בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
תזונה ודיאטה 
Slow Food 
 
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) אוכלים בריא   
תזונה ודיאטה |
 
נעמה רן, Cosmopolitan, ifeel

רגילים לאכול המבורגר לבד מול המחשב במשרד, או מנת פלאפל תוך כדי נהיגה? כדאי לכם להצטרף לתנועתה- Slow Food, להאט את הקצב ולאכול רגוע

 
 
 
 
 
 
 
 
 
(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) אוכל מהיר נשים גנובות
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) אוכל מהיר נשים גנובות   
אם אתם חושבים שאכילה בחברת חברים ומשפחה ושימוש במוצרים טריים ובתוצרת מקומית מיטיבים עם הגוף והנפש, בטח תתחברו בקלות לעקרונות תנועת ה-Slow Food, המאמינה בזכותנו ליהנות מאוכל המיוצר באופן נקי והוגן מבלי לפגוע בכדור הארץ ובתושביו.

התנועה היא חלק מתנועת Slow העולמית הקוראת להאט את קצב החיים המודרני, המהיר והתזזיתי, ולחזור לפעולות הפשוטות, המסורתיות, לקשרים החברתיים ולחיים טבעיים יותר.

איך הכל התחיל? בשנת 1986, כשקרלו פטריני ראה את הסניף הראשון של מקדונלדס נפתח בעירו רומא, הוא החליט לעשות מעשה והקים את תנועת Slow Food. המסר היה ברור: הפאסט פוד האמריקאי הוא נטע זר ואינו רצוי באיטליה שהמסורת הקולינרית שלה נמצאת בדי.אן.איי של תושביה.
 
 
קרלו איגד סביבו מסעדנים ואנשי מזון ואירוח, והם יצאו נגד האמריקניזציה של התרבות הקולינרית ונגד העולם התעשייתי בכלל. עד שנות ה-90 מנתה החבורה עשרות בודדות בלבד של חברים, אולם ב-1989 הפכה התנועה לעמותה בינלאומית, ומאז הארגון הלך והתרחב. כיום הוא מונה כ-80 אלף חברים, מחציתם מאיטליה. שאר הסניפים פרושים ברחבי אירופה, ישראל, יפן, ארצות הברית ניו זילנד ואוסטרליה.

אנשי ה-Slow Food מתייחסים להיבטים החברתיים והאקולוגיים של האוכל (בנוסף להתייחסות לאוכל עצמו שצריך להיות טרי ולא מתועש), ויש להם כמה עקרונות בסיסיים:
 
ארוחות הן אירוע חברתי שצריך להיערך סביב שולחן מכוסה במפה וערוך בכלים נאים, בניחותא, בצוותא, ולא באכילה חפוזה מול הטלוויזיה.

האוכל צריך להיות טבעי וטרי. יש לאכול פירות וירקות בעונתם ולא כשהם משומרים או לאחר אחסון ממושך.

שימוש במוצר עד תומו. למשל, אם מכינים סלט מפלחי תפוז, אפשר להשתמש בקליפות לריבה, וכאשר מגישים דג, אפשר להשתמש בעצמות להכנת ציר דגים.

שימוש במוצרים מקומיים (ולא כאלה ששונעו מקצה אחד של העולם למשנהו).
 
 

יתרונות האכילה האיטית

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) מתחילים בחינוך בני הנוער
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) מתחילים בחינוך בני הנוער   
אביגדור רותם, ראש סניף Slow Food גליל עליון, מספר על יתרונות האכילה האטית: "בישראל קיימים ארבעה סניפים (סניף נקרא Convivium, שמשמעותו "לחיות ביחד"): בירושלים, בתל אביב, בהרי יהודה ובגליל העליון, ולכל סניף יש את האג'נדה שלו. הסניף התל אביבי מארגן לאחרונה שוק איכרים בימי שישי בנמל. בסניף הגלילי יש חברות Slow Food שעוזרת לנשים ערביות להתפרנס מייצור אוכל".

רותם בדיוק חזר מכנס Terra Madre באיטליה, אירוע המכנס יצרני אוכל, שפים, אנשי אקדמיה וחינוך מכל העולם (כ-150 מדינות) לחילופי דעות, רעיונות וטעמים בענייני אוכל ונושאים משיקים כמו אקולוגיה וחינוך. "השתתפתי בסדנת מחזור לבעלי מסעדות, והבנתי שיותר חשוב לעשות שימוש משני בחומרים מאשר למחזר; עדיף להשתמש בבקבוק יין להגשת מים מאשר לבזבז אנרגיה על מחזורו לזכוכית".

עיקר המאמצים של התנועה, הוא מספר, מופנים כיום לנושא החינוך. "אנשי Slow Food מוטרדים מכך שהנוער לא מחונך לשים לב לטעמים ולחושים, לחשיבות שמירת האדמה ולחשיבות של מוצרי מזון בסיסיים המופקים בשיטות מסורתיות. החינוך לאוכל אמיתי ולאקולוגיה הוא המסר הכי חשוב בתנועת ה-Slow Food כיום".
 

מה אתה מציע לסטודנטים הלומדים ביום ועובדים בערב, ואין להם זמן פנוי לקניות ולבישולים?

