בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
יחסים מתוקשרים 
מעליב סדרתי 
 
 מתנשא אל על    צילום: אימג`בנק/GettyImages    
יחסים מתוקשרים |
 

בגיל צעיר מאוד הוא הבין שלשון חדה ואמירות מתנשאות ממקמים אותך גבוה בסולם החברתי. היום הוא מתקשה להשתחרר מההרגל המגונה ומפעיל אותו על הקרובים אליו ביותר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 אני מספיקה להודות למי ששלח אלי תסריט מומחז כהכנה לשיחה עם מיכה, ומבקשת אישור אחרון לכך שאני בכיוון הנכון ורואה את האישה נכנסת חזרה אל הבית, מחזירה את השקט לשכונה הקטנה שלי 
חצי שעה לפני שמיכה צלצל לקבל ייעוץ לא יכולתי לחוש בדבר מלבד מרחב טעון של כעס ושלווה שלובים אחד בשני ומתעתעים בעוצמתם הדומה. שוב נשימה עמוקה, בקשה לקבל את הסימן הנכון ביותר עבור מיכה, התבוננתי בשם ובתאריך הלידה שהשאיר לי כאשר קבענו את השיחה, ובחצר שמוגבהת בחומת אבן מול מרפסת העץ של חדר הטיפולים שלי בעטה אישה צעירה באיצטרובל לאחר שטרקה דלת וקול נפץ של זכוכית, והאצטרובל שנסדק מתגלגל בקצב איטי שלא תואם את עצמת הבעיטה של האישה, כמו מתגרה בה עד שהיא מתקרבת, מרימה ביד אחת את שולי החצאית הצבעונית שהיא לובשת בועטת בו שוב והחף מפשע לא זז, רק התה שהחזיקה ביד השניה גולש מהספל ומכתים את חולצתה בכתמים כהים.
 
 
הטלפון מצלצל ומנתק את מבטי מכתמי הבכי האדומים שמתפשטים על פניה כהמשך מצוייר לכתמי התה על הבגדים. "תודה" אני מספיקה להודות למי ששלח אלי תסריט מומחז כהכנה לשיחה עם מיכה, ומבקשת אישור אחרון לכך שאני בכיוון הנכון ורואה את האישה נכנסת חזרה אל הבית, מחזירה את השקט לשכונה הקטנה שלי בקיבוץ.
 
 

עליונות כפייתית

קונטרול פריק
 קונטרול פריק 
 צילום: אימג'בנק/gettyImages 
 
"מה שלומך טליה"? הוא משיב ל'הלו' שלי ומבקש להתחיל. "את יודעת שאני פסיכותרפיסט נכון? אני בטוח שקראת מאמרים שלי" מיכה שואל/ קובע ומייצר תפאורה לגיטימית למה שעוד מעט יראה לי גבולי מאד. אני משיבה כי עכשיו אחרי שאמר זאת, אני יודעת, ואשמח לקרוא מאמר שלו בהזדמנות. הוא ממשיך, נאנח בחוסר שביעות רצון מופגן, עוצר מעט, ומספר על חייו: גרוש, אב לשני בנים, חי בזוגיות מאושרת כבר מספר שנים עם מי שהכיר שנה לאחר גרושיו, הקים קליניקה משותפת עם עוד מספר מטפלים ומטפלות ותוך כדי שהוא מספר ומדקדק בפרטים בקפדנות כפייתית, הוא חוזר ושואל "יש לך את התמונה הכללית? לחזור שוב?"
 
ביקשתי שימשיך עד שאני אעצור אותו ומיכה מספר על קונפליקט קטנטן לדבריו, שצץ בחייו לאחרונה; "בת זוג לשעבר, מישהי שיצאה איתי לפני הנישואין ,לא משהו רציני, פרסמנו מודעה והיא הגיעה, מסתבר שגם היא בתחום שלי, היא התחילה לעבוד איתנו ואני תוהה אם היא מחזרת אחרי, זה הכל" מיכה מתאר ציור אידילי שאינו תואם תדר אלים שממלא את חדר העבודה.
 
 בעצם אולי את רוצה להמשיך? ממילא קטעת לי את קו המחשבה, זה מה שקורה לי כשאני משתעמם 
חתול שעובר על גדר האבן מול חדרי עוצר להריח את האיצטרובל החבוט ומתרחק בקפיצה כמי שהריח סכנה, מסמן עבורי פרט נוסף מאוסף גדול של פרטים שמיכה מסתיר ולכן אני עוצרת את מיכה ומספרת לו מעט ממה שאני רואה, ומחליטה להתחיל בילדות שלו, חוזרת אל מיכה הילד שלמד להרגיש עוצמה וכח על ידי התנשאות. "אני חושבת שלא הרגשת ממש חזק עד הפעם הראשונה שהצלחת להעליב מישהו. פגעת כדי לפגוע. אני מניחה שהיה שם קהל, לא גדול, קבוצת ילדים מהכיתה, ואחרי חוסר הנוחות הראשון ראית איך חלק מהם חובר אליך, בין היתר מתוך פחד לעמוד מול יכולת הביטוי החדה והנוקבת שלך שעברה בירושה מההורים."
 

