בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בריאות האישה 
ריח של נשים 
 
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) מתעלמות מקו הביקיני?   
בריאות האישה |
 
לימור גריף

מהן הסיבות הנשיות לריח לא טוב באזור האינטימי, למה אנו לא נוהגות לדבר על זה, אפילו לא עם חברה טובה, מה חושבים בני הזוג שלנו על משוואת הריח? תתפלאו - יש לנו עבורכן כמה פתרונות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) מריחה כמו דג מקולקל?
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) מריחה כמו דג מקולקל?   
מה אתן חושבות על ריח הנרתיק שלכן? לא נעים לדבר? לא פעם נשמעו הבטאויות נשיות או גבריות כי מדובר בריח אינטימי שאינו נעים, כשל טונה למשל, של אוכל מקולקל. מהן הסיבות ומה התופעות, ובעיקר כיצד נוכל לשלוט בויסות הריח? גם אם אתן מתקשות להאמין, מרבית הנשים סובלות מריח אינטימי לא נעים, ולא מספרות עליו לאף אחד. תתפלאו - אפילו לא לחברה הכי קרובה.

אם את כמו נשים רבות, סביר להניח שגם את יודעת מעט מאוד, על מה שמתרחש אצלך מקו הביקיני דרומה. את יודעת שכדאי לך לבדוק ולדעת יותר, אך את חוקרת, במקרה הטוב רק כשחל שינוי או בעיה. היכרות טובה של האזור האינטימי שלך יכולה לסייע לך לבריאות טובה יותר, למניעת ריחות וזיהומים ולשימורו של האיזון העדין של הרכב החיידקים הטבעי בנרתיק. מיכל שיין יועצת לפרוביוטיק פמינה, עוזרת לנו להכיר מעט את החלק התחתון, ממנו לא פעם אנו נוטות להתעלם. לדבריה, מרבית הנשים חוות תחושה של ריח אינטימי בעייתי בתקופות שונות. לעיתים הוא חולף מעצמו ולעיתים הן סובלות מהבעיה לאורך זמן. סקר של אתר גינקולוגיה ובריאות האישה שבוצע ביולי 2008 והקיף מאות נשים בישראל, חשף באופן ברור את מה שכולנו ידענו:

71% מהנשים מעידות שהן חשות שריחן האינטימי אינו נעים בתקופות שונות. יתרה מכך, כ-20 מהנשים טוענות שהם סובלות מהתופעה לעיתים קרובות, או תמיד. אם הן סובלות, אתן וודאי בטוחות שהכן הן משתפות גורם מקצועי ומטפלות בבעיה. נכון? לא בהכרח.

עוד מוסיפה שיין כי רק שליש מהנשים שסובלות מבעיה של ריח אינטימי חושפות אותה בפני רופא/ת הנשים שלהן. 60% מהן לא מספרות על כך לאף אחד ולא נועצות באף גורם. אפילו לא בחברה הכי טובה.

אם את מסתמכת על רופא/ת הנשים שלך שיספק לך את המידע הנחוץ להגנה על הנרתיק, הרי שצפויה לך הפתעה. סקר גינקולוגים בארה"ב הראה שרופאי הנשים מתייחסים לבעיית הריח כשהנשים מעלות את הסוגיה בעצמן. אם לא תעלי את סוגיית הריח הם "יעקפו" את בעיית הריח ויתרכזו בבעיות "חשובות" יותר. אם כך, אין מנוס, את חייבת ללמוד לקחת חלק פעיל בשמירה על בריאותך האינטימית.
 

מהו ריח נורמאלי?

 
לכל אישה יש ריח אישי המאפיין אותה. בנסיבות רגילות לנרתיק אין ריח רע אך יש לו ריח אופייני. נשים רבות מתארות אותו כריח מושק קל. ריח חזק יותר, שלא נעלם, גם כשאת שומרת על הגיינה טובה, מרמז על בעיה. כשאת מרגישה מעט ריח דגים או פשוט ריח רע מעט מריר או חמצמץ, זהו סימן של הפרת האיזון העדין באוכלוסיית החיידקים שבנרתיק. סימנים נוספים להפרת האיזון הם ריח "מלח" או הגברה משמעותית של הריח לאחר יחסי מין.
 

ממה נובע הריח?

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) ריח שנפוץ גם בזמן היריון
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) ריח שנפוץ גם בזמן היריון   
במרבית המקרים בעיית הריח נובעת מזיהום חיידקי בנרתיק, שנקרא באנגלית Bacterial Vaginosis או בקיצור BV. למעשה זהו הזיהום הנרתיקי הנפוץ ביותר, והוא נפוץ מאוד גם בהיריון. הנרתיק הבריא מכיל חיידקים מזנים רבים. הלקטובצילים הם החיידקים הדומיננטיים במצב נורמלי. ב-BV מתרחשת הפרת האיזון החיידקי בנרתיק ואז מתאפשר שגשוג של חיידקים אחרים. חילוף החומרים של אותם חיידקים הוא המקור לשינוי בריח. בניגוד לזיהומים המוגדרים על בסיס ממצא של חיידקים, וירוסים או פטריות מסוימים שגורמים לזיהום, ה-BV מוגדר כמיעוט משמעותי של אוכלוסיית הלקטובצילים. הפגיעה באיזון החיידקים בנרתיק מלווה בריח, ולעיתים בהפרשה, בכאב ובתחושת עקצוץ או גרד.