"קודם כל לא להיכנע ללחץ חברתי. זה בסדר לקחת את הזמן בקצב הטבעי ולזכור שכמות העשייה לא בהכרח קובעת את התוצאות. לפעמים צריך דווקא לעשות פחות כדי להגיע להישגים טובים יותר. אני ממליץ לא להיכנע לצריכת משקאות דיאט שיש בהם תחליפים, חומרים כימיים, צבעי מאכל וממתיקים מלאכותיים. צריך לאכול אוכל אמיתי ולא תחליפים. זה מגוחך לאכול מיונז שבו אפס קלוריות או יוגורט 0% שומן. עדיף לאכול כפית מיונז נורמלי משמן ומביצים. אפשר לקחת לעבודה קופסה ובה גזר ומלפפון, להזליף עליהם שמן זית, לאכול וליהנות. השימוש בחומרים טבעיים משפיע על המצב הפסיכולוגי והבריאותי ועל הברק בעיניים".
 

האם יש הבחנה בין פאסט פוד לג'אנק פוד?

"ועוד איך. אין לי בעיה עם מזון שמוכן באופן פשוט ומהיר. גם במטבח הביתי הדברים הפשוטים עדיפים. חיתוך עגבנייה לפרוסות וטפטוף שמן זית טרי ומלח עליה יוצר מעדן. לא חייבים לחלוט, לקלוף ולבשל במשך חמש שעות. הבעיה שלנו עם פאסט פוד היא לא הבישול אלא דרך צריכת האוכל; אכילה תוך כדי עבודה על המחשב או בעמידה בהחלט מנוגדת לפילוסופיה של Slow Food.

אנחנו ממליצים לשבת עם חברים, לנגוס בירק או בבשר אמיתיים ולדבר על החיים; להסתכל בעיניים ולתקשר. הסביבה החברתית מאוד חשובה לקיומו של האדם. התנועה היא חלק ממגמת ה- Slow העולמית, הטוענת שאנו עושים דברים שמנוגדים לקצב הגוף הטבעי שלנו. לא נועדנו לעבוד כל כך הרבה שעות, בקצב מהיר ובמתח. צריך לחזור לקצב חיים שגוף האדם בנוי לו".
 

מה הפאסט פוד האהוב עליך?

"שווארמה. אני מת על שווארמה".
 

איך תתחילו?

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) לא חייבים לחטוף משהו מהר, התפנקו לכם עם צלחת עשירה
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) לא חייבים לחטוף משהו מהר, התפנקו לכם עם צלחת עשירה   
בחרו בתוצרת ישראלית, ישירות מהיצרן. בדקו את התווית שעל המוצר, ואל תרכשו מוצרים שיוצרו בחו"ל ויובאו לארץ.

קנו פירות וירקות טריים בהתאם לעונה.

קנו מוצרי מזון טריים, לא קפואים, מעובדים או משומרים.

לא משנה מה אתם אוכלים - שבו ליד השולחן, איכלו בנחת ותיהנו מכל ביס.

אם טרם ביקרתם בשוק, זה הזמן למפגש ראשון שישאיר לכם טעם של עוד. צאו לשוק הקרוב למקום מגוריכם, עברו בין הדוכנים וחפשו את פירות וירקות העונה (תזהו אותם לפי השפע והמחיר הנמוך). אם ראיתם פרי או ירק שאתם לא מכירים, בעל הדוכן ישמח ללמד אתכם משהו חדש. קנו את המוצרים שאתם אוהבים, ואל תשכחו להצטייד גם בעשבי תיבול.

טיפ: בשוק או בקרבתו נמצאות חנויות זולות יותר לתבלינים, לדגנים ולקטניות ואפילו לחומרי ניקוי ולבגדים. תוכלו להצטייד גם בהם ולחסוך זמן וכסף.

נכון שזמן הוא עניין של סדר עדיפויות, ועקרונות ה-Slow Food לא חייבים לגזול שעות מזמנכם. עיקר ההשקעה הוא בקנייה נבונה של מצרכי המזון שלכם והפנמת כמה הרגלים חיוניים.

קנייה של תוצרת ישראלית, טרייה ועונתית אפילו בסופר (אבל עדיף אצל ירקן שכונתי) היא התחלה מצוינת, גם אם אין לכם זמן להגיע לשוק או לבקר יצרני מזון. אין לכם זמן לבשל? לא נורא. הכינו סנדוויץ' איכותי עם גבינה ישראלית וירקות טריים, שבו ואכלו בנחת, רצוי בחברת חברים או משפחה - והנה הצטרפתם לאנשים שמכבדים את האוכל שלהם, את עצמם ואת סביבתם.

הצטרפות רשמית לתנועת Slow Food עולה 50 אירו ומזכה אתכם בכרטיס חבר, בשלוש מהדורות של מגזין Slow Food, בחוברת היכרות של התנועה ובהנחה במחיר ההשתתפות בכל האירועים ש-Slow Food מארגנת ברחבי העולם. תוכלו להצטרף דרך אתר העמותה העולמי או אתר הסניף הישראלי בגליל העליון.
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by