בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בריאות האישה 
היריון מדומה 
 
 (צילום אילוסטרציה: אימג`בנק/gettyimages) גם בטן התנפחה כמו להיריון של חודש רביעי   
בריאות האישה |
 
מאיה אילה שמש, נענע 10

מי יכולה לסבול מהיריון מדומה, מה הקשר בינו לבין הרצון להרות וטיפולי הפוריות? על הנשים שחשות הכי הריוניות שיש, כשהן בעצם רק מדמיינות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) אולי אצליח שוב בחודש הבא
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) אולי אצליח שוב בחודש הבא   
כל התופעות זהות לתופעות של היריון. הווסת נפסקת, מופיעות בחילות, השדיים מתנפחים, הבטן גדלה ואפילו "מרגישים" תנועות עובר. אך היריון - אין. איך זה קורה ולמי? ומה הקשר בין התופעה לטיפולי פוריות? כל מה שרציתם לדעת על היריון מדומה.

אולי זה ישמע לכם הזוי, אולי זה ישמע לא הגיוני. אבל כן, התופעה הזו קיימת והספרות הרפואית קוראת לה: היריון מדומה. ולכל הספקנים שביניכם שטוענים שאין קשר בין הגוף לנפש, הרי שכאן ניתן לראותו ובגדול. אז אמנם מדובר בתופעה לא מאוד שכיחה, אפשר לומר שהיא אפילו נדירה, למעשה, היא נדירה עד כדי כך שיש רופאי נשים בארץ שעוד לא נתקלו בה בקליניקה שלהם. "תופעת היריון מדומה היא מאוד נדירה בכלל ובוודאי במדינה בסדר גודל כמו שלנו. בישראל יש רק מספר מקרים בודדים בשנה של תופעה זו", כך אומר ד"ר איליה בר, יו"ר רשת המרכז הרפואי לפוריות.
 

לאן נעמה לי הווסת?

 
ד"ר בר מספר שההיריון המדומה מתאפיין בכל הסימפטומים של היריון רגיל. גוף האישה מפסיק את הווסת, לכך מתווספות בחילות, השדיים גדלים, הבטן גדלה בצורה שדומה להיריון עצמו, גם המשקל עולה ואפילו ה"הריוניות" מדווחות על תנועות עובר. איך זה קורה? אם לא קיים היריון - איך בכל זאת הבטן גדלה והאישה מרגישה תנועות עובר? על גזים במעיים כבר שמעתם? כן. מדובר בגזים שנמצאים במעיים וגורמים לתופעות הנ"ל. ומה מסביר את הבחילות? לדבריי ד"ר בר מדובר בתופעה פסיכוסומטית. ואיך הווסת נפסקת? כאן הפעילות ההורמונלית משחקת תפקיד. "מבחינה הורמונלית הווסת נפסקת כיוון שמופסקת הפעילות ההורמונלית על ידי יותרת המוח שנמצאת תחת השפעת המוח עצמו, בדיוק כפי שתהליך הביוץ מנווט על ידי יותרת המוח תחת השפעת המוח. גם במקרים של היריון מדומה או הפסקת ווסת, המוח מפסיק את פעילות יותרת המוח", אומר ד"ר בר ומוסיף כי הדבר דומה להפסקת ווסת במחנות צבאיים, שם מדובר בתופעה שמופיעה אצל בנות צעירות שמתגייסות לצבא. עם הגיוס המחזור נפסק (רק שכאן הן לא חושבות שהן בהיריון ולא מתווספות התופעות הנלוות) וחוזר אחרי השחרור. ד"ר בר טוען כי תופעת הפסקת הווסת בתקופת השירות הצבאי שכיחה בהרבה מזו של היריון מדומה, וכי היא נובעת בשל שינויים בסביבה - מעבר מסביבה ביתית לסביבה סמכותית ומלחיצה.
 

זה אצלי בראש

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) כבר בוחרת את מין העובר
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) כבר בוחרת את מין העובר   
ד"ר בר מספר שהנשים ה"הריוניות" משוכנעות שהן בהיריון. הן מספרות לסביבה ולמשפחה שלהן שהן בהיריון, והסביבה יכולה להאמין, כיוון שהתופעות שהאישה חווה אכן דומות להיריון נורמלי, והבטן שלהן יכולה לגדול ואף להיראות כמו בטן של חודש חמישי-שישי-שביעי. כשהן מגיעות לרופא, יש נשים שלא מעוניינות לעבור את הבדיקות שיוכיחו שהן טועות, אחרות בוחרות בהכחשה, יש שטוענות כי הרופא הבודק טועה ועוברות מרפאה כדי להיבדק אצל רופא אחר או שהן בוחרות לא לעבור שום בדיקה נוספת.

