב אזור פי הטבעת, בעיקר בלילה. אצל בנות, אפשר שהתולעים ינדדו מאזור פי הטבעת והישבן, גם לאזור הפות ויוצרו גם שם תחושת גרד. אך יש לציין כי אפשר שלא תהיינה תלונות כלל. כאשר יש תלונה על גרד, אפשר להסתכל ישירות על איזור פי הטבעת על ידי השכבת הילד על הגב, לפסק את אזור פי הטבעת ולראות אם יש תולעים שיוצאות מאזור פי הטבעת. שיטה נוספת, היא לראות אם בצואה ניתן לראות תולעים חיות וזזות. השיטה השלישית היא במסירה של דגימת צואה טרייה ככל האפשר לבדיקת מעבדה לגילוי ביצי התולעים".

שאלה: מהו הטיפול המקובל לתולעים?
תשובה: "הטיפול בתולעים בדרך כלל כולל טיפול על ידי סירופ או טבליות מבנדזול או בשמו המסחרי וורמוקס. יש ליטול מנה אחת וכעבור 10 ימים מנה נוספת, כיוון שהחומר משפיע בעיקר על תולעים בוגרות, ולא על ביצי תולעים. תרופות הסבתא הקלאסיות לטיפול בתולעים היא השום. יש הכותשים שן שום טרייה ומנסים לתת לילד לבלוע, אך הילדים בדרך כלל לא משתפים פעולה. שיטה שאינה מומלצת, היא דחיפת שן שום לפי הטבעת. (עד היום הרפואה הקונבנציונלית אינה יודעת אם השיטות הללו מרגיעות את הגרד או 'מגרשות' את התולעים. מומלץ לתת טיפול לכל בני הבית בו זמנית, שאם לא כן, מהר מאוד מתרחשת הדבקה נוספת, לעתים אפילו בסמוך לטיפול".

חשוב לזכור, יש לשטוף היטב ידיים עם מים וסבון אחרי יציאה משירותים או החלפת חיתול.
 
 
שאלה: האם יש טיפול אלטרנטיבי לתולעים?
תשובה: "אכן ניתן לטפל בתולעים באופן משלים-טבעי, ניתן לפנות למטפל המתמחה בטיפול בצמחי מרפא על מנת לרקוח פורמולה מתאימה המסובבת על צמחים אנטי טפיליים ונוגדי תולעים, אנטי חיידקיים, אנטי זיהומיים, בנוסף לצמחים היכולים לחזק את מערכת העיכול ולשקם אותה. הטיפול בצמחי מרפא הינו בעל השפעה טובה ביותר בכל הנוגע לתולעים וטפילים. כמו כן, ניתן לפנות לטיפול הומיאופתי שגם הוא בעל השפעה טובה ביותר. חשוב לספק תוספת של פרוביוטיקה בעת הטיפול ואף לספק סיבים תזונתיים על מנת לשקם את פעילות את המעי ולעודד את הניקיון שלה. כמו כן, חשוב לקבל ייעוץ תזונתי על מנת להתאים תזונה טובה, שתוכל לחזק את הגוף ותאפשר להתמודד עם הטפילים. חשוב במיוחד להימנע ממזונות מתוקים ומעובדים. זרעי דלעת (גרעינים לבנים), גזר, ושום הינם חיוניים בטיפול. לסיכום, הטיפול המשלים בתולעים הינו יעיל ביותר ודורש הקפדה ושמירה על ההנחיות.

שאלה: כיצד והאם ניתן להימנע מהישנותן של תולעים?
תשובה: "על מנת למנוע הישנות של תולעים חשוב לנקוט באמצעים הבאים:יש לשתות מים ממקור נקי, להימנע מלאכול מזון מהיר ושאינו טרי, ביצים ובשר שאינם מבושלים, חשוב במיוחד ליטול ידיים עם סבון בעת היציאה מהשירותים. במקרה ומתגלים מקרים של תולעים בגן, יש לנקות את חלל הגן כולל הצעצועים והציודים הנלווים כמו גם לחטא את השירותים.
 