עיגול פינות המציאות

מיכה עוצר אותי, "הייתי רוצה שנתמקד בשאלות שלשמן צלצלתי" הקול שלו קר ומתכתי. הוא שותק, משתעל שיעול קטן, ומוסיף בזלזול "בעצם אולי את רוצה להמשיך? ממילא קטעת לי את קו המחשבה, זה מה שקורה לי כשאני משתעמם" מיכה מושך לאט את המילים, פריק של שליטה אלימה , מדגים לי את ארסנל נשקי העלבונות שהוא כל כך רגיל לתחזק.
 
"אני אשמח להמשיך, אלא שעכשיו אתה תבחר אם אתה באמת רוצה את השיחה הזו, מפני שכמו שאתה יודע, המראה שאני ארים מולך לא מעגלת פינות ותפשיט אותך מעטיפת הזהב שעטפת בה את התפרצויות הכעס שלך". הוא ענה לי בהיתממות כי אינו יודע על מה אני מדברת ושיחרר צחקוק קטן, "כל מה שרציתי לדעת הוא אם טלי מעוניינת בי או לא, אני אפילו קצת מצטער שצלצלתי, אולי נדבר על הבנים שלי?" ובלי לחכות לתגובתי הוא יורה את שמות הבנים ואת תאריכי הלידה שלהם. "על זה בדיוק אני מדברת, על מה שאתה עושה עכשיו. על הציניות שברוב המקרים ובעיקר מול הנשים בחייך גרמו לך להיות בשליטה מלאה (לכאורה בלבד). לאט ובהדרגה יצרת מלכודת של דבש וסירפד."
 
"זה עבד עם האישה שהיתה אשתך ועזבה אותך עם גבר אחר, זה עובד עם בת הזוג הנוכחית, ועובד לצערך גם מול הבן הצעיר שלך כמו שאני רואה. ילד מבריק ודעתן שבכל פעם שקשה לך להכיל את השאלות שהוא שואל , אתה מצליף בו עלבון משתק ואם זה לא מספיק - מאשים את גרושתך בהתנהגות שלו בבית הספר."
 

לא בדיוק בת זוג מהעבר

 היחידה שלא מצאה בהתנשאות שלך שום עניין והתרחקה מעלבון וסרקאזם בניגוד לכל השאר 
יוצר באומנות מעוותת תמונות שתואמות את הגדרתך המקצועית, מיכה, האיש הזה שיודע את נבכי נשמתם של כל הסובבים אותו. שמפרסם מאמרים חכמים בעיתונות המקצועית ובאינטרנט. ובסוף היום - יודע את האמת המרה על עצמו. בכל זאת בחרתי להשמיע לו אותה במילים: "לא צלצלת לשאול אם טלי רוצה בך רק מתוך סקרנות, צלצלת לקבל אישור להפעיל את קסמיך הלא ישרים גם עליה, מפני שכמו שאני רואה, היא לא באמת יצאה איתך בעבר הרחוק, אלא היחידה שלא מצאה בהתנשאות שלך שום עניין והתרחקה מעלבון וסרקאזם בניגוד לכל השאר".
 
בקול שקט מיכה מבקש ממני להמשיך, "רצית להשתמש בשיחה הזו כחלק מהכנת הקרקע לכיבוש הבא, לא שבאמת רצית קשר, כי באמת טוב לך בקשר הזוגי הקיים, רצית לבדוק אם יש מצב לסגור עסק לא גמור מהעבר, אם הסנובית שהתעלמה ממך בעבר, תיפול ברשתך בסיבוב הזה."
 
"אז מה לעשות עם זה?" הוא שואל ממקום אחר "ואל תגידי לי לשחרר כי אין לי סבלנות לרוחניות".
"תשחרר מיכה, בדיוק תשחרר. ולך לטפל בעצמך, כדי שתוכל להתבונן במראה ולהיות גאה, בהישגים המקצועיים, במאמרים ובמטופלים שלך. והייתי מציעה להתחיל משיחה בארבע עיניים עם הבן הצעיר שלך, אולי אפילו תתחיל במילה סליחה.

צחקתי כשמיכה מיהר לבקש ממני סליחה, "באיזו מהירות הפנמת" חייכתי אל השפורפרת - מעודדת את מיכה ללמוד לצחוק קצת גם על עצמו. "התכוונתי שתתחיל בלבקש סליחה ממנו, מהבן שלך".הכותבת הינה מתקשרת ויועצת צמיחה אישית - talyapeled@gmail.com

"יחסים מתוקשרים" - לכל הטורים
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by