בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
נלחמות בסרטן 
צוואר בקבוק 
 
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) עבור נשואות אין המלצה גורפת להתחסן   
נלחמות בסרטן |
 
ד``ר טל פלג שולמן, נענע 10

החיסונים החדשים כנגד וירוס הפפילומה האנושי מוצעים כיום לילדות ולנשים, החל מגיל 9 ועד גיל 45. לאחרונה דווח כי גם בקרב גברים, נמצא כי החיסון יעיל. אם כן, עד איזה גיל מומלץ לאישה לשקול לקבל את החיסון? האם יש קשר לכך שילדה ילדים בעבר? ומה לגבי גברים הטרו- או הומוסקסואלים?

 
 
 
 
 
 
 
 
 

מאיזה גיל כדאי להתחיל?

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) החיסון לנערות מונע גם יבלות באיברי המין
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) החיסון לנערות מונע גם יבלות באיברי המין   
שכיחות סרטן צוואר הרחם בישראל היא מהנמוכות בעולם. כ- 190 נשים מאובחנות מדי שנה, וזאת בהשוואה לכ - 4000 נשים המאובחנות כחולות בסרטן השד. יחד עם זאת, התמותה בישראל דומה לתמותה בעולם המערבי, וכ- 290,000 נשים בעולם מתות מדי שנה בעקבות סרטן צוואר הרחם. כמו כן, שכיחות נגעים טרום סרטניים בצוואר הרחם, הנגרמים על ידי נגיף הפפילומה, גבוהה בישראל, ודומה לשכיחות בארצות אירופה.

מניעת סרטן צוואר הרחם באמצעות החיסונים החדשים המוצעים על ידי שתי חברות גדולות הוא הנושא החם בתחום זה, אומר ד"ר אלון בן אריה, מנהל המחלקה לגניקו-אונקולוגיה במרכז הרפואי קפלן ברחובות. החיסונים החדשים כנגד וירוס הפפילומה האנושי יעילים כנגד 4 זנים של הוירוס הגורמים ליבלות, ולכ- 70% ממקרי סרטן צוואר הרחם. עבודות מחקר בכ- 50,000 נשים ברחבי העולם, גילו שהחיסון הניתן לנערות ונשים בגיל 15-26 יעיל ב - 99% מהנשים במניעת נגעים טרום סרטניים בצוואר הרחם, וכן נגד יבלות באיברי המין. גם בקרב נשים בגילאי 26-45 נמצא כי יעילות החיסון מגיעה ל- 90% במניעת נגעים הנגרמים על ידי הזנים המכוסים על ידי החיסון. כיום, החיסונים כלולים בביטוחים המשלימים של כל קופות החולים, במחיר מסובסד.
 

גלגולה של יבלת

 
סרטן צוואר הרחם נגרם על ידי וירוס הפפילומה האנושי (HPV), אשר גורם למחלת המין השכיחה קונדילומה. כ- 80% מהגברים והנשים הפעילים מינית, ידבקו בנגיף הפפילומה האנושי. בניגוד להדבקה במחלות מין רבות אחרות, ובכלל זה איידס, קונדום לא בהכרח ימנע הדבקה. קונדילומה מתבטאת ביבלות ונגעים טרום-סרטניים באברי המין. הבעיה האמיתית היא כי זנים מסוימים של הוירוס, ובעיקר זנים מספר 6, 11, 16, ו-18, עלולים לגרום לסרטן בריריות הגוף, ובעיקר לסרטן צואר הרחם.

הודות למערכת החיסון, מרבית היבלות לא יתפתחו לגידולים סרטניים, ורוב האנשים שידבקו בוירוס הפפילומה, יחלימו מאליהם. ואולם, באחוז קטן מהאנשים, אין פינוי יעיל של הוירוס מהגוף באמצעות מערכת החיסון, וכאן טמונה הסכנה במעבר של הנגעים ממצב טרום-סרטני, אל מצב של גידול סרטני. בדיקת ה-PAP, אותה מומלץ לנשים לבצע אחת לשלוש שנים, החל מגיל 25 (או בהתאם להוראות הרופא המטפל האישי), מסייעת באבחון שינויים ראשוניים ועדינים אלו.
 

איזה חיסון עדיף?