 

מחלות חום

שאלה: לאחר כמה ימים בהם לילד חום, ללא סימפטומים ברורים נוספים, יש לבצע בירור מעמיק, ואילו בדיקות נהוג לבקש מרופא הילדים?
תשובה: "חום הוא סימפטום, המרמז על תהליך כלשהו המתרחש בגוף. על פי רוב, בילדים מקורו בזיהום, אולם, יתכנו גורמים אחרים. ההתייחסות להופעת החום ומשמעויותיו משתנה בהתאם לגיל הילד. עליית החום אצל יילודים ותינוקות, במיוחד בשלושת החודשים הראשונים לחיים, מחייבת בדיקה מוקדמת של רופא ילדים. בגיל זה גם חום ללא סימני מחלה אחרים יכול להצביע על מחלה זיהומית קשה, שללא טיפול מתאים ומהיר עלולה להוות סכנת חיים. במקרים של חום אצל ילדים ותינוקות שגילם מעל 3 חודשים, שאינו מלווה בתלונות או סימפטומים נוספים, עדיף להמתין כיממה לפני שפונים לרופא, כדי לאפשר לסימני המחלה להתפתח, דבר שיקל על אבחון המחלה וזיהוי המחולל, ויאפשר טיפול מכוון יותר. יחד עם זאת, לא כל חום מחייב בדיקת רופא. חום בעקבות חיסון, כאשר הילד נינוח, ללא סימני מצוקה אחרים, אינו מחייב בדיקת רופא ואפשר להסתפק בהורדת החום בבית. אם החום ממושך, מעל 3 -4 ימים, הרופא יערוך בדיקה גופנית מלאה וישקול לבצע בדיקות מעבדה ו/או הדמייה (צילום חזה למשל) על מנת לשלול או לאשש השערה שלו לגורם החום".

שאלה: האם חום בהכרח מעיד על דלקת הדורשת טיפול אנטיביוטי?
תשובה: "חום יכול להופיע בתגובה לקשת רחבה של גורמים: תהליך דלקתי זיהומי, מחלות דלקתיות לא זיהומיות (למשל דלקת מפרקים), מחלות אנדוקריניות (למשל: תירוטוקסיקוזיס), מחלות מעי דלקתיות, מחלות ממאירות וקדחת ים תיכונית (FMF). התהליכים הדלקתיים הזיהומיים יכולים לנבוע מזיהום חיידקי, שדורש טיפול אנטיביוטי, לעומת תהליך זיהומי ויראלי שעל פי רוב אין לו טיפול תרופתי ספציפי ואינו מגיב לטיפול אנטיביוטי. (מחלות וירליות ניתן למנוע על ידי חיסונים קיימים או בהעדר חיסון מונע, יש לתת טיפול תומך עד אשר יתגבר הגוף על המחלה בכוחות עצמו)".
 
שאלה: מהי טמפרטורת הגוף שנחשבת ל'חום' בקרב תינוקות, פעוטות, ילדים?
תשובה: "חום מוגדר כ-38 מעלות צלזיוס או יותר, שנמדד בפי הטבעת או בפה. חום בבית השחי בדרך כלל מייצג חצי מעלה פחות מאשר בפי הטבעת, לפיכך 37.5 ומעלה בבית השחי הינו חום. בתינוקות עד גיל 3 חודשים יש למדוד חום בפי הטבעת, בתינוקות גדולים יותר וילדים, מומלץ למדוד חום בבית השחי או מד חום "אוזן" (באופן לא חודרני, אך אמין)".

