בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בריאות הגבר 
הצילו את הערמונית 
 
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנ`/gettyimags) לא נעים מת מזמן   
בריאות הגבר |
 
מערכת נענע, בריאות

גילוי מוקדם של סרטן הערמונית יכול להציל חיים, אבל לא אצל בני 80. על הדרכים היעילות ביותר לגילוי מוקדם של הסרטן הכי שכיח בקרב גברים, החל מגילאי 45-50

 
 
 
 
 
 
 
 
 
סרטן הערמונית הינו הסרטן השכיח ביותר בגברים מבוגרים והשני בשכיחותו כגורם המוות מסרטן. חשוב לדעת, כי אין סימנים מוקדמים ספציפיים למחלה. הסיכון לחלות במחלה עולה עם הגיל ורלוונטי מעל גיל 50 -45. מאידך, מעל גיל 80 גילוי מוקדם של המחלה, בהעדר סימנים גופניים ספציפיים, לא יתרום כלל להארכת תוחלת החיים.
 

שווה בדיקה

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנ'/gettyimags) חייבים לעבור את הבדיקה הפולשנית
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנ'/gettyimags) חייבים לעבור את הבדיקה הפולשנית   
ישנם מספר איגודים מקצועיים התומכים בבדיקה שגרתית יזומה לגילוי מוקדם של מחלת סרטן הערמונית בגברים, בטווח הגילאים 80 -50, ומנגד ישנם איגודים שאינם תומכים בגילוי מוקדם, מאחר ולא ברורה עדיין התועלת מבחינת הקטנת הסיכוי למות מהמחלה בכל החולים, גם אם מגלים אותה מוקדם יותר. בדיקת דם ל- (PSA (PROSTATE SPECIFIC ANTIGENהנלווית לבדיקה רקטלית (דרך פי הטבעת) של הערמונית, מקובלת כבדיקה הרגישה ביותר לגילוי מוקדם של סרטן הערמונית. PSA הוא חלבון המופרש אך ורק מהערמונית. אין כל איבר אחר בגוף המפריש אותו, ומכאן חשיבותו לגילוי מוקדם של המחלה. זאת, למרות שרמה גבוהה שלו בדם עלולה להופיע גם במצבים אחרים כגון הגדלה שפירה – לא ממארת, של הערמונית או מצבים דלקתיים בערמונית שעלולים לגרום לרמות גבוהות שלו בדם. מכאן שאין "שחור ולבן" ואין ודאות מוחלטת לקיומו של סרטן הערמונית, רק ע"פ רמת ה- Psa הנבדקת בדם ויש לבצע בדיקה רקטאלית ע"י הרופא על מנת לקבל תמונה מלאה יותר לגבי ההסתברות בלבד.יש לציין כי ככל שהערכים גבוהים יותר כך גדל הסיכון שהמחלה הסרטנית אמנם קיימת. לדוגמא, בערכים מעל 10 נ"ג למ"ל של PSA, הסיכוי לחלות במחלה הוא אחד מתוך שלושה, מאידך, בערכים נמוכים מ- 2.5 נ"ג למ"ל הסיכוי לחלות במחלה נמוך מ- 10-15%. קביעת הערך "הנורמאלי" בא לציין רק טווח שהרופאים הציבו על מנת להפריד בין גברים שהסיכוי שיש להם סרטן נמוך מספיק ולא מצריך המשך בירור, לעומת גברים בהם יש צורך להמשיך בבירור ובאבחון.
 

לא נעים, אבל כדאי

 
באם הינך בגילאי 50- 80 ותחליט לעבור בדיקת PSA לגילוי מוקדם של סרטן הערמונית, לתוצאת בדיקת הדם הזו כמו גם לבדיקה הרקטאלית של הרופא, עשויות להיות השלכות כגון צורך בביצוע ביופסיה של הערמונית על מנת לוודא או לשלול את קיומה של מחלת הסרטן. רק בדיקת הביופסיה הינה הבדיקה האבחנתית לקיומו של סרטן ולא בדיקת דם או תוצאות הבדיקה הרקטאלית של הערמונית.

ההחלטה על ביצוע בדיקת הדם ל-PSA היא רק תחילתו של התהליך לגילוי מוקדם של המחלה ואיננו חד משמעי. עם זאת ,אין כל ספק שגילוי מוקדם של המחלה מאפשר הגשת טיפול טוב יותר ויעיל יותר - ההחלטה בידיים שלך.
 
 

מעורר חשד

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנ'/gettyimags) בין הגילאים 50-80 יש ערך ממשי לגילוי מוקדם
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנ'/gettyimags) בין הגילאים 50-80 יש ערך ממשי לגילוי מוקדם   
אספנו כמה נקודות בולטות שיאירו את עיניך בנוגע לסרטן הערמונית:

היא המחלה הממארת השכיחה ביותר בקרב גברים מבוגרים.

בישראל כבשאר העולם המערבי הסיכוי להיפגע במחלה הינו 1 מתוך 8 גברים.

היא סיבת המוות השניה בשכיחות סיבות מוות מסרטן (אחרי סרטן הריאות).

גילוי מוקדם של המחלה מאפשר טיפול מוקדם יותר ונכון יותר בחולים. רק בשלבים מוקדמים של המחלה ניתן לרפא את החולה.

בגברים בריאים בני גיל 50 עד 80 יש ערך ממשי לגילוי מוקדם.

פעולות לגילוי מוקדם יש להתחיל ולהנחיל בעיקר בקרב אוכלוסיה בסיכון. קרובי משפחה בדרגה ראשונה ושניה (כולל מצד האם) הם גורם סיכון מספר אחד בישראל.

גילוי מוקדם מבוסס על בדיקת אצבע דרך פי הטבעת של הערמונית ובדיקת דם המכונה PSA.
תוצאות בדיקות אלו יכולות להחשיד לכיוון הימצאות מחלה אך ההוכחה היא תמיד בביופסיה של הערמונית.

טיפול מונע למחלה עדיין איננו מוכר. אף שינוי בהרגלי החיים ותזונה לא ידוע כמשפיע על התפתחות המחלה. לעומת זאת סרטן אורולוגי אחר, כמו סרטן כיס השתן, קשור קשר חד משמעי לעישון סיגריות. מכאן שהברירה בידך.
 
בתאריך ה - 4/2/09 מקיים המרכז הרפואי ת"א מרתון בדיקות ופעילויות למניעה ואיתור מוקדם של סרטן. הבדיקות תערכנה ללא תשלום.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by