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)    
החיסונים המוצעים כיום מהווים סוג של חיסון כנגד סרטן צוואר הרחם. החיסון הראשון שאושר יועד לילדות, נערות ונשים צעירות בגילאי 9 עד 26 שנים. כשמדובר בבנות ונערות צעירות, ההמלצה היא לחסן את הבנות עוד לפני כל חשיפה לוירוס – הווה אומר, לפני תחילת קיום מגע מיני. חשוב לציין כי בישראל, הגיל הממוצע לתחילת קיום יחסי מין הוא 17 שנים. החיסון השני שאושר בחודש נובמבר האחרון, מיועד לאוכלוסיית יעד רחבה יותר, הכוללת נערות ונשים בגילאי 10 עד 45. זנים 16 ו-18 של וירוס הפפילומה מכוסים ע"י שני החיסונים, האחראים על כ-70% ממקרי סרטן צוואר הרחם. החיסון לאוכלוסייה הצעירה יותר מספק הגנה גם נגד זנים 6 ו-11 האחראים להופעת יבלות באברי המין, ואילו החיסון לאוכלוסיה המבוגרת יותר מספק הגנה כנגד זנים 31 ו-45, שנקשרו גם הם להתפתחות סרטן צואר הרחם.
 
 

כמה בני זוג את מחליפה בחודש?

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)    
אם כן, עד איזה גיל מומלץ לאישה לשקול לקבל את החיסון? האם יש קשר לכך שילדה ילדים בעבר? הרבה תלוי באורח החיים של האישה. ד"ר בן אריה מסביר כי נשים הנמצאות במערכת זוגית יציבה, ובמידה והוירוס כבר נוכח בעקבות הדבקה בעבר, הרי שאין טעם להציע להן את החיסון. לעומת זאת, גם לנשים מעל גיל 26, רווקות, שאינן נמצאות במערכת זוגית קבועה, יש בהחלט מקום להציע את החיסון, מאחר ודין אישה זו כדין בחורה צעירה מבחינת סכנת החשיפה לוירוס הפפילומה, בשל תחלופת בני זוג, או בני זוג רבים.

זהו גם המקום להסביר כי אין כל קשר לכך שהאישה ילדה בעבר, או שטרם ילדה. הדגש העיקרי הוא האם האישה חשופה לריבוי בני זוג, או שהיא נמצאת במערכת ממוסדת. אם כי, בעולם המודרני, גם במערכת זוגית יתכן ריבוי בני זוג בצורה עקיפה (למשל, בנישואין פתוחים או במצבים של בגידה).

לאחרונה דווח כי גם עבור גברים החיסונים החדשים נושאים עימם בשורה, וכי במספר מדינות בעולם אף הוחלט להמליץ על מתן החיסון גם לגברים. מחקרים קליניים מתקדמים שכללו 0400 גברים הטרו- והומוסקסואלים הראו כי החיסון היה יעיל במניעת כ- 90% מהנגעים הנגרמים מארבעת זני הפפילומה מסוג 6, 11, 16 ו- 18, בגברים בגילאי 16 עד 26.
 

גם גברים יכולים

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages)    
מאחר והנגיף עובר אל בנות הזוג בעת קיום יחסי מין, ועלול לגרום אצלן לנגעים החל מיבלות ועד לנגעים טרום סרטניים, הרי שמניעת ההדבקה בקרב הגברים עשויה לעצור את מעגל ההדבקה בנשים. לגבי יעילות ומשמעות החיסון בקרב זוגות הומוסקסואלים, מסביר ד"ר בן אריה, הרי ברור שאין קשר להתפתחות סרטן צואר הרחם. אולם, נמצא שהומוסקסואלים חשופים יותר לסרטן הרקטום ולסרטן הלוע. בסרטני הלוע והרקטום, בניגוד לסרטן צואר הרחם שבו ב- 100% מהמקרים הגורם הוא אחד מזני וירוס הפפילומה, רק כ- 30% מהמקרים מיוחסים באופן בלעדי לוירוס. החיסון כנגד הזנים השכיחים יכול למנוע כ- 70% ממקרי סרטן אלו. ולכן, אומר ד"ר בן אריה, גם השכיחות של סרטני הלוע והרקטום בקרב גברים הומוסקסואלים עשויה לרדת בעקבות מתן החיסון.

נכון להיום, אין המלצה בישראל לחסן בנים וגברים בחיסונים אלו, אלא אך ורק נשים וילדות. גבר אשר החליט להתחסן בכל זאת, רשאי לעשות זאת באמצעות קבלת מרשם מיוחד לתכשירים רפואיים שאינם רשומים בישראל, לפי תקנה 29 לתקנות הרוקחים.

למידע נוסף על חיסון הגרדסיל לנערות ונשים החל מגיל 9
להצטרפות וחתימה על האמנה לבריאות האישה

רוצים לדעת עוד על יבלות באיברי המין?
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by