שאלה: מהם פרכוסי חום, וכיצד יש להתמודד עימם?
תשובה: "פרכוסי חום שכיחים בגילאים 6 חודשים עד 5 שנים, כאשר השיא בגילאים 1- 2 שנים. במקרים רבים ישנה היסטוריה משפחתית. פרכוס חום מהווה סימן חיצוני לפעילות חשמלית מוחית בלתי סדירה. פרכוס חום בדרך כלל אינו מסוכן ואינו גורם לנזק מוחי. פרכוס מתבטא בתנועות בלתי רצוניות של הגפיים, מלווה באובדן הכרה. לפעמים סטיית מבט, בהייה. לעיתים קיימת תופעה של חוסר שליטה של הסוגרים. בעת פרכוס ראשון, יש לפנות לבדיקת רופא על מנת לאבחן את סיבת החום ולשלול כי הפרכוס נובע מדלקת קרום המח. בדרך כלל תבוצע בדיקה גופנית, תילקחנה בדיקות דם ושתן ונוזל שדרה - מטרת הבדיקה היא למצוא את הסיבה לחום. בדיקות נוספות תתבצענה על פי שקול דעת הרופא, בדיקת EEG (רישום הפעילות החשמלית במח) מראה רישום פעילות תקינה של המח. אין צורך במתן תרופות למניעת פרכוסים. על מנת למנוע פרכוסים יש להשתדל להוריד את חומו של הילד על ידי תרופות משככות-חום (אקמול, נורופן), או ע"י אמבטיה פושרת למשך 20- 30 דקות".
 

כאבי אזניים

כשהחום עולה
 כשהחום עולה  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
שאלה: מהם הפתרונות הרפואיים לכאבי אוזניים שאינם כתוצאה מדלקת?
תשובה: "אפשר להשתמש בתרופות משככות כאב כמו אקמול, ואפשר טיפות אוזניים משככות, הניתנות לטפטוף ישירות לאוזן הכואבת. נוסף על כך, אפשר על פי עצות הסבתא, לטבול צמר גפן בשמן זית פושר ולשים באוזן כפתילה – מדווח כמקל ועוזר".

שאלה: האם משככי כאבים כגון אקמול/נורופן טובים למצבים של כאבי אוזניים?
תשובה: "משככי הכאבים בהחלט עוזרים ומקלים, ומתאימים בכל גיל מעל 3 חודשים".

שאלה: האם יש איסור להרטיב את האוזניים בעת מקלחת כשיש תלונה על כאבי אוזניים? האם מי האמבט, בעת רחצה, עלולים לגרום לדלקות אוזניים?
תשובה: "למי שיש נטייה לפתח דלקות אוזניים בגלל מבנה והפרעה באוורור, יש שכיחות יתר לדלקות אוזניים לאחר הרטבתן וכניסת מים לתוכן. כניסת מים באופן תדיר לאוזניים עלולה לצור רגישות באזור וכאב".

שאלה: מהם הפתרונות של הרפואה האלטרנטיבית להתמודד עם כאבי אוזניים?
תשובה: "דלקת האוזן התיכונה קשורה באופן הדוק לאלרגיה, במיוחד אם היא חוזרת על עצמה. אצל ילדים האוכלים כבר מוצקים וסובלים מדלקות אוזניים חוזרות, כדאי לנסות למצוא את גורם האלרגיה ולסלק אותו מהמזון. חימום יכול להקל מאוד על כאבי אוזניים. על האוזן הכואבת אפשר להניח משהו שיעזור לחמם אותה: פרוסת תפוח-אדמה לא מבושל, מחומם מעט (עוזר גם להפחית את הבצקת ומשפר את מצב הדלקת), כרית מחוממת או כל דבר חם אחר. למניעת דלקות חוזרות, מומלץ לפני האמבטיה לטבול פיסת צמר גפן בשמן שקדים או שמן זית כתית מעולה (רצוי מעט מחומם) ולהכניס את צמר הגפן לחלק החיצוני של אפרכסת האוזן. בפעולה זו משיגים שתי מטרות: האחת – מניעת כניסת מים לתוך האוזן. השנייה – ריפוי דלקת בשלביה המוקדמים".

התוויה כללית - לא להחדיר חומרים לתוך האוזן, אלא אם יש אישור מהרופא שאין פגיעה בעור התוף.

טיפות אוזניים מכרוב לבן: כותשים עלי כרוב לבן ,אוספים את הטיפות באמצעות צמר גפן או טפטפת ומניחים בתוך האוזן. הכרוב הוא אנטיביוטי,סופח ומשכך את הכאב.