"הגורם לתופעה זו היא אמונה", מספר ד"ר בר, "נתקלתי בתופעה כשאמונותיהן של המטופלות שעבדתי איתן בעבר היו כל כך חזקות עד שהגוף פעל כאילו האישה באמת חווה היריון". בדרך כלל היריון מדומה מתרחש אצל נשים שמאוד רוצות היריון, אך לא מצליחות להשיג אותו בשל עקרות או טיפולי פוריות שכשלו. יש גם נשים שנמצאות בתהליך הטיפול עצמו ופתאום חוות את התופעה בשל כוח השכנוע העצמי שהטיפול צלח".

עוד מספר ד"ר בר כי לא קל לטפל בתסמונת הזו, וכי הבעיה בדרך כלל נפתרת בטיפול אצל פסיכולוג. האם זה מגיע גם לתרופות פסיכיאטריות? "רק כאשר יש ברקע מחלה פסיכיאטרית שדורשת טיפול".
 
 

היריון על טבעי

ד"ר בר משתף שבעברו נתקל במספר מקרים של הריונות מדומים. הוא זוכר מקרה יוצא דופן וחריג, "לא לגמרי טיפוסי", כדבריו, שאף יכול להישמע מעט הזוי, אך אכן התרחש במציאות לפני למעלה מעשרים שנה. הוא מספר על אישה, אחות במקצועה, שהגיעה לבית החולים שבו עבד. האישה הציגה תמונה של היריון חוץ רחמי. תזכרו שמדובר במקרה שהתרחש לפני מעל ל-20 שנה, אז האולטרא-סאונד היה בחיתוליו וגם בדיקת אבחון היריון באמצעות בדיקת שתן לא היתה פשוטה כפי שהיא כיום. האישה אושפזה במחלקה ובעודה מאושפזת אחד הרופאים זיהה אותה, ואמר שהוא מכיר אותה. לפני כמה זמן הוא עשה לה קשירת חצוצרות כאמצעי מניעה קבוע. מכאן שלא יכול להיות שהיא בהיריון. גם לא בהיריון חוץ רחמי. מה גם שמאוחר יותר בדיקת השתן שחזרה הצביעה שלא מדובר בהיריון. לאחר שהאחות הבינה שאין לה סיכוי לשכנע את הצוות שהיא בהיריון, היא פנתה לתופעה אחרת- היא הציגה תופעות שמתאימות לדלקת של החצוצרות, אלא שגם כאן תפסו אותה מזייפת, כאשר בעת מדידת החום היא טבלה את מודד החום בכוס התה. ימים עברו. והאישה חזרה למחלקה. שוב עם תופעות של היריון מחוץ לרחם וסבלה מכאבים חזקים. אלא שהפעם התברר שאכן היא סובלת מהיריון חוץ רחמי. תארו לעצכם את פרצופו המופתע של הרופא שטיפל בה. הסיכוי שחצוצרה קשורה תשתחרר לבד הוא נדיר ביותר- אחד למיליון.
 

הכי פורייה שיש

(צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) מתקשה להתמודד עם התוצאות
 (צילום אילוסטרציה: אימג'בנק/gettyimages) מתקשה להתמודד עם התוצאות   
קיים קשר הדוק בין גוף לנפש. על אחת כמה וכמה בתחום הפוריות. ד"ר בר מסביר שכפי הנראה בעבר, נתקלנו ביותר מקרים של היריון מדומה, כיוון שלא היה מענה לנשים שנתקלו בקשיים להרות. טיפולי הפוריות –IVF קיימים מזה 25 שנה, ומי שבזמנו סבלה מבעיות פוריות- היריון מדומה יוכל היה לשמש כאחד הפתרונות להתמודדות עם התסכול. לעומת זאת, כיום מי שנתקלת בבעיות פוריות פשוט פונה לטיפולים. ולמעשה, כיום התסכול מתבטא בקושי להתמודד עם כשלון תוצאות טיפולי הפוריות.

"אנו יודעים כמה הקשר בין הגוף לנפש הוא הדוק. לכן ההשקעה בטיפול הנפשי מאוד משתלמת לשיפור תוצאות טיפולי פוריות. המגוון הוא אדיר", מתאר ד"ר בר, "זה מתחיל מזה שחלק מהמטופלים לא משוכנעים שהם באמת רוצים ילד ואצל חלק אחר המתח והחרדה שמתלווים לטיפול מטרפדים את התוצאות". לכן בהקשר זה ממליץ ד"ר בר על ליווי ותמיכה מקצועיים, ואף טוען שמניסיונו הקליני, ליווי באמצעות קואצ'ינג הוא הליווי שמשיג את התוצאות המהירות ביתר. ד"ר בר מסכם באומרו שהיריון מדומה בימינו הוא לא פחות ולא יותר מאשר כישלונות בטיפולי פוריות. "כיום בבואנו לדבר על היריון מדומה, נכון לדבר על טיפולי פוריות. יש זוגות שנמצאים שנים בטיפולים, ועצם הטיפול זה הדבר שמרגיע את הקושי שלהם, להבדיל מהעבר- עצם העובדה שהם בטיפול זה מספיק".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by