בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
היריון ולידה  
חוקן, כן או לא? 
 
 תחת שמי ים תיכון     צילום: אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages    
היריון ולידה  |
 
רביד פלג

כולנו מכירים את החוקן, אבל משום מה אנחנו ממעיטים לדבר עליו. בעת הלידה, נראה כי זה בלתי נמנע מלהתעסק בסוגיה, האם לבצע אותו או לא?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אחת הפרוצדורות הפחות אהודות הלוקחות חלק בחדר הלידה היא פעולת החוקן. נשים רבות חוששות ממנה, ישנן אלו שמעדיפות לוותר עליה ונדמה כי היא נמנית בין הדברים שנמנעים מלחשוב עליהם לפני ההריון ובמהלכו. מהי פעולת החוקן? מה מטרתה? מהם יתרונותיה? האם היא טומנת חסרונות בצדה? מה היה נהוג בעבר ומה כיום? הכול על ההתרוקנות היזומה, עם יפה קבלה, מיילדת(MA) ומטפלת רב תחומית ברפואה משלימה, מנהלת אקדמית של "קשת בענן", ביה"ס למיילדות וגינקולוגיה הוליסטית.
 

התרוקנות מחושבת

חכי לי בר'?
 חכי לי בר'? 
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
החוקן מלווה את המתרחש בחדרי הלידה מזה שנים רבות. עם זאת, בעשור האחרון, ואף קודם לכן, חל שינוי משמעותי בהליך ביצוע החוקן, ההופך אותו לידידותי למשתמשת או לפחות למאיים פחות. "חוקן היא פעולה שמאז ומתמיד הייתה נהוגה לפני לידה", מספרת קבלה. "מטרתה היא להביא להתרוקנות של המעיים, כדי שבעת פעולת הלחיצה בלידה, יקטן הסיכוי להתרוקנות של צואה, דבר שיולדות רבות מוצאות אותו מביך ובלתי נעים".

אימת העבר

"החוקן של היום שונה בתכלית מזה שנהוג היה בעבר", היא מחדדת. "לפני כחמש עשרה שנים, הוחלט לשנות את אופן ביצוע הפעולה. אם בעבר נהוג היה להחדיר דרך צינורית אל פי הטבעת, כמות גדולה של נוזלים (כליטר וחצי), כיום, חל שינוי שבא לידי ביטוי בכמה רמות. ראשית, לא נעשה חוקן 'גדול', כפי שנהוג לעשות לפני צילום מעיים או לפני פעולה כירורגית, אלא חוקן קטן, המביא להתרוקנות של החלק האחרון של המעי בלבד. שנית, כיום מוצעות שלוש דרכים שונות, שמטרת כולן להביא לפעולת מעיים ולהתרוקנות: מתן של שני נרות גליצרין, המוחדרים לפי הטבעת, בקבוק 'פליט אנמה' (המכיל 50 CC נוזלים), או 'מיקרולקס' (שפורפרת קטנה של כ-5 CC של חומר הגורם לפעילות מעיים) המוחדרים אף הם, דרך צינורית קצרה לפי הטבעת. פעולת ההחדרה אינה כרוכה בכאב, אם כי תתכן אי נעימות רגעית וקצרה. לאחר החדרת החומר, נדרשת המתנה של כעשר דקות, במהלכן מתבצעת פעילות מעיים והאישה אמורה להתרוקן. שלא כבעבר, האישה יכולה לבצע את הפעולות הפשוטות הללו בעצמה, ללא התערבות של גורם שלישי. נשים רבות אף בוחרות לבצע את ההתרוקנות בביתן, טרם בואן לחדר הלידה, כשהן חשות כי התהליך מתחיל".
 

זכות ולא כורח

 
"חשוב לציין, כי לעומת העבר, פעולת החוקן איננה נכפית על היולדת. היא איננה מחויבת בנהלים רפואיים ואיננה הכרח רפואי. הפעולה מוצעת ליולדת לבחירתה ודורשת את הסכמתה. ככלל, אין אינדיקציה רפואית לבצע את ההליך, הסיבות נובעות מגורמים אחרים, שאינם רפואיים".
 
 

חסכון משתלם

כדאי להסיר את ענייני המבוכה
 כדאי להסיר את ענייני המבוכה 
 צילום: אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages 
 
מדוע אם כן מתבצע החוקן? האם טובת המיילדת היא שבבסיס הפרוצדורה, או אולי טובתה של היולדת? "פעולת החוקן מתבצעת לשלוש מטרות עיקריות. ראשית, פעמים רבות הלידה מערבת משכב ארוך טווח בחדר הלידה, שלא מאפשר קימה תכופה לשירותים. כשמגיע רפלקס של התרוקנות, בין אם הקאה ובין אם התרוקנות מעיים, האישה תאלץ לבצע אותו בשוכבה במיטתה, בשל המוגבלות המרתקת אותה למיטה. פעמים רבות נשים מוצאות את ההתרוקנות הזו בלתי נעימה ובלתי רצויה. מלבד זאת, מבחינת התחושה האישית, נוח יותר ללדת כאשר הגוף לא לוחץ להתרוקן, ישנה הקלה מבחינה פיזית. סיבה שלישית, החשובה יותר, היא זו שבזמן הלחיצות, השלב הפעיל של הלידה, הגוף מפריש גם שתן וגם צואה. כאשר הגוף התרוקן קודם לכן מצואה, הסבירות להפרשה שכזו היא מועטה. פעמים רבות בעבודתי, מצאתי כי יולדות נבוכות וחשות בושה עצומה מן הנוכחים בחדר, נוכח מתן צואה. יש נשים שאף חוששות ללחוץ בשלבים האמורים, מחשש שתצא צואה. עשיית חוקן לפני הלידה מונעת הן את ההפרשות והן את החששות הנלווים להן. באשר לשתן, המיילדות דואגות לרוקן את השתן לעיתים תכופות במהלך ההמתנה ללידה, שכן שלפוחית שתן מלאה מפריעה לירידת ראש התינוק. חשוב לציין כי המיילדת רגילה ומוכנה לכל תרחיש ופעולת מעיים איננה מפריעה לה בעבודתה, היחידה שחווה אי נעימות היא היולדת או המלווים אותה".

התרוקנות נעימה

פעולת החוקן איננה מזיקה, איננה מכאיבה ומסירה חששות כבדים בקרב יולדות רבות. ניכר כי מדובר בפעולה שבצידה רווחים גדולים, מדוע אם כן ישנו חשש רב סביב הפעולה? "נשים רבות, במיוחד בלידה ראשונה, מתקשות לראות את העתיד לבוא. הן דואגות ל'כאן ועכשיו'. לכן, פעמים רבות, בשל חשש מפרוצדורה שנחשדת כלא נעימה, על אף היותה לא נוראית כלל, הן בוחרות לוותר עליה, שכן לא לוקחות בחשבון את ההתרוקנות שעתידה להתרחש במהלך הלידה. בסופו של דבר, מצאתי כי נשים רבות, שחוו את מתן הצואה במהלך הלידה כמביך ובלתי נעים, מצטערות שלא רוקנו את המעיים לפני ירידת התינוק בתעלת הלידה".

החוקן מעולם לא נראה מפתה יותר. אולי נכון יהיה להחדיר את המעט, גם אם הוא לא בדיוק נעים, כדי שהיורשים לא יזכו ל'פתיחה בריח רע'.

עוד בערוץ -
האם זה באמת הכרחי כי ב"עצב תלדי בנים"?
מה תעשי בדבר הטחורים?
מהי שיטת קיי?
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by