שמן זית: לחמם בחימום לא ישיר, לעסות מסביב ומאחורי האוזן, ואם אין בעיה בעור התוף, ניתן לטפטף פנימה. כמו כן, חשוב לעסות את המעברים של האוזן כלפי מטה לכיוון הצוואר.

שמן זית ושום: חוצים שום, משרים בשמן זית למשך כשעה ,מחממים בחימום לא ישיר ומטפטפים טיפה לאוזן.
 

מינרלים ותזונה

שאלה: האם ומתי יש צורך בתוספי מזון, (ויטמינים, מינרלים, מולטי ויטמין ודומיהם) לתינוקות/פעוטות/ילדים?
תשובה: "באופן כללי אין צורך למתן תוספות מכל סוג שהוא לתינוקות וילדים, אלא אם נצפה חוסר תזונתי המייצר סימפטומים כגון: תת תזונה, חוסר ספיגה, בעיות ועיכובים בהתפתחות, בעיות גדילה ועוד. לבעיות כלכלה נכונה ומאוזנת, חשוב לספק מזונות חיוניים באופן קבוע".

שאלה: מהם תוספי המזון המומלצים? האם יש להיוועץ ברופא טרם השימוש בהם?
תשובה: "חשוב להתייעץ עם נטורופת, תזונאי או כל גורם אחר בעל ידע בתזונה בטרם נותנים כל תוסף תזונתי מכל סוג שהוא".

שאלה: אילו סימפטומים יכולים להעיד על מחסור בברזל בפעוטות?
תשובה: "הסימנים של ילד עם חסר ברזל תלויים בחומרתו, בקצב התפתחותו ובפעילויות השונות של הילד. לרוב יהיה שלוב של אחד או יותר מהסימנים הבאים: חיוורון של העור, השפתיים, רירית הפה ובלחמיות. עייפות, חולשה, עצבנות יתר וחוסר תאבון, הפרעה בגדילה ובהתפתחות הגופנית והשכלית".

שאלה: אילו תוספים או מזונות (שילובים) מכילים ברזל ומומלצים לתזונה עשירה בברזל?
תשובה: "ברזל מצוי במזונות הבאים: בירקות עלים ירוקים (תרד, מנגולד, פטרוזיליה ועוד), בקטניות (שעועיות יבשות, אפונה, פול, חומוס, עדשים), במוצרי סויה למיניהם (טופו, טמפה, חלב סויה, קמח סויה ועוד), באגוזים, זרעים, טחינה, ברוקולי, אבוקדו, פירות יבשים (תאנים, משמשים, שזיפים, מיץ שזיפים ועוד), קינואה, מולסה, בורגול, שמרי בירה ובבשרים מסוגים שונים ומעט בחלב ומוצריו. כפית עד כף מולסה ליום, יכולה לספק כמות גדולה של ברזל ליום, גם לפעוטות הסובלים ממחסור.

לגבי בוגרים יותר- חשוב להקפיד שלא לצרוך קפה, תה, חלב או תוספות סידן בסמוך לארוחה עשירה בברזל, מאחר ואלו מונעים את ספיגתו. אם קשה לוותר על הקפה והתה, אפשר לשתות אותם עד שעה לפני הארוחה".

שאלה: האם מתן של ברזל לתינוק עלול לגרום לעצירות?
תשובה: "אכן תוספת ברזל עלולה לגרום לעצירות. ניתן לתת תוספת ברזל ממקור טבעי, המכיל בין היתר פירות יבשים שחורים, בעלי ספיגה גבוהה מאד ואינם גורמים לעצירות".
 

עצירויות

ניתן לקבל חוות דעת נוספת
 ניתן לקבל חוות דעת נוספת  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
שאלה: מהי תדירות יציאות הנחשבת לעצירות?
תשובה: "האיגוד האמריקאי לגסטרואנטרולוגיה ילדים הגדיר עצירות בילדים, כ"תלונה על יציאה מעוכבת או קשה, שנמשכת לפחות שבועיים וגורמת לחולה סבל ממשי". התדירות משתנה בתלות במרכיבי התזונה (תינוקות יונקים לעומת הניזונים מתחליפי חלב אם, או הניזונים כבר ממוצקים וכו') ואינה מלמדת בהכרח כי לילד עצירות. אם ניכרים סימני אי נוחות וסבל הקשורים ליציאות קשות, זוהי עצירות גם אם לכאורה מתרחשת כל יום".

