בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
הורים וילדים  
לא רוצה עוד ילד  
 
 המטרה, ילדים או משפחה?    צילום: אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages    
הורים וילדים  |
 
לימור גריף

מה קורה כשאחד מבני הזוג רוצה ילד ואילו השני מסרב? היכן זה מעמיד את הקשר הזוגי והמיני, והאם ניתן לפתור בדרך ישרה את חילוקי הדעות?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לא בכדי הספר "גברים ממאדים נשים מנגה" זכה לפופולריות גבוהה כל כך. גברים ונשים חושבים אחרת, נוהגים אחרת ורוצים דברים שונים. גם אם הם מעוניינים באותו הדבר, לפעמים הטיימינג משנה הכל.
 
לא בכפייה
 לא בכפייה  
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
לדבריה של יעל עזרא – מטפלת זוגית ומשפחתית, המיתוס שנשים רוצות חתונה ומיד לאחריה גם ילד אינו תמיד עומד במבחן המציאות. "אין נתונים סטטיסטיים מובהקים, אך כיום קיימים לא מעט גברים שמרגישים בשלים להורות או לילד נוסף לפני בנות זוגם. כשנשים שוקלות כניסה להריון, מעבר לבשלות הרגשית, הן בודקות האם העיתוי מתאים מבחינת הקריירה שלהן, והאם הגוף שלהן מוכן פיזית לשינוי (יש לא מעט נשים שמתחילות בתהליך הרזיה לקראת הריון כדי לא להתחיל אותו מראש עם עודף משקל וכדי לשפר את הפריון, או עושות טיפולים שדחו בעבר כגון טיפולי שיניים). גברים מתייחסים בעיקר לבשלות הנפשית והכלכלית. למרות המודרניזציה, חייהן של נשים עדיין מושפעים באופן ניכר יותר מהריון ולידה בהשוואה לחיי הגברים, גם מעבר להיבטים הפיזיים של ההריון והלידה".

לחץ שונה

עזרא טוענת שמידת הלחץ ואופיו שונה בין המינים. "גם אם גברים בשלים ומוכנים להבאתו של ילד לעולם, מוקדם מבנות זוגם, הם יכבדו יותר את רצון האישה לדחות את ההריון, מתוך ההבנה שמי שבפועל 'סוחבת' את ההריון זו האישה, וההשפעה של ההריון והלידה על חייה משמעותיים במידה ניכרת". נשים לעומת זאת, היא מבהירה, חוות את הלחץ להבאת ילד לעולם באופן שונה. הן לחוצות מתקתוק השעון הביולוגי ומבעיות פריון. "אישה שחוששת להיות אם תתקל בהרבה יותר ביקורת סביבתית מאשר גבר שחושש להיות אב. כמו כן, בישראל מופעל לחץ רב ביותר על זוג להביא ילדים לעולם. משפחה עם ילד יחיד נתפסת כ'חסרה'. הפרשים גדולים בין ילדים נתפסים גם כן כחריגים. לכן, אפשר לפרש את הלחץ המסיבי שנשים מפעילות על בני זוגן כשהן רוצות להרות כחלק מהלחץ האישי שהן חוות ומופעל עליהן".
 

מה קורה כאשר חלים חילוקי דעות?

 
עזרא מסבירה כי אי התאמה בין הגבר לאישה באשר לבשלות ההריון והלידה שונה מאי התאמות אחרות שעשויות לצוץ בזוגיות. "ההבדל הגדול ביותר בא לידי ביטוי ברמה גבוהה של אי וודאות לגבי ההצלחה להיכנס להריון ולעבור הריון תקין. הדבר היחיד שבשליטת בני הזוג הוא הרצון להתחיל בתהליך, אך כיצד הוא יסתיים ומתי, אינם ידועים וברורים מראש. אצל ברי המזל התהליך יהיה קצר וחלק, אבל אצל אחרים הוא יהיה ארוך וסבוך ואז עשויות לצוץ חרטות לגבי מדוע לא ניסינו להתחיל קודם". ובכל זאת, פעמים רבות לחץ מוגזם מצד אחד מבני הזוג יכול להוביל לתגובה הפוכה של יצירת אנטי בקרב בן הזוג השני. "לפעמים, דווקא כאשר מרפים מהנושא, בן הזוג המסויג יותר מראה פתאום נכונות לבחון ולשקול את הנושא לעומק, מאחר והוא מרגיש שהוא עושה זאת מתוך בחירה עצמאית ולא מתוך לחץ ורצון לרצות".
 
 

כיצד נתמודד עם היעדר הסכמה בנושא?

עזרא מציינת שהדבר החשוב ביותר הוא ההכרה בצרכים וברצונות השונים האחד של השנייה. חשוב שתינתן לגיטימציה לרגשות, למחשבות ולחששות של כל אחד/ת. אחת הדרכים הטובות לעשות זאת היא לדבר על הדברים בצורה גלויה ושקטה, בה כל אחד יוכל להציג את עמדתו במלואה, ללא ביקורת מהצד השני. במידה ואין התאמה ברצונות ובצרכים, יש להסכים באופן בוגר לחזור ולדון בנושא שוב בעוד מספר חודשים. באותו זמן נתון יש להרפות מהנושא כליל ולא להפעיל לחצים. מצד אחד הנושא אינו נדחה לזמן בלתי ידוע, ומצד שני, מי שזקוק לשקט לשקול את הדברים עצמאית, מקבל את השקט שהוא צריך.
 

חשיבותה של הדדיות

חיבור מיידי
 חיבור מיידי 
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
"מצב של הריון לא מתוכנן ולא רצוי מצד אחד מבני הזוג יכול להוביל למתחים רבים בזוגיות". יש גברים שמאשימים את בנות זוגם בהריון לא מתוכנן וחווים אותו כבגידה קשה באמון. אותם גברים, מתוארים על פי עזרא, שככאלו ששוכחים את האחריות המשותפת למניעת ההריון, ונוטים לעיתים שלא לקחת את האחריות על אמצעי המניעה. "משבר אמון מסוג כזה מעיב בצורה קשה על מערכת היחסים ויכול אף להוביל לגירושים, אם בטווח הקצר ואם בטווח הארוך. לכפות הריון לא רצוי על בן/בת זוג מתוך מחשבה שלאחר הלידה, ההורה יתחבר אל הילד והכל ישכח - זו טעות ממדרגה ראשונה. אסור לשכוח שהמטרה שלנו אינה רק הבאתו של ילד לעולם, אלא יצירת משפחה, כאשר הבסיס שלה הוא זוג הורים אוהבים. עדיף לקחת את הסיכון שבדחיית הריון, מאשר להביא ילד לעולם בניגוד לרצון אחד ההורים".

עוד בערוץ -
יש גם כאלה - נשים מכורות להריון
לא רוצות להביא ילדים לעולם
כיצד יתכונן הגברבר להריון וללידה שבדרך?
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by