האם ל-BV השלכות נוספות מעבר לבעיית הריח? BV הוגדר רק בעשרים השנים האחרונות, וההתייחסות אליו הולכת ומתגברת, תודות לשיטות מחקר חדשות ולמידע זמין. המחקר, העלה שנשים הסובלות מ-BV חשופות יותר מנשים אחרות למחלות הנישאות במין כמו זיבה או איידס. נשים אלו גם יעבירו את אותן המחלות ביעילות רבה יותר, בהשוואה לנשים, שהרכב החיידקים בנרתיק שלהן תקין. נשים הרות הסובלות מ-BV מצויות בסיכון מוגבר ללידה מוקדמת ולכן יש חשיבות מיוחדת לטיפול ב-BV במהלך הריון.
 
 

מה גורם להפרת האיזון החיידקי?

עד היום לא ברור מהי הסיבה להפרת האיזון החיידקי שמוביל ל-BV. ידוע שהרכב החיידקים במערכת העיכול משפיע ישירות על הרכב חיידקי הנרתיק. וברור גם שהפרת האיזון אינה תולדה של הגיינה גרועה , של יחסי מין או של מגע ישיר עם ממושב האסלה.

חשוב לטפל בבעיה. לכן, בכל מקרה של שינוי בריח ובהפרשות, מומלץ שתפני לרופא/ת הנשים שלך. אל תנסי לחפות על בעיית הריח בסבונים מבושמים או באמצעים אחרים. שטפי במים ויבשי היטב לפני הביקור אצל רופא הנשים.
 

כיצד תשיבי את האיזון האינטימי הטבעי?

היום ברור שלוחמה בחיידקים ובפטריות מחוללי הזיהום אינו המפתח ליצירת איזון אינטימי חדש. התייחסות אליהם בלבד, נותנת מענה זמני לבעיה הבוערת, אך אינה מבססת תשתית אינטימית בריאה. השבת המאזן האינטימי אפשרית באמצעות פרוביוטיקה המבוססת על חיידקים לקטובצילים, דוגמת התכשיר, פרוביוטיק פמינה. פרוביוטיק פמינה, כמוסות טבעיות המכילות לקטובצילים, המהווים המרכיבים את אוכלוסיית החיידקים הדומיננטית בנרתיק בריא. החיידקים בפרוביוטיק פמינה עוברים במערכת העיכול, ומשפיעים על אוכלוסיית החיידקים בנרתיק. הם מגינים עליך מפני זיהומים ושומרים על בריאות אינטימית תקינה.
 

המדריך המהיר לשיפור הריח:

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) הכי חשוב שהוא לא יתרחק בגלל הריח
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) הכי חשוב שהוא לא יתרחק בגלל הריח   
באדיבות: ד"ר פרייברג מרב - מומחית ברפואת נשים

מומלץ:
תחתוני כותנה עם ריפוד כפול
שמלות, חצאיות מכנסיים רחבים
ניקוי האזור האינטימי במים או באל-סבון
רפואה מונעת - פרוביוטיקה

לא מומלץ:
חוטיני
סקיני ג'ינס
שימוש בסבון ובתכשירים מבושמים
טיפולים חוזרים בזיהומים ובפטרת נרתיקית
 

בואו ננפץ כמה מיתוסים

מיתוס: ריח אינטימי לא נעים (BV), או פטרת נובעים מהיגיינה לקויה.
ומהי האמת? נשים הנוהגות בהקפדה יתרה על ניקיונן האינטימי פוגעות באוכלוסיית החידקים הטבעית ומצויות בסיכון מוגבר לזיהומים אינטימיים.

מיתוס: מושב אסלה הוא מקור לזיהומים אינטימיים רבים.
ומהי האמת? החיידקים הפטריות והוירוסים לא יכולים "לקפוץ" עלייך. אם את מוגנת ע"י אוכלוסיית לקטובצילים תקינה, סביר להניח שגם במגע ישיר של האסלה עם איזורך האינטימי, לא תפגעי.

מיתוס: אישה הסובלת מפטרת נרתיקית יכולה להדביק את בן זוגה.
ומהי האמת? ראית פעם שמפיניון על בולבול?

מיתוס: הצמדת תחתוניות חד פעמיות לתחתונים, מסייעת לשמירה על הבריאות האינטימית.
ומהי האמת? תחתוניות עשויות להפחית את זרימת האוויר לאזור האינטימי, בכך הם משפרות את תנאי המחייה של הפטריות וחיידקים "רעים", ומגבירות סיכוי לזיהומים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by