שאלה: מהם האמצעים הרפואיים להתמודדות עם עצירות בקרב תינוקות ופעוטות?
תשובה: "מטרת הטיפול בעצירות היא לרכך את היציאות ולהביא להתניה של יציאה סדירה ללא כאבים. הקפדה על שתייה מרובה יחסית בילד שכלכלתו מבוססת על מוצקים בעיקר, אכילת מזון עשיר בסיבים (פירות, ירקות, דגנים וכו'), ופעילות גופנית (משחק חופשי בגינה, מגרש משחקים וכדומה). הטיפול התרופתי בעצירות אצל ילדים כולל מרככי צואה, שהם חומרים 'אוסמוטיים', כלומר אינם נספגים לגוף, אלא נותרים בחלל המעי וסופחים אליהם מים. לעיתים נדירות, יש צורך בביצוע חוקן על מנת לרוקן גושי צואה קשים".

שאלה: מהם האמצעים הטבעיים להתמודדות עם עצירות בקרב תינוקות ופעוטות?
תשובה: "על מנת לטפל בעצירות, חשוב קודם כל לבחון את התזונה ואת כמות הנוזלים אותם מקבל הילד. לתינוקות בני חודשים ספורים, הסובלים מעצירות, ניתן לתת חצי כפית שמן זית אחת ליום בשעות הערב. שמן הזית יעשה שימון פנימי של המערכת ויביא ליציאות סדירות. לפעוטות, ניתן לבשל תאנים אורגניות במים, להוציא היטב את תוכן התאנים, לסנן ולתת לילד כפית-שתיים ביום, בהתאם למצב".
 

שלשולים

שאלה: כיצד נכון להתמודד עם שלשול (ויראלי) האורך מספר ימים?
תשובה: "בהעדר חום גבוה לתינוק או הילד, ובהעדר דם בצואה, ובמידה והילד מצליח לשתות נוזלים צלולים מבלי להקיאם מיד, ניתן לטפל בו בבית על ידי טיפול תומך בלבד, שכולל השקיה בנוזלים צלולים. הנוזלים יכולים להיות ייחודיים כגון 'הידראן' (נוזלים עם מלחים וסוכרים), שניתן לרכוש בבתי המרקחת, או נוזלים צלולים מומתקים מעט, שמכינים בבית (תה עם סוכר ענבים, מיץ תפוחים, מרק עוף צח). תינוקות יונקים יכולים להוסיף ולינוק אם רוצים בכך. לתינוקות הניזונים מתחליפי חלב אם, מומלץ להפסיק את תכשירי החלב ולהציע משקה על בסיס מי אורז או הידרוליזאט של חלב הפרה (נוטרמיגן או איזומיל), למשך מספר ימים עד חלוף השלשולים".

שאלה: מהן הדרכים האלטרנטיביות להתמודדות עם שלשול?
תשובה: "במידה והשלשול נמשך מספר ימים, ניתן, מומלץ לתת תוספת מלחים ופרוביוטיקה על מנת לחזק. כמו כן, ניתן לבשל אורז לבן עם הרבה מים ולתת לילד לאכול. במידה והתינוק ניזון מתמ"ל, ניתן לערבב את התערובת במי האורז. מים של מרק ירקות יכולים להוות דרך נוספת להחזרת ויטמינים ולחיזוק הגוף. כמו כן, הומיאופתיה וצמחי מרפא יכולים לטפל בבעיה בצורה טובה ביותר".

עוד בבבריאות הילד -
המילון הרפואי לאם ולפעוט
כיצד נדע איזו תרופה לתת לילדינו?
מדוע ילדים בגן חולים הרבה יותר?
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by