בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
הורים וילדים  
אבא לא עובד יותר  
 
 אל תריבו מעל הראש    צילום: אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages    
הורים וילדים  |
 
רביד פלג

מצב המשק וגלי הפיטורים, מביאים הורים רבים אל לשכות התעסוקה. כיצד לשתף את הילדים בבשורה המרה ובעובדה שאמא או אבא לא יקומו לעבודה בבוקר?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
המצב הכלכלי בכי רע ושוק העבודה עורך חשבון נפש. חברות ענק עורכות צמצומים, כשבסוף שרשרת המשמעויות נמצא לו ההורה, ששב הביתה עם בשורות מטלטלות. הורים רבים מוצאים עצמם מחוסרי עבודה, משפחות שלמות ניזוקות ונדרשות להיערכות מחודשת עם בוא הבשורה המרה. כיצד נערכים אל מול מספר כה רב של חזיתות? האם נכון לשתף את הילדים בעובדה שאבא או אמא לא קמים לעבודה? כיצד נכון לעשות כן? על רגע של משבר עם אליעזר פלד, מטפל זוגי ומשפחתי, מדריך מוסמך בטיפול זוגי ומשפחתי, ת.ל.מ. קיסריה בנימינה, המרכז לטיפול פסיכולוגי ייעוץ ואבחון.
 

רגע של משבר

 
צמד המילים 'משבר כלכלי' נשמע רחוק דיו, כשהוא נכתב בכותרות העיתון או נאמר בכינוסים פוליטיים. אך משבר כלכלי, הלכה למעשה, חודר לכלכלת הבית הפרטית ומאיים על בטחונה ויציבותה. משמעותו הקשה והכואבת של משבר שכזה תופסת מקום בעת שאחד ההורים, או שניהם, מאבדים את משרתם. "פיטורים של אחד ההורים הוא מצב משברי", מסביר פלד. "במדרג אירועי חיים מכוננים, המביאים למצב משברי, המקום הרביעי וה'מכובד' שמור לאבטלה. עוד באירועים הגורמים למשבר נמצאים אובדן של אדם יקר, מחלה קשה (סופנית או אקוטית), הגירה ומשבר נישואים המביא לפרידה. אירועים אלו, בהיותם משבריים, מצריכים הערכות מחודשת במספר רב של חזיתות בעת ובעונה אחת. מצב משברי כמו אבטלה, איננו משפיע רק על ההורה המפוטר, כי אם פוגע ונוגע בכל בני המשפחה. משהו בשגרה היום-יומית של המשפחה מופר, נפגע, לעיתים אף בצורה דרמטית מאד ומחייב התייחסות המיוחדת למצבים משבריים".
 

פגיעה ישירה

אבא הולך הביתה
 אבא הולך הביתה  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
"ראשית, חשוב לדעת שמצב משברי, כמו פיטורים, מגיע לרוב ללא התראה מוקדמת, וגם אם קיימת התראה כזו, עדין התחושה היא כשל מכה הנוחתת כרעם ביום בהיר", מסביר פלד. "הראשונה שמושפעת היא המערכת הזוגית, שכל אחד מחבריה נתפס בהלם ובלבול. לשם התמודדות טובה עם המצב, מחויבת התגייסות הורית זוגית למערכה, שכן בהיותה ה'דירקטוריון של הפירמה', התחושות שהיא נגועה בהן עוברות לילדים. כך שבהלה, מבוכה ותדהמה, שמכה בהורים ואיננה מטופלת, זולגת ותופסת גם את יתר בני המשפחה. התלכדות והתגבשות של ההורים ביחד, נוכח האבטלה, נותנים את הסיכוי הטוב ביותר להתמודדות בכלל, ואל מול הילדים בפרט".

מתווה מחודש

"ברמה המעשית, יש לבדוק כיצד ניתן להתאים את התקציב המשפחתי החדש, נוכח האבטלה. לשם כך יש לגייס את כל בני המשפחה, מקטן ועד גדול, ובהתאם לרמת ההבנה, יש לשתף את חברי המשפחה בעובדות, בתהליך ובשינויים שעומדים לפקוד את המשפחה. הצמצום והפגיעה נוגעת לכולם, ולכן יש לערב את כל בני הבית בתהליך, שוב, על פי יכולתם והבנתם. שלא כפי שהורים נוטים לחשוב, 'סוד' שנשמר בין ההורים מעורר בקרב הילדים חרדה רבה יותר מהאמת, עד כמה שהיא קשה וכואבת".
 
 

מתח גבוה

"יש להבין כי דברים פשוטים משגרת היום משתנים בעת שההורה מפוטר, ויש לכך השלכות ברמה הרגשית. בקרב ההורה שאיבד את משרתו, מתרחשת פגיעה בדימוי העצמי, נוסף על כך, נוכח הפיטורים ואי הוודאות באשר להמשך, עולה חרדה לא פשוטה. חרדה דומה עולה גם בקרב בני משפחה נוספים, שוב, נוכח אותה אי ודאות ושינויים בשגרה: ההורה המפוטר לא קם כהרגלו בבוקר לעבודה, לעיתים הוא יותר נוכח בבית, הוא יותר מעורב, המתח בסביבה הביתית גואה ועולות שאלות נוכח כך בקרב כל בני המשפחה, כולל הילדים הצעירים. ישנו הכרח להתייחס גם לפן הרגשי, בהתאם לגיל ויכולת הילדים להכיל את העובדות".

משחק לפעולה

"כאמור, אסור להתעלם ולשמור בסוד את העובדה שאבא או אימא אבדו את משרתם, על אף התחושה הרווחת כי אכן תמצא עבודה חדשה בתוך זמן קצר. הילדים שלנו מצוידים באמצעי חישה מופלאים, הגורמים להם להבין כי דבר מה איננו כשורה. העלמת מידע כה דרמטי מהילדים איננה אפשרית באמת וככל שהדברים עלומים יותר בעיניהם, כך רמת החרדה שלהם עולה. לכן, עם ילדים צעירים (גילאי 3-4) ניתן לשחק ולהמחיז את המציאות. "אבא לא הולך היום לנהוג באוטובוס, כי עכשיו יש פחות אנשים שנוסעים באוטובוס ולכן צריך פחות נהגים". כאשר הופכים את המידע נגיש עבורם, הם מסוגלים להבין, להפנים והחרדה פוחתת. אם הילד מניח לדברים ועובר לסדר היום, אל להורים ללחוץ ולדרוש את תגובתו או הבנתו. ממילא הנושא יעלה שוב, שכן אבא פתאום לוקח אותו לגן, אבא נמצא יותר בבית, אז תהיה הזדמנות מחודשת לשוחח על כך, שוב, בדוגמאות ודרך משחק. חשוב מאד במקביל, להעביר גם מסר האומר כי תהיה לאבא או אמא עבודה חדשה אחרת. ניתן בפירוש לומר: "אמא תמצא עבודה חדשה", כדי שהמצב לא יישאר עמום, שכן שוב, עמימות יוצרת חרדה ואי ודאות".
 

מסר אופטימי

לקחת אחריות
 לקחת אחריות  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
"ילדים יותר גדולים נכונים ללמידה והבנה גדולה יותר. בהיותם חשופים למדיה ולהתרחשות הגלובלית, ניתן לצרף את המקרה הפרטי למציאות הכללית של המצב הכלכלי המורכב. במקביל, חשוב להעביר מסרים אופטימיים וחיוביים, למשל באם אבא ו/או אמא הם בעלי מקצוע, לדבר על כך שאדם שמוכשר מקצועית, ימצא מי שירצה להעסיק אותו, כי הוא מומחה בתחום, טוב בתחום וכדומה. אפשר ונכון גם להזכיר, כי אחרי הכול, מדובר במצב משברי, משבר הוא מצב חולף וזו אפילו הזדמנות להתרחשותם של דברים טובים יותר בעתיד".

אחריות הורית

"אין ספק, שככל שאנחנו המבוגרים, ההורים, מתמודדים עם הפיטורים במינימום של פניקה וחרדה, כך ניצור פחות חרדה גם בקרב ילדינו. לכן, חשוב במובן הזה, לקחת בחשבון את הילדים בתגובה שלנו להתמודדות עם המשבר. פעמים רבות, בשל ההלם, ההורה חש שעולמו נחרב, ולרוב אכן מדובר במצב קשה מאד אובייקטיבית. אך יחד עם זאת, עליו כהורה, לקחת בחשבון שיש עוד נפשות שתלויות בו, ועל כן חשוב שישמור על איזושהי תקווה ומסגרת בטחון בתוך המצב במשברי".

המשבר הכלכלי העולמי מביא למשברים אישיים. תשומת לב, רגישות ואופטימיות הם בבחינת הכרח לשם קיומה של משפחה בריאה ושורדת. ימיה של השנה החדשה יהיו קשים יותר, אך כמו תמיד, כנראה נוכל גם להם.

עוד בערוץ -
שינויים בכלכלת הבית בעקבות פיטורים
מה השינוי המהותי שעוברת אישה לאחר חזרתה לעבודה?
כיצד תוכלו ליצור קריירה מצליחה מהבית?
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by